sustruženie presnosť obrobku

obrabeni na klasice
Odpovědět
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

31. 1. 2020, 8:38

nabudený na presné sústruženie čo tu bola téma od David96 /sústruženie tvorba povrchu/ som sa rozhodol trošku sa pohrať s presnosťou nakoľko tu odznelo veľa skúsených. treba to využiť.
doteraz som nikdy nemusel na 0,01 pracovať ale nenechalo ma tak som to skúsil. určite aj to dôjde. musím sa zdokonaliť.
mohol som len doma na MN-80 ke.

1 krok - dal som medzi hroty guľatinu a prvý úber na 140 mm hneď rozdiel 0,12 mm / :( /
x krokov som to dal na 0,08 / :( /

zistil som že keď potlačím prstom o otočný hrot lieta to 0,1 mm. vymenil som za pevný. druhé čo som zistil že pri odtláčaní ale aj pri uvoľnení koníka tam 0,02 mm len tak hore dole lieta.
ten koník ak je takto vysunutý tiež nie je nejak extra pevné.

Pevný hrot a koník neuvolnovaný-
tak dostal som sa na hodnotu rozdielu 0,02 na 140 mm /nie som spokojný/ :(
a potom facka NEROZUMIEM
dostal som sa až na hrúbku 13,00 mm a nameral som hodnotu v strede o 0,01 viac ako na krajoch
pripisoval som to k tomu že sa už priemer 13 mm odtlačí o tú stotinku /má sa už použiť luneta/
budem skúšať.

Otázka básnická: dá sa takýmto spôsobom na MN-ke urobiť 140 mm presne do stotiny. - /viem že chyba je vo mne ale ešte sa posnažím ale idem dobrou cestou ? za honbou presnosti/ aj to viem že pre niekoho 0,01 nie je presnosť všetko je relatívne posielam foto ako to bolo robené
IMG_20200130_211746_5.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2020, 8:50

Neda
To je soustruh
Ne bruska
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2020, 9:40

souhlasím s robokopem, i když je to soustruh pro jemnou mechaniku, tak samozřejmě absolutní nulu ti to v žádném případě neudělá vzhledem ke konstrukci vřetene, jeho vůlích, vůlích ve vedení, vůlích v koníku. To co jsi naměřil je v tomto případě pro tento soustruh 1A, nicméně k tomu obrázku: hloubka středícího důlku nemá zásadní vliv na tuhost, spíš se to tam v tom místě bude více ohřívat čím větší plocha v tom důlku bude v kontaktu (když koukám jak to tam máš zabořené), místo té vbd si skus vybrousit nůž z RO nebo TK s letovaným plátkem tak, aby ten rádius neovlivnil ten řezný odpor, třeba ve šlichtu při 0,1 třísce už ten rádius vbd třeba 0,2 udělá dost výrazný odpor, než když bys to líznul nožem vybroušeným a špičku jen pár tahama líznout ručně na jemném šmirglu.....
ano povrch bude na hovno, ale míry můžou sedět v určité pozici, každopádně na rozdíl od brusky to bude vždycky vajco, passametrem změřitelné :D

třeba na brusce nakulato umí ovlivnit přesnost kusu na jinak seřizené brusce i typ srdíčka s unášením v ose nebo vlečené, tlak koníka na kus, atd, některé platí i pro ten soustruh v souvislosti s délkou a průměrem obrobku, každopádně půlstovky bych na tom soustruhu nehonil :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

31. 1. 2020, 10:24

Něco podobného jsem zkoušel tady viewtopic.php?t=10659&start=60 :D
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2020, 10:30

