CNCB-3020 - Stolní frézka 300x200x65mm

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

31. 7. 2013, 12:05

pokud není peníz, rozhodně jdi cestou LinuxCNC šlape zadax jak hodiny, mrkni na youtub, nebo google. S Machem jedině čistá instalace na ani ne moc výkonné jako odladěné PC, pokud možno bazik od renomovaného výrobce např IBM, Dell a podobný starý šroty pořídíš za pár stovek na inzerát nebo v baziku (např. u nás ve Znojmě http://www.gigacomputer.cz" onclick="window.open(this.href);return false;). Pokud by jsi dal dokupy nějaké kačky rozhodně jdi do Gravosu, napiš jim mail, nekoušou, poradí a nebudeš pak z frézování šedivý, ale vysmátý :D :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
popopepe
Příspěvky: 133
Registrován: 10. 10. 2010, 3:28
Bydliště: Ml. Boleslav

31. 7. 2013, 1:15

Koupíš si GVE84 za 1000,- a k tomu Armote za 1900,-. Běhá to spolehlivě na čemkoliv. Provozuji i Mach i Armote, a musím přiznat, že Armote je mnohem spolehlivější. A to mám asi kliku s tím Machem, mně to běhá bez problémů.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 1:29

Tisícovku jsem uváděl za comp a jak jsi jistě četl ... nemám a ani nepotřebuju licenci na Macha, píšu si programy ručně a za cca 5 let jsem potřeboval víc jak 500 řádků jen asi dvakrát. Tak jsem si program rozdělil. :)
No pokud jde o finance a řešení Gravos, tak to prostě koupíš, osadíš a jedeš .... V okamžiku kdy budeš cokoliv vyvíjet, s čímkoliv laborovat a budeš si počítat jen ubohých pade na hodinu tak tě rozchození frézkoploteru přijde vždy dráž. Ale je fakt že si užiješ zábavy... :lol:
jinak vlastní cestu vývoje sofru ti absolutně neradím ... znám pár hodně dobrejch programátorů, ale na naprogramování řízení tříosý mašiny si nikdo z nich netroufá, ona to totiž není taková sranda jak si teď možná myslíš. Obzvlášť jestli chceš plynulej pohyb ve 3D tak bych na tvém místě koupil prověřený systém a šel si hrát s frézováním. Pokud jsi si ale tu mašinku koupil s cílem že nechceš frézovat, ale hrát si s elektronikou, řízením a zkoumat jak se dělají interpolace, tak už mlčím.... :mrgreen:
kamilpetrjansta
Příspěvky: 204
Registrován: 28. 8. 2006, 11:13
Bydliště: Brno - venkov
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 2:36

Zkus udělat jednu věc. V CV Control zruš zaškrtnutí G100 Adaptive NurbsCV.
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

31. 7. 2013, 5:17

kamilpetrjansta píše:Zkus udělat jednu věc. V CV Control zruš zaškrtnutí G100 Adaptive NurbsCV.
díky za snahu, bohužel to nefunguje. Taky jsem zjistil, že při spuštění blbne nejen zvukovka, ale i čas co je v rohu windows se zastaví. (je to AMD procesor Sempron 2200 cca 1,7GHz a paměť 256MB)
Ještě jednou díky, ale dokud neseženu jiné PC tak na Mach zatím zapomenu.
popopepe píše:Koupíš si GVE84 za 1000,- a k tomu Armote za 1900,-. Běhá to spolehlivě na čemkoliv. Provozuji i Mach i Armote, a musím přiznat, že Armote je mnohem spolehlivější. A to mám asi kliku s tím Machem, mně to běhá bez problémů.
To vypadá docela zajímavě a s možností připojení přes USB. Docela by mě zajímalo jestli si ten SW Armote rozumí i s Windows7 ? (Mám na notebooku)
Engineer píše: Pokud jsi si ale tu mašinku koupil s cílem že nechceš frézovat, ale hrát si s elektronikou, řízením a zkoumat jak se dělají interpolace, tak už mlčím.... :mrgreen:
Ne, že by mě to nezajímalo, ale nechám si to až na dlouhé zimní večery :D
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 5:28

