Gravírka na plošné spoje

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2022, 7:33

Zvedl se asi proto, že chtěl naštvaně naznačit, že odchází. Když vycítil, že je tam zbytečně.

Ty mezery se mi zdají výrazně víc než těch nějakých 0.12mm, co by měla udělat ta fréza. To je házivostí vřetene?

Máš to pěkné.

Jen dotaz: co se stalo tomu broukovi vedle toho tišťáku? Nějaká nemoc nebo úraz?
Na prvních dvou fotkách vypadá zdravý, v pohodě a v kondici. Ale na poslední už je břichem vzhůru, chudák.
Dawe
Příspěvky: 2500
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

5. 9. 2022, 12:01

Mex> jo, mas dobry oko. Sirka izolacni mezery tam byla tipuju okolo 0.2mm. Je to urcite kombinace vice veci. Imho ma nejvetsi vliv skutecna sirka hroty te kopinate frezy (0.1mm je u tech levnych cinskych sice nominal, ve skutecnosti je to spis minimum a jednotlivy kus je klidne az k 0,15mm). Takze dosahnout s 15°/0.1 s DOC 0.1mm sirku tech 0.12mm je prakticky tezko dosazitelne.
Dal tam u me budou ctyri stovky hazeni vretene (vylagrovane), neco malo hazeni samotneho hrotu nastroje a pak jeste variace realne DOC podle hustoty autolevelingu vs nerovnost desky. Co desetina hloubky te 15°, to dalsi cca tri stovky sirky navic...
No a pak taky opotrebeni nastroje samotneho, ktery pak tu med "maze", namisto krajeni dela otrepy a to taky dela vetsi sirku cesty.
Delal jsem dalsi tri kusy teze desticky timze opotrebovanym nastrojem a u posledni uz je i okem znatelne to opotrebeni - rozsirovani izolacni mezery a vyrazne otrepy ktere uz delaji vysledek nepouzitelnym. Schvalne jsem to vyfotil a zmeril na mikroskopu a dela to tam uz dokonce nejakych 0.24-0.26mm. Je to stejne misto kde se u prvni desky ten kousek medi zvednul - u teto posledni se rovnou utrhnul jak je vidno.

edit> ten DIP8 integrac mi slouzil jen pro zarovnani tech dvou desek abych videl jak to sedi (mensi je daughterboard te vetsi pres DIL8 patici). Mozna se mu uz z toho nandavani a vyndavani udelalo soufl :lol:
Přílohy
koty 2 frezovani PCB gravirovani 2xVR variable reluctance  mikroskop limit sirky cesty (3).JPG
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 9. 2022, 5:52

Pěkná fotka z toho mikroskopu.
Díky.

Ojíždíš to pak předpokládám ještě nějakým jemnějším šmirglem.
Kdybys dal ještě mikroskopovou fotku po tom závěrečném šmirglu, bylo by to fajn.
Dawe
Příspěvky: 2500
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

5. 9. 2022, 6:22

Takove detailni desticky vetsinou az tesne pred pajenim prejedu brusnou superfine houbou P800 a pak jeste zlehka vykartacuju bronzovym jemnym "zbranovym" kartackem, abych odstranil pripadne zbytky medi z mezer. Ale tak ohlodane vytvory, jako je ten na te posledni fotce, rovnou vyhazuju a vygraviruju si radeji cerstvym nastrojem dalsi - bylo by s tim moc prace s nejistym vysledkem.

Tyto desticky uz mam osazene a zabudovane, ale kdyz si vzpomenu priste, tak to na mikroskopu po brouseni a cisteni vyfotim a dam se.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lubbez
Příspěvky: 3141
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 10. 2022, 11:00

Tak po delší prokrastinaci navazuji na stránku 6 a vracím se k původnímu tématu. Po kompletní demontáži celé mašinky jsem si potvrdil, že otevřené kuličkáče jsou zlo. Druhý problém - vibrace se odstranil "sám", někdo jsem nedotáhnul osu Z :| překvapivě se to projevilo.
Prakticky celá konstrukce se změnila. Pevný portál jsem nahradil pohyblivým, X a Z jsou lineáry a všude kuličkové šrouby. Rozměry jsem přizpůsobil dílům ze zásob, elektroniku dal mimo strojek, použité drivery a ŘS stejné, akorát místo pulzního zdroje je použité trafo. Jako držák driverů funguje nějaký CNC shield za 50 kaček.
Momentálně je plně funkční mechanika a elektronika už taky funguje včetně home spínačů.
frezka.jpg
frezka1.jpg
Teď doladit geometrii, s tím souvisí úprava (vyvážení) fly cutteru abych mohl srovnat stůl podle portálu. Na hodinkách je to tak 0,1-0,15mm a věřím, že se dostanu na "nulu".
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 10. 2022, 12:26

A co vlastně na tom stroji budeš dělat v oblasti PCB?
Ty jsi to téma začal před 2 doky a plánoval jsi na tom myslím tišťáky škrábat.
Ale mezitím jsi rozchodil podle mě daleko elegantnější variantu výroby pomocí vláknového laseru. A máš zvládnutou laserem i masku.
CNC vrtání se spíš bráníš, se slovy, že ručně Tě to baví.
Navíc na vrtání máš asi případně i jiný stroj.

