Gravírka na plošné spoje

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 1. 2021, 12:43

Tak mám pár nových informací. nejdříve pro MEXE - takhle to vypadá.
celkovy_pohled.jpg
Na reference používám toto je to NPN bez odporu - mám na ose X a Y. Přesnost výborná.
osa_Y.jpg
Testování opakovaného nájezdu na polohu a osa Z.
detail_Z.jpg
Teď k problému. Reakce TB6600 na NEMA 17 0,6Nm a NEMA 23 1,2Nm je rozdílná. Ta 23 jede podstatně klidněji. Další problém bude napáječka pouhých 24V, kdy se TB nemusí chovat úplně korektně. Poté co jsem v rámci testování zapojil místo Toshiby digitální M542, bylo to jěště lepší. Snažil jsem se nastavovat trimrem nějakej optimální proud, ale nějak se to nedařilo, když jsem změnil napáječku na 34V bylo to lepší, ale i minimální proud motorem byl příliš velký a motor se hřál. Nakonec jsem tam zkusil 4988 na CNC shieldu a ejhle projev skoro nejlepší. Tak jsem koupil doporučené drivery, je to pár korun a udělám nový plošňák na tři drivery a rovnou na takovou vychytávku s pohybem všech os mimo interpolátor.
p.s. Když jsem přidal na proudu, tak nájezd na polohu z referenčního bodu na 50 mm dělal cca 0,08mm vždy do plusu, při malém proudu opakovaně 0,02mm.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2021, 2:31

Díky za fotky.

To "ladění polohy" změnou proudu je docela sranda.
Napadá mě snad jediná možnost, že nezačínáš a nekončíš na nějakém celém kroku nebo aspoň půlkroku. Pak při vyšším proudu už to motor udrží i v nějaké mikrokrokové poloze, ale malý proud to tam prostě neudrží a skočí do nejbližší stabilní polohy.

Asi bych na to šel jinak. Odpojil bych šroub a testoval to na hřídeli motoru. Pak se Ti do toho jednak nebude promítat nepřesnost šroubu a matice, a navíc si můžeš dovolit jet třeba 1000 otáček, což by s připojeným šroubem nešlo.
Určitě máš nějaký plonkvý indukčák. Tak bych na hřídel motoru přidělal plechový praporek, a můžeš slušně přesně a s minimálním úsilím měřit, jestli 1000 otáček je opravdu 1000 otáček, nebo třeba jen 999.4.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

4. 1. 2021, 4:45

Koukám, že máš nějaký číňanský hodinky. Co je porovnat s jinejma?
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 1. 2021, 5:39

Pokud by neměla platit matematika, tak asi nemá smysl si hrát na CNC. Další problém je, že odpojovat šrouby a dělat další zpětné úpravy se mi za 1/ nechce, za 2/byl by to ojeb, všude jsou zakapabé šrouby, 3/stejně nikde není místo, abych tam mohl nějak kvalifikovaně laborovat. Zatím je to takové soft testování, kdy jsem nevytáhl osciloskop a jediná měřená informace je napětí zdroje 23,94V. V šuplíku jsem našel CNC shield na Ardu UNO, tak tam dám 3 kousky A4988 a budu testovat
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 1. 2021, 6:31

Možná jsem to přehlédl, k té ztrátě dochází i při malých rychlostech?

Jinak, k soustruhu jsem si upájel také TB6600 drivery a zatím veškeré experimenty (např. https://youtu.be/cJ9pPeu8iyE, https://youtu.be/--BjA7-Ymoo) provádím s napájením cca 23V, žádné vylomeniny nepozoruji. Je to tedy toroid, nikoliv spínaný zdroj.

