Podivné "praskliny" na povrchu hřídelky.

obrabeni na klasice
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 3. 2023, 6:33

robokop píše: 12. 3. 2023, 5:44 Koukni do kupni smlouvy.
Nakupujes jako podnikatel nebo jako obcan?

To ti odpovi na to zda mas sance cokoli uplatnovat.
Paklize jsi kupoval na ico a ve smlouve sis nepodchytil moznost reklamovat tak to holt vyhod.
Důležité je, vyžádat si k materiálu atest. Něco to stojí, ale předejde se tím zbytečnému handrkování. Připadá mi, že "s atestem" je to z jiného regálu.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

12. 3. 2023, 6:33

Milan199 píše: 12. 3. 2023, 6:16
Sancho Panza píše: 12. 3. 2023, 1:42
Milan199 píše: 12. 3. 2023, 12:43

A jak tedy říkáš tomu co jde do extrudru ???

Spory vést nebudu raději se na to vyseru.
Výchozí polotovar před tažením.
A neříká se tomu extruder (protože to nevytlačuje) ale tažná stolice.
Výchozí polotovar před tažením vzniká dnes většinou extruzí. Pokud je vsázka // opravdu se tak tomu říká // blbě homogenizovaná, mimo správnou pracovní teplotu, nebo je tam binčus // hlavně střídání taveb - ten proces není úplně continuální // vznikají vady. Tyhle podélné trhlinky jsou v materálu už z extruze - tedy ve "výchozím polotovaru".
Při následném tažení "za studena" je kalibrován povrch většinou ve více krocích a tyč je zároveň rovnána. Při tažení mohou vzniknout záděrky, šupinatý povrch, "natržení" struktury a asi další.
No, já bych řekl že se buď válcuje z klasiky a nebo se dělá kontilití a z toho se pak zase válcuje.
Kontilití nazvat extruzí bych se teda fakt neodvážil.
A mj. i u kontilití to jde zkurxxt taky excelentně - viz co se děje na takovém vodou chlazeném krystalizátoru a k čemu dojde, když to co se z toho krystalizátoru odtahuje nevypadá tak jak má.
Protože z krystalizátoru fakt nelezou tyče průměr (třeba) 10 mm, takže se s tím stejně "něco" zase musí udělat a pokud tam ty vady v těch bramách, sochorech a nebo blocích (či co z toho jim zrovna leze) jsou, tak malokdy už zmizí, že....
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

12. 3. 2023, 6:34

Milan199 píše: 12. 3. 2023, 6:33
robokop píše: 12. 3. 2023, 5:44 Koukni do kupni smlouvy.
Nakupujes jako podnikatel nebo jako obcan?

To ti odpovi na to zda mas sance cokoli uplatnovat.
Paklize jsi kupoval na ico a ve smlouve sis nepodchytil moznost reklamovat tak to holt vyhod.
Důležité je, vyžádat si k materiálu atest. Něco to stojí, ale předejde se tím zbytečnému handrkování. Připadá mi, že "s atestem" je to z jiného regálu.
A možná i z jiného "zdroje" (prodejce) :lol: .
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 3. 2023, 6:54

robokop píše: 12. 3. 2023, 5:44 Koukni do kupni smlouvy.
Nakupujes jako podnikatel nebo jako obcan?
To ti odpovi na to zda mas sance cokoli uplatnovat.
Paklize jsi kupoval na ico a ve smlouve sis nepodchytil moznost reklamovat tak to holt vyhod.
nakupujem vždy na ičo. niekde dostanem blok z pokladne, inde faktúru. kúpnu zmluvu ako z ferony, príp. Konigfrsthl a spol. to je len míňanie papieru. neviem, či to ešte niekto robí.
Milan199 píše: 12. 3. 2023, 6:33 Důležité je, vyžádat si k materiálu atest. Něco to stojí, ale předejde se tím zbytečnému handrkování. Připadá mi, že "s atestem" je to z jiného regálu.
niektorý predajcovia posielajú atest už pri fakturácii automaticky a z iných to človek nevypáči. a ak áno, tak je to od ktovieakého materiálu - konkrétne kupované platne sú väčšinou bez označenia.
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 3. 2023, 6:54

Sancho Panza píše: 12. 3. 2023, 6:33 ...
Kontilití nazvat extruzí bych se teda fakt neodvážil.
...
Já to taky nemíchám ! To zařízení opravdu nazývají extrudrem a myslím, že správně. Šupli tam špalek, dohřáli ho na teplotu a vytlačovali. Ten začátek se odstřihl. Otázka je jak to dělají pečlivě. Zmršit se dá samosebou cokoliv i při snaze.
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2023, 8:11

atlan píše: 12. 3. 2023, 11:27 To ti tak pomoze, cinsky matros je vsade.
Nezaujima ma odkiaľ je materiál, ale ako sa k tomu postaví predajca.
Mne sa stalo dva roky dozadu, že som bral "zvyšok" tyče (100mm) z nastrojovky bez atestu a pri kaleni sa zistilo, že je to 14220. Zavolal som predajcovi, ten sa mi ospravedlnil a na ich náklady mi poslal 200mm s atestom.
BalazKovo.sk
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

12. 3. 2023, 8:57

Atest ti poslu k akejkolvek tyci. A ak chces presne je tu vlakno na fore, tusim ze sud nedopadol najlepsie, nejaku tycku na hlavne zbrani tam reklamoval.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2023, 9:09

Presne
Ferona
Vytiskli nejaky cca 5 roku stary atest. Moc duvery to nevzbudilo.
Ze by tam ten kus vcelku obycejny stangle na nas cekal 5 roku to se mi verit moc nechce.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

12. 3. 2023, 9:27

Ked som sa pytal u svojho hlinikara, tak mi bolo povedane ze ked chcem s atestom jedine na objednavku. Vtedy pride papier s danym matrosom. Dalsia moznost je ze pride atest ale nie z tej varky materialu co je skladom.

