Dělička

obrabeni na klasice
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

4. 2. 2010, 7:06

Ahoj,
Tohle je super učební obor!!!!
capumpor píše:.......na nůžkách je stupnice od 0 do 180 mm...,
Díky
Tím se rozumí co ??blbovzdorně nejlépe s popisem.
To Tumlik: okamžitě jsem vše prověřil a mám děličku Levou včetně kufru a doufám že komplet. Ale frézy fšechny mají náhon vpravo. Mám Smolíka :?: :cry: Věřím že se stím nějak podle super TUMLÍKOVÝCH fotek poperu. A teď učednický dotaz: kdybych byl dobrý a ty kolečka dokázal dobře poskládat a mám stroj frézu komplet vybavenou horizontální rameno + 2osou verikální hlavou dokážu po X letech praxe vyrábět :lol: : šneková kola, odvalovat přímé a šikmé ozubení a odvalovat i hřebeny :?: (moje praxe by se rapidně zrychlila foto konzultacemi zde na fóru) Každá fotka určíté práce na stroji je asi 1 rok výzkumu :wink:
Tumlíku mooooooc děkuji za ten to foto seriál. Mně fakt dostal ten kardan z vertikální děličky. Jáá ho cpal i na tu horizontální inu slepý bezmyšlenkový přístup!!!! Jsem velkým dlužníkem!!!
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2010, 9:24

Smolíka máš jen v případě,že budeš chtít frézovat dílové šroubovice typicky ozubené kolo se šroubovým ozubením kdy budeš potřebovat zároveň dělit.Jedna šroubovice (mazací drážka atd.) se dá upnout dělička i obráceně ale pak budou smysly pravé a levé šroubovice obráceně ,ael to můžeš zkusit ještě než začneš :D
Takže levou děličku si můžeš dát i napravo a stoupnout si jako zezadu stolu ,ale pak budeš muset u každého dílu přebíhat k posuvům :lol: takže to je spíš ZNC :wink:
S tou 2osou hlavou to jde úplně stejně jak s otočným stolem ale bacha!!!! nic nebudeš odvalovat!! to je něco úplně jiného ,budeš vždycky jenom frézovat jednu drážku ,pak otočit,drážku atd.
to že tam je náhon od vřetene neznamená,že se to samo bude otáčet ,ten náhon je jen náhon dělící desky aby se mohla otáčet buď souhlasně a nebo nesouhlasně s tou klikou s kterou otáčíš na další zub
šnekové kolo a přímé ozubení přímým případně diferenciálním dělením
šikmé ozubení jen s náhonem od posuvového šroubu a nejdou frézovat šikmá prvočísla !!!!
hřeben nefrézuj ale kup,stojí to pár kačáků :wink: to není jak spec. ozubené kolo s daným počtem zubů,prodává se to za pár peněz v metráži
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

5. 2. 2010, 6:20

Ahoj,

To Tumlík: moooc děkuji, jsem nyní velkým dlužníkem. Je však vidět, že jsem na startu Marathonského běhu a do cíle je velmi daleko :cry: . Ale mám chuť a nadšení a tak uvidíme kam se doplahočím :wink: . Taky budu muset navštívit nějakou konvenční zubárničku a trošku to tam prošpízovat a krapánek se poptat. Malý dotaz Turomane, kde jsi se to fšecko naučil , nebo jsi to po někom zdědil . Já jsem Všeználka vzdal a jdu na specializaci :
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

5. 2. 2010, 7:37

Ale frézy fšechny mají náhon vpravo. Mám Smolíka

na prevej strane v stole je náhon na otočný a vačkový stol,
náhon na deličku býva na lavej strane medzi noniom a klučkou, koliesko býva súčasťou príslušenstva deličky, dava sa podla toho aké stúpanie ma skrutka, vačšinou býva 5 alebo 6mm/ot
..... ja to tak mám na svojej FA3V aj v škole sme to tak mali.....
Přílohy
IMG.jpg
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

5. 2. 2010, 5:53

Ahoj,
To Golansk: Já to koumal na to kolo u toho u noniusu podélného posuvu. Jde to všechno šikovně sundavat. Ale připadalo mi, že je to moc daleko , když budu chtít tu děličku dát regulérně na T drážky. Nyní musím provést již jen praktickou zkoušku a udělat to reálně. Pak uvidíme. Díky Mám prosbu nebyl by celý ten návod? Mohl bych třeba nabídnout jiný, který by se zas hodil tobě.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 2. 2010, 8:29

Ferda píše:
capumpor píše:.......na nůžkách je stupnice od 0 do 180 mm...,
Tím se rozumí co ??blbovzdorně nejlépe s popisem.
"Nůžky" to je takový terminus technikus. Měl jsem tím na mysli otočný ukazatel. Takové ty ručičky co jsou na dělícím kotouči. Pokud chceš rozdělit obvod například na 24 dílů tak na dělícím kotouči nastavíš kliku na kružnici s 24 otvory. Pro otočení vřetena děličky o 1/24tinu se musí otočit klikou jednou dokola a ještě o 16 otvorů. Tu vzdálenost 16ti otvorů si nastavíš na nůžkách abys pokaždé nemusel těch 16 odpočítávat.

