Frézka vhodná na plošné spoje

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 6. 2022, 9:23

Tumlík ale píše o 1064nm. Tedy buď fiber nebo pevnolátkový laser.
Opravdu mě napadá jenom ten výrazně rychlejší Q-switch.
Každopádně je to fest zajímavé.
Pokud by tím Tumlík protáhl i nějakou tenkou nerez nebo ocel, tak to by bylo hodně zajímavé.
Nebo třeba hliníkový plech z plechovky od piva.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 6. 2022, 9:34

Už to mám. MOPA - je to taky "fiber" , ale není to dotovaná smyčka z dvouvlákna, ale je to hejno diod (něco jako ty více LEDkové hlavy) které svítí do jednoho vlákna a to je pouze přenašeč výkonu. Má to kmitočet až 2MHz, umí to "barevné" gravírování a hlavně má to další vrcholy na 880 a něco přes 600 nm, sice o 40 procent menší, ale stále to tu měď dá. Cenovka je 2-2,5x vyšší než u normálního fiberu. Na první pohled se to nedá rozeznat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 6. 2022, 12:01

Pokud by to byl MOPA laser, tak podle mě nepůjde o vlnovou délku (ta bude stejná jako u vláknového laseru), ale o délku pulzu a tím o vysokou energetickou hustotu v tomto velice krátkém pulzu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2022, 6:36

ahoj
ne není to MOPA, je to klasika 1064nm, hlavu kdyžtak vyfotím jak budu v kanclu je tam i ten typ a nějaké fí 10, to nevím co je :D
jinak mám, co se s tím po večerech hraju, docela dost poznatků, možná by to chtělo samostatné vlákno, já čerpal info hlavně od Vás dvou :D , něco z YT, ale vlastní zkušenost je nejlepší...že měď nejde jsem bral jako fakt, proto jsem reagoval tady :D

to jak jsem psal s tou napařenou mědí na tom hliníku (taky dodám fotku) tak ta měď je dílensky špinavá, není vyčištěná, možná to má taky vliv, zkoušel jsem i měděnou pásovinu cca 4mm tlustou, poměrně čistou, zkusím to natočit kamerou jak to gravíruje asi by to i prořízlo, bere to do hloubky, to jsem zkoušel na zhruba deset průchodů s hatch 90st. a line 0,03 jde to pěkně, hliník 0,15mm jde taky jak do másla, cca na ty dva průchody i bez wobble napřímo i hodně jemné detaily či otvory
mosaz 1mm na 15 průchodů to řízne, zkoušel jsem vnitřní ozubené kolo v modulu 1.... tam jde právě u toho vidět krásně ten rozdíl pokud to pálí přímo z toho vektoru linkou a nebo wobble po lince :wink: rychlost pod 100mm/sec použiju právě na řezání, na gravírování plochy, třeba bmp, nebo jpg obrázek klidně 1500-2000 mm/sec dle ezcad, čím přesnějc, tím tu rychlost musím snižovat, u vysokých rychlostí nad 1000 to sice hrnulo, ale umělo to vynechat třeba vrcholky zubů :)

jinak pořád se bavím o vektorech, formáty bmp, jpg a png je kapitola sama o sobě, vzal jsem jpg obrázek...... černý, červený, zelený elox paráda, do modrého to může jít milionkrát a nevykreslí to tam ani prd....proč, na to jsem nedošel, přitom vektory to řeže do jakékoli barvy :roll:

ad ezdćad, podle mně je to právě ten předpotopní program kde je zakopanej pes úspěchu a neúspěchu :) já to primárně chtěl použít na tohle https://youtu.be/mrRasK2aisY těch zmetků co jsem udělal ani nebudu počítat :D než jsem vůbec pochopil jak ten power ruler funguje, no a až mě to takhle pěkně začalo psát tak i po třeba padesáti průchodech to nebylo schopno gravírovat do hloubky, protože ten program primárně neumí rozlišit a vypočítat v power ruler jakou potřebuješ šířku a ani to nejde, protože pokud si vytvořím stupnici na obvodu kruhu, tak paprsek vezme svou definovanou minimální linku kdy tloušťka čáry je rovna 0, tam to sedí perfektně, ale není schopen to jakoby vyhrabat do hloubky. Pakliže bych definoval šířku, tak on zas neumí vypočítat ten obvod....je to peklo, umí toho hodně ale je to jak za krále klacka, v žádném případě není uživatelsky přívětivý :)

nerez můžu vyzkoušet
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2022, 9:36

tak jsem ještě udělal dva pokusy s čistou mědí, tohle je pásovina o síle 2,5mm
kolečko jsem gravíroval a čtvereček řezal, ten gravír kolečka je do hloubky cca 0,3mm v 7 průchodech 500mm/s, 100% a 20KHz, hatch 90st. line 0,03 a jednosměrný hatch
čtvereček jsem řezal 100mm/s, 100% a 20KHz, wobble dia. 0,02 a dist. 0,01 (tady vidím prostor pro pokusy) u čtverečku jsem dal 200 opakování a pak jsem to zlomil aby bylo vidět jak hluboko to vůči tomu materiálu prořezalo, aby mě někdo nepodezříval, že jsem to prosekl :D
IMG_20220626_100910.jpg
IMG_20220626_101615.jpg
IMG_20220626_101823.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 6. 2022, 10:00

foto té hlavy a laseru, je to 50w čínský raycus, dodělal jsem tam ještě odměřování, abych si nemusel hrát s těma zaměřovacíma diodama a taky kvůli tomu, že chci i čočku s jinou ohniskovou vzdáleností, než co tam mám teď (210) :wink:
IMG_20220520_202732.jpg
IMG_20220602_200121.jpg
IMG_20220626_102315.jpg
IMG_20220626_102323.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 6. 2022, 10:06

Když už Ti to tak krásně chodí, myslíš na mě s těma pár kouskama? Dik
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 6. 2022, 2:45

tumlik píše: 26. 6. 2022, 6:36 jinak mám, co se s tím po večerech hraju, docela dost poznatků, možná by to chtělo samostatné vlákno
Velice se za to přimlouvám a těším se na poznatky.

Ty výsledky jsou skvělé. Pro mě nad očekávání.

Gravírování toho noniusu vypadá tak snadně, že je to až nedůstojné. Neukazoval bych to Tvým původním strojům, kterými jsi to dřív ryl. Asi hrozí, že by ze zoufalství spáchaly sebevraždu.

Měď super.
Teď už věřím, že by se tak dal udělat i ten tišťák, jak jsme si tady o tom taky psali. Pokud to udělá do hloubky 0.3mm na 7 průchodů, tak by to měď na tom tišťáku (0.035mm nebo 0.018mm) mělo sebrat na 1 průchod.

Kdybys náhodou našel nějaký hodně tenký plech tak 0.1-0.15mm (ideálně nerez) a měl chvíli čas, tak v příloze je DXF maličké šablony pro dávkování pasty. Je to pro integráč s roztečí 0.5mm. Tady to nejjemnější, co se běžně osazuje.
Je to tam 2x. Jednou v plné velikosti, podruhé jsou rozměry zmenšené o 0.05mm.
Když to pálím na laseru já, tak používám ten zmenšený formát. Tím kompenzuju tloušťku vypálené stopy.
V reálu by pak ty otvory měly mít šířku 0.2mm.

