Koupil jsem router 1325 ATC z Číny.

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
jirkam
Příspěvky: 216
Registrován: 15. 6. 2007, 10:25
Bydliště: Pardubice

14. 10. 2019, 7:51

Zdravím.

Nesnáším psaní ale tohle musíte vidět.
Kdyby to pomohlo jednomu z vás tak jsem to nepsal zbytečně.

Zde je moje zkušenost s nákupem CNC routeru 1325 z Číny.

Vybral jsem si na Alibabě prodejce s 11-ti letou tradicí. Ale moc mi to nepomohlo.
Doporučuji zkontrolovat "Transaction History". Po rozkliknutí se vypíše počet dodaných strojů. Já to neudělal a nebo to před rokem rozliknout nešlo. A nebo jsem to přehlédl.
To co píšou u svého profilu není směrodatné. Ale to vědí všichni.

Komunikaci s prodejcem jsem zahájil říjen 2018. Už komunikace mě měla varovat, že to není ok.
Otázky jsem kladl postupně (co zpráva to dotaz) abych dostal odpověď na vše co jsem potřeboval vědět.
Prodejce naléhal abych co nejdříve objednal. Počet dotazů na zprávu jsem vynásobil na 5. Odpověď jsem dostal jen na tu nejjednodušší otázku. Opakované následné dotazy a stručné odpovědi mě v listopadu 2018 dovedli k zaplacení 30% zálohy.
Objednal jsem tedy router 1325 (1 300 x 2 500 mm), ATC vřeteno, zásobník na 12 nástrojů, EtherCat serva a absolutními enkodéry.
Celá objednávka byla (prostřednictvím Alibaba "Trade Assurance"):
Jcut-1325 ATC cnc router machine with
- body and construction as picture
- 1300*2500*200mm working demension
- 4.5kw HQD water cooling atc spindle 24000RPM with inverter and cooling pump
- 750W Delta servo motor ECMA-CA0807RS with absolute encoder (X,Y1,Y2,Z it is 4 pieces)
- Delta driver ASDA A2-E EtherCAT (X,Y1,Y2,Z it is 4 pieces)
- 7.5KW vacuum pump(JQT 7.5KW AIR PUMP WITH INVERTER) and table
- 12 tools linear ATC
- dust extraction with suction foot
- Automatic lubrication system
- Taiwan Hiwin 25 linear rail
- oblique gear rack
- TBI ballscrew Z axis
- Acurracy 0.01mm
- small controlling box
- rotary axis: diameter 150 mm
- Everything connected. Tested. Then remove your controling system.
The content of the shipment will be:
2 pcs of JQT-3000-C pump
1 pcs router as specified above
1 pcs 7.5KW vacuum pump and table JQT7500 7.5kw with these parameters as picture "vacuum parameter.jpg"
vacuum parameter.jpg
with inverter (as picture "vacuum.jpg")
vacuum.jpg
with an inverter where I can connect the pressure sensor and potentiometer and automatically control the vacuum.
1 pcs dust extraction
1 pcs 750W Delta servo motor ECMA-CA0807RS with absolute encoder as spare part
1 pcs Delta driver ASD-A2-0721-E EtherCAT as spare part
1 pcs 4th rotary axis: diameter 150 mm (as picture "4 axis.jpg")
20 pcs Chuck holder "BT30 ER25" balanced for 25000 rpm, with
Retention Knob For Tool Holder and nut
52 pcs Collets (D3; D4; D5; D6.35; D8; D10; D12; D14; D16 - each of 4 pcs; D3, 175; D6 - each of 8 pcs)
1 pcs Holder-knife-holder with
1 pcs Standard equipment
FOB Qingdao Port Price

Dopravu jsem si zajistil (na doporučení) sám, a to TCC Logistics.
Zadal jsem parametry zásilky a místo vyzvednutí (přístav v Číně) a dostal jsem nabídku na cenu přepravy vč. všech poplatků.
O nic víc jsem se nestaral.
6.3.2019 zásilku dopravili před mojí dílnu za cenu dle nabídky bez jakéhokoli příplatku.
S dopravou jsem byl nad míru spokojen.

V lednu 2019 před odesláním jsem byl vyzván k doplacení zbytku ceny.
Dohoda byla: fotky všeho před doplacením a odesláním.
Smůla. Nechal jsem se ukecat a doplatil jsem vše bez fotek. Nesčetněkrát jsem byl ujištěn, že bude vše dle dohody.

První nesrovnalost po doručení byla v kubatuře. Dodavatel mi napsala objem zásilky. Na tom základě jsem objednal přepravu. Skutečnost byla jinde. Zásilka byla menší a já zbytečně zaplatil navíc $156 USD. Evidentně je dodavateli jedno, že zaplatíte zbytečné peníze navíc. Hlavně, že on ušetří kde se dá. A to na úkor odběratele. V některých detailech je to až zarážející.

