soustružení tvorba povrchu

obrabeni na klasice
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 1. 2020, 9:53

David96 píše: 27. 1. 2020, 11:17 Prosím vás, vím že je to trapné.Já jsem nikdy nepotřeboval počítat řeznou rychlost.Jak se to prosím počítá.Šlo by to ukázat na té vaší doporučené řezné rychlosti 400m/min a průměru kulatiny 50mm.Kolik to může být otáček?Moc by mi to pomohlo, děkuji.
Ptal ses, co je řezná rychlost. Dostals tip na knihy, na apku a nějakou předchystanou tabulku.
Ale nikdo ti neodpověděl, co je to ta řezná rychlost.

Je to rychlost, kterou se pohybuje nástroj proti obrobku. Takže u soustružení je to obvodová rychlost v místě, kde to obrábíš. Když bereš z průměru, tak obvodová rychlost povrchu toho obrobku. Kdybys to bral z čela, tak rychlost v daném místě, takže by se správně otáčky měly zvyšovat s tím, jak se blížíš ke středu.

Potřebuješ 140m/min. Kulatina má průměr 50mm, takže obvod je 50*3.14=157mm. Takže za minutu potřebuješ 140000/157=892otáček, tj. rychlost otáčení 892 RPM.
Asi bys správněji měl brát průměr už po odebrání špony, tedy zmenšený o nějaký ten milimetr. Ale to je zcela zanedbatelné.

U frézování je to zase rychlost povrchu frézy.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

28. 1. 2020, 10:07

Taky s rostoucí řeznou rychlosti/velikostí špony stoupá teplota a je potřeba chladit.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

28. 1. 2020, 10:24

Pro hobby podmínky můžeš pro finální doladění povrchu po ostrouhání zkusit válečkování. Už mi to párkrát při hodně oškubaném obrobku zachránilo p...ovrch (tupější kudla, blbě nastavené řezné podmínky nebo materiál). Nástroj si vyrobíš z ložiska a staré kudly za 10 minut. Přídavek si nechávám tak 0,1-0,2mm, beru to většinou na 2x-3x než to dotáhnu na požadovaný rozměr. https://www.youtube.com/watch?v=Gwz2tnMmS-M. Pak to lehce líznu v ruce šmirglem 1200 a povrch je jak zrcadlo.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 1. 2020, 10:26

že majzneš po tom kladivem :) , nebo přilepit haha
odebere si kousek aby nasadil mikrometr a případně udělal korekci pak to obrobí celé...nutné je vyjet ze záběru bez odjíždění příčného suportu a dost rychle aby mu nevznikla spirála záleží na všem asi tak...
taky to může na vyběhané mašině dolíznout smirkem kolikrát jediné řešení při kusovce
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

28. 1. 2020, 10:58

Zdravím a moc děkuji za další užitečné informace.Ale stále nechápu proč když zvýším řeznou rychlost se jako mávnutím proutku změní kvalita povrchu k lepšímu.Je to teda tím že se netvoří nárůstek a tím je povrch hezčí, ale proč se při těch větších otáčkách netvoří, to je to co mi jak se říká nedá spát.Za vysvětlení téhle problematiky bych byl hodně vděčný.Já většinou to co píšete vím, zkrátka když není povrch pěkný podívám se jestli není ztupený nůž, pak jdu zvyšovat otáčky, a když ani to nepomůže zvyšuji posuv.Takhle to většinou vždy zabere a já jsem s výsledkem spokojen.Jenže já jsem už takovej, že věci rozebírám do detailů.Já vím jak vykouzlit pěkný povrch, ale nevím co se tam přesně odehrává.
Jinak ještě mám taky problém s broušením nožů s pájenými plátky.Na brusce je nějaký zelený kotouč ten ty plátky bere a na něm ostřím.Bohužel jsem nenašel žádné údaje co by mi řekli co je to přesně za typ.Bohužel nejsem schopen i s nově orovnaným kotoučem dosáhnout pěkně nabroušeného ostří.Pod lupou je hrana břitu jakoby vyštípaná.Tak nevím jestli je to velikou hrubostí zrna na kotouči a nebo dělám něco zle?Taky jsem zjistil že když orovnávám diamantem který je jakoby hodně na oko ojetý tak mi to ten kotouč zjemní a asi i otupí.Pak to při broušení nebere a rychle se zanáší, jenže povrch se mi zdá hladší a přesto bere nůž hůře.Pak jsem našel jinčí orovnávač a na kouknutí není tolik používaný.Kotouč je po přerovnání ostřejší a bere víc a tolik se nezalepuje, ale povrch ostří je hrubší a pod lupou i vyštípaný.Tak mě zajímá jestli může být i ten orovnávacé diamant tupý a tím mi i otupí kotouč?Jináč nemáte někdo vyzkoušené jaké zrnitosti kotoučů použít pro nabroušení nejkvalitnějšího ostří?Ještě mě napadlo jestli to nemůže být i špatnou bruskou, nějaká vůle, vibrace, házivost a tak, sice bruska malinko hučí, ale jinak když na ni dám ruku tak je pěkně vklidu.Takže tady chyba nebude.Bude to holt hrubostí zrna kotouče.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 1. 2020, 11:06

