Konstrukce CO2 Laseru od A po Z

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2012, 9:24

Ahoj, jsem tu nový a přihlásil jsem se abych se tu něco nejen dozvěděl, ale taky abych byl nápomocen druhým v rámci mých možností. Mám za sebou zatím jeden projekt, konstrukci (zatím) jednoučelového CNC, které tu nebudu prezentovat, ale někam na foru ho přidám alespoň pro zajímavost a taky jako ukazku, že nejsem uplnej ňouma, kterej se pouští do něčeho o čem nemá ani páru.

V současné době právě začínám uvažovat nad stavbou CNC CO2 laseru pro gravírování a řezání tenkých nekovových materiálů a proto bych tu rád shromáždil informace, které by k takovémuto projektu mohly navést včetně uvádění cen, dostupnosti a odkazů na jednotlivé komponenty. V hlavě už mám nějaké myšlenky a nápady, ale nějaké díry tam ještě pořád jsou a doufám, že se mi je podaří s vaší pomocí zaplnit a napomoci i do budoucna k vytvoření přehledného návodu, jak si takové zařízení vytvořit.

V rámci tohoto tématu bych se rád zaměřil na kompletní konstrukci nového CNC CO2 Laseru od A po Z.
Pročetl jsem si včechna vlákna, která se zde na fóru zabývají problematikou CO2 laserů a příjde mi, že je tu sice dost informací, ale různě poházené a leckteré i zcela chybí.

Pro začátek bych tu uvedl strukturní diagram, který budu postupně dále doplňovat snad i s vaší pomocí. Pro začátek by bylo vhodné tento diagram doplnit o nezbytné prvky, na které jsem zapomněl a dál pak rozvíjet jednotlivé části v rámci diskuse.

1. CO2 Laserová trubice: Našel jsem na fóru odkaz zatím na jedinou firmu, která v ČR dodává tyto trubice. Odkaz na tuto firmu je http://www.cnc.inshop.cz/stroje/trubice ... ?ItemIdx=1 . Cena je rozumná nic méně dá se samozřejmě sehnat i levněji na Ebay. (S nákupem na Ebay nemám zkušenosti a nevím co přesně to obnáší.)

2. Chlazení: Na fóru jsem dohledal, že je možné využít několik způsobů chlazení. Dle mého názoru je nejjednodužší využít princip vodního chlazení z PC ale jako chladiš použít např chladič z topení z auta. Ideální topení bych videl z topení Škoda 120. Kompaktní a je možno na něj osadit chladící ventilátory. Jako chladící médium předpokládám využít destilovanou vodu.
Tady mám pár otázek: Je uvedená trubice vhodná pro vodní chlazení? nebo pro chlazení vzduchem? Nemáte někdo nějakou fotku ze svého archivu, jak je řešeno napojení hadiček? Trubice je velmi křehká a přece jen je třeba trubičky přívodu kapaliny dostatečně zajístit, aby nedošlo k uvolněni. Jak toto máte řešeno?

3. Zdroj: Jaký zdroj je potřeba na napájení uvedené trubice, jak zdroj zvolit a případně kde jej zakoupit a kolik stojí? Uměl by jste někdo poradit?

4. Zrcátka a fokusační hlavice: Také mám problém s tím, kte to v čr sehnat za rozumné peníze. Nevíte někdo nějaký odkaz?

5. Lineární vedení: Zde vycházázím z mé předešlé konstrukce. S ohledem na vysokou dinamiku, kterou od hlavice očekávám bych tentokrát nevolil lineární vedení a kuličková pouzdra, lineární vedení s vozíčkem. Cena je vyšší, ale vyrovná se to myslím na přesnosti a rychlosti polohování. Po dnešní návštěvě veletrhu bych volil asi něco na tento způsob na osu X http://www.hiwin.cz/cs/mgw/catalog.html?id=115.

6. Ochranné pomůcky: U firmy Trotech mi dnes bylo oznámeno, že CO2 lasery s ohledem na jejich vlnovou délku (10,6 mikrometru - neviditelné spektrum), není potřeba používat ochrané brýle, pokud je prostor zakrytován zatmaveným plexi a to z důvodu, že tato vlnová délka se zarazi již o cokoli. Přece jen... kde sehnat pro tyto vlnové délky ochrané brýle??? při testování se přece jen asi budou hodit :).

