Gravírka na plošné spoje

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 9. 2020, 12:18

Tak jsem ještě dnes udělal senifinální verzi osy Z. S velkou pravděpodobností udělám ještě do origo polohovače drobné úpravy frézkou.
osa_z_semifinal.jpg
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 9. 2020, 9:56

Tak asi poslední post. Dneska jsem to celé jen tak nalehko pospojoval. Vše se hýbá jak má a protože jsem jako základ použil 45x45 profily, je to překvapivě tuhé a hlavně celá elektronika vč. zdroje se vejde do základny pod šroub osy X. Čistá pracovní plocha je 310x205mm, X a Y honí NEMA 17 1005 od Microconu a napáječkou 24V. Osa Z je upravené hiwin polohovadlo se zdvihem 42mm a tam je NEMA 16 0,37Nm a všechny drivery použiju A4988 a pro zjednodušení na CNC shieldu. Pokud by se to moc hřálo, na SX 17 dám drivery T6600, mám jich v krabici ještě asi pět kousků. X a Y jsou na šroubech 12x4mm a Z 8x1mm. Teď jsem udělal poslední nákup stůl a bočnice portálu dural 2024 tl. 10mm. Prakticky vše jsem dal ze šuplíkových zásob, ale když to spočítám podle nějakých reálných cen tak kompletně materiál vč. elektra cca 10k Kč + 5k Kč za Gravosí řízení. Srovnání s asijskou produkcí je nesrovnatelné, i když je pravda, že dvě mašinky byly za pod 7k Kč a jedna za 12k Kč. Všechny ale měly pouze GRBL řízení. Nepočítám do toho samozřejmě cca 100 hodin mé práce a práce strojů. Ve druhé půlce října sem hodím nějaké odladěné videjko. Je sice pravda, že to není tak zajímavé téma jako Covid nebo Babiš, ale technické fórum to snad skousne. :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 9. 2020, 8:16

Mě se to líbí, se zájmem to sleduju, ocenil bych víc fotek ze stavby, dílčí videa, jak to postupně rozjíždíš atd. Asi to není až tak zajímavé pro klasické/profi strojaře, ale sám určitě nebudu. Pomohlo by tlačítko Like. Držím palce a těším se na cokoliv dalšího sem dáš 🤞
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 9. 2020, 2:00

Taky bych rád viděl nějaké fotky. Na tišťáky by to mohl být zajímavý strojek. Jen by to podle mě chtělo trochu rychlejší vřeteno na malé díry. Já malé díry (0.5mm a míň) vrtám na plné točky 24 tis. RPM. A vůbec bych se nezlobil, kdyby to umělo u víc.

Co Tě prosím vedlo k nasazení systému Gravos? Já to naprosto nijak nezpochybňuju, Gravos vůbec neznám. Jen mě to zajímá.
Tobě klasické GRBL, které bývá zvykem na podobně strojky nasazovat, v něčem navyhovuje nebo nedostačuje?
Já třeba GRBL používám na laseru. Můj pocit z toho je, že to sice nemá nic navíc, ale taky tomu nic moc nechybí. Je to velmi levné a bezproblémové řešení pro základní věci.
Díky.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 9. 2020, 4:03

Teď ladím BLDC motor s 8mm osou, ten by měl umět 33T otáček. Trochu nepříznivá cenovka 6T korun, sice s driverem, ale stejně je to randál. Krom toho jsem sehnal vřetýnko jako má Wegstr a to má 22T. Na něj ale nemám držák kleštinek.
Fotky asi nejsou problém, teď už to budu montovat "dočista načisto" a tak sem něco pustím. Ještě otestovat drivery s motorama a samozřejmě s celou osou a pak budu mít jasno i s elektronikou. No a co se týká toho GRBL a Gravosu. Je to jako kdybych si místo mé třílitrové Audiny vzal Favorita. Obě auta mě dovezou z bodu A do bodu B, Audinka byla sice dražší, ale nijak dramaticky. Ten rozdíl je primárně v uživatelském komfortu. O tom to celé je. Gravos nabízí taky jenom interpretaci G kódu na pohyb, ale vezmu desku, zapojím ji, pomocným softem dotuním celou smyčku a toť vše. Mám vstupy na reference, odsávání, dokonce vstup na sondu. Řízení vřetena jak PWM, tak analog. A k tomu přímou a rychlou podporu v češtině. Přiznám se, nechce se mi studovat dokumentaci k grbl, nemluvě o tom, že anglicky neumím. To je stejné jako s 3D tiskárnou, ano mám Marlina docela nastudovaného (synek dělal velké úpravy v Enderovi), ale pro sebe jsem si koupil Ultimakera. Opět ze stejného důvodu, nechci studovat řídící SW, chci tisknout a to ten Ultimaker umí proklatě dobře.
Jestli bude o výkendu hnusně, tak pojedu do Prahy už v sobotu a začnu s montáží a samozřejmě budou i ty fotky.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 9. 2020, 7:03