brusný kotouč nesmí házet ani vibrovat a na jednom kotouči nenabrousíš břit kvalitně ...musíš mít více kotoučů optimálně 3 různé zrnitost nahrubuješ, nabrousíš a uhladíš...kotouč se používá s karbidem křemíku a nebo diamantový. Ten karbidový poznáš tak že má v sobě takové jakoby třpitky to je ten karbid křemíku, který bere
https://www.prodejbrusiva.cz/brusne-kot ... f[4][0]=42
Naposledy upravil(a) kenybz dne 28. 1. 2020, 11:13, celkem upraveno 2 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

28. 1. 2020, 11:06

Já jsem zrovna takovej šmoula jako ty a kutím si jen pro radost. Sehnal jsem si kvalitní brusku, v Diamu objednal diamanťák a na netu jsem si od výrobce nechal doporučit ten správný kotouč a ve finále jsem na tom stejně. Kudlu nějak pojezdím a občas to i dobře bere, ale s VBD je to prostě jiný kafe.
S nabroušením vrtáku nemám problém, ale s kudlama na soustruh jsem prostě nahranej.
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

28. 1. 2020, 11:15

David96 píše: 28. 1. 2020, 10:58 Zdravím a moc děkuji za další užitečné informace.Ale stále nechápu proč když zvýším řeznou rychlost se jako mávnutím proutku změní kvalita povrchu k lepšímu.Je to teda tím že se netvoří nárůstek a tím je povrch hezčí, ale proč se při těch větších otáčkách netvoří, to je to co mi jak se říká nedá spát.
viz třeba http://homel.vsb.cz/~cep77/PDF/skripta_ ... I_1dil.pdf
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

28. 1. 2020, 11:39

Dobře takže to chce tři různé hrubosti kotoučů.Mohl by jste nějaké přesně doporučit.Já totiž vůbec nemám představu.Jestli je potřeba ten diamantový kotouč na finální přejetí, tak kolik by měl mít hrubost.Jinak děkuji.
Jinak to válečkování je zajímavá metoda.Mám ale dotaz jestli se s ní dá dosáhnout přesnosti na 1-2 stovky.
Jinak taky děkuji za odkaz, mám co študovat.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

28. 1. 2020, 11:43

To válečkování je velmi přesné, ale doporučuji válečkové ložisko. Kuličkové mi praskaly.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 1. 2020, 11:58

David96 píše: 28. 1. 2020, 10:58 Zdravím a moc děkuji za další užitečné informace.Ale stále nechápu proč když zvýším řeznou rychlost se jako mávnutím proutku změní kvalita povrchu k lepšímu.Je to teda tím že se netvoří nárůstek a tím je povrch hezčí, ale proč se při těch větších otáčkách netvoří, to je to co mi jak se říká nedá spát.Za vysvětlení téhle problematiky bych byl hodně vděčný.
nárůstek je to, co kur.. povrch
určitě jsi se někde v nějaké učebnici potkal s obrázkem - grafem, ve kterém je šrafovaně vyznačena taková oblast, která se jmenuje "oblast tvorby nárůstku"
v té jsou mezi břitem nástroje a třískou takové podmínky (teplota, tlak....), že tříska se má snahu lepit na nůž - vznikat nárůstek
abys dosáhl pěkný povrch, musíš se s řeznými podmínkami pohybovat mimo ni
na osách toho grafu pravděpodobně nebylo žádné měřítko, jen na jedné posuv a na druhé řezná rychlost
konkrétní hodnoty tam nebyly proto, že kromě posuvu a řezné rychlosti má na výsledek zásadní vliv asi tak 20 dalších věcí - geometrie nože vč. jeho opotřebení (kvality naostření), hloubka řezu, materiál kusu, materiál nože vč. případného povlaku, tuhost celé soustavy ......
prostě alchymie
tzn. pro konkrétní případ ti nikdo zaručené parametry nikdo neporadí
prostě proto, že taková rada neexistuje
umění se tomu vyhnout je jedna z věcí, která dělá soustružníka Soustružníkem
praxe, zkušenost, zkoušet, zkoušet .....
kdokoli ti může poradit jen nějaké obecné fígly, které v daném konkrétním případě mohou (ale nemusí) vést k výsledku
....
někde na trubce je dokonce i nějaké makro video, které vznik nárůstku zviditelňuje, někdo tu kdysi na něj dal odkaz
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2020, 12:09

