VECTRIC ... nedělená kruhová interpolace

dvoracek.a
Příspěvky: 115
Registrován: 4. 12. 2017, 3:07
Bydliště: Libeř
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2022, 4:34

aha tak to sem nepochopil :lol:
ted sem to zkoušel a opravdu kružnice je v Gkodu definovaný čtyřma řádkama G3

ale zkusil sem se přepnout u kružnice na režim ůpravy uzlů
a je to dané tím že každá kružnice je definovaná 4 uzly
když uzel smažu tak se kružnice deformuje na nějakej patvar
takže je to asi vlasnost programu

a zatím vždy když sem vkládal oblouky externě tak to byly úsečky
bylo jedno jestli z corelu, autocadu a nebo stažené z netu
asi sem ještě správně vyexportované nepotkal :lol:
cnc routr 125x400 cm + truhlářské stroje
www.facebook.com/truhlarnadvoracek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 1. 2022, 6:12

dvoracek.a píše: 17. 1. 2022, 4:34 a zatím vždy když sem vkládal oblouky externě tak to byly úsečky
bylo jedno jestli z corelu, autocadu a nebo stažené z netu
asi sem ještě správně vyexportované nepotkal :lol:
Jednoduchá pomoc.

Nastartuj Aspire, tam namaluj kružnici, vyexportuj do DXF a zase Aspire ukonči.
Pak ho znovu nastartuj a naimportuj to původně vyexportované DXF.
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

20. 1. 2022, 9:42

Uvedu na pravou míru. CNC systémy řízení už dnes ve většině případů kousají jednořádkový povel pro kružnici, ale dříve tomu tak nebývalo, proto je v CAMech téměř všude možnost nastavení jak postprocessorovat kruhovou interpolaci (nedělit, půlkruhy, čtvrtkruhy). V ASPIRE je kružnice udělaná v postprocesoru defaultně z čtvrkruhů a já jí chci nedělenou, ale nenašel jsem odpověď.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 1. 2022, 10:53

IMHO si to takto seká hned na vstupu Aspire, aby ulehčil svému matematickému aparátu, protože se s takovými segmenty pracuje o trochu snadněji (například určení minimálních a maximálních hodnot jednotlivých souřadnic u částečné kružnice) a na konci se neobtěžuje to zase spojit, protože to téměř ničemu nevadí. Obzvlášť pokud to tak skutečně nějaké řídící systémy (měl bys příklad?) - asi z podobných důvodů - vyžadovaly.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

20. 1. 2022, 11:52

Thomeeque píše: 20. 1. 2022, 10:53 IMHO si to takto seká hned na vstupu Aspire, aby ulehčil svému matematickému aparátu, protože se s takovými segmenty pracuje o trochu snadněji (například určení minimálních a maximálních hodnot jednotlivých souřadnic u částečné kružnice) a na konci se neobtěžuje to zase spojit, protože to téměř ničemu nevadí. Obzvlášť pokud to tak skutečně nějaké řídící systémy (měl bys příklad?) - asi z podobných důvodů - vyžadovaly.
Například český online systém COMETS (www.comets.cz) ... ten neumí pracovat s celou kružnicí, musí se mu interpolace rozdělit alespoň na poloviny. Určitě jsem zkoušel pár let zpátky i nějaký německý systém, který to měl podobně, ale už si nevzpomenu na název (možná EdingCNC první verze)
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

20. 1. 2022, 11:56

Thomeeque píše: 20. 1. 2022, 10:53 IMHO si to takto seká hned na vstupu Aspire, aby ulehčil svému matematickému aparátu, protože se s takovými segmenty pracuje o trochu snadněji (například určení minimálních a maximálních hodnot jednotlivých souřadnic u částečné kružnice) a na konci se neobtěžuje to zase spojit, protože to téměř ničemu nevadí. Obzvlášť pokud to tak skutečně nějaké řídící systémy (měl bys příklad?) - asi z podobných důvodů - vyžadovaly.
CAMy většinou pracují s celou geometrií a o výstup do kódu se stará postprocessor. Používám mimo Aspire ještě SprutCAM a tam si mohu vybrat co má postprocessor s kruhovou interpolací dělat. Vectric není na strojní práci samozřejmě a jak jsem uvedl v jiném příspěvku vlákna reálný význam to má pouze ve zmenšení objemu kódu. Ale měl jsem to spíše jako výzvu si to předělat.

Moc nevěřím tomu, že by to jádro software rovnou mělo rozdělené. Ale možná se pletu
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2022, 1:05

yoda píše: 20. 1. 2022, 9:42 Uvedu na pravou míru. CNC systémy řízení už dnes ve většině případů kousají jednořádkový povel pro kružnici, ale dříve tomu tak nebývalo, proto je v CAMech téměř všude možnost nastavení jak postprocessorovat kruhovou interpolaci (nedělit, půlkruhy, čtvrtkruhy). V ASPIRE je kružnice udělaná v postprocesoru defaultně z čtvrkruhů a já jí chci nedělenou, ale nenašel jsem odpověď.
No a to je právě ten předpoklad, který v Aspire není splněn.
Tady se o realizaci kružnice nestará postprocesor, ale sám CAM.
Takže jsi odpověď (hledáním kolem postprocesorů) nenašel, protože zřejmě ani neexistuje.
Pokud by to náhodou nějak udělat šlo, tak by se to zřejmě konfigurovalo někde jinde, v nějakém konfigurátoru generátoru drah.

Takže zřejmě nejlepší postup bude se s tím prostě smířit.
Psát na to nějaký speciální SW, který by to dodatečně skládal do jednoho příkazu, je teda podle mě slušný overkill.
To by snad mohlo mít reálný smysl možná u nějakých historických systémů, které neumí dopřednou analýzu g-kódu a po každém příkazu brzdí.
Odpovědět

Zpět na „postprocesory“