7. Řídící SW: Víte o nějakém sw, který by byl schopen exportovat vektorové formáty přímo na stroj? Asi forma nějakého postprocesoru? Ve čtvrtek tuto záležitost budu řešit s jedním kolegou, tak co se dozvím, to sem přidám.

Toť prozatím asi vše. Pokud jste dočetli až sem, tak vás obdivuju už teď :). Přidávejte sem i fotky vašeho CO2 laseru, který máte v odlaďovací fázi, nebo i hotové. Čínské lasery tu asi řešit ani nechci. To je kapitola sama pro sebe.

Díky a čao. :)
Přílohy
CO2 Laser.jpg
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2012, 9:48

Další odkazy v ČR:

Trubice:
http://www.reklamnitechnologie.cz/zobra ... -40w-22ma/
http://www.inteo.cz/192-laserove-trubice/
http://viewitem.eim.ebay.cz/TOP-QUALITY ... 27393/item" onclick="window.open(this.href);return false;

Zrcádka:
http://www.reklamnitechnologie.cz/stroj ... dciii-k40/
http://www.inteo.cz/3d-2d-lasery/zrcatko/

Zdroj:
http://viewitem.eim.ebay.cz/60W-HIGH-EF ... 66803/item" onclick="window.open(this.href);return false;

Zajímavá videa:
http://www.youtube.com/watch?v=XsNsM4HD ... el&list=UL
Je zde pěkně vidět zapojení trubice, zdroje, chlazení. Už jen zaostřit a řezat :)

Je možné použít 60W zdroj pro 40W trubici? Předpokládám, že ano ale raději se zeptám.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

12. 9. 2012, 7:42

V současné době experimentuju se 40W laserem namontovanym na Digigraf.Koupil jsem trubici ,zrcatka,cocku ,drzaky na Ebay z Ciny ,zadne problemy.
Chlazeni - v soucasne dobe jen nadobka na 10L s fontankovym cerpadlem .Hadice nutno sehnat mekke a presne na rozmer ,nakonec mam na vstupni strane stejne hadici pojistenou dratkem.
Zdroj koupeny hotovy na Ebay.V soucasne dobe mam svoji elektroniku ktera ridi laser scannovanim.

No levnejsi by bylo koupit hotovou masinku .Ale digigraf ma 1189x840mm a sedi na 2-3 setiny .

Trubici nestandartne vozim na portalu takze sice trci do boku ale staci mi jenom jedno zrcatko :)

Prvotni ucel je ted na vyrobu sablon coz me zatim staci .

Narazil jsem na zakladni problem :
Odsavani :D ,pri rezani mdf-ky vektory do 3 minut neni v dilne videt a pozarni hlasic zabira :D

takze dalsi pokusy az bude poradne odsavani.Na sablony je to v pohode .Sice to smrdi (nutno vetrat) ale jsou to jenom okynka takze se toho tolik nevypari.
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2012, 10:36

Vypadá to pekně. To gravírování je taky tvoje práce? Právě jsem dnes přemýšlel nad tím, že řízení řezání problém nebude. Horší to vidím s gravírováním. Nějaké video z toho jak to pálí nemáš?
Jinak nemáš nějaký odkaz, kde na ebay jsi nakupoval? Docela se mi zamlouvájí ty trubice co jsem daval v minulém přízpěvku odkaz, co prodávají v anglii, ale mám trochu obavu z přepravy, aby se to nerozbilo cestou. přece jen není to vec za par korun. Skoro jsem zvažoval variantu, jestli si pro to sam i nezajet. S ohledem k ceně dopravy a šetrnosti dopravy... Kdyby se tu jeste naslo par lidí, co by měli zájem od dodavatele neco vzít, tak že bych to pobral najednou.
Nepřidal bys fotky zařízení? Zaujalo mě, že máš trubici přímo na hlavě :) to je celkem odvaha bych řek :). BTW jaký používaš SW?
Ja se ted někdy chystám začít modelovat konstrukci. Tak jak to bude trochu v použitelné podobě tak to sem hodím. Plánuji použít na řízení arduino mega 2540. Mám to použité na jodnom stroji, ale nevím jestli to bude uplně vhodné i na toto. To ještě zvážím. Každopádně dík za přízpěvek.
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