Díky za ty popisy a zkušenosti. :D
Test_QFP48.zip
(1.75 KiB) Staženo 77 x
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

27. 6. 2022, 5:48

tumlik píše: 26. 6. 2022, 6:36 ahoj
ne není to MOPA, je to klasika 1064nm, hlavu kdyžtak vyfotím jak budu v kanclu je tam i ten typ a nějaké fí 10, to nevím co je :D
jinak mám, co se s tím po večerech hraju, docela dost poznatků, možná by to chtělo samostatné vlákno, já čerpal info hlavně od Vás dvou :D , něco z YT, ale vlastní zkušenost je nejlepší...že měď nejde jsem bral jako fakt, proto jsem reagoval tady :D

to jak jsem psal s tou napařenou mědí na tom hliníku (taky dodám fotku) tak ta měď je dílensky špinavá, není vyčištěná, možná to má taky vliv, zkoušel jsem i měděnou pásovinu cca 4mm tlustou, poměrně čistou, zkusím to natočit kamerou jak to gravíruje asi by to i prořízlo, bere to do hloubky, to jsem zkoušel na zhruba deset průchodů s hatch 90st. a line 0,03 jde to pěkně, hliník 0,15mm jde taky jak do másla, cca na ty dva průchody i bez wobble napřímo i hodně jemné detaily či otvory
mosaz 1mm na 15 průchodů to řízne, zkoušel jsem vnitřní ozubené kolo v modulu 1.... tam jde právě u toho vidět krásně ten rozdíl pokud to pálí přímo z toho vektoru linkou a nebo wobble po lince :wink: rychlost pod 100mm/sec použiju právě na řezání, na gravírování plochy, třeba bmp, nebo jpg obrázek klidně 1500-2000 mm/sec dle ezcad, čím přesnějc, tím tu rychlost musím snižovat, u vysokých rychlostí nad 1000 to sice hrnulo, ale umělo to vynechat třeba vrcholky zubů :)

jinak pořád se bavím o vektorech, formáty bmp, jpg a png je kapitola sama o sobě, vzal jsem jpg obrázek...... černý, červený, zelený elox paráda, do modrého to může jít milionkrát a nevykreslí to tam ani prd....proč, na to jsem nedošel, přitom vektory to řeže do jakékoli barvy :roll:

ad ezdćad, podle mně je to právě ten předpotopní program kde je zakopanej pes úspěchu a neúspěchu :) já to primárně chtěl použít na tohle https://youtu.be/mrRasK2aisY těch zmetků co jsem udělal ani nebudu počítat :D než jsem vůbec pochopil jak ten power ruler funguje, no a až mě to takhle pěkně začalo psát tak i po třeba padesáti průchodech to nebylo schopno gravírovat do hloubky, protože ten program primárně neumí rozlišit a vypočítat v power ruler jakou potřebuješ šířku a ani to nejde, protože pokud si vytvořím stupnici na obvodu kruhu, tak paprsek vezme svou definovanou minimální linku kdy tloušťka čáry je rovna 0, tam to sedí perfektně, ale není schopen to jakoby vyhrabat do hloubky. Pakliže bych definoval šířku, tak on zas neumí vypočítat ten obvod....je to peklo, umí toho hodně ale je to jak za krále klacka, v žádném případě není uživatelsky přívětivý :)

nerez můžu vyzkoušet
z hlediska rychlosti to samozřejmě v tom videu vypadá krásně - ale na ty noniusy je taky třeba aby to (ty rysky) nevypadalo jako od číňana na https://www.markagro.cz/cs/urzdzenia/64 ... -2770.html :shock: a nebo na čínským sometu :roll: .
Nějak jsem totiž doposud nezaregistroval pálený nonius, co by se kvalitou alespoň přiblížil tomu, co bývalo běžné u pořádných měřidel i klidně před 100 lety.
Šlo by to zkusit vyfotit - jak ty rysky vypadají?
Naposledy upravil(a) Sancho Panza dne 27. 6. 2022, 7:07, celkem upraveno 1 x.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 6. 2022, 6:09

Tak tady jsem to trestuhodně nevychytal. Tumlík má pravdu, ta "sviňa " gravíruje i měď. Prostě hrubá síla paprsku tady nefunguje. :cry:
laser_fiber.jpg
Čtvereček je 10x10mm, je krásně vidět různé nastavení. Vcelku zásadní rozdíl je mejch 20 a Tumlíkovo 50W. Tu měď jsem odgravíroval na 15 průchodů. Někde mám 0,1 a 0,15 planžetu a tak to zkusím.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2022, 3:37

