Jakou zvolit konstrukci pro pohon osy X

diskuze tykajici se mechaniky a dalsich veci okolo komercnich CNC stroju
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 11:26

Chtěl bych požádat o radu od zkušených strojařů i praktiků, jaká konstrukce pro pohon osy X portálového routeru je výhodnější a popřípadě proč je výhodná, nebo proč ji zavrhnout?
Portál se bude pohybovat po lineárním vedení (4 vozíky SSEB 16) a rozsah osy X je asi 800mm. Na pohon uvažuji Nema23 a portál ponese vřeteno Kress FME 1050.
Konstrukce rámu z Alu profilů 40x40L. Zpracovávané materiály pouze dřevo a plast. Uvažuji o přiložených možnostech a děkuji za náměty i rady.
Přílohy
Pohon osy X.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 2. 2018, 11:41

varianta A se bude kroutit, zbývá B nebo C - ty se budou kroutit taky :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 2. 2018, 11:48

vozíky bys měl mít co nejdál od sebe
alespoň do čtverce, lépe do obdélníku na délku
takhle jak to máš do obdélníku na šířku se to bude mít snahu příčit
speciálně ve variantě A
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 12:07

@RaS: ptal jsem se proto, abych získal posouzení vhodnosti či nevhodnosti a nějakou radu jak nejlépe to udělat. Předpokládám, že „kroucením“ máš na mysli „křížení“. Zavrhnul jsi všechny mé varianty a neporadil - zřejmě proto, abys dostál svému logu "věčný rýpal" :D Zeptám se tedy jinak - jak to máš udělané u sebe? A předesílám, že jde o HOBBY, nikoli o profesionální mašinu.

@testone: u varianty A jsem to tušil, byť několik konstrukcí tohoto typu jsem již viděl (bohužel ne „live“). Hodně mašinek používá pohon uprostřed. Myslíš, že i tady hrozí velké nebezbečí křížení?
Varianta se dvěma motory se mi moc nelíbí (ztráta kroku, 2 motory a 2 drivery). Jaké by bylo přijatelnější řešení?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 2. 2018, 12:20

nejde o rýpání, stejně si to každý stavitel postaví podle svého..já jen zavrhl variantu A jakožto pro tuto konstrukci z AL profilů nevhodnou.. prostě se to bude celé kroutit křížit to je jedna jak to nazveš.. strana A popojede a strana B bude ještě chvilku stát.. to je prostě fakt a aby se to nedělo musela by být konstrukce neskutečně tuhá což z těch profilů prostě nebude.. nechci se hádat o tom jestli ta strana B bude zaostávat za stranou A o milimetr centimetr nebo desetinu..
co se týká mého stroje tak schematicky mám metodu B jeden šroub s motorem uprostřed vedení.. ale provedené "trošku" bytelněji..
pokud bych takovouto konstrukci stavěl, tak bych taky zvolil B kvůli jednoduchosti... nicméně myslím tím jen koncept, osobně bych nestavěl mašinku z profilů
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 1:19

No původně jsi zavrhnul všechny varianty :lol: . Ale díky za názor a za konstruktivní odpověď. I z mého laického pohledu je asi varianta se pohonem uprostřed přijatelnější (v neposlední řadě i z nákladového hlediska). Ještě bych se zeptal, proč si myslíš, že konstrukce z Al profilů není moc vhodná? Nejsou dostatečně tuhé? Ja bych se chtěl vyhnout především velké váze a kromě toho je mám :-).
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 2. 2018, 1:21

Zapomněl jsi taky napsat jak to má být široké, to bude pak mít vliv jestli B nebo C.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 2. 2018, 1:23

já jsem psal že konstrukce A se bude krutit.. ale konstrukce B a C se budou kroutit z těch profilů taky.. ovšem méně..

o tom z čeho a jak a proč to ano či ne už toho tady bylo popsáno dost.. stejně si musíš udělat vlastní názor sám.. to že bych to zrovna já takhle nestavěl tě přece nemusí omezovat je spoustu jiných co to tak stavěj.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2018, 1:38

Všechny 3 varianty jsou pro začátečníka špatně , chybí tam varianta 4 dva šrouby (podobně jako varianta 3) spojená ozubeným řemenem (1 motor)u tebe konkrétně HTD 3 by mělo stačit . jestli pak ty a podobní vědí proč?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

27. 2. 2018, 1:42

Ja som na svojom stroji zvolil variantu C aby som eliminoval základné vóle. Mam dva motory a dva drivre... ale je možné mať na pohon obidvoch len jeden silnejší motor a na obe sruby cez remeň. Super to tu má Zami ...on má dokonca pevné šruby a rotačné matice. Pozri si jeho vlákno...
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 1:59

@RaS .. já jsem to také tak pochopil. Vím že jsi to myslel dobře a beru to! Stajně tak vím, jak jsi správně napsal, že každý si do konstrukce stejně chce vložit to své „ego“. A je to asi tak správně – nabít si hubu a zkoušet to znovu 😊. Já bych si jen chtěl natlouct o něco míň a proto se napřed ptám.
Překvapilo mne, ale. Že nepovažuješ tuhost Alu profilů za dostatečnou – já jsem doufal, že při pužití příhradové konstrukce by to mohlo vydržet.

@fmodel .. samozřejmě, že o těch variantách vím, ale hledám pro mne nejschůdnější cestu – nejsem profík konstruktér. Kdybych byl, živil bych se tím a radil právě takovým jako jsem já, kteří tu cestu hledají. Kdybych věděl, proč je varinanta s ozubeným řemenem nejlepší, nejspíše bych se pro ni rozhodl rovnou a neptal bych se. Když už jsi ji ale zmínil, tak mi prosím vysvětli tu techniku a její přednosti. Díky budu rád.
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 2:01

lubos píše:Zapomněl jsi taky napsat jak to má být široké, to bude pak mít vliv jestli B nebo C.
Pracovní prostor není pro mne nijak kritický. Uvažuji rozjezdy x=600mm a y=300mm. Osa Z asi 100mm.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 2. 2018, 2:04

Pokud to bude hodně široké je i varianta B na houby. Pokud to má mít aspon trochu smysl tak varianta C
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2018, 2:10

shaolin píše:J Super to tu má Zami ...on má dokonca pevné šruby a rotačné matice. Pozri si jeho vlákno...
To se se dostal do rezonancí šroubu že musí mít rotační matice ? Kolik mu to jezdí ? 30m/min nebo víc ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 2:56

lubos píše:Pokud to bude hodně široké je i varianta B na houby. Pokud to má mít aspon trochu smysl tak varianta C
rozměrem "hodně široké" myslíš i třeba 60cm rozestup mezi lineáry? Já bych fak nejraději použil B-čko kvůli jednoduchosti. U C-čka mám strach, že bych dost dobře nezvládnul to spojení ozubeným řemenem při jednom motoru. Při dvou motorech mám zase obavy, že při ztrátě kroku na jednom motoru se to začne křížit ( a se ztrátou kroku se tady na fóru polemizuje docela často). Jako driver bych chtěl použít M545 (?)
Odpovědět

Zpět na „Mechanika a komponenty “