CNC 3040 z ebay - prosím o radu

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

20. 7. 2016, 7:24

Zdravím zkušené mazáky
Drze se nacpu sem, protože nechci zakládat nové vlákno.
Mám dotazy ohledně srovnání 6040 a 3040.
1: Na 6040 jsou použité nema 23 co je na 3040 jsem nikde nenašel žeby nema 17?
2: Může někdo říci jaký je rozdíl v tuhosti? 3040 je na nepodepřených tyčích, ale je menší, 6040 má podepřenou osu. Projevuje se to?
Početl jsem snad vše co se tu psalo o všech čínských klonech a toto jsem nenašel. Uvítám i další postřehy a rady ohledně těchto dvou tipů.
Koupit chci jen kit bez elektroniky na naučení se a časem mám v plánu vlastní konstrukci. Elektroniku si poskládám sám. Jen prosím o doporučení vhodného vřetene. Prioritně to chci na dřevo.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 7. 2016, 12:02

Porovnat nemůžu, protože mám jen 3040.
Motory jsou NEMA 23.
Mechanika se dělá v různých provedeních, s kuličkovými i s trapézovými šrouby. A mám pocit, že jsem viděl i různou tloušťku tyček.
S vřetenem je to horší, originální vozík osy Z je ingerovaný hodně "nahusto" (v jednom malém hliníkovém bloku jsou 2 kuličková pouzdra, kuličková matka a ještě i objímka vřetene), takže nějaké větší vřeteno se tam dává dost blbě. Já sám jsem to předělával (ale ještě to pořád nemám hotové) na Atase. A musel jsem vřeteno bohužel vyložit hodně dopředu, aby jezdilo před bočnice osy Y, protože jinak by mi v ose X zbyl příliš malý rozjezd.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

20. 7. 2016, 12:19

Díky za objasnění motoru. Na Ebay jsem nikde nenašel jaké jsou v 3040.
Držák vřetene je tedy výhodnější u 6040. Respektive jsou k dispozici dva, na menší vřeteno cca52mm a na větší 80mm.
Půjdu samozřejmě do kuličkového šroubu, trapéz bych nechtěl.
Takže bez ohledu na velikost zatím vyhrává 6040 s 16 podepřenýma tyčema.
Dokáže někdo porovnat i tuhost, případně úpravy na zvýšení tuhosti zda jsou proveditelné.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2016, 2:06

Ty otevreny domky pro podepreny tyce maji slabinu v tom ze se rozeviraji
V te delce by vsak vychazelo pouziti nepodeprenych tyci taky mizerne, museli by mit v prumeru tak 50mm

Paklize by slo primontovat vic tech otevrenych domku tak to vyrazne ztuhne, cenove je to hracka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

20. 7. 2016, 10:48

Napadla mě jen úvaha nemám to fyzicky před sebou, tak to je třeba nesmysl. Nešlo by udělat pouzdro do kterého by se ten otevřený domek vložil a tím by se podpořilo?
Zatím bych na tom potřeboval vyřezávat masiv a sololak (sololit). Vyzkouším na tom elektroniku a naučím se na tom jak se to chová pak bych rád postavil vlastní konstrukci.
Nerad bych nacpal peníze do něčeho co za to nestojí. Na druhé straně to nechci na produkční obrábění a jsem si vědom nutných kompromisů . Výhoda je, že je to "funkční" konstrukce a nemusím nic složitě vymýšlet alespoň zatím :D .
Uvažuju nad http://www.ebay.com/itm/UK-Stock-3040-C ... SwubRXKw4N" onclick="window.open(this.href);return false;

Nebo http://www.ebay.com/itm/EU-Stock-6040-C ... SwL7VWjKK4" onclick="window.open(this.href);return false;
xMikEx
Příspěvky: 5
Registrován: 9. 12. 2012, 1:36