David96 píše: 28. 1. 2020, 11:39Dobře takže to chce tři různé hrubosti kotoučů.Mohl by jste nějaké přesně doporučit
Nechce to žádný kotouč, chce to najít správné VBD a použít správný postup při soustružení. Pájené karbidové nože se brousily naposled někdy za krále Klacka (já je brousil někdy před 30 lety, pořád jich mám ještě plnou bednu a nevezmu je do ruky jak je rok dlouhý), jediné co má cenu brousit jsou speciální a tvarové nože z rychlořezné oceli ("Radeco"). VBD existují různé, na menší šponu si najdi takové, které mají co nejmenší katalogovou hodnotu ªp (reálně se dá sehnat tak od 0.05 mm). Správný postup už výše napsal kenybz, stručně řečeno bys měl dodržet katalogové ap a snažit se, aby poslední dvě špony byly stejné. Při troše praxe se takhle dá dělat na setinu. Pokud chceš přesto výjimečně brát opravdu malou šponu, použij leštěné plátky na hliník.
Aleš Procháska
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

28. 1. 2020, 12:19

David96 píše: 28. 1. 2020, 11:39 Jinak to válečkování je zajímavá metoda.Mám ale dotaz jestli se s ní dá dosáhnout přesnosti na 1-2 stovky.
Dá, ale musíš si trochu pohrát s přítlakem. Raději dát míň a přejet to víckrát, než to tam na hulváta navalit a pak se divit.
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

28. 1. 2020, 12:39

Děkuji za rady, ale já jsem to asi špatně vysvětlil o co mě jde.Já umím udělat relativně pěkný povrch.Vím že na to má vlil mnoho věcí okolo - nabroušení nože, materiál a pak nejvíce ty otáčky.No a to je ono vy mě radíte jak se nárůstku vyhnout, ale já s tímhle nemám zas takový problém.Když dám názorný příklad kde můžeme předem vynechat různé úhly na noži, materiál tuhost stroje atd.Soustružím broušeným nožem malý úběr 0,10mm z průměru na otáčky 500 za minutu.Osoustružený povrch není hezký, tak zvýším třeba na 900 a hle je hned super povrch.Je jedno jaký je průměr soustružené kulatiny a obvodová rychlost.Jasně když budu chtít hned udělat pěkný povrch tak si to podle vašich vzorečku a mého obráběného průměru přepočtu na obvodovou rychlost, pak kouknu do tabulky na graf tvorby nárůstku a podle toho zvolím otáčky.Pak bude povrch pěkný nárůstek se nebude tvořit.No o tohle mě nejde to zvládám i bez tabulek prostě to vždy na konkrétním materiálu ozkouším co dělá jak se chová a pak vše zkoriguju a většinou je povrch hodně hezký.Ale co že se to tam sakra děje, když jenom změním obvodovou rychlost nárůstek se netvoří a povrch je pěkný, vlastně nic krom řezné rychlosti neměním.Tak co přesně se v tom řezu změní, že je nárůstek fuč.Tak už mi rozumíte oč mi jde?Hrozně rád bych to věděl, prostě jsem takový, dík.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2020, 12:46

Změní se řezné síly, tvorba tepla na břitu (což může jít až tak daleko, že materiál měkne nebo se dokonce taví), poměr plastické a křehké deformace materiálu, vzájemná rychlost břitu a materiálu, chvění materiálu vybuzené třením, prostě skoro všechno :-) Sám to neumím ani vyjmenovat, jestli to chceš opravdu vědět, tak si pořiď skripta ze strojárny, je kolem toho docela slušná věda :-) A klidně to můžou být i mechanické vlastnosti soustruhu, třeba jen to, že při vyšších otáčkách je kluzné ložisko vřetena lépe vedeno olejovým filmem.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 28. 1. 2020, 12:48, celkem upraveno 2 x.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“