Takže u nás na severu hnusně a návrat do Prahy. Po prohrabání šuplíků jsem našel dvě pružné spojky, sice spirálové hliníkáče, ale na NEMA 17 stačí bohatě. (píšou jim 1,25Nm) Nezbylo mi tedy než kousnout do "kyselého jablíčka" a udělat domek na šroub. Materiál je 7075, ložisko dvouřadé kosoúhlé 3200. Výhodou je elektronický doraz a tak předvrtanou 15mm díru zvětšit na 30mm byla otázka chvíle, nastavená hloubka dorazu 13,8mm. Po vytočení díry (ložisko těžce vsuvně) jsem srovnal zadní stěnu. Výslednou hloubku díry 13,9 jsem doladil stočením přední stěny. Svrtat s přírubou, označit orientaci a je hotovo. Ložisko přesahuje o 0,1mm, což je ideální přesah a příruba tu desetinku krásně propruží. Tahle spojka není kromě aretačních červíků ještě svěrná a tak jsem zapustil jak osu šroubu, tak osu motoru. Šroub je upravovanej na origo BK10 a tak musím udělat ještě vymezovací trubičku. Na zítra už mám jenom poslední "choulostivku" - držák motoru a šroubu přišroubovatelný na montážní profil. Ta souosost je docela hoňka, ale už jsem jich pár dělal, tak vím jak na to. Přidělám motor, cca o 0,2 - 0,3 mm níž než bude osa šroubu v domečku. Změřím reálnou odchylku a na frézce upravím výšku domečku. S DRO se většinou dostanu napoprvé na správnou hodnotu. Pro mě je OK odchylka pod 0,05mm.
Kostka, frézovaná na velikost 45x45mm tl. 20mm
Kostka, frézovaná na velikost 45x45mm tl. 20mm
Tady už je ložisková kostak komplet
Tady už je ložisková kostak komplet
Upravený konec šroubu
Upravený konec šroubu
Motor se spojkou
Motor se spojkou
Celkový pohled, jak to bude finálně vypadat
Celkový pohled, jak to bude finálně vypadat
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 9. 2020, 10:33

Také jsem nedávno ubytovával 3200 (domek, příruba), tak jsou mi ta čísla celkem povědomá :) Mimochodem jsem při tom zjistil, že šířka stejného typu ložiska nemusí být vždy stejná :)

Zajímavě upnutá kostka takhle za rohové hrany..

Kde jsi sehnal vřetýnko jako má Wegstr? Btw. Wegstr uvádí pouze 11'000 RPM.

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 9. 2020, 8:26

to dojenává syn od nějaké firmičky z Anglie. Já neumím anglicky :| a s wegstrem to má jenom skoro shoné rozměry. Taky jsem testoval to vřteno, co jsem koupil a 12000 otáček dává úplně v poho a po půl hodině bylo teplý 45-50 stupňů. Problém bude spíš v ložiskách.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2020, 8:43

graviroval jsem cinskym 60k rpm
zasadni bylo vzdy natoceni nastroje protoze i s perfektni dutinou do 0.003mm a spickovou klestinou to obcas proste hazelo a tahalo sponku z hrany medi, stacilo pootocit a byl klid

jinak se zajmem sleduju
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 9. 2020, 2:03