Tak uz by ste mali byt dost stary ze atesty a znacky CE a papiere su na dve vecy... Aby poistovne nemuseli platit.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

12. 3. 2023, 9:33

Co se skamarádit s nějakou blízkou slévárnou a nechat si podezřelý materiál prověřit na spektru? Nebavím se pochopitelně o nějakém měření s protokolem ale zato s naprosto dostatečným a přesným výsledkem chemického složení. Dvě až tři jiskry do vzorku jsou do 5 minut hotový a nestojí to skoro nic.
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 3. 2023, 9:36

Pokud je to materiál na hodně pracné výrobky, odříznu placičku a dám to na rozbor.
Materiál kupuju většinou u Bognera a zatím se mi nestalo, že by atest nějak neseděl.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2023, 9:40

jergus.balaz píše: 12. 3. 2023, 8:11
atlan píše: 12. 3. 2023, 11:27 To ti tak pomoze, cinsky matros je vsade.
Nezaujima ma odkiaľ je materiál, ale ako sa k tomu postaví predajca.
Mne sa stalo dva roky dozadu, že som bral "zvyšok" tyče (100mm) z nastrojovky bez atestu a pri kaleni sa zistilo, že je to 14220. Zavolal som predajcovi, ten sa mi ospravedlnil a na ich náklady mi poslal 200mm s atestom.
To je jako v pořádku? pokud na tom necháš třeba 50hodin a pak ti s omluvou pošlou kousek navíc není nic co bych bral jako slušné jednání.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2023, 9:44

atlan píše: 12. 3. 2023, 8:57 Atest ti poslu k akejkolvek tyci. A ak chces presne je tu vlakno na fore, tusim ze sud nedopadol najlepsie, nejaku tycku na hlavne zbrani tam reklamoval.
To vlákno som čítal, problém bol že Kuna sa odvolával tuším na homologizačne postupy zbraní, predajca na materiálové normy. Tam potom rozhoduje text z objednávky a konkrétne požiadavky.

To keď predajca predá zlý materiál a doloží ho atestom a ešte k tomu neuzná reklamáciu je čisté chrapunstvo a pokiaľ to budú firmy / ľudia tolerovať, nič sa nezmení.
BalazKovo.sk
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2023, 9:49

fmodel píše: 12. 3. 2023, 9:40 To je jako v pořádku? pokud na tom necháš třeba 50hodin a pak ti s omluvou pošlou kousek navíc není nic co bych bral jako slušné jednání.
Konkrétne na tomto diely bola odrobena jedna hodina. Bral som to bez atestu zo zvyškov. Rozhodne je to jednanie lepšie, ako dodať materiál s vadami a tváriť sa že je všetko v najlepsom poriadku.
BalazKovo.sk
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

12. 3. 2023, 9:51

Sancho Panza píše: 12. 3. 2023, 6:26
zexner píše: 12. 3. 2023, 4:04
Milan199 píše: 12. 3. 2023, 12:43

A jak tedy říkáš tomu co jde do extrudru ???

Spory vést nebudu raději se na to vyseru.
Aby to z mé strany nevyznělo moc radikálně, rád bych se nechal případně poučit a pokud se tu najdou znalí, můžeme tu udělat vlákno o metalurgii nebo slévárenství. Na bordel ve vsázce jsem reagoval proto, že nic takového ve výsledné oceli prakticky nemá vliv. Když hodí někdo do pece bahno ze dvorku se šrotem, tak ho pak stejně vystruskuje. Pokud by do vsázky přišlo něco nečekaného (olovo ze závaží, měď z kluznejch ložisek nebo z vinutí motorů), tak se tu musí buď řešit při tavbě a nebo z toho prostě nebude značka oceli jakou chci vyrábět.
To sice pravda (nepatrně) je (že to vystruskuje), ale překvapivě existují i jiné kofy (legury), které v kombinaci s jinýma legurama, mají celkem nezanedbatelný vliv na tendenci matroše při nevhodném (pro dané složení - kombinaci a obsazích) třeba zrovna dělat trhliny - jak při válcování, tak při tepelném zpracování.
Mj, proto taky kdysi měly třeba ty Lkový oceli striktně zůžený % jednotlivých legur v složení (na rozdíl od "obyčejných" taveb) - aby se právě tohle riziko praskání a dalších nepříjemných věcí potlačilo.
Ale takový "detaily" :lol: podle mě vůbec nemá smysl řešit, že - že když do pece nějaký kxxxt naháže co najde, rozbor tavby kazí cash flow, pak to nechá po válcování v průvanu a ještě si nehlídá teplotní profil jádro proti povrchu, tahne to pak jak se nemá (aby cena byla cool ) tak že to nemusí dopadnout úplně dobře :lol: .
Mě se to furt nějak nezdá. Jestli je to trhlina, je to kombinace nevhodného technologického postupu zpracování nebo prostě jen nevhodné složení. Kdyby to byl studený spoj, je na vině jen technologie (špatně teplota a kdoví cosi). Pokud jsou to vměstky, tak je chyba na straně taviče. Železo (ocel, litina) je neustále recyklovaný materiál a nikdo nemůže očekávat, že ve vsázce bude minimální síra nebo třeba fosfor. Spoustu toho lze řešit a pokud to někdo pustí dál, tak to není proto že byl bordel ve vsázce ale proto že někdo nevedl tavbu tak jak má. Když jsem viděl jakej humus šrot spolknou obloukovky ve Žďasu a co z toho vychází, tak jsem si udělal jinej pohled na věc.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“