hrotová bruska BUJ 16

obrabeni na klasice
Odpovědět
Kutil jd
Příspěvky: 79
Registrován: 9. 6. 2009, 12:41

29. 8. 2016, 2:37

Zdravím všechny zkušenější a prosím o radu. Pořídil jsem si hr. brusku BUJ 16. Jedná se o manuál ale přesto tam hydraulika je. Měla by sloužit k odsunu br. vřeteníku, ale nechápu jak to má fungovat. Možná je nějak zblbnutá elektrika, ale v okamžiku když zapnu br. vřeteník dojde k přísunu (už jsem to naboural). Takže je to asi špatně. Odsunování a přisunování vřeteníku funguje přepínačem jen když je zaplý unášecí vřeteník. Můžeme mi někdo poradit jak to má správně fungovat ? Díky moc. Už chci brousit :(
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

2. 12. 2016, 10:02

Je to s křížkem po funuse, protože jsi za ty měsíce na to už přišel sám a jak píšeš i boural. Suport posuneme tak, aby byl mezi koníkem a vřetenem. Dílec neupínáme. Spustíme stroj. Roztočí se vřeteno s kotoučem, pracuje hydraulika a čerpadlo chlazení. Spustíme start vřeteníku s dílcem, vřeteník přijede. Ručně odjedeme dostatečně dalek dozadu a vyzkoušíme nájezdy a odjezdy brusného kotouče. podíváme se, aby byl kotouč při příjezdu dostatečně daleko. Odjedeme kotoučem a upneme dílec mezi hroty, nebo do sklíčidla. přijedeme kotoučem k dílci. Ručně se přibližujeme k dílci, až se dotkne kotouč a začne jiskřit. Oddálíme částečně kotouč, aby přestal jiskřit a najedeme suportem k čelu dílce. Jemně se dotkneme čela, pokud tam nemáme zápich, nebo v případě zápichu najedeme tak, že se kotouč čela nedotýká. Můžeme to jistit dorazem a jeho postupným uvolňováním, až se čela dotkneme). Nastavíme doraz na suportu, abychom nenarazily tvrdě na čelo. Doraz musíme doseřídit u každého dalšího dílce. Pokud nemáme zápich, je u domácího kutilství málo pravděpodobné, že máme navrtáno přesně ve stovce do hloubky. Pak můžeme postupně zápichem brousit. Odměříme průměr a dokorigujeme na noniusu správný rozměr. Nastavíme doraz pro vřeteník s kotoučem. Postupně obrousíme zápichem celou délku - necháme si nějakou setinu na dokončení. Dokončíme broušením podélným suportem až do vyjiskření na správný průměr. Vždy při zastavení vřeteníku obrobku nám kotouč odjede a můžeme měřit. Dokončení můžeme provádět směrem od vřeteníku pomalým posuvem (nejlepší je mát orovnaný kotouč na pravé straně do mírného úkosu, nebo přejíždíme suportem rychleji tam a zpět při mírném přidávání do záběru. Metod správného broušení je několik a je potřeba delšího cviku a hledání v příručkách, nebo na internetu. Nejlepší je ale dobrý brusič kamarád.
Kotouč je samozřejmě orovnán diamantem a správný způsob orovnávání je zase v příručkách a na internetu. Zase jich je několik. Vše tu je někde již dostatečně popsáno.
S.r.o 1 Kč
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“