V týhle dýlce při daným průměru to na setinu nedáš ani omylem, o geometrický přesnosti jak píše správně Tumlík ani nemluvě. To je zkrátka už práce na brusku, ne pro soustruh.
Na stolním soustruhu se dá dělat i pod stovku, ale vesměs krátký díly, s přijatelným poměrem délky vůči průměru a pak taky hodně záleží na nástrojích, obráběným materiálu a stavu stroje. Zkušenosti a znalosti obsluhy jsou pochopitelně také nezanedbatelný. Co bude velmi často problém, kterej málokdo řeší je nekruhovitost, takž doporučuju měřit aspoň 3-4 na různých místech obvodu. No a když se k tomu přidá kuželovitost, soudečkovitost, atd ... tak by šel člověk často raději na pivo než stál u stroje. :lol:
Jo a ještě jsem zapomněl na jednu významnou věc ... na stolním stroji obvykle není chlazení takže vliv teploty součásti u větší špony nebo tvrdšího materiálu může být fatální, tedy pokud se to ohřeje, tak bys měl měřit až to vychladne a pak pokračovat v práci atd... jak píšu lepší jít na pivo. :wink:
deny
Příspěvky: 57
Registrován: 31. 8. 2016, 7:37
Bydliště: Brtnice

31. 1. 2020, 1:56

A ještě jedna připomínka. Používej v koníku (pinole) otočný hrot. Měl jsi velké štestí, že se ti "nezavařil" ten pevný hrot do kusu. Jinak, chlapci nahoře mají samozřejmě pravdu, je to soustruh a ne bruska.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

31. 1. 2020, 2:08

Pevný hrot se normálně používá. Zvlášť pro přesné práce. Proč by se měl při vhodném mazání zavařit?
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

31. 1. 2020, 8:09

o super , toľko ľudí reagovalo , za to ďakujem.

trošku som sklamaný , totižto ak je to skoro limit toho čo starý klasický hrotový sústruh dokáže nedá sa nič robiť, keby bola chyba vo mne ti sa dá praxou dohnať. ale ja viem že ja mám ešte čo sa učiť.

teraz vážne:

Tumlík píše čo som ani nepomyslel na to že veľká plocha viac tepla a na presnosť to až tak nemá vplyv. a ja som tam naschvál robil väčšiu dieru aby mi to sedelo. no nič už aj to viem.

koník - pravdaže všade používam otočný hrot ale písal som že mi lietal 0.1 mm , vytiahol som nový a ten o 0.02 menej. /POLAND/ - možno si musím kúpiť Škodu alebo MAS. pevný som tam dal lebo som to už vydeľ párkrát že sa to používa, pravdaže som to stále mazal. bál som sa troška len toho že tam zaryjem drážku a pevný hrot môžem vyhodiť ale nestalo sa nič, hrot je v pohode .

poučenie pre mňa:

honiť tu stotiny na celkovú dĺžku nemá na sústruhu zmysel, na to je brúska

ale o to dôležitejšie je na malom úseku presne držať rozmer - uloženie ložiska to budem radšej skúšať - viem podla správnosti pod ložiskové uloženie taktiež treba vždy brúsiť ale kto to dodržiava _?

no nič, budem mať čas tak budem hrať na presnosť. Ale ďakujem. dúfam že mi aj naďalej postačia len ti desatiny a stovky ma budú obchádzať. tu sa tomu hovorí na fóre zemiedelská presnosť alebo ako som tu tu niekde čítal. Tak to som ja.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

31. 1. 2020, 8:27

Aha, obrázek jsem nezvětšoval, až teď, jak jsi to napsal o tom hrotu. Tak to opravdu :shock: co jsi to tam vytvořil. :D Malý důlek, mazání, pevný hrot, pinolu vysunout minimálně a běží to přesně. :)
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

31. 1. 2020, 11:51

V tabulkách bývají dosahované a hospodárné hodnoty přesnosti a jakosti povrchu pro jednotlivé druhy obrábění. Hospodárná přesnost průměru je za daných podmínek 0,07 mm. Na to je ten soustruh zhruba vyroben, byť samozřejmě při kusové výrobě a bez zřetele na hospodárnost (a hlavně na to, že žádnou brusku nemáme :D ) to jde i mnohem přesněji.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 2. 2020, 7:42

Mozno ano ale fyziku neoklames ani ked sa budes velmi snazit.
Pedro86
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 4. 2020, 8:54

14. 1. 2021, 1:05

Ak možem nadviazať , máte nejaké skúsenosti s presnejšími otočnými hrotmi ?? napr. niečo ako toto :

https://www.boukal.sk/otocny-upinaci-hr ... 18/produkt

Hádzavosť max. [mm]: 0,005 mm
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“