Ta stupnice od 0 do 180 je jen na podélné děličce, ale nevim proč. Vypadá to jako úhloměr, ale mezi ručičkami je jen 180 dílků přičemž ve stupních by to bylo asi 340°. Vyzerá to jako, že se nastaví rozteč, která se pak jen přenáší, ale tak to nefunguje, protože jedno otočení dokola je posun stolu o 6 mm.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

5. 2. 2010, 8:37

Mohl bych třeba nabídnout jiný, který by se zas hodil tobě.
Bohuzial ho nemam v elktronickej podobe, musim ho najprv naskenovat :(

K jakym strojom mas navody?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2010, 10:09

golansk píše:Ale frézy fšechny mají náhon vpravo. Mám Smolíka

na prevej strane v stole je náhon na otočný a vačkový stol,
náhon na deličku býva na lavej strane medzi noniom a klučkou, koliesko býva súčasťou príslušenstva deličky, dava sa podla toho aké stúpanie ma skrutka, vačšinou býva 5 alebo 6mm/ot
..... ja to tak mám na svojej FA3V aj v škole sme to tak mali.....
Náhon na děličku bývá jak na levé tak na pravé straně,záleží jakou máš frézku , u vertikálek(tvoje FA3V apod.) je ve stroprocentech logicky vývod vlevo když používáš především pravořezné nástroje ,případně nástroje které utahuješ pravým šroubem
vývod napravo mají třeba naše F(UH)2 a i ruské mašiny především horizontálky kde se předpokládá použití horizontálního frézovacího trnu a u toho to je v podstatě jedno kde ta dělička je nasazená pokud na něm při pravé děličce máš pravý utahovací závit a u levé levý utahovací závit ,bývají totiž dva a není to jedno hlavně pokud upínáš např. pilky které vesměs nemívají unášecí drážky !!

My jsme se ale bavili o "NEMOVĚ" děličce z prvního příspěvku která je pravá a tu prostě pokud budeš potřebovat náhon na frézování šroubovic od šroubu na levou stranu nedáš ,tu dáš jen na frézku která má upínání děličky vpravo a vývod od šroubu vpravo
Pokud ji ale dáš vpravo a zároveň nasadíš vertikální hlavu a budeš chtít frézovat jakoukoli pravořeznou frézou z boku tak jedině sousledně a to na vyběhaný mašině nedáš :wink: a nebo z "druhé strany blíž k tobě" a to tě zas nemusí pustit u většího průměru nástroje případně obrobku svislý stojan frézky
takže ideál levořezná fréza na pravou děličku a pravořezná fréza na levou
u nástrčných to bude jedno a dáš obrácený točky ,pokud je tam budeš mít :lol: pokud budeš řezat pilkou bez unášení tak musíš dorvat šroub na prase jinak se to umí povolit

Ferda možná myslel ten náhon co je z převodovky jak správně píšeš na otočný stůl ale to je něco jiného o tom jsme se tady přeci nebavili :D

Protože mám oba typy frézek s oběma náhony tak jsem si tady tímto už prošel :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2010, 10:56

capumpor píše:
Ferda píše:
capumpor píše:.......na nůžkách je stupnice od 0 do 180 mm...,
Tím se rozumí co ??blbovzdorně nejlépe s popisem.
"Nůžky" to je takový terminus technikus. Měl jsem tím na mysli otočný ukazatel. Takové ty ručičky co jsou na dělícím kotouči. Pokud chceš rozdělit obvod například na 24 dílů tak na dělícím kotouči nastavíš kliku na kružnici s 24 otvory. Pro otočení vřetena děličky o 1/24tinu se musí otočit klikou jednou dokola a ještě o 16 otvorů. Tu vzdálenost 16ti otvorů si nastavíš na nůžkách abys pokaždé nemusel těch 16 odpočítávat.

Ta stupnice od 0 do 180 je jen na podélné děličce, ale nevim proč. Vypadá to jako úhloměr, ale mezi ručičkami je jen 180 dílků přičemž ve stupních by to bylo asi 340°. Vyzerá to jako, že se nastaví rozteč, která se pak jen přenáší, ale tak to nefunguje, protože jedno otočení dokola je posun stolu o 6 mm.
Ve skutečnosti dáš mezi těma nůžkama jeden dílek navíc takže jak jsi psal "16" tak jich tam bude 17 ,nebo zapíchlá klička do dírka a zleva jedno rameno a "od" zapíchlé kličky 16 dílů.