Pochopil jsem, že to nebude na strčení do zásuvky a zahájení frézování. Bylo mi jasné, že si pár věcí budu muset upravit. Ale, že to budu muset kompletně odstrojit, poslat na přerovnání a znovu celé ustrojit to jsem netušil.

Vzhledem k tomu, že jsem nakupoval s Trade Assurance tak jsem otevřel spor a požadoval nápravu.

Toto jsem posílal Alibabě jako důkazy:
Dilna 012 U1.jpg
Dilna 014 U1.jpg
Dilna 015 U1.jpg
Dilna 016 U1.jpg
Dilna 020 U1.jpg
Dilna 024 U1.jpg
Dilna 025 U1.jpg
Dilna 027 U1.jpg
Dilna 035 U1.jpg
Dilna 041 U1.jpg
Dilna 041U.jpg
Dilna 042 U1.jpg
Dilna 043 U1.jpg
Dilna 044 U1.jpg
Dilna 045 U1.jpg
Dilna 046 U1.jpg
Dilna 047 U1.jpg
Dilna 048 U1.jpg
Dilna 049 U1.jpg
Dilna 050 U1.jpg
Dilna 052 U1.jpg
Dilna 053 U1.jpg
Dilna 054 U1.jpg
Dilna 055 U1.jpg
DSC_2124.JPG
DSC_2126U.JPG
Dle obrázků je vidět, že bílá barva byla aplikována až po montáži.
Některá místa na rámu routru (vyštípnutá barva a následně retušováno) mě přivádí k myšlence, že rám je z použitého stroje a jen repasovaný.

Nevím jak vám ale nerovnoběžnost na lineárním vedení pro portál 0,85 mm je na mě moc. Dle doporučení HIWINu (jak v .pdf tak i po telefonu s HIWINem) to musí být +/- 0,03mm. A to je trošičku problém. Nedokážu odhadnou kolik týdnů by to vozíky vydrželi. Ale asi moc ne. A to nemluvím o přesnosti frézovaného obrobku.

Před přerovnáním jsem požádal o celkové přeměření abych věděl jestli nemám přehnané nároky.
Měření mě opravdu překvapilo. Pokusil jsem se to zaznamenat do jakési malůvky "router measurement.pdf".
router measurement.pdf
(1.32 MiB) Staženo 282 x
Červená je lineární vedení, modrá je hřeben.
Svislá červená šipka je odchylka od dvou protilehlých bodů, které byli vyrovnány do pomyslné nuly.
Vodorovná červená šipka je nerovnoběžnost lineárního vedení.
Modrá šipka je nerovnoběžnost s lineárním vedením. Tady je samozřejmě problém při nastavení vůle pastorku. Na jedné straně nastavíte vůli 0 mm a na druhé straně vůle 0,7 mm??? Nic moc.

Když už jsme u pastorků tak by asi stálo za to zmínit, že jde o železo bez povrchové úpravy. Tj. za těch pár (ručních) pohybů je vidět na pastorku opotřebení.

11let tradice??
Vše je dělané na koleni. Absolutně amatérská práce.

Navíc obsah zásilky nebyl dle mých představ. Objednal jsem si náhradní servo a driver ale bohužel. Objednal jsem celkem 3 vývěvy s filtrem a tlumičem. Mám jen jeden filtr.

Cítím se být podveden a okraden.
Po dodání důkazů a doložení komunikace Alibaba rozhodla, že mi dodavatel musí dodat zbytek filtrů a tlumičů.
Zdá se to jako úspěch ale je to výsměch.
Alibaba řekla, že musím zaplatit dopravu. To bylo $190 USD. A to je v podstatě cena filtrů a tlumičů.
Takže jsem si je vlastně znovu zaplatil.
Servo a driver jako náhradní díl mi Alibaba neuznala.

Kvalita a přesnost - kapitola sama o sobě.
Pro inspekci kvality mě doporučili pár firem tady v ČR. Ale po několika telefonech jsem pochopil, že několik inspekcí kvality pro Alibabu už dělali a ani jednou to Alibaba neuznala. Takže by to byli vyhozené peníze za inspekci kvality.

Po celkovém ohledání a demontáži jsem usoudil, že jim při montáži spadl portál.
Na spodní části portálu je otlak po nárazu o hranu stolu.
Dle mě se to stalo tak, že levá strana byla přišroubovaná na vozíky a pravá strana jim z vozíků sklouzla a pravá strana spadla.
To vyvrátilo levou stranu vč. dosedací plochy pro kolejnici lineárního vedení. Pochopitelně došlo k poškození vozíků v "X" i v "Y".
Tj. 4 + 4 vozíky po 1 500 Kč.
Dosedací plocha pro kolejnici lineárního vedení byla opravena pouze kladivem. Proto je v zadní části takto extrémní vychýlení.
Ale i tak se dodavatel nestyděl to poslat jako hotový kus.