Takže dle mých zkušeností Tvoje PC nemá šanci s Machem něco rozumně dělat .... malá paměť a procesor taky nic moc.
Zavolej do Gravosu, myslím, že ti kluci poradí a nebo začni shánět jiný PC a připrav se na další experimenty. Pochopitelně nemine Tě ani nákup licence Macha protože na gravírování textů ruční psaní g-kodu a 500 řádků nestačí. :(

To PC co jsem chtěl hodit oknem byl velmi podobnej stroj... 1,8Ghz AMD, ale ani 3G paměti mu nepomohlo k tomu aby se s Machem pobratřil. :evil:
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

31. 7. 2013, 6:03

A nechces zkusit to LinuxCNC ?
Staci stahnout image a nasypat to na na USB flash. Z te to nabootujes a spustis bez instalace.

Problem asi bude pamet, tech 256 MiB je trochu malo. Nemuzes si aspon na chvili pujcit z nejakeho jineho PC kousek pameti?
A mimochodem nedela Ti ta mala pamet problemy i pod temi Windows s Machem? Nejsou ty vypadky rytmu krokacu doprovazeny treba bliknutim LED od HDD, kdy system treba neco swapuje?

Pokud bys to LinuxCNC pak nabootoval, tak Ti muzu poslat hotovy konfiguracni soubor pro svou frezku, ktery bude predpokladam krome rozsahu os stejny i pro Tebe (samozrejme rozmer os muzu taky zmenit, ale pro pokus je to jedno).
No a pokud to pojede, tak se Ti to treba zalibi a nemusis resit nejake licence.
Pokud bys nekde nevedel jak dal, tak Ti ja nebo spousta dalsich lidi asi snadno a rychle poradi.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

31. 7. 2013, 6:04

rollfree: +1
davidjk
Příspěvky: 32
Registrován: 11. 3. 2012, 4:11
Bydliště: Trutnov

31. 7. 2013, 7:10

rollfree píše:A nechces zkusit to LinuxCNC ?
Pokud bys to LinuxCNC pak nabootoval, tak Ti muzu poslat hotovy konfiguracni soubor pro svou frezku, ktery bude predpokladam krome rozsahu os stejny i pro Tebe (samozrejme rozmer os muzu taky zmenit, ale pro pokus je to jedno).
No a pokud to pojede, tak se Ti to treba zalibi a nemusis resit nejake licence.
Pokud bys nekde nevedel jak dal, tak Ti ja nebo spousta dalsich lidi asi snadno a rychle poradi.
Díky za nápad. Sice už jsem kontaktoval Gravos, tak jsem zvědav jak se k tomu postaví.
Problém je že Linux je pro mě španělská vesnice a musel bych se vše učit.
Pokusím se do budoucna sehnat jiné PC na čem bych ten LinuxCNC mohl zkoušet.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 9:44

rollfree píše:A nechces zkusit to LinuxCNC ?
Staci stahnout image a nasypat to na na USB flash. Z te to nabootujes a spustis bez instalace.

Problem asi bude pamet, tech 256 MiB je trochu malo. Nemuzes si aspon na chvili pujcit z nejakeho jineho PC kousek pameti?
A mimochodem nedela Ti ta mala pamet problemy i pod temi Windows s Machem? Nejsou ty vypadky rytmu krokacu doprovazeny treba bliknutim LED od HDD, kdy system treba neco swapuje?

