ocel bez potřeby tepelného zpracování

obrabeni na klasice
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2020, 1:40

Milan199 píše: 12. 8. 2020, 11:32Naprostá špička jsou práškovky od Bohlera, ale cena je strašlivá.
No špička to je ale len na súčiastky namáhané na tlak v ose. Pružnosť veľmi slabá, zle sa to sústruží, zle sa to brúsi, pri väčšom priemere to má zhoršenú prekalitelnosť a majú časté "kaverny" zo zlého utrasenia a spečenia pri hrubšej vrstve. Ja by som to napríklad vôbec nedoporučoval. A ešte je tu jeden dosť vážny problém, pri opracovaní sa musí používať špeciálna emulzia, nakoľko majú vysoký obsah kobaltu.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 8. 2020, 7:22

jergus.balaz píše: 12. 8. 2020, 1:40
Milan199 píše: 12. 8. 2020, 11:32Naprostá špička jsou práškovky od Bohlera, ale cena je strašlivá.
No špička to je ale len na súčiastky namáhané na tlak v ose. Pružnosť veľmi slabá, zle sa to sústruží, zle sa to brúsi, pri väčšom priemere to má zhoršenú prekalitelnosť a majú časté "kaverny" zo zlého utrasenia a spečenia pri hrubšej vrstve. Ja by som to napríklad vôbec nedoporučoval. A ešte je tu jeden dosť vážny problém, pri opracovaní sa musí používať špeciálna emulzia, nakoľko majú vysoký obsah kobaltu.
Tak já mám zkušenost s průměry do 12 mm a už jsem jich pár set metrů zpracoval. Nikdy jsem se nesetkal s nějakou kavernou nebo nesourodou strukturou materiálu. Obrábět to jde naprosto bez problémů nástroji a podmínkami cca jako nástrojové oceli. Žádnou specielní kapalinu na to nepoužívám. Největší přínos pro mě je možnost "domácího" kalení, když to spěchá a není čas s tím letět do kalírny.
Skoro mi to připadá, že každý píšeme o něčem jiném :)
zjistitvice
Příspěvky: 2
Registrován: 10. 8. 2020, 9:35

12. 8. 2020, 8:22

Díky za rady. U koho ty materiály kupovat? Začal jsem je hledat a vyskočilo viewtopic.php?t=26991
Ten Toolox je vždy od SSAB?
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2020, 9:00

Milan199 píše: 12. 8. 2020, 7:22Skoro mi to připadá, že každý píšeme o něčem jiném :)
Tak ja za seba. Bohler S290 microclean, polotovar 82mm priemer 800mm dĺžka. Prvotné sústruženie si robil zákazník u seba, potom som to brúsil pred kalením, skúšal som asi 6 druhov brusív, CBNko zatieralo, keramika buď horela alebo ju vylamovalo. Nakoniec som to nejako dorazil s ELBE zmeskou. Nasledovalo tepelné spracovanie v Bohleri, potom sústruženie u zákazníka (nejaké zrazenia, rádiusy + zápich) následne brúsenie na rozmer u mňa. Jedine s CBNkom keďže to malo 58HRc (EDIT: oprava 68HRc). Straty v procese, jeden kus roztrhlo u zákazníka v sústruhu, pretože mal kaverny a bol zle spečený, jeden kus prehlo v Bohleri 6mm a bol nepoužiteľný a 3ks sme dobojovali do úspešného konca.
Kalenie si celkom doma neviem predstaviť, oceľ má predpísane trojstupňové ohrievanie, kritickú teplotu v rozmedzí 1150-1210°C, ochladzovanie v rozmedzí 80-120 sekúnd a okamžité troj stupňové popúšťanie.
K tej emulzií, pozri si aký obsah má kobaltu. Pretože kobalt sa v bežnej emulzií rozpúšťa a vytvára kobaltové ióny a tie sú jedny z naj karcinogénov s akými môžeš prísť do styku. Dôkazom iónov je ružovkasté zafarbenie emulzie, ktoré časom prechádza až do fialova. Treba použiť buď inhibítor alebo špeciálnu emulziu (cca 250€/20L koncentrát). U zákazníka mali cca po dvoch dňoch ružovú emulziu a majiteľ nechal všetko vyvapkovať.
Naposledy upravil(a) jergus.balaz dne 12. 8. 2020, 11:12, celkem upraveno 1 x.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 8. 2020, 10:57

No fakt píšeme každý o něčem jiném. Bohler je výrobce s obrovským rozsahem nástrojových ocelí.

