prirobenie strojného posuvu k frézke

obrabeni na klasice
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 8. 2020, 1:54

Ahojte,
pohrávam sa s myšlienkou pridať k frézke Strigon ME1000 strojný posuv na os Z. Pôvodne má frézka iba strojný posuv stola v pozdĺžnom smere. Popri úvahách o jednoduchých bastloch zo stieračovým motorom cez krokový motor som narazil na fabrický strojný posuv (čínsky), ktorý sa dá zrejme pomerne jednoducho pripojiť k originálnemu ústrojenstvu frézky a zostane zachovaná aj ožnosť manuálneho polohovania.. Nestretli ste sa niekto s akýmto posuvom? zaujímalo by ma hlavne, či to je vôbec použiteľné a či to neskrýva nejaké záludnosti.
Přílohy
elado-strigon-me1000.jpg
AL-500PX-Power-Feed-Top.jpg
BP-pf-Align-Power-feed- -1000.jpg
hqdefault.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2020, 3:00

přesně tenhle jsem měl na čínské vrtačce rong-fu 32, když jsem ji koupil a myslel si, že na tom sem tam půjde něco ofrézovat, což nebyla pravda :D , akorát v horizontálním provedení, ale jinak je to stejný, no po cca roce se poroučel motor, tak jsem to sundal, stálo to kolem 8 tisíc, každopádně už je to tak patnáct let, když jsi ale točil kličkou tak jsi překonával ten uhlíkovej motůrek je to napevno....mám pocit :wink:
P1010397.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 8. 2020, 10:54

Aha... Takže ž taká pompa to nebude. Cena v podstate zostala podobná dodne, existuje ale aj verzia zo servom, to už je voľačo drahšie (hádam aj lepšie), musím ešte poňúrať. Páčil sa mi na tom ten kompaktný dizajn, ale po tom čo píšeš idem pozrieť na tie krokáče možno s nejakou elmag. spojkou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
petrumartin
Příspěvky: 36
Registrován: 7. 6. 2019, 5:32

21. 8. 2020, 2:04

[youtube] https://youtu.be/Zw1C8Akgqcc[/youtube]
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 8. 2020, 3:06

Když jsem měl BF20 tak jsem si po prohlídce nabídky trhu dělal posuv sám. Už je to pár let a funguje stále bez problémů. S odstupem času bych tam udělal pár změn. Dal bych tam silnější krokáč (byl tam 3,3Nm) a asi Closed loop. Celé to bylo psané v assembleru na X51 a teď bych použil arduino. Protože jsem měl řemínkový převod 1/1 nebyl problém točit kličkou při odbuzeném motoru. Na ochranu driveru bych tam dal transily. Taky to nebylo úplně zadarmo, ale bylo to přesně podle mých požadavků.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

21. 8. 2020, 7:55

petrumartin píše: 21. 8. 2020, 2:04 [youtube] https://youtu.be/Zw1C8Akgqcc[/youtube]
Ďakujem, recenczia je naozaj výborná
lubbez píše: 21. 8. 2020, 3:06 Když jsem měl BF20 tak jsem si po prohlídce nabídky trhu dělal posuv sám.
No presne k tomuto záveru prichádzam. Cena za riešenie nieje až tak podstatná, frézku mám v podstate zdarma, tak nejakú investíciu do nej rád spravím. On ten fabrický strojný posuv tiež nieje zrovna lacný, vychádza to zhruba 320€ a myslím, že za to už by som urobil docela dobrý posuv aj so spätnou väzbou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“