CNC 3040 z ebay - prosím o radu

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
kobylamamalybok
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 6. 2014, 6:11

20. 7. 2015, 12:02

Zdravím všechny,

vím, že se tu už několik dotazů na čínská CNC objevilo, přesto bych vás rád požádal o radu z řad odborníků.

Sháníme malou CNC frézku, kterou budeme využívat na frézování forem. Formy se budou dělat z dřevěných bloků o rozměru cca 260x200x50mm (dvě části formy posílám v příloze). Jelikož nemáme nějaký extra budget, ale zároveň potřebujeme alespoň přiměřenou preciznost pro jejich výrobu, vyhodnotili jsme to jako nejvýhodnější variantu. Nepotřebujeme nějakou extra přesnost na setiny milimetru, bohatě stačí, když to bude přesné na milimetry, proto nám jako nejvýhodnější varianta vypadlo pořídit obyčejnou frézku z ebay 3040 (viz http://www.ebay.com/itm/Quality-Precise ... 27d7a18ddb" onclick="window.open(this.href);return false;).

Můj dotaz na vás je - zvládna tahle frézka udělat formy jako jsou v příloze? Když je tam pracovní plocha 390x290x55mm nebude problém když výška opracovávaného materiálu bude 50mm? Logicky by asi neměla, ale nevím jestli takhle pracovní plocha je opravdu pracovní plocha nebo je do pracovní plochy nutný počítat ještě nástroj... abychom nekoupili něco, do čeho se nám potom nevejde materiál nebo nemuseli kupovat 6040.

Díky moc všem za rady a omlouvám se za hloupý dotazy, a i když se dřevem pracujeme už roky, bude to naše první CNC nikdy jsme s tím nepracovali, tak bychom nechtěli udělat nějakou elementární chybu při výběru.
Přílohy
fl_10_kon_10_3 (1).jpg
fl_10_kon_10_2 (1).jpg
fl_10_kon_10_1 (1).jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 6:43

ano je treba pocitat nastroj
kdyz pisou pracovni rozsah 55 ocital bych ze to klidne bude i 48
takze je treba se podivat po jine masine
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 7. 2015, 9:05

sice takováto mašinka není nějak závratná investice, ale i zde na foru jich pár bude. Doporučil bych poptat a jet se na ni podívat.
(jinak mám dle příspěvků pocit, že představa, že se koupí, strčí do zásuvky a už to jede ... není úplně správná - ale opět, nejvíc poví někdo, komu už na stole běhá)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 9:14

uz jsem jich par ozivoval viz https://www.youtube.com/watch?v=nPv1yURy-mI" onclick="window.open(this.href);return false;
takze se ptej

ale jak jsem psal v tom Z bude problem
vzdy je to udaj o rozjezdu te osy

kdyz tedy chces obrabet material 50mm vysoky
a treba chces objet bocni steny az dolu, musis mit 50mm+ vystrceny nastroj

takovym nastrojem zase pri 50mm materialu a 50mm rozjezdu v Z neudelas vrchni stranu
tedy potrebujes rozjezd v Z 100mm+

teoreticky by slo udelat harakiri se dvema nastroji
jeden na vrchni plochu jen minimalne vystrceny z vretene aby to dalo tu sponu a nikde nenabouralo
a druhy vystrceny az dolu aby se dal objet bok ale to by zase nezvladla masina tuhosti atd...
takze z praktickeho hlediska bych to nechtel pouzit ani v nouzi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 9:46

robokop píše:
takovym nastrojem zase pri 50mm materialu a 50mm rozjezdu v Z neudelas vrchni stranu
tedy potrebujes rozjezd v Z 100mm+
to ne, kdyz budu mit frezu dlouhou 50, rozjezd 50 a budu v hloubce 50, tak po vyjeti nahoru jsem na vrsku materialu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
kobylamamalybok
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 6. 2014, 6:11

20. 7. 2015, 9:56

Díky za rady... rozhodně nepočítáme, že to zapojíme do zásuvku a hurá frézovat, naštěstí mám pár lidí, co s tím pracujou v rámci studií, takže nám to pomůžou zprovoznit a nastavit.

Každopádně s tím rozjezdem jsem si to myslel, že bude třeba něco s větším rozjezdem nebo případně se spokojit s výškou materiálu 40mm, to by snad neměl být takovej problém... samozřejmě prvotně budu hledat tady na fóru něco, co by nám stačilo, protože pokud bych se na to mohl jet podívat a dostat k tomu nějaký rady od majitele, bylo by to nejlepší řešení. Takže pokud něco takovýho máte k prodeji, klidně mi dejte vědět.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 10:02

kdyz budes mit nastroj dlouhy 50 budes s nim v hloubce 50 tak budes na tomto stroji cca 50mm hluboko ve stole
kdyz s nim vyjedes nahoru tak ten stul budes smrdlat koncem nastroje


filla píše:
robokop píše:
takovym nastrojem zase pri 50mm materialu a 50mm rozjezdu v Z neudelas vrchni stranu
tedy potrebujes rozjezd v Z 100mm+
to ne, kdyz budu mit frezu dlouhou 50, rozjezd 50 a budu v hloubce 50, tak po vyjeti nahoru jsem na vrsku materialu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 7. 2015, 3:43

