Broušení na plocho - přesnost

obrabeni na klasice
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

26. 4. 2020, 10:23

Mrosconi píše: 26. 4. 2020, 3:43 Díky za stadijní materiály. Mám něco podobného. Mně zajímaly spíše Vaše zkušenosti s broušením.

Hezký den.
Moja skúsenosť je neprenosná na teba.
Pretože mám určité (kvalitné) teoretické pemzum, ktoré treba mať. Inak budeš len laicky laborovať, vyladíš systém, zmeníš jednu premennú a celý systém sa rozsype a nebudeš (bez tej dobrej teórie)vedieť systém opäť rýchlo naladiť. A zase budeš len strácať čas pokladaním otázok, kt. sú zodpovedané v príručkách hneď úvodom.
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

26. 4. 2020, 11:02

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 10:59

Panové, děkuji všem za drahocenné rady.
Nemám brusku a ani nezamýšlím pořizovat. Chtěl jsem si vyzkoušet ja kse brousí a jaký bude výsledek oproti jemnému frézování. Nemám ani magnetický upínač ani chlazení. Chci občas něco zbrousit. Ten býrobek co popisuji jsem brousil taháním po příměrné desce. Dosáhl jem slušné rovinosti o což mi šlo. Zajímalo mně proto, zda bych to byl schopná snadněji obrobit broušením.
Právě proto jsem se ptal na hodnosty typu hrubý úběr, životnost kotouče a pod.

Mám 3kW vřeteno s 10Nm a na něm jsem pomoci trnu ISO30/22mm dal hrncový kotouč průměru 200 a stěně 10mm. Zkoušel jsem nejdříve po 0,01 až po 0,05mm na ploše 106x82mm (ocel S355) zarovnat plochy a dostat se na přesný rozměr. To se mi povedlo i když jsem obrobel připálil.
Zajímalo mně, jak často je třeba takový kotouč zarovnávat a kontorlovat výšku. Zda to stačí jednou před celým obrobkěm (broušení 3 stran po cca 100x100) nebo jednou za šichtu. Podle toho pochopím zda moc tlačím nebo naopak málo. Jaký má mít kotouč zvuk pri obrábění. Prostě nikdy jsem nebrousil, tak potřebuji polopatě nejzákladnějí poučky. Brousič ze mně nikdy nebude, ale chci si něktěré jednoduché věci brousit.

Pokud už víte co mně zajímá a chcete pordit, tak prosím.

Díky
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 4. 2020, 11:50

už ti to tu psal jeden člen oči uši a hlava no já bych přidal i hmat a cit
při broušení sleduješ obrobek, kotouč a hlavně proud jisker pokud při stejném úběru a rychlosti posuvu jiskry ubívají kotouč začíná být tupý, když budeš pokračovat v broušení zalepí se kotouč broušeným materiálem a pak už to jen pálí.
na zastaveném kotouči poznáš podle jeho vzhledu že je zalepený prostě jsou na něm tmavé místa, kousky zataveného materiálu. po hmatu poznáš že je hladký otupený
edit i na broušeném povrchu je poznat že to náhle začíná dělat na povrchu čáry takže je kotouč zalepený.
No a když brousíš hrncem celou jeho čelní plochou tak to je blbost sama o sobě broušený materiál nemá kama odcházet tak to zatavíš hned proto má žralok kameny a né hrnec
Naposledy upravil(a) kenybz dne 27. 4. 2020, 11:54, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 4. 2020, 11:52

Mrosconi píše: 27. 4. 2020, 10:59 .....
Pokud už víte co mně zajímá a chcete pordit, tak prosím.

Díky
To mělo být PORADIT, nebo PRUDIT ? :lol:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 12:53

Díky Kenybz. Já brousil tak, že jsem využil 1/3 průměru. Zkoušel jsem i tenší pruhy, tedy mění Ae, ale výsledek byl stejný. Pak jsem zkoušel i duralový (7075) kousek a tam jsem zkoušel až 0,1mm protož bylo mněí Ae (jen 20mm pruh dlouhý 110mm). Totéž jsem zkusil na celé polše (110x110 s dírou 80mm) a tam už to nešlo. Tam se mi začal lepit hliník na kotouč. S tím jsem počítal. To byl pokus.

Časem budu mít otočnou hlavu na frézku a tak budu moci dát i normální kotouč a brousit obvodem. Chtěl jsem to zkusit s tím hrncem, protože jsem ho kdysi koupil v rámci stavby betonobé frézky.