Nemohl bys natočit krátké video, kde bychom to mohli vidět a slyšet?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2021, 6:43

lubbez píše: 4. 1. 2021, 5:39 Pokud by neměla platit matematika, tak asi nemá smysl si hrát na CNC. ...
Marně přemýšlím, co jsi tím myslel. A jestli to bylo myšleno na mě nebo na nějaký jiný post.
Já jsem o matematice nic nepsal, ta jistě funguje.
Ale přesnost/nepřesnost šroubů není matematika, a případně nedojetí nebo přejetí posledních mikrokroků taky ne.
Prosím napověz, co jsi tím myslel.
Díky.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 1. 2021, 11:08

to matematika: klasický čínský kuličkový šroub má délkovou přesnost pár setin na 100 mm délky. Pokud má šroub stoupání 4mm na otáčku a použiju mikrokrokování 1/16 tak je to 3200 kroků na 4 mm pohybu, tedy 1,25um na krok. Jestli interpolátor vyprdí 800 pulzů, tak se osa musí hnout o 1mm. Tohle je ta matematika o které mluvím. Z toho vyplývá, že odchylka několik setin milimetru je několik desítek kroků !!!!, ale ty kroky se neztratily, ale jsou navíc. Pokud změním proud do mototoru (pro jednoduchost jsem použil max a min hodnotu) na hodnotu min je ujetá dráha prakticky v souladu s výpočtem. To ale platí pro rychlosti do cca 1m/min při rychloposuvu 3m/min už to minimální nastavení proudu není dobré a vypadávají kroky. Při použití jiného driveru - M542 Leadshine je chování prakticky bez problému proud nastavený 1,7A / spička 2,2A a opět 3200 kroků na otáčku. Tam matematika odpovídá bezezbytku (opět s přihlédnutím k nějakým vůlím). Pravdou je, že tenhle typ driveru používám poprvé. Cenovka 170 korun ho asi nebude stavět kvalitativně nějak vysoko. Ve svých konstrukcích jsem vždy důsledně používal kvalitní neintegrované drivery a výsledky jsou opravdu jiná liga a to nemluvím o closed loop driverech/motorech. Protože prakticky celou mašinku stavím ze šuplíkových zbytků, tak mě to zas tak nestresuje. Kdyby se mi náhodně nepovedlo udělat fakt tuhou konstrukci, která má podstatně větší potenciál než jenom plošňáky, tak bych jí hodil do regálu, že jí dodělám jindy. Takhle jsem objednal kvalitní drivery do 3D tiskárny, ty budou do konce týdne a v mezičase na ně udělám plošňák s úpravou abych mohl hýbat elektronicky všema osama pomocí kolečka a příští týden si dám další kolo.
p.s. 3200 kroků jsem zvolil kvůli 50kHz interpolátoru, což při stoupání šroubů dává spolehlivý pohyb všech os společně cca 1m/min

Jsem přesvědčenej, že ty slavné Toshiby jsou buď kopie, nebo origoše s mimotolerantníma hodnotama. Na druhou stranu, v míň náročnější aplikaci mohou vyhovět a za tu cenu udělají spoustě lidí radost. Tady jsem si jednoznačně potvrdil, že za málo peněz nemám očekávat hodně muziky. Ale alespoň mám nové zkušenosti.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 1. 2021, 7:58

Při stoupání 4mm odpovídá jeden celý krok 0.02mm. Takže pokud tam je celou dobu odchylka 0.02mm, může to být tím, že ty Toshiby nezvládají při daném nastavení mikrokrokovat (jak už naznačoval Mex) a poskočí vždy jen o celý krok. To by odpovídalo i tomu drnčení. I tomu, že větší motor jel klidněji. Bylo by to krásně vidět při pomalém pohybu na těch hodinkách. Nebo se ta chyba kumuluje? Pokud bys nechal ujet osu postupně deset 1mm úseků, byla by chyba 2 desetiny?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 1. 2021, 8:03

lubbez píše: 3. 1. 2021, 2:41 ... reálný posuv osy udělal milimetr o 0,02mm kratší. (pokaždé) Podotýkám že jak na šroubu se stoupáním 4mm tak 1mm. ...
Toto stále platí? Že to udělá odchylku 0.02mm i při stoupání 1mm? Pak to nemůže být driverama.

