Konstrukce CO2 Laseru od A po Z

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

25. 10. 2015, 9:54

Zapoj si ampermert mezi trubici a zdro a uvidíš jaký tam teče proud, podle mě to spíš vypadá na zdroj.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2015, 10:30

ten zdroj by mel byt schopny behat nakratko - je proudovy (nejprv si to over nez budes experimentovat)
potom bych zkusil draty do trubice spojit pak by bylo jasne jestli zdroj dava to co by mel (miliampermetr ti to ukaze, mel by ukazovat nominalni maximum zdroje)

jinak hrajes si se smrtelne nebezpecnym napetim a proudem tak se podle toho chovej obezretne!
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2015, 12:02

čao všichni po dlouhé době :) taky se přidám s názorem? Nedošlo někdy v přůběhu práce k přehřátí trubky? Jen tak mimochodem. Neexperimentovali jste někdy s kovovejma CO2 trubkama? Případně neznáte někoho se zastoupením v čr? Coherenta pod maj sice na stránkách nějaký info, ale nic moc o dodávání a zastoupení. Dík
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

25. 10. 2015, 4:59

robokop píše:ten zdroj by mel byt schopny behat nakratko - je proudovy (nejprv si to over nez budes experimentovat)
potom bych zkusil draty do trubice spojit pak by bylo jasne jestli zdroj dava to co by mel (miliampermetr ti to ukaze, mel by ukazovat nominalni maximum zdroje)

jinak hrajes si se smrtelne nebezpecnym napetim a proudem tak se podle toho chovej obezretne!
Já bych to nespojoval ono ty zdroje i tak jsou dost náchylný, kamarádovi z ničeho nic odešel a taky se choval divně ( když začal řezat tak jel tak na 70% nastaveného a po nějaké chvíli se to začalo zvedat skoro na požadovaný výkon). V návodu k lasercutu je docela rozsáhlý popis jak to zkoušet. Místo trubice zařadíš odpor a měříš ten proud. Starší modely měli tu výhodu že tam byl normální analogový měřák proudu a tak jsi vždy viděl jaký proud tam doopravdy teče. Pokud neodešel zdroj tak to vypadá na trubici.
Trubka se dá zkurvit i tak kdyš budeš mít někde skříplou hadičku. Pak ti sice ukazatel teploty bude ukazovat relativně nízkou hodnotu ale ve zkutečnosti se trubka upeče ( kamarád takhle odrovnal 2 kousky když měl přiškrcený okruh).

Jinat ty trubky od coherentu jsem kdysi poptával a cena byla větší než cena celého čínského laseru. Občas jsou na ebay ale už jsem to dlouho neštudovat. V úvalech mají Reci trubky skladem a nemá smysl vymejšlet kraviny za ty prachy.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2015, 8:34

Mě nejde o nahrazení skleněné proto že by odešla nebo odcházela ale spíš mi jde o novou fázi rozvoje a následné možnosti srovnávání. Ty kovový trubky by měli mít mnohem kvalitnější kaprsek, stabilnější výkon, menší náchylnost na kolísání teploty chladícího okruhu...... atd.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

25. 10. 2015, 8:56

Není to prča , mám známého co s těma strubicema ( sinrad) dělá a co mi říkal tak už jen optika je o něčem jiném. Na tu sinradáckou trubici přijde hned na začátek soustava čoček na zaostření a srovnání paprsku. Z těch pořádných trubic leze paprsek o průměru cca 4mm ( z číny je to okolo 8mm) a čínské zrcátko či čočku to propálí asi za 2 sec. Takže to fakt není lehká písemka to dát dohromady a přínos pro běžnou práci asi nebude zaplatitelný.
na ebay třeba totok
http://www.ebay.com/itm/Coherent-DIAMON ... bYvC1K36Qg" onclick="window.open(this.href);return false;
malá hračka
http://www.ebay.com/itm/50-Watt-876nm-D ... xyUfFTlQ4B" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ebay.com/itm/SYNRAD-J48-1-81 ... 1479892472" onclick="window.open(this.href);return false;

Já bych do toho asi nešel , chce to jiné komponenty ( zrcátka, čočky) než na co2 laser a čínan toho v nabídce moc nemá. Navíc do toho moc nevidím a nevím o nikom kdo by podobnou věc rozumně rozchodil a materských podmínkách. Ale třeba budeš první :-) a pak nám poradíš :-) jak na to.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
LukasMi
Příspěvky: 7
Registrován: 23. 10. 2015, 9:57
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2015, 8:35

tak pánové, dnes byl servisák .... prej odešla trubice .... tak dal novou, a jelo to. SUPER, stroj v záruce, má 6 měsíců necelých ..... ale servisák - no, co jste na tom řezali, to je zakorodované - to vypada jak od chloru, to dělá tohle chlor - říkám - černé plexisklo, překližku a HPS desky. No tak prý ty jsou zakázaný, protože obsahují chlor, a to je zakázené řezat, protože to koroduje :roll: WTF?
Jak hledám, tak hledám, nikde nemůžu najít že HPS desky obsahují chlor

ale teda závěrem, tím, že jsme řezali něco, co obsahuje chlor, tak jsme porušili ble ble ble ....a záruka na celý stroj padá. takže si hlavu zaplatím.