Skoro všechno co máme v regálu je jakost K294 MICROCLEAN. Tedy podle staré ČSN nějaká 19571 - 19573. Tedy na nějaké razníky/tažníky pro práci za studena. To se mi osvědčilo na výrobu drobných součástek // čelistí, doteků, dorazů //. Ta ocel je slušně pevná už tepelně neupravená.
Pokud to potřebuji "zakalit" tak induktorem na cca 1000° a na vzduchu ochladit. U těch součástí co mají pár g stejně není možné zaručit přesnou teplotu - hrozně rychle to klesá. Výsledná tvrdost je okolo 52 - 56 HRc. Brousit to jde pohodově.

To co popisuješ ty / S290 / je rychlořezka jako sviňa. Jednou jsem ji brousil // nože na lamely chladičů // mělo to tuším 68 HRc a toho se už štítil i CBN kotouč. Chladili jsme to roztokem sody.
Kobaltu tam asi bude hodně - tohle už jsou materiály na pomezí HSS a SK.

S nějakými vadami materiálu jsem se u té K294 fakt nesetkal a dělá se s tím dobře i velmi jemná mechanika.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 8. 2020, 5:14

jergus.balaz píše: 12. 8. 2020, 1:40 No špička to je ale len na súčiastky namáhané na tlak v ose. Pružnosť veľmi slabá, zle sa to sústruží, zle sa to brúsi, pri väčšom priemere to má zhoršenú prekalitelnosť a majú časté "kaverny" zo zlého utrasenia a spečenia pri hrubšej vrstve. Ja by som to napríklad vôbec nedoporučoval. A ešte je tu jeden dosť vážny problém, pri opracovaní sa musí používať špeciálna emulzia, nakoľko majú vysoký obsah kobaltu.
Zajímalo by mě, co to je za nesmysl - v prvé řadě - jestli v tom je kobalt a nebo ne (a kolik) závisí na materiálu - s sintrováním to nemá absolutně NIC společného.
Když tam ten kobalt nechceš (vadí ti) - tak si vyber materiál, co ho nemá, nebo má málo. A pokud ho tam chceš, tak bych to zkusil :lol: obráceně.
Nějak nechápu, proč si někdo koupí materiál o složení co nechce :shock: a pak je překvapený, že se to chová podle toho co si vybral (jeho složení).
Co se týče té houževnatosti - tak to je taky celkem jasné zpráva - doporučuji si zkusit udělat stejný nástroj (složením) z práškovky, z klasiky a z lité oceli - z hlediska křehkosti bude (je) ta práškovka bezkonkurenčně nejlepší (a taky nejdražší) - proto se taky překvapivě :lol: vyrábí.
Ohledně té brousitelnosti - tak to je pouze obraz složení a taky trochu tepelného zpracování (nepatrně). Když ti vadí, že to nejde brousit, tak si kupte ocel, co brousit jde dobře - samozřejmě životnost pak ovšem bude přesným obrazem, jak to šlo dobře brousit.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 8. 2020, 5:17

Milan199 píše: 12. 8. 2020, 10:57 je rychlořezka jako sviňa.
Asi tak - vždyť to má toho kobaltu 10 (!) % ! - tj. skoro jako bývalá 19 861.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2020, 6:04

milan584 píše: 13. 8. 2020, 5:14Když ti vadí, že to nejde brousit, tak si kupte ocel, co brousit jde dobře - samozřejmě životnost pak ovšem bude přesným obrazem, jak to šlo dobře brousit.
Konkrétne tento nástroj bol najskôr nakreslený, potom bola vypočítaná hlavne pevnosť v tlaku a následne bol vyberaný materiál a na záver boli urobené simulácie a vypočítaná životnosť. Najhoršie vyšla ocel Bohler S390, lepšia bola S290 a naj bol tvrdokov. Ešte sa zvažovali ocele od CPMka, ale tie nevedel nikto na SK a CZ tepelne spracovať v takých rozmeroch. Takže tu je to skutočne obrátené, nikto sa nepýta ako sa to ide vyrábať. Je zadanie, buď ho splníš, alebo nie.
A má 11% kobaltu :wink:
BalazKovo.sk
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 8. 2020, 7:02