Pokud bys to LinuxCNC pak nabootoval, tak Ti muzu poslat hotovy konfiguracni soubor pro svou frezku, ktery bude predpokladam krome rozsahu os stejny i pro Tebe (samozrejme rozmer os muzu taky zmenit, ale pro pokus je to jedno).
No a pokud to pojede, tak se Ti to treba zalibi a nemusis resit nejake licence.
Pokud bys nekde nevedel jak dal, tak Ti ja nebo spousta dalsich lidi asi snadno a rychle poradi.
Aby mu to chodilo tak minimálně 1Gb paměti tam musí být!!! Zkoušel jsem to taky (instalovat či spustit Ubuntu), když mi nešel Mach na tom výše zmiňovaným PC než jsem začal shánět výkonější mašinu a i když jsem měl víc paměti tak se tomu moc nechtělo.... Hlavní problém ale bude v tom, že pokud není kolega znalý trochu hlubší práce s PC (to já taky nejsem), tak to asi bude hůře rozbíhat. Obecně mi EMC přijde jako velmi syrové řešení, které není tak snadné rozchodit (což dle mého soudu tady na DF potvrzuje poměrně rozsáhlá diskuse). A nejsem si úplně jistý, že těch opravdu znalých Linuxu a EMC co pomohou tady na Df je tolik jak píšeš. :wink:
O velmi chudém uživatelském prostředí EMC, které je opět nutno dotvořit ani nemluvě.....
Nemám nic proti EMC, mám i v plánu jej na nějaký mašince (asi soustruh) v brzké době použít, ale nemyslím že by to bez těch karet do ISA slotů byla nějaká super výhra. Mach pokud se najde PC na kterým jede chodí prakticky okamžitě po nastavení portů, o EMC bych se to neodvažoval prohlásit, ale třeba mně někdo poučí že se pletu. :)
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 9:50

davidjk píše: Díky za nápad. Sice už jsem kontaktoval Gravos, tak jsem zvědav jak se k tomu postaví.
Problém je že Linux je pro mě španělská vesnice a musel bych se vše učit.
Pokusím se do budoucna sehnat jiné PC na čem bych ten LinuxCNC mohl zkoušet.
Přesně tohle je můj případ .... mám tady Linux na jednom PC, kde mi jako běžnýmu uživateli (internet, kancelářská práce atd.) funguje. Zkoušel jsem v EMC nakonfigurovat frézku řídit ji a sám jsem to nedokázal rozchodit takže jsem se vrátil k prověřenýmu Machu u kterýho jsem to bez zmáknul bez cizí asistence, jen stačilo nastudovat pár věcí o LPT portu a Machu z netu.
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 9:54

Za seba ako úplného amatéra musím povedať že cnclinux som spojazdnil celkom hravo. Problém som mal iba vlastnou blbosťov a to pri použití mesa karty, keď som si myslel že ku môžem rozchodiť cez usb.
Inak si dovolím tvrdiť že keď vie niekto čítať a trosku sa do toho pozrie, tak to jednoduché rozbehnutie mašinky nie je veľký problém.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 7. 2013, 10:23

já o linuxu nevím (nevěděl jsem) taky nic a rozchodit 3osou konfiguraci bylo naprosto bez problému, jen musíš dělat kroky jaké to píše.. samozřejmě pak tam jsou další vychytávky na které už u toho člověk musí myslet a něco znát.. ale na naprostou většinu mašinek tady to není potřeba...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2013, 10:46

Jak píší kolegové, LinuxuCNC bych se nebál, instalace systému je v případě LiveCD stejně složitá jak instalace win. Nakonfigurování je také jednoduché jako u Machu jen si to chce trochu něco počíst (stejně jako u Machu). A ohledně ovládací obrazovky nezastávám názor, že čím víc barviček a tlačítek tím víc funkci. Mach má v základu úvodní obrazovku přeplácanou, EMC nikoliv. Stejně jako widle jsou v základu přeplácané a linux v základu jednoduchý (je zvláštní, že po čisté instalaci se dá na linuxu pracovat (pdf, tabulky apod), ale na widlích nee :lol: ). EMC používám už pár let a nic jsem nepotřeboval upravovat nebo měnit, nepoužívám ani mesu a přesto funguju spolehlivě.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

31. 7. 2013, 10:51

Pro zakladni rozjeti mu klidne napisu presne kde ma na co kliknout.
Na nejakych 20-30 kliknuti a zadani dvou prikazu (pro stazeni konfiguraku ode me z webu) mu to musi fungovat.
Slozite to (asi) bude tehdy, kdyz bude clovek rukama psat nejake slozite hal-scripty. Ale pokud vystaci s konfiguraci, naklikanou pres stepconf, nebo bude mit konfigurak hotovy predem, tak podle me na tom neni co resit.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“