5. 3. 2017, 11:34

Zdravim vsechny zdejsi domorodce.
Ac to tu uz prolezam par let krizem krazem, tak o moc moudrejsi nejsem. Je jasny, ze me nikdo nebude vodit za rucicku a rikat mi co mam delat, ale jsem kapanek "jelito" a vim, ze by se mi vlastni stavba hoooodne prodrazila. Tudiz bych urcite radejc kupoval, ale nejsem bohac a na stroje typu Datron aj. nemam. Chtel bych na svoje hrani do kamrliku neco malyho na stul az skonci motosezona, na dlouhy zimni vecery a pokud me to hracickovani chytne a byl by podnikatelsky napad, tak treba poridim neco lepsiho. Ted ale nohama na zem.
Cina je to co mne nejvic upoutalo. Ano je to risk, bez zaruk, ale predpokladam, ze se tu najde jeden ci vice lidi, kteri uz maji zkusenosti s nakupem v Cine, kteri by mohli nejakym zposobem pomoct, ci poradit. Nejcastejsi zdejsi probirane ciny jsou 3020; 3040 a 6040. Zajem u me vzbuzuje 3040 ktera je tu tak trochu cinskou "celebritou". Problemy s vulemi, stolem, elektronikou a slabym vretenem. Zda se ze je toho dost, ale ve me vzbuzuje zajem tim, ze ji ma uz mnoho z vas vyladenou k "dokonalosti". Podle toho co jsem cetl tak robokop se "vrtal" v 3020 a videl jsem i to jak pak behaly posuvy. Parkrat jsem se dostal k rade kontaktovat Gravos. Zkusil jsem jim napsat jestli jeste vyrabi a prodavaji ty jejich masinky, nebo zda by mi mohli vyrobit, ci predelat tu cinu 3040. Odpovedi bylo pouze to, ze uz masiny nedelaji a neprodavaji. Narazil jsem u nas i na obchod 4isp nebo jak, ale bohuzel u me moc duvery nevzbuzuji.
Abych se dostal k dotazu. Zrejme ma volba bude 3040 a chci se zeptat(ac jsem neco obdobnyho cetl), pomohl by nekdo s nakupem?..,kolik by byla nutna cca dalsi investice a jestli je firma, ktera by mi to zmakla u nas udelat, pripadne jestli by se toho nezhostil nekdo kdo uz ji ma vychytanou a vi co, kde i jak?...,lze se nekdy behem roku k nekomu z vas mrknout jak beha? Chtel bych ji na drevo(dub, buk), plasty, pripadne plexi. Omlouvam se za vlozeni do tohoto tematu, ale prislo mi zbytecny zakladat dalsi o cinach nebo 3040 ;-)
Pardone, ale nevedu hacky a carky :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 3. 2017, 2:43

Já 3040 mám, dneska už dost podstatně předělanou. Navíc možná časem budu první, kdo bude mít srandovní 3040 na servech, řízených EtherCATem. ;-)

Podle mě to není špatný kup. Vřeteno teda stojí dost za prd (aspoň to moje, už tam mám místo něho Atase). Životnost má kupodivu dost velkou (to moje mělo nafrézováno hodně stovek hodin), ale má měkkou a tenkou hřídel (8mm).

Dost pochybuju, že seženeš někoho, kdo ti doveze z Číny frézku a pak ti ji bude předělávat k dokonalosti. Při zdejší ceně pracovní síly by to dobastlování v běžném komerčním režimu mohlo hladce přesáhnout cenu původního "polotovaru". Takže to se vyplatí jen tomu, kdo si to dělá pro sebe a nepočítá cenu času.
Ale třeba budeš mít štěstí a nebudeš toho muset zdokonalovat moc. Jednak jde o tvou náročnost na výsledný stav, a pak taky tyhle stroje rozhodně nejsou jeden jako druhý. A jak kvalitní sis koupil (a jak moc ti ji domlátili při cestě přes půl světa) zjistíš asi až po rozbalení, tedy několik týdnů poté, co jsi ji zaplatil.
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“