IMHO bys neměl měnit drivery, vyrábět další plošňák atd., ale nejdřív jasně diagnostikovat v čem je problém. Dvě stovky ti tam mohou lítat z padesáti různých důvodů, měl by ses dostat do nějaké prokazatelnější oblasti.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 1. 2021, 10:21

Stejnej interpolátor, stejnej zdroj, stejnej motor, stejný dráty a stejnej driver. Jednou nastavení s malým proudem vše je OK. Dám větší proud, začne drnčet a přibývají kroky. Vyměním driver na kterém mohu nastavit proud motorem digitálně na požadovanou úroveň a opět je vše OK. Jakým dalším postupem mám vyhodnotit kde je chyba? Abych nezapoměl, dělá to při kmitočtu 5kHz a vyššíma na vstupu STEP. DIR se nemění.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 1. 2021, 10:39

mě se teda podobně chovaly motory na tiskárně , kdy jsem dal vyšší proud nad 1,6A při 12v tak šli motory do rezonance a drnčely
teď je honím na 24v při cca 1 A a jedou jak šlus , ono u těch malých morků ladím proud podle zvuku .
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 1. 2021, 10:42

lubbez píše: 5. 1. 2021, 10:21 Stejnej interpolátor, stejnej zdroj, stejnej motor, stejný dráty a stejnej driver. Jednou nastavení s malým proudem vše je OK. Dám větší proud, začne drnčet a přibývají kroky. Vyměním driver na kterém mohu nastavit proud motorem digitálně na požadovanou úroveň a opět je vše OK. Jakým dalším postupem mám vyhodnotit kde je chyba?
Zaprvé, kumuluje se ta chyba? Pokud popojedeš desetkrát o 1mm, je výsledná odchylka desetinásobek odchylky pro 1mm? Pokud popojedeš jednou o 10mm, je chyba stejná jako u popojetí o 1mm nebo desetinásobek?

lubbez píše: 5. 1. 2021, 10:21 Abych nezapoměl, dělá to při kmitočtu 5kHz a vyššíma na vstupu STEP. DIR se nemění.
Změní se něco, pokud nastavíš pozvolnější rampy? A když jedeš pomalu, jak vypadá posuv na hodinkách, jede to plynule po úsecích odpovídajících mikrokrokům nebo to poskakuje nerovnoměrně?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 1. 2021, 10:56

Niektore zapojenia boli zle, nefungovalo korektne prebudzanie TB, blbo zapojene, a io sa nestihol zobudit tak ze prvy krok bol mensim prudom. Skontroluj ako tam mas riesene znizovanie prudu pri neccinosti, alebo to rovno zrus.
Inak na zdroji ide zvysit napatie.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 1. 2021, 11:55

Jemu ale kroky (resp. ujetá vzdálenost) přibývají. Jakoby to driver neubrzdil a přejel. Možné to asi je (pokud je to v době brždění celé rozrezonované).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 1. 2021, 10:53

Protože mě výzkumná činnost okolo driverů zas až tak moc nebaví. Nejde o to, že bych nevěděl jak na to, ale spíš se mi nechce laborovat v oblasti, která mě vůbec nezajímá. (Mám to nastavené tak, že se zařízení má chovat předvídatelně. Pokud to tak není, nebudu ho používat) Poslední test jsem udělal náhradou motoru za NEMA23 1,5Nm. Ten jsem měl chycenej ve svěráku aby nelítal po stole a výsledek (tedy jenom akustický) byl o 200 procent lepší. Je pravděpodobné, že driver který má dávat 4,5A v oblasti minimálního proudu třeba nefunguje jak má. Ale taky to může být cokoliv jiného. V šupleti jsem našel starý RAMPS 1,4, tak jsem ho oholil na nutné minimum, zastrčil DRV-8825, nastavil proud a ejhle mašinka funguje jak má. :D Dneska ráno přišla poštou sada TMC-2208 a tak na X a Y dám tyhle chytré a na Zku nechám 8825. Na ramps vytisku nějakou krabičku s chlazením a bude to. Je fakt, že kluci z Gravosu nabízejí něco podobného v kompletním provedení vč. driverů a mohl jsem si ušetřit pár dnů shánění a přemýšlení.

Dneska se pochlapila pošta. z Čajny přišly 10 otáčkové poťáky, TDA1085 přinese paní poštová zítra, sehnal jsem tyto krásné retro brouky (74141) a ještě mi přišly ty nové drivery.
soucastky.jpg
TMC2208.jpg
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“