Konstrukce CO2 Laseru od A po Z

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
swagr
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 10. 2013, 12:38

29. 11. 2015, 9:50

Zdravím všechny, jsem CO2-laser začátečník. Postavil jsem si CNC frézku, běhá na EMC a teď se pouštím do CO2 laseru....a mám nějaké dotazy
(pročítal jsem nejen tohle vlákno, ale nějak jsem se nedohledal informací)
1. trubice...z číny (aliexpress) 100W 510$ včetně dopravy (není to RECI), co myslíte? Věřit těm výkonům a celkové funkčnosti?
-nebo investovat do RECI značky a tak nějak předpokládat, že značkové znamená lepší
2. zdroj...totéž ...250$
3.chlazení, o tom toho tady bylo napsáno dost, ale přece jen...
- je nutné držet teplotu v nějakém úzkém pásmu a nebo stačí cca 5-30°C
...moje celkevé zkušenosti s Čínou jsou v podstatě výborné, ale tohle je přeci jen pro mě nový obor...díky všem
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2015, 11:20

Ahoj, dovolím si reagovat jako první. Primárně bych se asi rozhodoval podle toho, co od toho očekáváš. Ale z hlediska výkonů bych si nedělal velké iluze, že to bude odpovídat. Je to jen tip, ale řekl bych, že jim to tam může celkem lítat. Otázka je, jestli to nějak pak při funkci budeš pozorovat. Jinak s tím samozřejmě souvisí také zdroj a jeho účinnost. To ale stejně nezjistít, dokud ho nebudeš ít a nebudeš ho moct proměřit a otestovat. Já osobně jsem kupoval skleněnou trubku v době, kdy jsem ještě o nějakých firmách, které vyrábí "lepší" trubky neměl ponětí, a tak jsem koupil trubku a zdroj jako "akční set :)" na ebay. Ale zpětně poměr cena výkon super. Ohledně teploty, tak tá ma dost zásadní vliv na životnost trubice. Není dobrý aby mrzla, ale ani aby se přehřívala. Vhodné je mít konstantní teplotu. Souvisí to se zachováním konstantních parametrů řezání a gravírování. Jinak vhodná teplota je prej kolem 20-25 stupňů.
ondrej4
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 11. 2015, 6:52

24. 12. 2015, 9:05

Pozdravujem, na začiatok by som vam chcel po priať stastné a veselé vianoce. Obraciam sa na vas s prosbou ohľadom 50w co2 laseru RESAIL m500. pri práci mi prestal palit laser a teraz vôbec nefunguje laseroví luc aj ked stlacam leser tlacitko na panely a aj na zdroji som nasiel červene tlacitko, ktore som tiez stlacal vobec nereaguje a nepáli. vedeli by ste mi povedať ako zistím kde moze byt chyba? alebo ako vylucim jednotlive vadne diely.
Vopred vám velmi pekne ďakujem za vase rady a pomoc
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2015, 7:37

ondrej4 píše:Pozdravujem, na začiatok by som vam chcel po priať stastné a veselé vianoce. Obraciam sa na vas s prosbou ohľadom 50w co2 laseru RESAIL m500. pri práci mi prestal palit laser a teraz vôbec nefunguje laseroví luc aj ked stlacam leser tlacitko na panely a aj na zdroji som nasiel červene tlacitko, ktore som tiez stlacal vobec nereaguje a nepáli. vedeli by ste mi povedať ako zistím kde moze byt chyba? alebo ako vylucim jednotlive vadne diely.
Vopred vám velmi pekne ďakujem za vase rady a pomoc
koukni sem .... mas tu video navod ... snad to pomuze ...

https://www.youtube.com/watch?v=WRWCPxQlGPs" onclick="window.open(this.href);return false;

M
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 12. 2015, 7:50

ondrej4 píše:Pozdravujem, na začiatok by som vam chcel po priať stastné a veselé vianoce. Obraciam sa na vas s prosbou ohľadom 50w co2 laseru RESAIL m500. pri práci mi prestal palit laser a teraz vôbec nefunguje laseroví luc aj ked stlacam leser tlacitko na panely a aj na zdroji som nasiel červene tlacitko, ktore som tiez stlacal vobec nereaguje a nepáli. vedeli by ste mi povedať ako zistím kde moze byt chyba? alebo ako vylucim jednotlive vadne diely.
Vopred vám velmi pekne ďakujem za vase rady a pomoc
Když stiskneš to tlačítko na zdroj tak zdroj něco udělá a rozsvítí se na mě ledka nebo ne? Nepřestala ti protékat chladící kapalina? Do zdroje jde napětí a svítí ledky? Máš u příslušenství které se většinou k laserům dává i odpor kterým se nahradí trubice při zkoušce zdroje?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
ruby.biker
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 11. 2008, 7:14
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2016, 8:18

Ahoj Johny,

chtěl bych ti poděkovat za toto vlákno a skvělou dokumentaci jak taky, tak na YouTube a dále pochvala za krásnej stroj. Už přede dvěma roky jsem začal uvažovat o laseru, ale pořád byly nějaké překážky. Letos už jsem byl rozhodnutý pořídit si laser od 4isp za cca. 400.000,-, ale pořád mi na těch jejich strojích něco vadí. Tak jsem se rozhodl, že si postavím stroj sám. Konstrukčně bych vycházel z čínské konstruktce - opláštěný svařenec z jekl profilů velikost 600x900 nebo ITEM profily a výkon zatím 80-100w.
Chtěl bych se zeptat, zda by bylo možné s tebou konzultovat nejaké poznatky, buďto zde přes forum či osobně.