Vlasně na té podélné děličce ten dělící kotouč rozděluje ten tvůj posuv na jednu otáčku na x...tinu toho co je stoupání podle toho na jaké to máš řadě dírek ,ale mě napadlo,že kdyby jsi to nenašrouboval jako 1:1 na posuv ale přes převod pomocí těch ozub kol k děličce tak bys mohl dělit ne jenom to jedno stoupání ale i několikanásobky případně zlomky stoupání a to bys vlastně mohl použít jako převod při frézování těch hřebenů.
Protože to,že je to na hřebeny to ví vesměs každý ale jak?to je to oč tu běží :D pokud budeš kupříkladu frézovat hřeben modul 1, tak rozteč je pí tak by byl pomocí jednoho kruhu s celýma číslama a převodu 1:1 docela problém použít určitý počet úhlových dílů při tom daném stoupání.Já k tomu totiž nemám ten dělící kruh a tak nevím jaké tam jsou otvory a jeno si to myslím protože to moje dělení je asi nejspíš na použití právě s lyrou pomocí ozubených kol.
Např. u tvého 6mm a modulu 1 je to při použití 4 desetiných míst zaokrouhleně 3,1416 z pí hodnota 0,5236tina kruhu 360st.
nebudu dělit na stupně ale bylo by to 33dílů z 63otvorového kruhu což je 0,5238 a to je skoro pipi.Máš tam takovej kruh?Jaké tam máš hodnoty?
Pokud bych našel hodnotu jen jednoho modulu tak pomocí lyry s ozubených kol už bych na ten určitý modul použil jen ten jeden a samý kruh a hodnoty modulů násobil koly 1,25:1 nebo 1,5:1 nebo 1,75:1 atd :lol:

No ale to je teorie,v praxi bych zašel do kšeftu a ten hřeben koupil :lol:
pokud bych ho ale potřeboval na hřídeli třeba stojanové vrtačky k posuvu tak tam bych to tak udělal :wink:

Ferda píše: Malý dotaz Turomane, kde jsi se to fšecko naučil , nebo jsi to po někom zdědil . Já jsem Všeználka vzdal a jdu na specializaci :
Ve škole jsem nekreslil renaulty po lavicích :lol:
v práci jsem nechodil se zalojdanýma očima od ničeho k ničemu :lol:
v knížkách jsem nehledal jen obrázky :lol:

no a zbytek poctivě praxí,nejlepší je si něco vypočítat,pak to vyrobit do polotovaru,pak to nastavit na další operaci a pak to zku...it a pamatuješ si to do smrti na co se jdeš specializovat ?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

6. 2. 2010, 9:09

Ahoj,
tumlik píše: v práci jsem nechodil se zalojdanýma očima od ničeho k ničemu Laughing.......... na co se jdeš specializovat ?
Samo, že když někde něco vidím tak to očima fotografuji a snážim se analizovat jestli by se to na něco nešiklo!! Když jsem někde v super fabrice tak mi snad i oči lezou z důlku!!
Zcela jsem vypustil PC a elktro. Nic neprogramuji jsem jen pasivní uživatel!! A ve strojařině se zabývám hlavně závitama-šrouby a matice. Tvary a materiál jakýkoliv ,doufám že všechny známé vyrobní technologie (řezání, válcování, frézování, broušení, virblování (doposud nemám technologii, ale mám však již vnější nakreslono a částečně rozpracováno nutno jen dodělat a řádně vyzkoušet), nástroje- řezné, frézovací, tvářecí , měření, kalibry, rovnání - no prostě vše co se závitama souvisí + šneky (šroubovice) a šneková kola s pomocí tvého návodu na děličku :wink: . Trochu fušuji také do hřídelů - mimo 6ti klínovýho vedení. Ruční upínací zamečnické a truhlářské nářadí mám jako hobby. :lol:
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 2. 2010, 9:22

tumlik píše: Ve skutečnosti dáš mezi těma nůžkama jeden dílek navíc
A zase máš pravdu. Je to tak, protože v jednom otvoru máš kličku zapíchnutou a ta se do těch dalších 16ti nepočítá. Když jsem to psal tak jsem na to zapomněl. Ještě že si to dal na pravou míru. :lol:

