Posunutí základního nulového bodu stroje - Fanuc

diskuze tykajici se ridicich systemu a software komercnich CNC stroju
Odpovědět
SnakeCZCOM
Příspěvky: 21
Registrován: 8. 12. 2013, 4:49

8. 12. 2018, 9:09

Zdravím. Mám dotaz ohledně soustruhu Nakamura SC150y se systémem Fanuc. Včera jsem byl u známého který si pořídil tento soustruh, přede mnou tam prý byl nějaký borec, co mu to nastavoval a seřizoval a všiml jsem si, že v posunutí nulového bodu má ve všech posunutou osu X na hodnotu -340. Do toho když se nastaví posunutí osa Z tak je v minusu. Vřeteno je na levé straně. Zatím jsem se pokaždé setkal s tím, že základní nulový bod stroje je na cele a v ose vřetene stroje. Tady ovšem je základní bod úplně někde jinde. Má s tím někdo zkušenosti jak by se to dalo opravit? Vím že na sinumeriku jde i posunout G500 mimo základní bod stroje. Ve Fanucu ale moc zkušeností nemám. Děkuji za informace
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

27. 1. 2019, 2:18

Po posunutí nulového bodu stroje můžeš vyhodit komplet celý archiv programů !!

Jaký nulový bod chceš posunout a z jakého důvodu?

Každý stroj má nulových bodů několik a to se nebavím o G54-G59 což jsou obrobkové nulové body. Ale i ty svým způsobem ovlivníš pokud posuneš nulový bod stroje.

Pokud stiskneš na panelu POS měl by jsi mít možnost sledovat všechny souřadnice stroje.
Tam zjistíš proč osa X má hodnotu -340. :)
Většinou je to totiž výchozí hodnota ujeté vzdálenosti od referenčního bodu stroje na osu skličidla !!!
Každý stroj tuto hodnotu má jinou !!! Protože každý stroj má jinou konstrukci a i dva naprosto shodné stroje mohou mít hodnotu jinou vlivem předchozího nabourání jednoho z nich.

Doufám, že jsi pochopil, že nulový bod stroje není "jen" nějaká hodnota a že musí být vždy nutně nulová !!!!
Odpovědět

Zpět na „Ridici systemy“