Kdo má Proxxon MF70 - co to umí?

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
Odpovědět
reboot1
Příspěvky: 5
Registrován: 8. 3. 2012, 8:34

10. 4. 2012, 7:19

Ahoj všichni. Hledám něco pro doma spíš na modelaření. Mám ruční frézku (přímou brusku) Ferm, a kvůli frézování rovných čar jsem uvažoval o opěrném stolku pro tyto mašinky od Dremelu, než jsem si na ten plasťáček sáhnul v obchodě. :)
Pak jsem chtěl nějaký frézovací stůl vyrábět, ale pak mne zaujal Proxxon MF70, co se s tím vše dá dělat? Potřebuji obrábět hliník, občas dural, plexi, tvrdé dřevo, to by chtělo asi nižší min. otáčky.
Nejsem strojař, dělám v IT, takže když bych se v kovu dostal na přesnost půl desetiny, budu spokojenej.
Ale otáčky vysoký, lze tam dobastlit chlazení emulzí-hlavně asi na to plexi, nevadí to tomu křížovému stolu?
Když bych k tomu přikoupil dělící přípravek, dá se s tím v případě nouze spáchat třeba řemenička o malém průměru,
bez potřeby soustruhu (v případě montáže nastojato a případnému omotorování dělící upínací hlavy???)
Strašně by se mi líbila možnost časem z toho udělat CNC, frézovat prototypy plošných spojů, atd.
Nebo by jste doporučily jiný strojek - mám limit do 10 tisíc.
Jen se mi moc nezamlouvají min. otáčky a posun stolu v ose Y 45mm. Lze stůl předělat-vyrobit prodloužené vedení?
Přístup k lidem, co umí a mají soustruhy a velkou frézku mám, (ale nic CNC).
Mnohem víc by se mi líbila třeba PROXXON FF 230 (otáčky, stůl, výsuvná pinola), ale je mimo moje finanční možnosti.
Díky předem za Vaše náměty a případně popis zkušeností s MF70.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 8:09

Něco podobně jsme řešili tady: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=33&t=8697" onclick="window.open(this.href);return false;
Nejpozději 20.4. bych měl frézku SX0 mít k dispozici. Když vydržíš, podám komplet reference. Myslím si, že bude lepší za stejné peníze než MF70.
Počítáme se setem pro 4osé CNC. Ten by měl být hotový koncem května, pokud bude frézka "k světu".
reboot1
Příspěvky: 5
Registrován: 8. 3. 2012, 8:34

10. 4. 2012, 9:26

Ta SX0 je hezká.Ale zvlášť platit křížový stůl, to už by se mi líbila Sieg SX 1L, použitelná i jako vrtačka. To už by nezbylo na CNC konverzi prašulky. Dá se s ručním posunem vrtat s těmi frézkami bez posuvné pinoly? Bez páky asi nemám cit pro tlak na materiál...zvlášť u plastů, plexiskla....
K té přestavbě malých frézek na CNC - jak to funguje? To jsou krokové motory, koncáky rozsahu pohybu, nějaká nulová poloha a počítají se kroky, nebo se používají snímače polohy? Dělám trochu v průmyslové automatizaci, a používáme všude většinou digitální rotační čidla polohy - optika s čítačem a sériovou komunikací, ale jsou docela drahé.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2012, 10:02

Mají tam blábol :( , ten stůl dole tam nepatří! Za 10t. vcetně DPH je to komplet, jak je na fotce! Ona se mi právě zdá vhodná na tu přestavbu,
protože nemá pinolu. Pochopitelně za víc peněz větší frézka (SX1, 2..) Jak tu bude, napíšu recenzi a nástřel ceny přípané konverze. Zatím není o čem :lol: .
Ptal jsi se na něco jako je MF70 za 10ku. Tahle má 160x100, což je bohatě víc, než ten proxxon a je to litina :) .
S tím, jak se to řídí CNC, to tu musíš trošku pročíst. Vysvětlení by bylo na hodně dlouho. V naší variantě 2f. KM, kompaktní řídící jednotka,
referenč. spínače a řídící SW na PC....
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2012, 1:56

Tak SX0ka by měla dorazit už v pondělí :) . Podám předběžný "reference", hned jak ji otestuju.
reboot1
Příspěvky: 5
Registrován: 8. 3. 2012, 8:34

5. 5. 2012, 10:17

Tak jsem přehodnotil parametry a mám 3 nové kandidáty

STOLNI VRTAČKA FRÉZKA 7016 od Technologiss s.c. http://aukro.cz/stolni-vrtacka-frezka-7 ... 20166.html" onclick="window.open(this.href);return false;
-šla by přestavět na CNC? Osa Z mi není jasná, vypadá spíš jak vrtačka, než frézka....