S tou mojí slavnou podélnou děličkou jsem zjistil další věc. Převod není 1:1 jak jsem si myslel, ale 1:0.875. Tak posun šroubu na otáčku není 6 mm, ale 5.25. Mám kružnice s 41,43,45,49,51,59,61,67,71,79,89,91,97 a 99 otvory. Jestli teda dobře uvažuji, tak bych musel rozteč vydělit tím 5.25 a to by mělo být rovno X lomeno počet otvorů na dělící kružnici kde X je počet otvorů dělících.
Kdybych chtěl mít rozteč pí tak pí lomeno 5.25 je na 4 desetinná místa 0.5984. To by znamenalo na kružnici s 97 otvory po 58 otvorech. Ale není to beze zbytku. Přesně by to bylo 58,0448
Nevím jak by si chtěl spojit podélnou dělajznu s ozubením na lyře. Nevím jakou máš, ale ta má by asi nešla.
Přílohy
podelna delicka.JPG
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

7. 2. 2010, 6:31

capumpor píše: Převod není 1:1 jak jsem si myslel, ale 1:0.875.
Ne ne, je to 1:1. Na kuželových kolech je to 1:0.875 a na čelních kolech je to zase 0.875:1. Výsledek je tedy 1:1. V tom případě se ale pí nedá rozdělit bezezbytku na těch kružnicích co mám.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2010, 9:42

capumpor píše:
capumpor píše: Převod není 1:1 jak jsem si myslel, ale 1:0.875.
Ne ne, je to 1:1. Na kuželových kolech je to 1:0.875 a na čelních kolech je to zase 0.875:1. Výsledek je tedy 1:1. V tom případě se ale pí nedá rozdělit bezezbytku na těch kružnicích co mám.
Tak to jsi mě naštval že tam máš 1:1 :lol: , ráno jsem si to jen narychlo přečetl a těšil jsem se celý den až si večer započítám :cry:

Tady posílám fotky toho mého podélného dělení.Je to na "pravou" :D stranu FU2 .
Jak vidíš to široké osazení tak na to se buď nasadí dělící kotouč a nebo tam můžu nasadit tu stahovací lyru na ozubené kola.Na hřídel s perem,buď oz. kolo nebo klika
Ta lyra co jsem tam přiložil tak to je ta malá na 1,5 modul a k tomu ta co jsem psal,že jsem ji ještě na nic nepoužil.
Protože ale to osazení má 45mm tak samozřejmě by tam šla větší lyra,co mám k sadě modulů 1,75 a 2,ale mám jednu i druhou nasazenou tak jsem to tam přiložil jen pro ukázku jak bych k tomu mohl naklínovat ty ozubené kola.

Teorii jsem měl takovou,že bych si udělal takovej přípravek,který by šel upnout kamkoli na stůl do T drážky a přečuhoval by přes stůl kousek od toho podélného dělení na dosah lyry.

Na přípravku by byl pevně upnutý dělící kotouč a před ním možnost nasazení jakéhokoli ozubeného kola ze sady no a na lyru bych si spočítal kola ,nasadil natočil k tomu pevnému,stáhl na tom osazení a už by to valilo,není to nic složitého.

Kolo co zabírá do ozubení co bude na šroubu má 26z takže na šroubu by muselo být pro 1:1 taky 26z.Případně by se to dalo udělat tak,že by tam ne šroubu mohlo být jakékoli kolo ze sady a mohl bych použít převodový poměr ve zlomku jaký bych potřeboval.
:D No ale to je jen taková teorie,sice to mám doma ale zatím jsem to na nic nepotřeboval

Co se týče toho,že nemáš ty správné "dírky" :lol: tak z toho bych si nedělal hlavu,pokud bys s tím chtěl skutečně dělat,tak si udělej dělící kotouč jakej potřebuješ :wink:
Já mám takovej polotovar,a když potřebuju dírky,které na tom origo nejsou tak je normálně na otočném stole vyvrtám jako další kruh

Doufám,že nebude Nemo nasranej,že jsme mu zaneřádili vlákno :D
Přílohy
P1040953.JPG
P1040952.JPG
P1040950.JPG
P1040949.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

7. 2. 2010, 9:52

Neee, já jen tiše zírám co jsem koupil. To zas bude učení.
Není vedení jako vedení.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

7. 2. 2010, 10:22

Já už jsem si to taky uvědomil, že jsem mu to zprasil. Chtěl vědět něco o své děličce a místo toho z toho má podelnou děličku. Tak už mu alespoň skenuju návod k DU.

Já tu podélnou děličku taky asi v životě nebudu potřebovat, ale snažim se mít frézku komplet a když už to mám, tak chci taky vědět jak se s tim pracuje. Ona je taky pravda, že mám stroje spíš pro zábavu. Práce za peníze bych spočítal na jedné ruce. A tak je to zatím velmi prodělečné.
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“