soustružení tvorba povrchu

obrabeni na klasice
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

27. 1. 2020, 9:12

Zdravím, měl bych takový menší dotaz na soustružení na klasice.Předem píši že nestojím u soustruhu každý den, ale tak 1 max 2 krát do měsíce berte mě s rezervou - (amatér).Potýkám se s mnoha problémy a přímo v tom plavu, tak kde přesně začít.Takže třeba vůbec nemám potuchu jak se vlastně tvoří výsledný povrch při soustružení na obrobku.Dělám jak s výměnými plátkovými noži tak i s pájenými.A zdá se mi že každý funguje úplně na jiné podstatě?Nedávno jsem točil z 12 220.Když jsem hruboval z průměru 120mm na 90mm používal jsem VBD nevím přesně označení nože, ale je to držák 25x25 a plátek je trojúhelníkový a nůž je stranový.Bral jsem z průměru cca 3mm, povrch byl pěkný špona se pěkně drolila, nebyl problem.Na dokončení si ostřím pájené nože, protože když potřebuju ubrat na konci třeba desetinu z průměru tak mi plátokový povrch jakoby vytrhává, at dělám co dělám nevím proč?Jinak s vybrušovaným sk nožem je to o poznání lepší.Třeba posledně se nezadařilo a bral jsem na konci 3 stovky z průměru a povrch byl potrhaný.Nedalo mi to a chtěl jsem tomu přijít na kloub.Vzal jsem nějakou ocelovou kulatinu průměr 50mm a začal jsem zkoušet.Došel jsem k tomu že mě to ještě více popletlo.Vzal jsem výše popsaný vbd nůž a dal úběr desetinu z průměru a otáčky cca 500, povrch špatný, postupně jsem zvyšoval otáčky až na 900 a stejně nic.Vzal jsem klasický broušený nůž nastavil 500 otáček 0,10mm z průměru a taky nic moc - potrhané.Napadlo mě zvýšit posuv na max to kupodivu pomohlo , povrch byl blýskavý.A tomu taky nerozumím proč udělám při větším posuvu lepší povrch?Jinak když jsem dal otáčky na 900 a posuv na jemno tak to udělalo povrch nejlepší.Vůbec si to neumím vysvětlit jak můžou vyšší otáčky udělat lepší povrch, stejně jako vyšší posuv, co mě pořád uniká?Jak se ten povrch vlastně utváří řeže a nebo nějak tlačí?Jako já většinou udělám vždy to co potřebuji i s dobrým povrchem, ale jak té podstatě věci nerozumím tak vždy hodně zkouším než se zadaří.Předem děkuji za rady.
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 1. 2020, 9:52

Ahoj,
odpoveďami na tvoj príspevok sú rezná rýchlosť a geometria britu. VBD plátky majú rôzne geometrie podľa toho, na čo sú určené. Ich brit obvykle nieje ostrý, ale viac, alebo menej zaoblený. Ak máš posuv na otáčku menší ako je hrúbka toho zaoblenia, nôž nereže, ale odtláča materiál. Rezná rýchlosť zas závisí na geometrii a materiále noža ako aj materiále ktorý obrábaš. Rezné podmienky máš uvedené na krabičke s VBD, prípadne v tabuľkách.
Pájkovaný TK nôž vybrúsiš tak, že ostrie je "ostré". preto ti berie aj pri menšom úbere. Všeobecne TK nástrojom nejaký mini úber a malé rezné rýchlosti nesvedčia, skôr naopak. Existujú aj "ostro" brúsené VBD so silne pozitívnou geometriou na obrábanie ľahkých kovov a plastov.
Takto nejak to vyzerá na obrázku:
CutEdgeRadius1-2.jpg
Dosť by ti pomohlo preštudovať si nejaké základy ohľadom geometrie nástrojov a správnej voľby parametrov úberu, aby si jednak neničil nástroje a hlavne nevyrábal nepodarky.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 1. 2020, 10:11

heslo do vyhledávače - "tvorba nárůstku"
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

