Gravírka na plošné spoje

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 12. 2020, 10:56

Tak další kousek. Houming osy X a Y jsou indukčáky, osa Z je mikrospínač. A už chybí kousek řetězu na dráty k ose Z, a natáhnout kabel k mikrospínači osy Z a připojit kabely k motorům a začne oživování. 3D tisk výrazně snižuje pracnost. :-)
holý tisk
holý tisk
nalepená hliníková fólie
nalepená hliníková fólie
na stroji
na stroji
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 1. 2021, 2:41

Celý vánoce jsem se těšil na to, jak konečně pustím svou malou gravírku. Tak dneska se to konečně povedlo. Bylo potřeba vyměnit motor na ose Z, protože divně rachotil. To se nakonec povedlo. Zajímavý je, když jsem nastavoval počty kroků - výpočet poměrně jednoduchej ze stoupání šroubu / krokama na otáčku - tak mi reálný posuv osy udělal milimetr o 0,02mm kratší. (pokaždé) Podotýkám že jak na šroubu se stoupáním 4mm tak 1mm. Homing funfuje dobře a už se těším na reálný provoz. Ten se však nekoná. Osa X naprosto šíleně drnčí , Y přesto že je na 12 tyčích se chová docela slušně, Z-ko které je origo Hiwin si sem tam zadrnčí taky. Tedy stroj je naprosto nepoužitelný. Blbý je, že nikde nejsou vůle a nikde se nic nevaklá. Jó to mi ten novej rok pěkně začíná :-(. Jen tak mě napadají možné zdroje problémů - drivery TB6600, motory asi ne, protože X a Z jsou nové z Mikroconu. Blbej kuličkáč ??? přeci jenom je to čína, ale to spíš ne.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 1. 2021, 2:50

Šmankote, tak už nám to ukaž, když ti to celé jezdí 🙏
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 1. 2021, 3:07

Nezamenil si vybody cievok motora. Tj zA s B namiest A s A
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 1. 2021, 3:29

lubbez píše: 3. 1. 2021, 2:41 Celý vánoce jsem se těšil na to, jak konečně pustím svou malou gravírku. Tak dneska se to konečně povedlo. Bylo potřeba vyměnit motor na ose Z, protože divně rachotil. To se nakonec povedlo. Zajímavý je, když jsem nastavoval počty kroků - výpočet poměrně jednoduchej ze stoupání šroubu / krokama na otáčku - tak mi reálný posuv osy udělal milimetr o 0,02mm kratší. (pokaždé) Podotýkám že jak na šroubu se stoupáním 4mm tak 1mm. Homing funfuje dobře a už se těším na reálný provoz. Ten se však nekoná. Osa X naprosto šíleně drnčí , Y přesto že je na 12 tyčích se chová docela slušně, Z-ko které je origo Hiwin si sem tam zadrnčí taky. Tedy stroj je naprosto nepoužitelný. Blbý je, že nikde nejsou vůle a nikde se nic nevaklá. Jó to mi ten novej rok pěkně začíná :-(. Jen tak mě napadají možné zdroje problémů - drivery TB6600, motory asi ne, protože X a Z jsou nové z Mikroconu. Blbej kuličkáč ??? přeci jenom je to čína, ale to spíš ne.
Mám dva motory z Microconu a tři "nějaký čínský" a ty Microcoňácký jsou absolutně nejhorší. Ječej, drnčej, ....
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 1. 2021, 3:43

lubbez píše: 3. 1. 2021, 2:41 Celý vánoce jsem se těšil na to, jak konečně pustím svou malou gravírku. Tak dneska se to konečně povedlo. Bylo potřeba vyměnit motor na ose Z, protože divně rachotil. To se nakonec povedlo. Zajímavý je, když jsem nastavoval počty kroků - výpočet poměrně jednoduchej ze stoupání šroubu / krokama na otáčku - tak mi reálný posuv osy udělal milimetr o 0,02mm kratší. (pokaždé) Podotýkám že jak na šroubu se stoupáním 4mm tak 1mm. Homing funfuje dobře a už se těším na reálný provoz. Ten se však nekoná. Osa X naprosto šíleně drnčí , Y přesto že je na 12 tyčích se chová docela slušně, Z-ko které je origo Hiwin si sem tam zadrnčí taky. Tedy stroj je naprosto nepoužitelný. Blbý je, že nikde nejsou vůle a nikde se nic nevaklá. Jó to mi ten novej rok pěkně začíná :-(. Jen tak mě napadají možné zdroje problémů - drivery TB6600, motory asi ne, protože X a Z jsou nové z Mikroconu. Blbej kuličkáč ??? přeci jenom je to čína, ale to spíš ne.
strč tam drivery od trinamicu a motory takřka neuslyšíš a stojípárkorun .
nejlevněji v čr asi tady : https://3djk.eu/cs/domu/143-ovladac-kro ... 0-v30.html
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2021, 3:56