U mě je to taky tak, že mám často něco rozdělané děsně dlouho, takže nakonec to ztratí původní smysl.
Tak se jen ptám, jestli je tohle u Tebe podobný případ.
lubbez
Příspěvky: 3141
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 10. 2022, 4:06

Tak to máš pravdu. Nechtěl jsem ale měnit i název vlákna. Plošné spoje mám vcelku zmáknuté, dokonce jsem "rozchodil" i nepájivku. Prodávají se držáčky na vyšívání a nejenom kulaté, ale i hranaté. Naprosto bez problémů se do toho uchytí látka na sitotisk a gumovou těrkou vyrobíš excelentní slaboučkou vrstvu nepájivky. Při zkoušení jsem vypotřeboval ty dva zbytky látky a teď sháním zdroj levného materiálu. Paralelně s tím jsem objednal nepájivku nažehlovací a udělám posouzení.
Zpět k frézce - vrtání plošňáků je docela zajímavé jako první operace na cuprextitu. Dokonce si myslím, že bych dal i prokovení - to mám v plánu do vánoc. Tedy vrtat na stroji asi budu. Protože se mašinka jeví jako velmi příznivě tuhá, chtěl bych s ní gravírovat (obrábět do hloubky cca max 0,8mm) nejenom dural ale i nerez. Překvapivě to jde, zkoušel jsem něco dělat pro GEOCACHING, původně laserem ale nakonec to zmákla 0,8 fréza. Ve spojení s laserem - různé leštění, černění ... to může být docela zajímavé. Samozřejmě gravírovat jmenovku na dveře asi nebudu, ale těch věcí je spousta a je u toho vysoká přidaná hodnota.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 10. 2022, 4:49

Velcí kluci (ti největší, co dělají naopak nejmenší věci, tedy výrobci polovodičů) používají zásadně rotační nanášení emulze.

Zkusil jsem masku ředit isopropylem, a celkem to fungovalo. Nedělal jsem ji úplně tekutou, ale takovou napůl.
Možná to někdy zkusím dát na nějaký rychlejsí gramofon.

Třeba by stačilo to naředit a natřít štětcem nebo válečkem. Když bude řídká, tak se povrch pěkně slije do roviny.
Pak ji dát na chvíli do trouby na nějakých 50-60C a teprve pak osvit.

Ale znamená to bezkontaktní osvit nebo odpálení. Což Ty děláš. Já zatím ne, i když jsem se na to dřív taky chystal (osvit laserem).

U toho vrtání před osvitem (který je nezbytný pro prokovy) jsou některé problémy.
Dřív jsem to taky dělal, dneska už ne. Před osvitem už vrtám jenom díry pro registrační piny.
Když to máš navrtané předem, tak při výrobě 1-stranné desky musíš něčím maskovat i opačnou stranu.
A když pak na navrtanou desku nanášíš masku, tak ta zaleze do všech vyvrtaných děr. I když tam není nasvícená, tak dostat ji pak odtamtud je zdlouhavá a špinavá práce.
Já jsem to vyfukoval kompresorem, což jednak tu masku rozstřikuje, ale hlavně to má tendenci strhnout některé tenké linie, protože v té chvíli ještě není hotovo finální vytvrzení.
S fóliovou nažehlovací maskou by to šlo.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2023, 1:06

Mex píše: 11. 6. 2022, 1:16 Jak to prosím vypadá na desce po několika měsících nebo letech? Nečerná to?
Díky.
Deska vyrobená a osazená v roce 2014, čerstvé fotky:

20230119_134236.jpg
20230119_134325.jpg

Spoj od začátku chrání lak z toluenu a rozpuštěné zbytkové kalafuny. IMHO nulová degradace. Vzpomněl jsem si po přečtení tvého postu v Když se nedaří..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2023, 6:34

Thomeeque píše: 19. 1. 2023, 1:06 Spoj od začátku chrání lak z toluenu a rozpuštěné zbytkové kalafuny. IMHO nulová degradace. Vzpomněl jsem si po přečtení tvého postu v Když se nedaří..
Díky za fotky.
I po té době to vypadá dobře. Ale to bude zřejmě tím, že je to nalakované a tedy bez přístupu vzduchu (a tedy i síry).

Co se to stalo s tou mou postříbřenou deskou si neumím vysvětlit.
Rozhodně musím udělat nějaké další pokusy. Ta první deska dopadla fakt katastrofálně a pro mě nepochopitelně.

Zkusím napřed nějaký kousek desky vyhrát jen bez toho, že bych tam dal nějakou pájecí pastu.
A pak další kousek s pastou.
Jestli se z té pasty při přetavení nevylučují nějaké výpary, které tomu stříbru vadí.

Nebo (a to by bylo ještě horší) jestli se nějaké výpary nevylučují při vypékání nepájivé masky. Ona při zahřátí na přetavovací teplotu vždy trochu zakouří (ale jen jednorázově, ne že by kouřila pořád).

(patří to k tomuto postu: viewtopic.php?p=469605#p469605 )
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“