27. 1. 2020, 10:37

Zdravím, mockrát děkuji za radu.Takže když to zjednoduším, tak čím menší úběr z průměru chci vzít, tím musím mít nůž lépe nabroušený(menší zaoblení na břitu).Jak jsem z pěkně názorných obrázků snad dobře pochopil tak jde o to, aby byla výsledná špona větší než radius nože.Tím by se měla špona odvádět ven z řezu a ne se utlačovat mezi břitem a obrobkem.Tak tohle už snad chápu.A co ale ta řezná rychlost?Dám zase příklad, nabrousil jsem nůž z TK co nejostřeji šlo.Na oceli budu brát z průměru desetinu.Špona bude polovina tedy - pět stovek.Musím mít nůž nabroušený s ostřejší hranou než je špona.Ale já nejsem schopen nabrousit takhle fajnové ostří.A tak takhle malé úběry musím dohánět velkou řeznou rychlostí.Pak je povrch pěkný.Ale nevím co se krom větší řezné rychlosti změní?Četl jsem už spousty teorií ale pořádně jsem nic nepochopil.Někde píšou že při vyšších otáčkách se rychle odváděná špona nestačí (přivařit) na povrch aby udělala nárůstek.To byla první teorie z nějaké staré soustružnické učebnice.Pak jsem našel novější poznatek který se zakládá na teplotě.Prostě se zvýšením otáček se zvýší teplota a od určité teploty se nárůstek netvoří.Jaký na tohle máte názor?Šlo by to taky nějak vysvětlit?
Děkuji
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 1. 2020, 10:49

Taky bude záležet na materiálu, když budeš chtít na něco hezkej povrch, tak můžeš použít třeba osvědčenou 15142, jinak když je řeč o nárůstku, přidám fotku z knihy Strojní obrábění I
IMG_20200127_235618_3.jpg
IMG_20200127_234355_7.jpg
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 27. 1. 2020, 11:00, celkem upraveno 4 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 1. 2020, 10:56

a na běžně prodávané "hlazence", tj. 11373 (S235) pěknej povrch neuděláš kdyby se pos....
resp. velmi obtížně
je to laboratoř
zkoušet zkoušet
malé úběry řádu jednotek setin k pěknému povrchu nevedou, rád se tvoří nárůstek
v tom okamžiku obvykle pomůže brutální řezná rychlost, třeba 400m/min
pokud to mašina dokáže a je to vůbec možné vzhledem k obrobku
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

27. 1. 2020, 11:10

Děkuji, přečetl jsem si to a věřím, že tahle knížka by pro mě mohla být hodně poučná.Jenom se chci zeptat, jestli tam ta věc je rozvedena ještě více do podrobna.Tohle je spíše taková poučka jak se tomu vyhnout.Ale mě by zajímalo co se tam při té vyšší řezné rychlosti odehrává, že se ten nárůstek tvoří míň a nebo vůbec.Jinak jsem se dozvěděl spoustu nových věcí a za to vám moc děkuji.No prostě je vidět že jste fajn lidi a snažíte se mi pomoct - velký dík.
David96
Příspěvky: 30
Registrován: 24. 12. 2014, 1:36

27. 1. 2020, 11:17

Prosím vás, vím že je to trapné.Já jsem nikdy nepotřeboval počítat řeznou rychlost.Jak se to prosím počítá.Šlo by to ukázat na té vaší doporučené řezné rychlosti 400m/min a průměru kulatiny 50mm.Kolik to může být otáček?Moc by mi to pomohlo, děkuji.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 1. 2020, 11:26

No, asi bych ti ji pak fotil celou a tím mobilem je to naprd :D K tomu nárustku je to vše, k řezné rychlosti jsou tam jiné kapitoly. Jestli chceš poradit, tak sedni občas k aukru a listuj, ty knížky tam stojí kolem 50-100,- akorát se tím prokousat https://aukro.cz/odborne-knihy-veda-a-technika , nebo je dobrej antik tenhle https://antikvariat-avion.cz/kategorie/strojnictvi každou chvilku tam něco přibyde, třeba by se ti hodily https://antikvariat-avion.cz/kniha/jany ... 1963-77030 nebo https://antikvariat-avion.cz/kniha/cern ... -1947-1949

Jinak to co jsem posílal je z této
IMG_20200127_234423_3.jpg
Nejsou špatný knihy pro učiliště, jsou tam jednoduše vysvětlený základy, a pak si je rozšíříš další knihou.
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 27. 1. 2020, 11:36, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 1. 2020, 11:31