Já s tím před lety zápasil taky, to jsem si ješte hrál s domácí výrobou, pak jsem koupil nějaké origo a byl pokoj.
PS: zkus si tam dát akučku místo KM a pokud to nebude nic vyvádět tak je to jasné.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 1. 2021, 4:10

Moje motory z Microconu ječí na Toshibách takto: https://youtu.be/aMQECsjn1Hs. Hledal bych problém jinde.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 1. 2021, 4:18

lubbez píše: 3. 1. 2021, 2:41 ...
Jen tak mě napadají možné zdroje problémů - drivery TB6600, motory asi ne, protože X a Z jsou nové z Mikroconu. Blbej kuličkáč ??? přeci jenom je to čína, ale to spíš ne.
Jaký microstepping?
Jaké proudy?
Jaké napájecí napětí?

Drivery TB6600 se běžně používají a jedou slušně. Pokud Ti nějak fest drnčí i profi osa, tak je to zvláštní. To by tak skoro vypadalo na nízký microstepping, kdy ty motory "chodí po schodech", místo aby hladce klouzaly po skoro-sinusovce.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 1. 2021, 4:38

Thomeeque píše: 3. 1. 2021, 4:10 Moje motory z Microconu ječí na Toshibách takto: https://youtu.be/aMQECsjn1Hs. Hledal bych problém jinde.
Tak moje ječej jaxstarý děfky .... :)
Drivery Leadshine.....
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 1. 2021, 4:57

Začnu tím, že mám určité minimální zkušenosti ze stavby cca 8 strojů. Napětí na NEMA17 standardní 24V, zdroj dává 6A. Je to pulzák - čína. Při menších rychlostech docela dobré, jak přidám na rychlosti problém. Krokování jedu 1/16, tedy 3200 kroků na otáčku, vic ta Toshiba nedá. Fakt je ten, že ty Toshiby jsem používal na něco jiného, ale tam jely motory pomaleji. Může tam být problém s proudem, to jsem už netestoval. Zapojení je OK. Mám v šuplíku jednu Leadshine M542 tak ji na to X-ko zkusím připojit. Už to nepřesné polohování dost naznačuje problém s driverem. Protože 0,02 mm na každém 1 mm kroku znamená nějaký problémek. Interpolátor je Gravos GVE134 a Gravosí desky se nepletou. Pokud do setupu napíšu 3200 kroků na otáčku a stoupání 4mm/ot, tak mi prostě 800 kroků dá jeden mm. Tady mi vychází, že se ztrácí někde cca 15 půlzů z řídící desky směrem k motoru. Vnímám to tak, že tady bude hlavní problém. Uvidím, jestli budu mít zítra náladu.
edit: motory si normálně bzíkaj, to se jeví OK, ale občas to celý zadrnčí, ale nemá kde. Když mám položenou ruku na stole a právě to zadrnčí, tak bych to měl cítit a ono nic.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 1. 2021, 5:13

Teda já být tou TB6600, tak Tě zažaluju pro pomluvu. Máš štěstí, že jsou to Japonky a tak asi neumí moc česky a nečtou fórum. ;-)

Jestli se ti ztrácí ekvivalent 15 kroků, tak bych tipoval, že za to může spíš všechno ostatní, ale ne ten driver.
Navíc se to dá snadno zjistit. Pokud by se něco ztrácelo, ztrácelo by se to v obou směrech. Takže když bys jel 100x tam a zpět, tak bys ve výsledku měl stát o 200x těch chybějících 15 kroků jinde.
Funguje to tak?
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 1. 2021, 5:38

Protože jsem to testoval cca 20 minut, tak odpovídám ne. Ale kecaj stejně dvě osy, jinak konstruované, obě osazené novými šrouby, osa X 16mm podepřené tyče, osa Y nepodepřené 12mm tyče.
edit: Ty Japonské obvody budou mít určitě původ made in China, cena kompletního plošňáku 170 korun i s poštou, přitom v Japonsku 10 kusů á 8,4181 doláče, 100 kusů á 7,3912 dolaru a v číně 3,154 dolaru. To je stejné, jako originální Japonská laser dioda 5,5W stojí cca 80 $ a v Číně cca 30$.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 1. 2021, 6:47

Tie pruzne spojky nechces vyhodiť? Oni totizto troska pruzia. Nemal som dobru skusenost.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 1. 2021, 8:58

atlan píše: 3. 1. 2021, 6:47 Tie pruzne spojky nechces vyhodiť? Oni totizto troska pruzia. Nemal som dobru skusenost.
Na výměnu je vždycky dost času. Tohle jsou ty silnější a moc nepruží a píšou jim 2Nm.
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“