Dělička

obrabeni na klasice
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

31. 1. 2010, 10:56

Ahoj,
sháním informace o této děličce, je ruská. Nemáte někdo manuál,
nebo ji někdo nevlastní?
Díky za info.
Nemo.
Přílohy
dělička.bmp
(455.61 KiB) Staženo 2706 x
Není vedení jako vedení.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2010, 11:21

Sehnal jsi ji a nebo máš možnost sehnat?
Vypadá stejně jak naše tosácká akorát, že je pravá :wink:
Pokud chceš využít všech možností jako je frézování šroub. drážek,šikmých ozubených kol a závitů tak se podívej ,kde máš na té frézce osazení posuvového šroubu na pohoné ozubené kolo.
V drtivé většině případů u našich frézek je to VLEVO, ale jsou i výjimky jako např .některé starší frézky MAS která má to osazení vpravo.Poznáš to jednoduše ,když mrkneš na stůl tak na jedné straně jsou T drážky jakoby až za záchytné jímky
:wink:
Já například právě takovou pravou děličku sháním :D

Jinak jsem měl v ruce dvě ruské děličky velikosti cca DU 250,obě měly 1:40 převod ,Mk4 ve vřeteni,akorát vývod na ozubená kola neměl tradičních 28mm ale jen 20mm a taky upínací průměr na lyru pro dif.dělení a sestup kol ke šroubu byl poněkud větší.

Další nevýhoda byla v tom,že ten výše uváděný výstup nebyl shodný se vzdáleností k osazení šroubu, musel bys to proměřit aby to jak se říká "sedělo na kola"
Výhoda se mi ale jevila nejzásadnější ta,že systém upínání "příruba na závit" byl stejný jak starší děličky TOS u kterých je toto velká výhoda oproti novějším typům,kde zavazí napevno naklínovaná přírubová deska univerzálky
Taky na ty naše děličky není problém sehnat výměnná kola i s lyrami za pár peněz.
Bez výměnných kol je to čtvrtinová dělička :wink:

To je tak asi vše :D :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

31. 1. 2010, 2:16

Mám tu samou ruskou děličku i s ruským stroječkem. Bohužel bez ostatního příslušenství a taky bez manuálu. Ale na co manuál. převod je taky 1:40 jako u většiny běžně používaných děliček (alespoň já se nesetkal s jiným poměrem).

Tumlík napsal:
Jinak jsem měl v ruce dvě ruské děličky velikosti cca DU 250,obě měly 1:40 převod ,Mk4 ve vřeteni,akorát vývod na ozubená kola neměl tradičních 28mm ale jen 20mm a taky upínací průměr na lyru pro dif.dělení a sestup kol ke šroubu byl poněkud větší.

Jak se používá lyra při diferenciálním dělení?
milan252
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 1. 2009, 7:26
Bydliště: Odry

31. 1. 2010, 2:56

Diferenciální dělení pomoci lyry? Lyra nám umožnuje spojit převodem posuvový šroub s děličkou. Jedná se v podstatě o to, dosáhnout pomocí ozubených kol požadovaných otáček a smyslu otáčení děličky vůči stoupání posuvového šroubu osy X. Snad je to k pochopení.
Milan
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2010, 3:25

petrL píše: Ale na co manuál.????

Jak se používá lyra při diferenciálním dělení?
Pokud bys měl k té děličce příslušenství tak bys možná koukal co se s tím dá dělat :wink: .Manuál je šikovná věc a bez manuálu a příslušenství,jako sestupných lyr,a výměnných kol diferenciální dělení nemůžeš používat.V manuálu zjistíš velikosti a počty výměnných kol při frézování konkrétních závitů nebo šroubovic dle velikosti závislých na průměru a úhlu až do stoupání 10 000 mm/ot a jejich postavení jak na levé tak an pravé stoupání
Netvrdím že to vše nejde spočítat ale je to docela opruz a z manuálu kde jsou i tyto tabulky to máš hnedka

Lyra při diferenciálním dělení se používá ta menší,dvouřadá co se montuje na upínací část hned před vývodem z děličky.Na druhé straně vřetene děličky nasadíš unášecí roztahovací trn na kterém je požadované kolo při dif. dělení viz. manuál :D ale když jseš hooodně dobrej tak se to dá i za odpoledne ty výměnný kola spočítat :lol:
Převádí se otáčky vřetene vůči dělící desce
Neplést si to se spojením děličky s posuvovým šroubem jak píše milan :wink:

A na co diferenciální dělení?
Nemám u sebe tabulky ale jen tak z posledních zakázek :67dílů,69 dílů,71dílů jinak prvočísla.......mám pokračovat :D

V nejhorším to můžu vyfotit kdybys chtěl :D mám to zrovna nahozený na frézce
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

31. 1. 2010, 4:18

tumlik píše: A na co diferenciální dělení?
Nemám u sebe tabulky ale jen tak z posledních zakázek :67dílů,69 dílů,71dílů jinak prvočísla.......mám pokračovat :D
Jednoduše řečeno - diferenciální dělění je na to, aby se dalo vydělit i to, co nejde přímo z dělící desky.
Jak píše tumlík, hlavně prvočísla.
Bez manuálu bojím, bojím, i když máš komplet příslušenství, je to na zblbnutí.
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

31. 1. 2010, 4:22

Pokračovat nemusíš. Jsem vyučen v oboru a vím k čemu je diferenciální dělení. Milan samozřejmě popsal spojení děličky s pos. šroubem na frézování šroubovic. To foto by mne zajímalo protože jsem doposud neměl potřebu používat tento způsob dělení. Prostě jsem ještě nikdy nepotřeboval dělit velká prvočísla.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2010, 5:23

petrL píše:Pokračovat nemusíš. Jsem vyučen v oboru a vím k čemu je diferenciální dělení. .
Jo sorry :D místo "jak" se používá ty lyra jsem napsal "na co" je dif. dělení
ber mě s rezervou :lol: občas píšu rychlejc než myslím a napíšu i to co není třeba :wink:
Na dělení velkých prvočísel tu máš tumlíka :lol:
Zítra večer to bliknu

jak říkal josef tak je to docela na zblbnutí
mám doma knížku frézování od Dejmka na obalu je Fu2,to je docela známá publikace z sedmdesátých let a tam je výcuc právě k dif. dělení prvočísel a skladba kol prvočísel na děličku 1:40 ! pokud by to někoho zajímalo tak v té knížce je skladba kol blbě !!!! ač se to zdá k neuvěření tak je to tak !!!
Došel jsem na to tak,že jsem podle toho dělal kdysi nějaké oz.kolo a kouknul jsem do ní na skladbu kol no a hned při prvních dvou mezerách jsem ho zkur..
Nešlo mě do palice jak je to možné a co jsem udělal blbě,tak jsem si to podle těch vzorečků přepočítal a všechno sedělo,jen jedna maličkost.
Nějakej žufan blbě opsal skladbu kol a místo odečítání je skladba přičítání a naopak .Tak jsem to kolo udělal znovu a podle knížky obráceně a bylo to pipi :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

31. 1. 2010, 6:01

Docela by mě zajímalo co všechno má být v tý pixle k děličce. Mám tady jednu a je určitě nekompletní. Mohl by mi to někdo blejsknout?
Jestlipak by se taky dali frézovat šroubovice na horizontálce bez otočného stolu jen s křížovou hlavou? Teoreticky by to mělo být stejné.

Ještě mám jeden dotaz. Dělal jste někdo s podélnou děličkou? Jednu jsem sehnal, ale vůbec nevim jak se s tim pracuje. Má to dělící kotouč jako normální dělička a na nůžkách je stupnice od 0 do 180 mm, přes kuželová kola je to připojené ke kolečku u levého ložiska.

Díky
Sběratel strojů :-)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

31. 1. 2010, 8:29

Ta by se ti asi mohla hodit až budeš chtít dělat ozubené hřebeny. Návod bohužel nemám. Tady platí, že zubová rozteč je pí * modul.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2010, 9:39

petrL píše:Pokračovat nemusíš. Jsem vyučen v oboru a vím k čemu je diferenciální dělení. Milan samozřejmě popsal spojení děličky s pos. šroubem na frézování šroubovic. To foto by mne zajímalo protože jsem doposud neměl potřebu používat tento způsob dělení. Prostě jsem ještě nikdy nepotřeboval dělit velká prvočísla.
Tady jsou ty fotky na pohon dělícího kruhu
těch malých krátkých lyr mám víc,tyto jsou na kola modul 2 a modul 1,75 ,ještě mám na 1,5 kola ale ta je menší.stený typ ale menší provedení a čepy na 22mm.
Tyto lyry mají čepy jak už jsem psal na kola 1,75 a 2 modul a průměr 28mm.
Jednu jsem vyřezal aby se dostala co nejblíž k náhonu vřetena
na fotkách je jedna lyra na součtovou skladbu a jedna lyra na rozdílovou skladbu kol při dif. dělení
volnýho čepu si nevšímej ,zapoměl jsem ho sundat :D
frézka na které to je má náhon napravo ale když frézuju šroubovice tak mám ještě stejnou co má náhon nalevo tam se to potom stáhne dolů