13. 9. 2012, 12:31

Gravirovani je take z laseru ,sablona je rezana take rastrovanim.Rezani vektory ma jeden problem ,nutno udrzet reznou rychlost nebo snizit vykon.
Pred pul rokem kupoval nahradni trubici kamaradovi v delce 160cm a dosla take cela a funkcni .Ta moje 40W ma neco pres 70cm .

http://www.ebay.com/itm/NEW-CO2-Laser-H ... 2560b67861" onclick="window.open(this.href);return false; odtud jsem koupil zrcatka ,cocku,drzaky a trubici se zdrojem.
Funguje to dobre. Za 4 dny zvonil borec od DHL u dveri s krabici .
Osobne si myslim ze je to pro jednu trubici jednodussi nechat si poslat domu .

SW a ridici elektronika pro laser je muj chaos (zivim se vyvojem podobnych ptakovin) .

Rizeni pohybu digigrafu mam funkcni original elektroniku (kovarova kobyla :) ) .Trubice neni primo na hlave ale jezdi s portalem.
Vymejslel jsem standartni uchyceni jak v ostatnich laserovych masinkach a nakonec to dopadlo jako tahle hura akce .
Navic tam je pouze jedno zrcatko ,mensi ztraty ,jednodussi serizovani :) .

Video nejake poridim az budu rezat .
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

15. 9. 2012, 10:41

Díky za fotku, je to velmi názorné :) a jen to potvrdilo mou teorii, že samotné sestrojení laseru je to nejmenší. Už mám na to vytypované komponenty, kter bych chtěl použít a ještě ted počkám jak se vrátí kamarád z ameriky, kterej má kontakt na HYWIN a rovnou to využiju na nákup lineárních vedení. Jinak díky taky za odkaz na ten obchod. vypadá to, že se to tam fakt dá sehnat komplet všechny komponenty a i za rozumné ceny. Počítal jsem to že to vyjde cca na 11 tis, plus doprava což by mohlo při odběru více vecí najednou byt vyhodnější.

Jinak po předvčerejší konzultaci s kamarádem z gibscamu jsem se odvážně pustil do studia problematiky posprocesoru a za včerejšek jsem si upravil jeden post, kterej jsem už měl. Zatim mé znalosti však sahají jen po to, že jsem pochopil co můžu zakomentovat a co ne, aby mi to generovalo jen to co potřebuju a neházelo mi to do programu nic dalšího co bych musel umazat. Taky jsem se naučil aspoň to, jak si tam vložit pevné bloky, jako např referování nul a Mkový funkce. Dál jsem za včerejšek nedošel. Dopadlo to ale celekm dobře. Jen to je využitelný zatím na uzavřený křivky. Včerejší pokus spočíval v tom, že jsem z corelu vyexportoval DXF, vložil do SolidWorksu, přes HSMworks jsem nechal vygenerovat dráhy a přes upravenej post jsem to vyexportoval na Gcode. Výsledek je na fotce. Na gravírování na mém stroji by to stačit mohlo, ale ještě nevím jak v HSMworks obrábět neuzavřenej spline. Uzavřené křivky stačilo vysunout o 1mm a už se to dalo obrábět ale bez vysunutí, nebo jakéhokoli prvku to nechtělo generovat žádnou dráhu. Nic méně mi přijde, že toto by šlo fakt použít jen na gravírování nástrojem, nebo řezání i laserem, ale na gravírování laserem pomocí rastru ee. Na to tam prostě funkce není :/.
Dál co jsem včera jzkoušel, bylo uprava frimware Marlin pro reprap pro své účely. Do dnešní doby využívám frim Tonokip, ale má pro mě jedinou nevýhodu. Překopal jsem si tam všechno co jsem potřeboval pro potřeby svého stroje, ale jediné co nezvládnu do toho připrogramovat funkce G2 a G3. Zkoušel jsem proto upravit toho Marlina, ale ten už je až moc komplexně nachystanej pro 3D tiskárny a předělat ho pro moje potřeby byl pro mě nadlidský úkol. Po pul dni drbání sem se na to vykašlal a v postprocesoru jsem funkce G2 G3 zakázal. Zkusim ted sehnat někoho kdo programuje v C jestli by mi do tonokipu nebyl schopen připorgramovat ty funkce a pak to zkusím znova. Pak by se to na ten laser dalo i využít aspoň na řezání. Teď mám rádiusy rozkládaný na lineární úseky s toleranční odchylkou od křivky 0,01mm čilive výsledku to vypadá krásně, ale program je na moc řádků a tím pádem to občas nestihne na bufovat a jede to trochu přerušovaně. Někdy ne někdy jo.