David96 píše: 27. 1. 2020, 11:17 Prosím vás, vím že je to trapné.Já jsem nikdy nepotřeboval počítat řeznou rychlost.Jak se to prosím počítá.Šlo by to ukázat na té vaší doporučené řezné rychlosti 400m/min a průměru kulatiny 50mm.Kolik to může být otáček?Moc by mi to pomohlo, děkuji.
Stáhni si do telefonu tuhle appku https://www.apkturbo.com/apps/ckp-chrud ... obile.ckp/ s tou ti počítání půjde líp. Pak ti už zbejvá vědět jakej máš nástroj, materiál, a podle toho co to dělá to nějak doladíš. :D

Jinak těch otáček to vychází 2546, což není zrovna pro starý soustruhy, ale to neznamená že by to nešlo. Já mám ze šrotu kopu 15, tak dělám z ní, otáčky mívám něco mezi 200-500, podle průměru, a do toho si akorát přidávám nebo ubírám posuv. Povrch je lepší při větší šponě, to časem vychytáš. Nože používám plátkový, primárně W, plátek z číny, lacinej. Vypadá to takto
Snímek obrazovky pořízený 2020-01-28 00-44-18.png
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

28. 1. 2020, 3:16

zverodoktor píše: 27. 1. 2020, 9:52 Ahoj,
odpoveďami na tvoj príspevok sú rezná rýchlosť a geometria britu. VBD plátky majú rôzne geometrie podľa toho, na čo sú určené. Ich brit obvykle nieje ostrý, ale viac, alebo menej zaoblený. Ak máš posuv na otáčku menší ako je hrúbka toho zaoblenia, nôž nereže, ale odtláča materiál. Rezná rýchlosť zas závisí na geometrii a materiále noža ako aj materiále ktorý obrábaš.
--------------
Moc pěkně vysvětlené. Jen bych ještě dodal, že VBD jsou primárně určené pro NC stroje, kde jsou ideální řezné podmínky mnohdy za hranicemi možností klasického soustruhu, takže chtít dosáhnout stejného povrchu obrobku je prakticky nereálné a v neposlední řadě má velký vliv na kvalitu povrchu použití chladící emulze a její kvalita.
Na trubce je spousta Ruských videí soustružení a mě zarazilo, že prakticky všichni mají pouze TK nože, ale to je frkot, např. při upichování, kterého já s VBD nikdy nedosáhnu i když teoreticky by to mělo jít mnohem rychleji. Mám držáky VBD BON a přikládám tabulku doporučených hodnot pro obrábění.
IMG.jpg
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 1. 2020, 9:27

jestli máš od vbd origo krabičky tak parametry jsou tam napsané.
To obrábění si musíš rozfázovat tzn nejde ke konci šolíchat po desetince psals, že bereš po 3mm a pak to lízneš to je špatně normálně budeš odebírat materiál jak si zvyklí a až budeš brát třeba posledních 6mm tak vemeš 1x3mm a pak si to rozdělíš aby poslední špóna byla alepoň 00,5-1mm a tu poslední špónu, nebo 2-3 jiným nožem nebo destičkou s menším rádiusem...je to jak říká kamarád celoživotní obráběč profesionál je to vochmatika :)
už když budeš odebírat ty poslední špóny dejme tomu po milimetru tak po změření zjistíš kolik ti ten nůž skutečně ubere
pak tento rozdíl přidáš při posledním úběru...
dejme tomu že odebíráš poslední tři špóny nastavíš 1mm a na obrobku naměříš, že to ubralo 0,9mm při další špóně nastavíš 1,1 a pak třeba naměříš 1mm skutečného úběru pak si dopočítáš kolik nastavit na poslední úběr (špónu)
šup a je to
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

28. 1. 2020, 9:38

kenybz > sup a je tam o pet stovek min a zrovna pod loziskem :lol:
Jen sranda, mas samorzejme pravdu, to je praxe.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

28. 1. 2020, 9:42

Já, když to honím na míru, tak si nechám poslední 3 stovky na keramiku a co tam nastavím, to vezme. Karbidové destičky prostě uhýbají.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

28. 1. 2020, 9:45

Dawe píše: 28. 1. 2020, 9:38 kenybz > sup a je tam o pet stovek min a zrovna pod loziskem :lol:
Jen sranda, mas samorzejme pravdu, to je praxe.
Tak to pod tím ložiskem trochu mázneš kladivem a je po vůli 😃
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“