Sancho Panza píše: 27. 6. 2022, 5:48 z hlediska rychlosti to samozřejmě v tom videu vypadá krásně - ale na ty noniusy je taky třeba aby to (ty rysky) nevypadalo jako od číňana na https://www.markagro.cz/cs/urzdzenia/64 ... -2770.html :shock: a nebo na čínským sometu :roll: .
Nějak jsem totiž doposud nezaregistroval pálený nonius, co by se kvalitou alespoň přiblížil tomu, co bývalo běžné u pořádných měřidel i klidně před 100 lety.
Šlo by to zkusit vyfotit - jak ty rysky vypadají?
měl jsem teď jinou práci, no určitě jsem se na to nevysral a poctivě po večerech trénoval :)
ad. ty stupnice, vím jak ta čína vypadá a dá se to tak udělat taky, viz. první fotky z pokusničení, je to o cca 8 základních parametrech a jedním z nejdůležitějších je čas tzn. rychlost pálení. Musím se pochlubit, že jsem se dostal do takové fáze, kdy to jsem schopen s klidnou duší prezentovat a troufám si tvrdit, že bych uměl popsat třeba bubínek mikrometru aniž bys to rozeznal od klasického gravíru jemnou ostře ohraničenou stupnicí :wink: bylo to hodně času a opravdu hodně zkurvených dílů :D
IMG_20220521_190944.jpg
IMG_20220807_155931.jpg
FINÁLNÍ PRODUKTY-takhle to z laseru vypadne
IMG_20220807_105836.jpg
IMG_20220807_105911.jpg
LITINA
P1040668.JPG
Je mně jasné, že to produkčně číňan prostě nastřílí, okalí kraje., hlavně aby to bylo vidět. Takto se to dá sypat taky, a docela to odsejpá, no ten rozdíl je fakt znát. Dostal jsem od Zbýni (ještě jednou děkuju) děličku na S1 po klinické smrti a tak jsem ji dal pomalu dohromady, tam ta stupnice je na nějakých 71mm s 360st. i s popisem a tam si troufám tvrdit, že to bude k nerozeznání od originálu (až bude postnu)
IMG_20220807_144525.jpg
musel jsem změnit trochu technologii, postup tak aby ten laser byla finálovka
Mex píše: 26. 6. 2022, 2:45 Velice se za to přimlouvám a těším se na poznatky.

Ty výsledky jsou skvělé. Pro mě nad očekávání.

Gravírování toho noniusu vypadá tak snadně, že je to až nedůstojné. Neukazoval bych to Tvým původním strojům, kterými jsi to dřív ryl. Asi hrozí, že by ze zoufalství spáchaly sebevraždu.

Měď super.
Teď už věřím, že by se tak dal udělat i ten tišťák, jak jsme si tady o tom taky psali. Pokud to udělá do hloubky 0.3mm na 7 průchodů, tak by to měď na tom tišťáku (0.035mm nebo 0.018mm) mělo sebrat na 1 průchod.

Kdybys náhodou našel nějaký hodně tenký plech tak 0.1-0.15mm (ideálně nerez) a měl chvíli čas, tak v příloze je DXF maličké šablony pro dávkování pasty. Je to pro integráč s roztečí 0.5mm. Tady to nejjemnější, co se běžně osazuje.
Je to tam 2x. Jednou v plné velikosti, podruhé jsou rozměry zmenšené o 0.05mm.
Když to pálím na laseru já, tak používám ten zmenšený formát. Tím kompenzuju tloušťku vypálené stopy.
V reálu by pak ty otvory měly mít šířku 0.2mm.