Další pokusy s využitelným SW pro gravírování laserem principem rastr budu asi zkoušet na skeinforge. Mělo by to mít modul pro laser ale co jsem kde četl tak moc se to nikomu nepodařilo rozchodit a raději používají modul Milling. Tak uvidíme jak se podaří toto.

Čili teď pro mě je zatím pořád priorita jakou elektroniku pro řízení krokových motorů použít pro ten laser a jaký sw použít pro generování drah který by převádělo obrázky i vektory.

Příkládám ještě pár fotek moji mašinky i když nebude z toho poznat pro jaký přesný účel to slouží :) Jak udělám nějaký video tak sem taky prihodím.
vlastní návrh, konstrukce i výroba.

Omlouvám se za kvalitu fotek... je to z mobilu a v šeru.
Přílohy
Stroj zepředu
Stroj zepředu
Stroj zezadu
Stroj zezadu
Výsledek generovaných drah z HSMworks to víc počmáraný bylo i s odebráním zbytkového mat, to míň počmárané jen konturování
Výsledek generovaných drah z HSMworks to víc počmáraný bylo i s odebráním zbytkového mat, to míň počmárané jen konturování
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

26. 9. 2012, 9:43

Prvni pokusy s vektory ,no opravdu to chce odsavani ..No 40 cinskych wattu .
Ted to jeste jde, muzu otevrit okna :)

Papir ,kartony,tenke folie perfektni ,plexi je videt ze uz je to pro neho zahul .

http://www.youtube.com/watch?v=zihrbR13sUY&feature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;
stinky
Příspěvky: 6
Registrován: 22. 9. 2011, 7:44

9. 10. 2012, 11:45

zdravim,

tak se trocha pokusim odpovedet na dotazy:
ad 1) trubici urco kupte pres web, jinak to bude stat hodne penez
ad 2) CO2 urco vodou + destilka + naky additivum (biolog odpad atd.)
ad 3) závisí na dělu "trubici"
ad 4) myslim ze lao.cz neco prodava, ale urco najdete vice - jinak, cena je mazec, a zrcatko dost tezko osulite
ad 5) nechavam na vas,je to celkem sumak
ad 6) fa trotech vam rekl peknou hovadinu, urcite sam vite a chcete rezat akryl - tzn. selskym rozumem, ze je pekne a dobre laserem rezatelny, takze zadna ochrana!!! Pouzia se polykarbonat (ne dutinka ovsem), ochrana oci je treba a obvzlaste u techto hoby masin - ale chcete-li riskovat ztratu zraku, prosim,ale kdyz vdim to foto,dost riskujete i odraz (koupe viz predchozi dotaz - ale urco sezenete vice prodavajicich)
ad 7) softwaru, ktery vam udelaji g-kod jsou mraky,ale nebudu jmenovat,pac pocitam,ze je urcite legalne porizovat nebudete (jedna se o desitky tisic a vic)
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

16. 10. 2012, 2:18

stinky ad 6 )
No pokud se děsíte mojí konstrukce na tom plotru vyfotil jsem ji schválně odkrytovanou ,kolega chtěl vidět jak jezdí trubice :) . Jinak jsou na stroji zepředu kryty z dibondu a trubice je take v krabici.
Když jsem točil to video s plexisklem čekal jsem kdy mě to blikne do foťáku :D
jana-petrakova
Příspěvky: 46
Registrován: 27. 10. 2011, 2:17