Může se stát ,že ta malá lyra je moc malá a je potřeba kol,která se na ní nevlezou,tak potom jde na tuto lyru přišroubovat dlouhá dvouřadá lyra která má delší dráhy,kdysi jsem to fotil ale nemůžu to najít a šroubovat to tam jen tak nebudu :lol:
tak někdy to vyfotím až to tam budu mít

Základ je náhon od toho vřetena co držím v ruce :wink:
Přílohy
součtová
součtová
součtová
součtová
součtová
součtová
rozdílová
rozdílová
náhon od vřetena
náhon od vřetena
rozdílová
rozdílová
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2010, 9:52

capumpor píše:Docela by mě zajímalo co všechno má být v tý pixle k děličce. Mám tady jednu a je určitě nekompletní. Mohl by mi to někdo blejsknout?
Jestlipak by se taky dali frézovat šroubovice na horizontálce bez otočného stolu jen s křížovou hlavou? Teoreticky by to mělo být stejné.

Ještě mám jeden dotaz. Dělal jste někdo s podélnou děličkou? Jednu jsem sehnal, ale vůbec nevim jak se s tim pracuje. Má to dělící kotouč jako normální dělička a na nůžkách je stupnice od 0 do 180 mm, přes kuželová kola je to připojené ke kolečku u levého ložiska.

Díky
Vyfoť tu pixlu a já ti řeknu co ti tam chybí,já to mám roztahané a musel bych to pracně skládat :D
frézovat šroubovice jde i s křížovou a i s vertikální hlavou :wink:
je to to samý jak naklápěcí stůl
u vertikální by se mohlo zdát, že seš omezenej sklonem hlavy,že by narážela do děličky ale je to jedno můžeš ji sklonit jen na jednu (opačnou) stranu než je dělička aby nezavazela a můžeš frézovat jak pravou tak i levou šroubovici
pokud budeš potřebovat koníka na podepření a bude moc vysokej tak máš smolíka :lol:
leda že použiješ delší frézovací trn :wink:

Podélné dělení je jak psal josef na hřebeny.případně na vrtání nějakých roztečí aniž bys je musel složitě odečítat na noniu.,spočítáš,nastavíš nůžky a vrtíš
:D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

2. 2. 2010, 4:35

Díky za fotky. Je to poprvé co to vidím složený. Doposud jsem to znal jen teoreticky. Pouze jednou jsem měl tu čest "stvořit" sestavu na frézování šroubovice ale to je hrooozně dávno.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

2. 2. 2010, 4:31

tumlik píše:
Vyfoť tu pixlu a já ti řeknu co ti tam chybí...
:D
Vyskládal jsem to všechno na stůl, aby to bylo přehlednější. Kola mají 100, 88, 86, 80, 72, 64, 56, 48, 44, 32, 30, 28, 26, 25 a 24 zubů. To jedno co leží samotné má taky 56 zubů a zalisovaný futro na FÍ 28. Rozpínací trn má fí 28.

Co jsem ale zjistil, tak to na svou děličku stejně nepřidělám, nemám DU250, ale nějakou starou, (asi německou), a vrtání vřetene je 20 mm. Průměr hřídelky na vývodu je 22.

Já vim k čemu slouží podélná dělička, ale nevim jak to spočítat a nastavit. A taky proč je na těch nůžkách ta stupnice?
Přílohy
lyra.JPG
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2010, 9:08

Máš tam skoro všechno
chybí kolo 24 z ,to je tam dvakrát,kolo 28z dvakrát a kolo 127
chybí takovej klíč k povolení KM matice na děličce+takovej trn k tomu
těch čepů co máš hned vedle kol(takové ty otočné) by tam mělo být asi 8
jeden pevný čep tam je a pak by tam měl být čep s kolíkem co se strká do větší děličky
jinak je to komplít
pokud máš na děličce vývod 22 mm tak ty se používaly na menších děličkách kola s modulem 1,5 s otvorem 22mm a k tomu jsou ty samé lyry akorát jakoby menší +ještě jedna tu ti vyfotím tu mám ale nedošel jsem ještě na to k čemu je :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“