Doporučte dobrou emulzi

obrabeni na klasice
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2010, 9:54

Ahoj kluci, zatím se mi dařilo se vyhýbat obrábění z emulzí, ale teď jsem koupil pásovou pilu Bomar Ergonomic 275.230 DG, kterou budu používat na řezání převážně velkých plných duralových materiálů, a emulzi tedy potřebuji ani ne tak na chlazení, ale spíš na mazání, aby se to nezakouslo.

Můžete mi prosím doporučit nějakou dobrou emulzi + orientačně cenu? Od kolegy jsem slyšel, že méně kvalitní emulze rychle degradují a výsledkem je totálně zas..nej chladící systém.

Ještě poprosím o praktické zkušenosti, jakou vodu do to lít. Jestli normálně z kohoutku, nebo radši balenou, či snad kojeneckou :D , nebo destilku? Tady u nás je dost tvrdá voda, mám strach abych si neznalostí nezpůsobil problémy.
Petr Spáčil
Jiří Pavlík
Příspěvky: 175
Registrován: 23. 8. 2008, 11:19
Bydliště: 675 03 Budišov 169, Budišov u Tř.

10. 7. 2010, 6:13

Před nedávnem to tady řešil Picom. Já z Brna beru taky různé kapaliny a maziva, Je výhoda, že to mají v malým balení a za výbornou cenu. Jinak jsem bral od Wurtha, nebo jak se jmenuje, ale má to pouze od 5l a cena od 3000 za balení. Mrkni na http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=992, nebo přímo na: http://www.oleje.cz/eshop/seznam_prod.p ... 3I&kat=209
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

10. 7. 2010, 9:02

A co použít jen čistý řezný olej?Ikdyž dneska jsou ty emulze dost odolný proti kazivosti.
Hlavně to chlapci tak nemažte,železo nepije.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2010, 10:19

Na obrábění oceli (i duralu), jsem leta letoucí používal klasiku PARAMUL ERO SB od Parama, nesmí se ošidit. Bohužel hlavně v teplých měsících velmi rychle degraduje. Nevím jestli se mi to zdá, nebo je to fakt, ale pokud se na některé mašině dělá málo, pomůže do emulze přidat malé množství sava. Míchal jsem ji z obyčejné studniční vody, která je mimochodem u nás tvrdá jak cip. Pak mi známý z nejmenované místní fabriky donesl PARASOL taky od Parama, používali to na CNC mašinách na dural. Od té doby bych asi nebral nic jiného. Není to klasická emulze, nerozředěný je sytě červený (asi jako víno), po naředění vodou je roztok průhledný s lehkým červeným nádechem. Absolutně se nekazí a v tom je jeho hlavní výhoda. Mám ho v soustruhu už kolikátý rok a jen jej doplňuju. Asi se už teď jmenuje jinak, protože ho nemůžu na stránkách Parama najít. Patrně to bude některý z řady SK..., protože zmíněný Parasol nebyl na ropné bázi ale čistě syntetický. Jde tam hlavně o stálost a biorezistenci. Na degradaci emulze májí zásadní vliv mikroorganismy žíjící ve vodě, které se množí geometrickou řadou. Vliv na to má řada faktorů, v neposlední řadě teplota. Tenkrát jsem o tom vědel jěště kulový, ale léta na ČOV mi dala celkem hodně. I ropný produkt ve spojení s vodou, je bydliště bakterií. Takže bych zvolil jednoznačně syntetiku. Tím Savem rozhodně nemůžeš nic pokazit, laborování nad tvrdou, měkkou, popř. destilkou je nesmysl.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
TOMI BOY
Příspěvky: 52
Registrován: 26. 6. 2010, 9:00

12. 7. 2010, 6:21

co sa tyka tej vody nieje to taky nezmysel. ( Nazou neviem musim pozriet dodaci list ) vydrzi cca 10 rokou bez vymeny a staci dolievat vodu za 2 roky som dolial max 5l emulzie aby som dodrzal koncentraciu. je super na dural a da sa velmi dobre pouzivat aj na ocel.

na pile som ju riedil vodou z kohutika ktora je natolko tvrda ze sa to uz pomali bude dat merat v HRc a emulzia mi vydrzala 1a pol roka a potom zacala jemne zapachat v CNC riadim demi vodou a je to v pohode
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2010, 9:59

Díky za odpovědi. Ale to Savo se mi nějak nezdá - vždyť to je v podstatě zředěná kyselina chlorovodíková, a po té všechno strašně reziví, ne?
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2010, 10:38