30. 10. 2012, 9:04

jedine : http://www.buildlog.net" onclick="window.open(this.href);return false; !!!
Sama jsem to taky stavela a neni to zadna hracka ( myslim jako zadny 1/2 vyrobek )
Trubku, zrcatka a zdroj jedine ebay, nejlevneji to maji cinani ...... dovezou dhl az ke dverim bez DPH a CLA !
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2012, 9:12

JJ Buildlog jsem už taky objevil a budu se toho konceptu držet. Rám už mám namodelovanej, registraci v misumi taky, od tam budu brat ty profily. Maji to asi nejlevněji kde jsem to zatím sehnal. Ještě levněji to měli rakušáci a nějací němčouři ale misumi mi příjde nejdostupnější. Teď jsem vypsal jednu bakalářskou práci na návrh konstrukce a výrobu laserové hlavy. Tak pokud by jste k tomu někdo měl nějakej podmět a pak si hlavu chtěli taky vyrobit podle mnou předpokládané dokumentace tak to pak bude k dispozici. Sice se to dá koupit za pár tis ale i tak. Zase nějaká kačka ušetřena a hlavně bude to opakovatelná záležitost. Teď jsem laser zatim dal k ledu. doma rekonstruuju koupelnu předsín a kuchyn, v ložnici mi stojí jinej stroj, kterej podle objednávek jede produkci a tak na laser ted zatím moc času není ale v současné době bych řek že už mám všechny podklady k tomu sdružený a je to už jen otáýka peněz. Tak jak bude něco nového tak bych dal vědět. Jinak pokud by jste měli ještě nekdo nějaké postřehy tak samo že je sem dávjte. Informací není nikdy dost :)
atostogos
Příspěvky: 10
Registrován: 9. 5. 2013, 11:07

9. 5. 2013, 11:27

Dobrý den, možná Vám to pomůže.

1a 2) Spolehlivé trubice se stabilním výkonem a chlazením jsou německé od Synrad a Rofin skutečně dobré. I 100 W se dá chladit vzduchem. Je to lepší kvůli údržbě - stačí ventilátor asi 10 cm průměr (třeba dva). S vodou si naděláte spousty starostí - už jen ta konstrukce. Dobré je mít trubici kovovou.
3) Zdroj je třeba volit podle parametrů laseru - ten vyžaduje stabilní proud. Synrad dodává zdroje k laserům podle potřeby.
6) Lao dodává ochranné pomůcky, sadu na čištění. Možná budou mít i čočky a zrcátka. Plexi by mělo mít nějakou ochranu - nevím teď přesně co tam je. Čočky jsou "pokovené". Je tu taky firma Lintech - jsou docela vstřícní.
7) Soft pro laser bude asi nejlepší použít Mach 3. Stojí pár tisíc a dá se na tom seřídit celej stroj. Čte to dxf; asi i bmp. Dá se to taky udělat tak, jak to má Epilog - laser je ovládaný jako tiskárna. Ovladač na "tiskárnu" byste musel udělat. O ničem nevim.
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2014, 1:26

Po dlouhé době se zase ozývám s aktualitami a příslibem.

Veškeré komponenty na výrobu laseru jsem nakoupil a 90% komponent, které je třeba vyrobit jsou vyrobeny. V současné době čekám na nějaké vypálené plechy z laseru a jakmile přijdou, tak to už začnu zapojovat a smontovávat.

Prozatím posílám odkaz na montáž rámu, se kterým mi pomáhal kolega.

https://www.youtube.com/watch?v=CqskNdLOkjc

A ještě jedna věc. Jakmile trochu zkompletuju dokumentaci, tak sem hodím nějaké odkazy ke ztažení pro případné další zájemce.

Zatím Čao
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2014, 10:41

V pátek jsem si konečně od kamaráda přivezl plechy na kryty a montáž. Tento týden ještě asi nebudu stíhat, ale začátkem dalšího týdne bych se mohl pustit do montáže tak pak přihodím nějaké fotky, případně zase nějakej časosběr.

Čao
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2014, 7:19

Pokračování na laseru - upevnění elektroniky a RS. Přimontování kolejnic, naohýbání nosných plechových komponent ...

https://www.youtube.com/watch?v=1E0vZzK2b0E

Dneska jsem si trochu vrtnul do ruky tak další pokračování až asi přiští týden :)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“