K tomu zarovnávání kotouč. Dá se říci, že pokud palcem projedu kotouč a bude se mi zdát hladší než nepouživaná strana, tak ho mám obrousit? I když nebude mít "zalepený matroš"? On tam asi bude, ale ho neuvidím, že? Chápu, že je to vše dáno podmínkami a nědá se to tak říci, ale jen orientačně. Vemte si příklad, kdy chcete obrousit vložky do svěráku nebo něco podobného (100x40x4mm 2ks, broušeno ze všech stran) a máte přidavek 0,2mm z každé strany. Kolik takových podložek běžným způsobem na běžně dostupné mašině (tu co většinou uvádíte) udělám třeba za hodinu nebo šichtu a jak často u toho budu muset zarovnávat. Opravdu nemám představu, takže nevím zda běně je to 2ks a nebo 200ks. to mi na začátek bude stačit a už nebudu otravovat.

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 2:40

Presne brouseni je o necem radove jinem. Ty vpodstate resis neco jako hrubovaci brouseni. Treba jako se dela na zraloku. Jak z hlediska pohybu kotouce k obrobku tak z hlediska uberu a tak.
Brouseni na plocho je ale opravdu jemna operace ktera probiha radove v jinych uberech, jinem vnesenem teple. Treba vzit 5 tisicin na sucho ne uplne vhodnou kombinaci kotouce a materialu u me znamena vypalit tam rejhu jak prase a zdusit pripadne zastavit vreteno. Protoze to oboji teplem nabyde a zazere se.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 4. 2020, 5:01

když budeš brousit ty stejné podložky tak si jich těch 200 vyrovnáš najednou (nebo třeba na 2x 5x podle velikosti stolu )a na normální brusce je brusič zbrousí bez zarovnávání kotouče ..
pokud ale budeš dělat brusku z cnc frézky budeš brousit hrncem kdovíjak upnutým s nedefinovanou házivostí a tuhostí a ještě to ani nezaleješ emulzí tak ti jsou stejně takovéto rady k ničemu, neboť máš uplně jiné podmínky...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

27. 4. 2020, 5:11

Pochybuju, že tam má magnet. Takže stejně tu podložku chytne upínkou, ta mu jednu stranu přitáhně a druhou zvedne. Pak přendá upínku z klínu bude mít střechu ;)

Promiň Mrosconi, většinou si to tady čtu a nijak se mi tu nechce rozepisovat. Jinak taková mimotechnická, co mi rve oči. Kotouč se orovnává. Je tady téma na rovinné broušení, má to tam pěkně popsané. A chce-li brousit přesně, tak musí srovnat i ten magnet, na který to upíná. Většinou práce na půl dne.... Proto ho už pak nikdo dolů nedává. Jinak ta frézka bude určitě ráda za ten brus na nezakrytovaných vedeních atd.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 6:16

Mrosconi píše: 27. 4. 2020, 10:59 Prostě nikdy jsem nebrousil, tak potřebuji polopatě nejzákladnějí poučky. Brousič ze mně nikdy nebude, ale chci si něktěré jednoduché věci brousit.
Občas by to chtělo trochu přibrzdit, bude tě to stát nakonec hodně peněz, času a zklamání (nebo falešného optimismu)
Stačí se jen podívat na inzeráty:
Hledáme brusiče - kovy, nemusíte umět vše zaučíme, praxe min 1rok, 0,01mm

Takže pokud beru že se to někdo dlouho "učí" ve škole a teorii by znát měl a pak má méně než rok praxe a neumí dodržet 0,01mm nemá hodně firem zájem, protože dostat takového člověka na použitelnou úroveň ještě dost zabere. A ty to chceš zvládnout na nebrusce a s nulovými zkušenostmi.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 6:44

stanik84 píše: 27. 4. 2020, 5:11 ...............Jinak ta frézka bude určitě ráda za ten brus na nezakrytovaných vedeních atd.
Mrosconi píše: 27. 4. 2020, 10:59 .......Ten býrobek co popisuji jsem brousil taháním po příměrné desce. Dosáhl jem slušné rovinosti o což mi šlo. Zajímalo mně proto, zda bych to byl schopná snadněji obrobit broušením.