jergus.balaz píše: 13. 8. 2020, 6:04
milan584 píše: 13. 8. 2020, 5:14Když ti vadí, že to nejde brousit, tak si kupte ocel, co brousit jde dobře - samozřejmě životnost pak ovšem bude přesným obrazem, jak to šlo dobře brousit.
Konkrétne tento nástroj bol najskôr nakreslený, potom bola vypočítaná hlavne pevnosť v tlaku a následne bol vyberaný materiál a na záver boli urobené simulácie a vypočítaná životnosť. Najhoršie vyšla ocel Bohler S390, lepšia bola S290 a naj bol tvrdokov. Ešte sa zvažovali ocele od CPMka, ale tie nevedel nikto na SK a CZ tepelne spracovať v takých rozmeroch. Takže tu je to skutočne obrátené, nikto sa nepýta ako sa to ide vyrábať. Je zadanie, buď ho splníš, alebo nie.
A má 11% kobaltu :wink:
Hm, to by mě teda zajímalo co má za smysl (logiku) se snažit aplikovat chování S390 (S290) na obecné práškové oceli. Jedna věc je technologie výroby (klasika a nebo sintrace) druhá složení, třetí tepelné zpracování - viz PROČ se vůbec ty práškové nástrojové oceli, vyrábí.
Jinak to že na tlak "Najhoršie vyšla ocel Bohler S390, lepšia bola S290 a naj bol tvrdokov" to je teda překvapení :lol: - nemluvě o tom, že bez udání konkrétního typu SK je to opět informace naprosto k ničemu.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 8. 2020, 7:07

ještě jedna poznámka - tazatel se ptal na "Jde mi o občasné soustružení malých dílů pro modelářství (hlavně RC auta, takže různé čepy, osy, ramena,..)"
--------------
Bych řekl, že informace typu "S390 se blbě brousí a má výbornou pevnost v tlaku, přičemž díky 10% Co se musí používat nestandandarní hydrol" mu opravdu hodně :mrgreen: pomůže.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2020, 8:20

milan584 píše: 13. 8. 2020, 7:07 ještě jedna poznámka - tazatel se ptal na "Jde mi o občasné soustružení malých dílů pro modelářství (hlavně RC auta, takže různé čepy, osy, ramena,..)"
--------------
Bych řekl, že informace typu "S390 se blbě brousí a má výbornou pevnost v tlaku, přičemž díky 10% Co se musí používat nestandandarní hydrol" mu opravdu hodně :mrgreen: pomůže.
Milan199 napísal, že práškovky od bohlera sú "naprostá špička". Je s 290 práškovka od Bohlera? Je.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 8. 2020, 8:53

jergus.balaz píše: 13. 8. 2020, 8:20
milan584 píše: 13. 8. 2020, 7:07 ještě jedna poznámka - tazatel se ptal na "Jde mi o občasné soustružení malých dílů pro modelářství (hlavně RC auta, takže různé čepy, osy, ramena,..)"
--------------
Bych řekl, že informace typu "S390 se blbě brousí a má výbornou pevnost v tlaku, přičemž díky 10% Co se musí používat nestandandarní hydrol" mu opravdu hodně :mrgreen: pomůže.
Milan199 napísal, že práškovky od bohlera sú "naprostá špička". Je s 290 práškovka od Bohlera? Je.
Já si za tím doporučením stojím. Modely RC aut jsem dělal spoustu let a dodnes se jemnou mechanikou živím. Tahle ocel je sice drahá, ale má jemnou strukturu a není zákeřná na amatérské tepelné zpracování. // indukce, propanový hořák // Pokud jsem se pokusil stejně "kalit" třeba 19312 nebo 19552 většinou to dopadlo blbě. To raději vozím profikům do Bodycote. Bez tepelné úpravy se jedná o slušně pevnou ocel // téměř 800 MPa //.

Velmi kvalitní jsou pro dané účely i hodinářské oceli od Sandvika, ale tam je problém s velikostí objednávky. Nástrojovky od Janků nebo Bohlera pošlou klidně i jednu tyčku // poštovné samosebou nepotěší //.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“