Krutor píše:Díky za odpovědi. Ale to Savo se mi nějak nezdá - vždyť to je v podstatě zředěná kyselina chlorovodíková, a po té všechno strašně reziví, ne?
V savu určitě není HCl, nevím jak jsi na toto přišel. Účinná látka v savu je chlornan sodný NaCl, to vím náhodou naprosto přesně :D
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 7. 2010, 10:50

magi píše: V savu určitě není HCl, nevím jak jsi na toto přišel. Účinná látka v savu je chlornan sodný NaCl, to vím náhodou naprosto přesně :D
Tak NaCl by jsi si mohl tak akorát osolit a dívat se jak vše rezne.
Správný vzorec je NaClO.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2010, 10:57

Josef píše:
magi píše: V savu určitě není HCl, nevím jak jsi na toto přišel. Účinná látka v savu je chlornan sodný NaCl, to vím náhodou naprosto přesně :D
Tak NaCl by jsi si mohl tak akorát osolit a dívat se jak vše rezne.
Správný vzorec je NaClO.
Pardon, to O mi uteklo :D
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

13. 7. 2010, 11:24

No a ten chlornan právě uvolňuje ten (zapomenutej) kyslík, jenž v atomárním stavu hubí velice dobře ty breberky (proto to funguje). Ale zbude nám právě ten NaCl v emulzi, který stroje budou jistě milovat. Jako bonus získáme ještě při sebemenší kyselosti roztoku (stačí CO2 ze vzduchu) něco chloru z rozkladu chlornanu, který jistě kovové součástky také potěší.... nemluvě o smradu pokud bychom chtěli dosáhnout rozumné koncentrace (Savo má asi 3-5%) a nutnosti stále dolévat (a tím zvašovat koncentraci soli atd atd).

Tedy nechci Vám do toho kecat, ale existujou podstatě lepší, účinnější, déle působící a jinak vhodnější baktericidní přípravky naž Savo.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2010, 11:28

Ja taky psal že má použít Parasol a pak se to nezkazí. I bez sava. A toho sava se tam pochopitelně neleje kýbl, ale cca velkej panák.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

13. 7. 2010, 11:32

Nojo.. ale na kolik emulze? Pokud na deset nebo padesát litrů, tak je to opatření ve stylu "nepomůže a prakticky neuškodí" ;) . Psal jsem to proto, aby někdo nevzal kýbl emulze a nenalil do toho půllitr Sava v dopbré víře že mu to pak dva roky nezplesniví - a pak se nedivil že jediný co "zplesnivělo" byl stroj...

Nic osobního, ale chlor (chloridy, chlornan, HCl atd atd) a železo fakt ne... ;) .
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2010, 11:35

Pruduch píše:Nojo.. ale na kolik emulze? Pokud na deset nebo padesát litrů, tak je to opatření ve stylu "nepomůže a prakticky neuškodí" ;) . Psal jsem to proto, aby někdo nevzal kýbl emulze a nenalil do toho půllitr Sava v dopbré víře že mu to pak dva roky nezplesniví - a pak se nedivil že jediný co "zplesnivělo" byl stroj...

Nic osobního, ale chlor (chloridy, chlornan, HCl atd atd) a železo fakt ne... ;) .
Velkej panák do 10l roztoku. Mimochodem, co myslíš že se dávkuje do pitné vody ve vodovodním řádu? Jde o to napodobit městskou vodu.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

13. 7. 2010, 11:43

No samozřejmě že vím co se dávkuje do pitné nebo např. bazénové vody... jenže tam se to měří, kolik čeho (v úpravně se dávkuje například i NaOH nebo H2SO4 a přesto sírovku nikdo doma nepije, nebo si s ní nevylepšuje vodu s tím, že ve vodárně to tam stejně dávaj že...).

Já se hádat nechci, ale můj názor je, že přidávat do jakékoli emulze (která mimochodem bývá nějakým biocidem ošetřena již z výroby) na obráběcím stroji Savo, byť i jen panáka, je nesmysl (tedy pokud dotyčný není chemik, nemá vše změřeno a spočítáno a zanalyzováno a naprosto přesně neví co dělá). A pokud to přesto někdo dělá, neměl by to radit ostatním ;) . BTW panák v deseti litrech emulze bude fungovat proti mikroorganismům tak několik hodin až dní, víc ne.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

14. 7. 2010, 8:55

Já mám v hodně kazivý emulzi už dva roky vyzkoušenou jednu věc a to smotanej měděnej plech.Smotanej tak aby to nevzalo a neucpalo čerpadlo.Když emulzi odleju tak za tři dny je jak sražený mlíko.S mědí dva roky a nic.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“