Mám 3kW vřeteno s 10Nm a na něm jsem pomoci trnu ISO30/22mm dal hrncový kotouč průměru 200 a stěně 10mm. Zkoušel jsem nejdříve po 0,01 až po 0,05mm na ploše 106x82mm (ocel S355) zarovnat plochy a dostat se na přesný rozměr.
mám takový pocit, že o frézce ani jakémkoli jiném stroji nebylo řeči :)
já už pár let trochu brousím a stejně nevím všechno, občas něco pohnojím, každopádně při práci s keramickýma kotoučema je, jak správně opravil stanik 84, orovnání alfa a omega, například jak udělat z tvrdého měkký a naopak jen rychlostí orovnání a tupostí diamantu, hladový hrubý měkký kotouč ostrým diamantem na měkký matroš nebo naopak jemný tvrdý kotouč na tvrdý matroš a podle rychlosti orovnání pak volím rychlost posuvu :wink: jinak se budeš chovat k obrobku kde je přídavek patnáct stovek a jinak když ti někdo donese hřídelku a chce abys mu to "lízl" tak dvě stovky :D
tím chci naznačit, že výběr kotouče nekončí u tvaru jako hrnec a plochý, ostatně milan584 to popsal obsáhle vzhledem k úvodnímu dotazu už na první stránce, nic víc ti k tomu asi nikdo neřekne
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 7:07

Chlapi díky. Chtěl jsem si to vyzkoušet, protože jsem měl doma hrncový kotouč. Proto jsem se ptal.
Magnetický upínač si chci koupit tak či tak, takže časem bude. Teď samozřejmě to jinak než do svěráku neupnu. Nedělám si iluze o přesnosti a už vůbec ne opakovatelnosti. Já to chic na takové malé věci. Občas přibrousit nějakou měnší součástku. Příjde mi, že to na brusce je snadnější než na frézce. Ale kdo ví, možná se pletu.

Díky
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

27. 4. 2020, 7:09

Tumlík: Tady to popisuje.
Mrosconi píše: 27. 4. 2020, 10:59
Nemám brusku a ani nezamýšlím pořizovat. Chtěl jsem si vyzkoušet ja kse brousí a jaký bude výsledek oproti jemnému frézování. Nemám ani magnetický upínač ani chlazení. Chci občas něco zbrousit.

Mám 3kW vřeteno s 10Nm a na něm jsem pomoci trnu ISO30/22mm dal hrncový kotouč průměru 200 a stěně 10mm.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 7:21

stanik84 píše: 27. 4. 2020, 7:09 Tumlík: Tady to popisuje.
Mrosconi píše: 27. 4. 2020, 10:59
Nemám brusku a ani nezamýšlím pořizovat. Chtěl jsem si vyzkoušet ja kse brousí a jaký bude výsledek oproti jemnému frézování. Nemám ani magnetický upínač ani chlazení. Chci občas něco zbrousit.

Mám 3kW vřeteno s 10Nm a na něm jsem pomoci trnu ISO30/22mm dal hrncový kotouč průměru 200 a stěně 10mm.
no bať :D myslím, že si udělal nějakej forichtung k té příměrné desce, protož píše, že to pod tím protahoval, a upnul nad, nebo kolmo k ní to vřeteno s kotoučem, pak to pod ním protahoval, no ale když je tajmnej jak hrad v karpatech? mě třeba z čistě profesních důvodů zajímají všechny druhy pracovních úrazů, různý polytraumata a tak...už proto bych ten forichtung chtěl vidět :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2020, 7:31

Mrosconi píše: 27. 4. 2020, 7:07 Chlapi díky. Chtěl jsem si to vyzkoušet, protože jsem měl doma hrncový kotouč. Proto jsem se ptal.
Magnetický upínač si chci koupit tak či tak, takže časem bude. Teď samozřejmě to jinak než do svěráku neupnu. Nedělám si iluze o přesnosti a už vůbec ne opakovatelnosti. Já to chic na takové malé věci. Občas přibrousit nějakou měnší součástku. Příjde mi, že to na brusce je snadnější než na frézce. Ale kdo ví, možná se pletu.

Díky
Tak to jo, takhle podané to smysl dává.
Já si brousil vnitřek pro kleštinu u vřetene na mém "CNC", byl to totální paskvil, +/-0,085 na začátku a dostal jsem se pod stovku.
viewtopic.php?t=9138&p=156351&hilit=bro ... AD#p156351
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“