Mám takový strojek doma.
Materiál o výšce 50mm bez problému opracuješ.
Kdybys nebyl tak daleko, tak ti to klidně předvedu.
Na dřevo je to použitelná mašinka. Pokud od toho nečekáš žádné rychlostní rekordy, tak poslouží slušně.
Jen to chce poladit elektroniku, pokud teda mezitím neudělal Číňan nějaké úpravy. Ale i při kompetním nahrazení elektroniky to nejsou žádné dramatické peníze navíc.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 5:18

50mm vysokej material do plne hloubky 50mm?, teda treba diru skrz 50mm dlustou desku?
nemyslis treba gravirovani na povrchu 50mm silne desky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 7. 2015, 5:32

robokop píše:50mm vysokej material do plne hloubky 50mm?, teda treba diru skrz 50mm dlustou desku?
nemyslis treba gravirovani na povrchu 50mm silne desky
Jasně, klidně až na dno. I když pro vyložení frézy 50mm už to bude chtít nástroj o větším průměru (pokud tam budou nějaké kolmé stěny), kdežto pro finish by to asi chtělo něco s menším průměrem.

Každopádně když ho toho vložím blok dřeva třeba 300x200x50mm, tak z něho můžu vykrouhat třeba pietu nebo jinou dřevěnou plastiku. A to včetně díry durch pro pověšení na hřebík.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 5:40

tak to tam mas o neco vic mista nez ta masina na ktere jsem to zkousel
ono je cela rada klonu
nekter maji kulickace nektere trapezy a nektere nemaji ani deklarovane pracovni rozmery
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kobylamamalybok
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 6. 2014, 6:11

20. 7. 2015, 7:31

Mex píše:
robokop píše:50mm vysokej material do plne hloubky 50mm?, teda treba diru skrz 50mm dlustou desku?
nemyslis treba gravirovani na povrchu 50mm silne desky
Jasně, klidně až na dno. I když pro vyložení frézy 50mm už to bude chtít nástroj o větším průměru (pokud tam budou nějaké kolmé stěny), kdežto pro finish by to asi chtělo něco s menším průměrem.

Každopádně když ho toho vložím blok dřeva třeba 300x200x50mm, tak z něho můžu vykrouhat třeba pietu nebo jinou dřevěnou plastiku. A to včetně díry durch pro pověšení na hřebík.
Ono celkově se na tom budou frézovat věci do hloubky cca 20-25mm, hlubší spíš sporadicky a všechny ty formičky budou vypadat hodně podobně jako jsem posílal v náhledu, takže žádný ostrý hrany, rychlý zlomy, ale spíš pozvolný eliptický věci. Spíš mi právě šlo o to, aby se materiál vešel pod nástroj... ale pokud ten blok bude vysokej třeba 45mm, tak to takovou zásadní roli nehraje... a rozhodně od toho nečkám zázraky ani ultra rychlost, nejsou to věci co by musely bejt honem rychle a hlavně vesměs se na tom opracuje cca 50 takovejhle kousků a defakto svojí hlavní funkci splní a dál se bude využívat spíš na gravírování a tak.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 8:17

to by mohlo vyhovet
poptej u koho by se to tu dalo prohlednout
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 7. 2015, 9:20

robokop píše:uz jsem jich par ozivoval viz https://www.youtube.com/watch?v=nPv1yURy-mI" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta na tom Tvém videu vypadá spíš jako 3020, řekl bych.
Ta moje je asi úplně stejná jako ta z eBay, odkazovaná v prvním postu (je srandovní, že na demofotce mají nezapojeny motor osy X).
Rozjezd osy Z byl cca 59mm, pod portál se vejde cca 75mm.
Tak jsem si upravil usu Z a zvedl rozjezd tak, že teď ho mám stejný jako místo pod portálem, tj. 75mm. A skutečně jsem i obráběl dřevěné díly o výšce 74mm, přičemž jsem byl schopný jet dolů až do nuly.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2015, 9:55

jj ta na videu je 3020
ma mit v z rozjezd 50
ma realne 45
kdyz chces gravirovat neco na stole musis mit vreteno vysoupnute dolu aby ti malo vysunuty nastroj z klestiny dal az na stul
kdyz chces obrabet neco vyssiho do hloubky musis dat vreteno vejs aby ti pri plnym vyjezdu nedrhnul dlouze vylozeny nastroj o vrch obrobku
dost si neumim predstavit s timhle sibovat behem obrabeni a jeste s puvodnim vretenem
na tamtom stroji z videa jsem ho musel vylozene vyrvat
samozrejme po upravach stroje je mozne ledasco vylepsit
ale v zakladu tak jak to je se neda verit ani udanym parametrum
to jen na zacatek aby se predeslo zklamani

jo a elektronika techto stroju mela vaznou vadu
nevim jak ten vetsi model a jak je to ted
jinak pro zacatek super volba a na dodo (dodelej doma) perfektni pomer cena/vykon
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“