Díky za ty popisy a zkušenosti. :D
zkoušel jsem, není to problém ale nejsem to schopen nafotit tak aby to šlo vidět, tohle je nějakých 8 průchodů do 0,15 nerezi na konci jsem to pohladil 70khz na začištění, no neumím posoudit, jestli to je nebo není použitelné, dá se na tom ještě zapracovat tak jak na těch stupnicích, mám tady ješětě 0,2 hliník
IMG_20220626_165008.jpg
IMG_20220626_170331.jpg

ad pokusy
dám tady kupříkladu fotky se stupnicemi do eloxu a litiny, je to zmetek kvůli fontům, dost dlouho mně trvalo než jsem došel na to jak to udělat, aby se udělal ostře font, když si to přiblížíš, tak tam jde vidět dutost toho fontu (čísílko má na výšku jen 1mm) nicméně ten ezcad primárně požívá ty fonty s obrysy a nutí tě ten obrys vyplnit (hatch), každopádně při větším počtu s tou výplní má PC co dělat a hlavně délka toho pálení díky výplni je zbytečně dlouhá, tak používám ve speciálním výběru fontů single line font, který je schopný nastavit line jako ideální nulu a pak vhodně zvolenou šířkou wobble jsem schopen čísla krásně vykreslit.
IMG_20220806_172226.jpg
IMG_20220807_102131.jpg
Základ je fakt se s tím programem naučit, je to dřeváckej program, ale když si s tím člověk fakt dlouho hraje, tak to jde. To co mně na začátku připadalo jako neřešitelné teď udělám levou zadní, nadělal jsem si základní rulery pro kruhy, pravítka, nonia šroubů co dělám, pak smazal a dělal znova abych se to naučil, pak už jen stačí měnit parametry pro průměr a ustavení obrobku, kdyby to šlo přesunout do nějakého jiného vlákna, tak bych tam pak i ty hotové rulery nasázel, co jsem koukal na videa na youtube ze začátku, tak k výsledku vede více cest, některé jsou složitější a teď musím teda konstatovat, že to YT byla pro mně s těmi stupnicemi dost ztráta času a zbytečně jsem se na tom zasekal... :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 8. 2022, 4:12

Díky za obrázky a za pokusy. Pěkné. :)
Velmi bych se přimlouval za vytvoření nějakého samostatného vlákna s vhodným názvem a přesun všeho tam.

Prosím jestli ještě budeš někdy fotit něco proti světlu (jako tu SMD šablonu), použij prosím matnici. Tedy např. dát šablonu třeba na kancelářský papír a teprve za něho zdroj světla. A kdyby to bylo možné, tak fotit třeba přes lupu. Ta šablona mě hodně zajímá, a z těch fotek v malém rozlišení a s velkým zkreslením to bohužel není moc vidět. Děkuji.

Dělal jsi prosím pokusy s rovnoměrností pálení ve středu a na okrajích operačního pole?

Na popisy jsou určitě nejlepší single-line fonty. Existují i ve verzi 2-line nebo 3-line. Tedy nejsou to běžné obrysové fonty, ale single-line s více čarami vedle sebe pro tlustší výsledek. Tyhle single-line fonty se ale docela blbě shánějí (aspoň já mám z toho ten pocit). Free jsem jich moc nenašel, hodně je jich jenom za peníze. A zatím jsem nenašel žádný pěkný, který by uměl českou/slovenskou diakritiku. Sice třeba tišťáky popisuju anglicky, ale občas by se i český text hodil.

Za výsledky palec nahoru.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 8. 2022, 4:48

No vyzera to super.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 2. 2023, 9:46

Wegster ako ? stale nikto nezavesil realne video ? sa boja.
Neverim ze cinska frezka na normalnych linearoch nebude minimalne tak tobra ako ten zazrak, hlavne bude stat polovicu a ked cely portal sa da dole z 15cm na 4cm ako na tom zazraku tak tuhost pojde niekam inam a musi to frezovat obrazky ako z zrkadlovky. A za polovic €
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2023, 11:11

"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“