Sieg X0 nebo X1

Bernardo KF 10 nebo 20
-kdo to vyrábí?

Beru to i podle ceny, tak jsem koukal i na (soustruhu nemaje) kombinovaný soustruh-frézku Asist, ale to asi není to pravé, vzhledem k recenzím přesnosti samostatné frézky Asist.

Co z toho je jaký výrobce - vše Čína?
Dá se s tím dostat s originálním stolem bez úprav na přesnost půl desetiny mm?
Dá se při pevnosti - odolnosti deformacím orientovat dle váhy stroje i u této nejmenší kategorie?
Co by jste doporučili - mne se zamlouvá Sieg, nebo Bernardo, podle fotek a parametrů, žádný z těchto strojů jsem ještě neměl možnost si osahat...
Hlavně plynulá regulace otáček, občas dělám plast, plexi.
Jak jsou křížové stoly při dodělání chlazení odolné chladící emulzi, mus se na nich dělat nějaké úpravy (zakrytování vedení....)?
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2012, 7:56

Mám teď spoustu jiné práce, tak SX0 bohužel čeká :( . Podle předběžného výzkumu je to docela použitelné pro přestavbu na mikro CNC. Má to ale jeden
zásadní problém a tím je malé vyložení Z. Bez měchu je to 75mm, s měchem 60mm. Vymýšlím, co s tím, variant úprav mám několik (je mi líto vzdát se
rozjezdu Y 100mm - X je 190 a Z 160mm). Ozvu se, jak pokročím...určitě to nevzdám :) .
Jinak vše co uvádíš bude nejspíš čína a je to asi na podobné úrovni. Kombinované stroje z (vlastní zkušenosti) nedoporučuji.
Stejně jako frézku ze stolní vrtačky, kromě frézování dřeva nebo plastu je to na kovy nepoužitelné :( .
reboot1
Příspěvky: 5
Registrován: 8. 3. 2012, 8:34

12. 6. 2012, 9:36

Takže poslední rady před rozhoupáním ke koupi...

buď Sieg X2P v akci za 15 tis, jak jsem pochopil s DC motorem
http://www.bow.cz/produkt/7002074-stoln ... rezka-x2p/" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo Bernardo KF 20
http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... rdo-kf-20/" onclick="window.open(this.href);return false;

Co by jste doporučili na takové to "domácí strouhání" hlavně hliník, dural, občas jemně nějaké železo.
Jaké jsou mezi značkama rozdíly/přednosti/nedostatky? Nebo je to jen jiná lakovna?

Taky jsem koukal na Einhell BT-MR 550
http://www.grandic.cz/frezky-drazkovaci ... ov-einhell" onclick="window.open(this.href);return false;
je to srovnatelný, nebo lepší/horší kvalita

(až se s tím naučím, počítám časem s pokusem o přestavbu na CNC).
romi
Příspěvky: 96
Registrován: 19. 1. 2011, 7:19

16. 7. 2012, 4:50

Mám SIEGx1 ....Takové stroje nemají ložiska /stůl/. Musíš minimálně vyvložkovat jinak mají krokáče problém. Taky je krátké vedení v z ose, tam je třeba přidat protizávaží a dodat na rameno kladky - prodlouží se tím vedení. Musíš počítat s tím, že za ty peníze nic lepšího nekoupíš. Mám ji rok a udělala hromadu práce..... Na dřevo fréza do 8mm, hliník do 6mm, železo tak do průměru 5mm. Tyto průměry jsou schopny jezdit 300mm/min. :D
Vlastním i proxon mf70
tabbert
Příspěvky: 1
Registrován: 4. 9. 2015, 2:13

4. 9. 2015, 2:17

Zdravím, chci se po delší době zeptat je tady někdo kdo pracuje s touto frézkou?
Vybírám co si pořídit pro modelářské účely, nepotřebuji frézovat do železa stačí hliník. A uvažuji nejdříve si ji pořídit v základu a posléze rozšiřovat na CNC.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 9. 2015, 3:28

dost záleží na tom, kolik na to máš našetřeno, kolik ještě míníš časem investovat a kolik jakého prostoru na to máš.

nicméně obecně - jakákoliv předělávka je dražší, než přímá volba na začátku.
také přípravky a nástroje na klasickou frézku a CNC se kupují jiné.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“