Dneska několik změn. Změna prvá o 180 st. jsem otočil základnu, tedy motor osy X bude vzadu a sednul tam prdelka na hajzlík.
motor_x.jpg
Držák motoru + domeček je už finálně hotový, chybí mi červík M4 na zajištění matky, ale to má čas, všechny šrouby jsou zakapané. Teď ještě opěrné ložisko na druhou stranu.
Druhá změna je osa Y místo NEMA17 dám NEMA23 Sanyo 103G770. Našel jsem totiž krásný a hlavně hotový držák motoru.
EDIT. Na jednom vlákně se diskutovalo o stažení nalisované řemenice z motoru. Tady na tom Sanyu byla taky řemenice, Tak jsem to za ní chytnul do svěráku na frézce, motor srovnal do váhy a odfrézoval. Jako bonus jsem rovnou udělal i osazení na červíka. Vypadá to perfektně a trvalo to cca 5 minut. :lol:
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 9. 2020, 10:10

Tak jsem si dneska přivezl od kluků z Gravosu GVE 134, krom toho už přišel i zbylý materiál.
gravos.jpg
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 10. 2020, 8:57

Protože mě chytla líná, tak jsem se věnoval gravírce jen pomálu. Samozřejmě otestovat jestli A4988 bude dostatečně výkonný pro malou NEMA 23 a větší NEMA 17 jsem nějak nezvládnul. Tak jsem se věnoval drobnému dolaďování osy X. Už jsem přidělal stůl z duralu 2024 300x200x10mm, vyrobil ložisko pro šroub. Kompletně celá elektronika se mi vejde do těla mašinky a to vč. zdroje 24V. Protože řídící deska potřebuje pouze zapnout a tlačítka Start a Stop, nebyl přední panel až tak složitý. Nekonec jsem ho udělal hliníko plastový s tisknutejma tlačítkama, které jsem nakonec popsal fiber laserem. Změna barvy na původním a následném předním panelu žádný designový důvod, ale došel mi modrej filament a potřeboval jsem sloupky na prošňák s tlačítkama zvednout o 0,5mm. Nakonec ten zelenej se mi docela líbí. Po vyzkoušení těch driverů udělám finální plošňáček pro řízení tlačítek a případně i ty malé drivery.
Takhle jsem odlaďoval velikost
Takhle jsem odlaďoval velikost
Panel s nezasazeným síťovým vypínačem
Panel s nezasazeným síťovým vypínačem
Kryt spojky motoru a šroubu
Kryt spojky motoru a šroubu
Čerstně vytisknutý nový panel
Čerstně vytisknutý nový panel
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 11. 2020, 7:13

lubbez píše: 26. 11. 2020, 11:08 Já teď dodělávám takovou hračku, původně pouze na plošňáky, jak se to vyvrbilo, je to mnohem tužší a těžsí, než jsem předpokládal. Pracovní plocha je A4, kuličkáče X a Y 12x4mm a Z 1x7mm. Honím to Nema 17, X a Y Toshiba 6600 a Z A4988. Řízení Gravos. Teď zrovna tahám dráty a doufám, že zítra budou první pohyby dle programu.
Tak jak, byly pohyby dle programu? :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 11. 2020, 8:20

Nejdřív mě přibrzdila práce na obživu :-( , ale teď se na tom maká fest. Dneska jsem zapojil snímač výškového čidla, RS232, ovládání tlačítek a dodělal mechaniku. Krom toho jsem vymodeloval kryty motorů X a Y (nema17) a dal to tisknout. Ráno uvidím. Mám ještě tři dny a pak budu muset opět makat na práci, ale snad to dotáhnu do stavu, že bych to mohl zapnout.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 11. 2020, 9:25

Tak kromě referenčních spínačů a kabelů k motorům (ty jsou stíněné) je elektro hotové.
frezka_spodek.jpg
Vedle driveru osy Z je ještě místo na destičku, kde bych chtěl mít ruční řízení. Ale to je zatím jenom taková idea. Zítra budu nastavovat geometrii.
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“