DOTAZ - obsahují HPS desky chlor? řežete to někdo laserem?
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

2. 11. 2015, 8:53

Ano u řezání některých plastů se uvolnují opravdu škodlivé věci. Jenou jsem gravíroval nějakou folii pro tiskaře ( vzorek zdarma ) jelo to asi 6 hodin tak jsem to pustil přes noc a ráno byl stroj komplet zarezlej. Jde o to že při řezání PVC se uvolnuje chlor a ten způsobuje korozci.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
LukasMi
Příspěvky: 7
Registrován: 23. 10. 2015, 9:57
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2015, 8:58

Luboši jasně, ale v Polystyrenu chlor neni, takže by logicky neměl být ani v houževnatém polystyrenu ... ale chemické složení HPS jsem nikde nenašel - jedině, že se v některých případech do toho přimíchává kaučuk, a ten chlor taky neobsahuje, tak nechapu
LukasMi
Příspěvky: 7
Registrován: 23. 10. 2015, 9:57
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2015, 9:00

LukasMi píše:Luboši jasně, ale v Polystyrenu chlor neni, takže by logicky neměl být ani v houževnatém polystyrenu ... ale chemické složení HPS jsem nikde nenašel - jedině, že se v některých případech do toho přimíchává kaučuk, a ten chlor taky neobsahuje, tak nechapu
jedině, že ta HPS deska je potažená krycí folii, kterou jsme nedávali dole kvůli opalu, a ta je vlastně PVC .... že by tam byl pes zakopaný ?
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

2. 11. 2015, 9:10

Ono i ten polytyren neni žádná výhra, tedy i HPS což je jen jeho odnož. Při jeho hoření při hoření se z něj uvolňuje nezreagovaný monomer styren, který je toxický a karcinogenní.
Edit: obecně se na CO2 laseren nedoporučuje řezat
On laser, we do not work with metal, teflon, PVC and HPS.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 11. 2015, 7:49

LukasMi píše:tak pánové, dnes byl servisák .... prej odešla trubice .... tak dal novou, a jelo to. SUPER, stroj v záruce, má 6 měsíců necelých ..... ale servisák - no, co jste na tom řezali, to je zakorodované - to vypada jak od chloru, to dělá tohle chlor - říkám - černé plexisklo, překližku a HPS desky. No tak prý ty jsou zakázaný, protože obsahují chlor, a to je zakázené řezat, protože to koroduje :roll: WTF?
Jak hledám, tak hledám, nikde nemůžu najít že HPS desky obsahují chlor

ale teda závěrem, tím, že jsme řezali něco, co obsahuje chlor, tak jsme porušili ble ble ble ....a záruka na celý stroj padá. takže si hlavu zaplatím.

DOTAZ - obsahují HPS desky chlor? řežete to někdo laserem?
Tak tos váma pěkně vyjebaly asi jako s každým kdo se u nich snažil něco reklamovat , tahají krámy z číny ohánějí se tím že je lepší koupit od nich a ne přímoz číny právě kvůli reklamaci a pak stejně nemáš šanci cokoli reklamovat , vždycky si vymyslí že jsi na tom dělal něco co nenáš , smutné
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2015, 7:55

no ale ono to fakt vypada ze se nejak pri stehovani tuklo s trubici a ona zacla pomalu ztracet plyn
to by na reklamaci stejne nebylo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2015, 9:43

Jen tak ze zájmu... z čeho je vyrobené totok? Věděl by někdo?

http://www.tonery-skipo.cz/10763-xerox- ... 98205.html

Jinak v poslední době mi na mojim laseru přišlo, že je taky nějakej divnej. To co propálil dřív na menší výkon a vyšší posuv, se mu pálit teď nechtělo ani s vyšším výkonem a menším posuvem. Dnes jsem se rozhodl, že udělám revizi opto cesty. Světe div se, vyčištěná čočka, vyčištěné zrcádko, korekce nastavení zrcátek a jase je z něj jinoch a pálí jako zamlada :)))
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2015, 1:33

Tak co? nikdo neví co to je?
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“