V podstatě je mi vše na konstrukci jasné i na ovládání. Jen řeším pár otázek:

1) krokový motory dát na přímo nebo přes převod a jaké??
2) jaký posuv lineáry,podepřené tyče, nebo prosté kolejničky (Rád bych Hiwin lineár, ale samozřejmě bez předepětí)??
3) jaký průměr zrcátek 25 nebo 30mmm??
4) řešil jsi autofocus??
5) jako controler bych chtěl použít něco jako toto http://www.lightobject.com/X7-DSP-Contr ... -P940.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; ??
6) jak se s tím controlorem pracuje ?? Nastavení KM a podobně.....???


Děkuju za jakoukoliv odpověď.
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2016, 8:33

Čao Ruby, dík za pochvalu :) se uplně červenám. Kde raději neuvádám :D

Stručně:
1. Na velikost rozjezdu bych volil alespoň nemy 23. Na další laser je hodlám dávat skoronavšechny osy.
2. Pohybovej mechanismus bych už te%d volil určitě jedině kolejnice s vozejkama od HIWINU - lineárná tyče jsou nepraktický v takovéto délce.
3. Na výkon 80-100W bych volil určitě už vetší průměr, a hlavně zdcádka musí na tento výkon být přizpůsobeny, abys je neodpravil.
4. Autofocus jsem uvažoval , že dodělám, ale nakonec se mi nechtělo :-D. Vyřešil to ofrézovaný ocelový hranolek. Ale jinak RS na to konektor má, jen se mi s tím zatím nechtělo drbat. Snad jednou...
5. Jo naprosto v pohodě. Na další laser budu nejspíš taky brat tento, nebo pokud bude nějaká novější verze tak tu. Ale toto je uživatelsky velmi příjemné. Pro základní pálení a gravírování...
6. Jednoduše. Nic složitého v tom není. Přečetl jsem si návod a aniž bych o tom měl před tím jakékoli znalosti, vše jsem pochopil na první dobrou. Některé funce jsem pochopil až později, ale je to fakt udělané celkem jednoduše. Nastavení souvisí s oživováním a nastavováním stroje. Hodnoty jsem nejprve řešil experimentálně, pak jsem je dopočítával a pak opět experimentálně dolaďoval ke kýženému výsledku.


Když by cokoli tak napiš.
ruby.biker
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 11. 2008, 7:14
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2016, 2:06

Velice děkuju za vyčerpávající informace.

Až budu v nějaké fázi stavby hodím sem pár foteček....Možná i videjko.....
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2016, 8:06

budu se těšit. kdyby něco, tak napiš. čao.
ruby.biker
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 11. 2008, 7:14
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2016, 1:01

Tak konečně mi začaly chodit díly....postupně sem dám fotečky jednotlivých komponent...
ruby.biker
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 11. 2008, 7:14
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2016, 1:08

Fotky řídící jednotky AWC708C. Měla by to být zatím nejlešpí jednotka pro lasery. Jaké však budou její limity ukáže čas.
Přílohy
20160322_135411.jpg
20160322_135422.jpg
20160322_135437.jpg
20160322_135444.jpg
20160322_135452.jpg
20160322_135457.jpg
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2016, 10:43

Pěkné, pěkné. V čem jsou rozdíly? Co to umí nového, kdromě 4 laserů a další osy? Mimochodem kde se dá ta další osa vlastně využít? veděl by někdo? Predpokládám, že to bude asi na řízení druhé nezávislé hlavy?. Jinak se mi tam líbí ten panelovej konektor na připojení USB :) Celkem účelné.
v3li
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 4. 2016, 3:21

5. 4. 2016, 3:29

Ahoj,
sem tu nový. Po 3d tisku sem se pusti do stavby laseru. Používám vlastní konstrukci a většina laseru je vytištěná z plastu.

Mám minimálně 2 problémy.
Největší: nemůžu sehnat stůl za rozumné peníze. Johny tady sdílel http://www.omniplast.cz/1728/mrizka-do- ... l-styrene/" onclick="window.open(this.href);return false; fungovalo to aspoň chvilku ? neprohýbal se ? Případně použil si nějakou podpůrnou konstrukci pod desku ?

Druhý velký problém: Nemám kompresor, zatím sem místo řezu při testech jen ofoukával silnějším ventilátrorem, teď bych chtěl ,ale "glavírovat" do hloubky cca 3-4mm a větrák jaksi nestačí, okraje zčernají a řez vypadá celkem dost ohořele. Dal se použít pístový kompresor http://www.koijezirka.cz/vzduchovani-ko ... e-447.html" onclick="window.open(this.href);return false; ? a "vyfoukne" to nebo bych měl raději pořídit silnější ?

Moc díky za odpovědi.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 4. 2016, 11:32

Ta mřížka není stůl, ale pouze podložka. Plast na konstrukci laseru mi nepřijde úplně rozumný. Pokud se ti o to opře paprsek, tak ti to spálí. Samozřejmě, pokud nepoužíváš jako zdroj záření 0,5W LEDku. KOmpresorek je bez problémů.
v3li
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 4. 2016, 3:21

5. 4. 2016, 12:38

To sem vlastně nenapsal je to 40W čína. Zkoušel sem vyrobit lamelový rošt z hliníkové pásoviny ,ale jemně řečeno se to nepovedlo, pro spojení sem použil závitové tyče a výsledek stojí za starou bačkoru. Asi by pomohl rámeček kolem celé desky bohužel na to sem to udělal málo pšesné tak koukám po nějakém jiném řešení.

Byl můj předpoklad s kompresorem tedy správný ? Odfoukne zapalující se dřevo a řez bude čistý ? ne zčernalý a zuhelnatělý ?
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“