Vystavil jsem dodavateli fakturu na částku $2020 USD.
- 1 dismantling the machine $220
- 1 machine eviction from the workshop $115
- 1 loading and transporting the machine to service company (120 km) $110
- 1 Price for repair $1100
- 1 loading and transporting the machine back to the workshop (120 km) $110
- 1 moving the machine to the workshop $115
- 1 machine assembly $250
TOTAL INVOICE VALUE : $2020

Nepočítám:
- servo
- driver
- čas strávený řešením nesrovnalostí (desítky a desítky hodin)
- zmařené zakázky
- atd...

Chci toho tolik?
JaTro
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 1. 2019, 6:59
Bydliště: Jihlavsko

14. 10. 2019, 8:09

Tak to je "nářez". Díky za tuhle recenzi, ale tohle je vážně k na*rání. Robokop tu párkrát psal, že ví o nějakých routerech z Číny, které jsou docela spolehlivé. Toto je fušeřina prvního stupně.
jirkam
Příspěvky: 216
Registrován: 15. 6. 2007, 10:25
Bydliště: Pardubice

14. 10. 2019, 8:12

Beru to pozitivně.
Aspoň si to předělám k obrazu svému. :D
Jirka
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

17. 10. 2019, 8:51

Trade assurance na Alibabě je jenom podvod na odběratele. Nikdy jsem neslyšel o někom, komu by pomohlo. Běžně nic neuznávají. Opačný extrém, jako Paypal zase uzná cokoliv kupujícímu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2019, 11:39

Tohle je opravdu k nas.....ni
Muj dodavatel to ma misty usmudlane ale s mechanikou jsem velmi spokojeny. Rozhodne ne takovehle nedostatky.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 10. 2019, 6:26

Prave preto mi nejde do hlavy preco sa neobratil na teba...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2019, 6:37

No netusim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
huper
Příspěvky: 20
Registrován: 26. 1. 2020, 3:43

26. 1. 2020, 4:17

Uf tak toto by som ťažko zaspával, ale je to asi jediné čo ti zostalo, zobrať to pozitívne. Díval som sa na Alibabu ten stroj stojí 15 000 € a asi práve preto si to robil v europe by stál taký stroj 30 000 € Ale tie nervy, čas, a peniaze ktoré si stratil si budeš pamätať.
Ja momentálne začínam cnc "rozmýšlať". Nemám nič, len prax s pred 30 rokmi na manuálnej fréze TOS . Teraz mám za úkol kúpiť mašinu do 1 metra nejaký softver a začať sa zabávať. Dal si mi lekciu že cesta Alibaby môže byť zradná. alebo bude lepšie použiť domácu firmu ?. robokop spomenul že jeho čínsky dodávatel je spolahlivejší, môžeš dať kontakt?
jirkam
Příspěvky: 216
Registrován: 15. 6. 2007, 10:25
Bydliště: Pardubice

26. 1. 2020, 4:32

Ahoj. Robokopovi můžeš poslat SZ nebo mail. Stačí kliknou na "Kontaktovat uživatele".
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

26. 1. 2020, 4:58

jirkam> soucitim s tebou, ale to je holt riziko nakupu na dalku bez referenci. Muze ti to vyjit a nemusi. Bohuzel, ani kdybys mel precizne specifikovanou poptavku a nabidku na urovni vykresove dokumentace, tak ti to u Alibaby nezaruci vubec nic. Ja do Ciny jezdil casto sluzebne a objel jsem si predem par dodavatelu komponent o ktere jsem mel zrovna zajem a pak objednaval na vlastni triko primo od daneho vyrobce.
U takhle drahe masiny se vyplati si udelat na par dni i dedikovany vylet do Shanghaje a pojezdit to tam. Udelas si predstavu kdo je kdo. Taky uz jen kdyz se s nimi seznamis osobne, tak riziko prusvihu zasadne klesa.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2020, 5:02

huper píše: 26. 1. 2020, 4:17 ... môžeš dať kontakt?
No nevím. Ale pokud robokop nainvestoval spoustu času, úsilí a zřejmě i peněz do vyselektování správného dodavatele, a dál ty vztahy dlouhodobě leští, tak možná nebude chtít to někomu jen tak servírovat na stříbrném podnose.
Něco jiného je nechat si to od něho dovézt, aby s toho měl aspoň nějaké fee. A myslím, že i přes to dodatečné fee to může být ta nejlepší možná cesta.
Ale je to jen můj nekvalifikovaný názor.
Uživatelský avatar
huper
Příspěvky: 20
Registrován: 26. 1. 2020, 3:43

26. 1. 2020, 5:36

Mex píše: 26. 1. 2020, 5:02pokud robokop nainvestoval spoustu času, úsilí a zřejmě i peněz do vyselektování správného dodavatele, a dál ty vztahy dlouhodobě leští, tak možná nebude chtít to někomu jen tak servírovat na stříbrném podnose.
ok rešpektujem
jirkam
Příspěvky: 216
Registrován: 15. 6. 2007, 10:25
Bydliště: Pardubice

26. 1. 2020, 5:44

Napiš mu. Když bude chtít tak Ti ho doveze.
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“