Stará dobrá klasika

obrabeni na klasice
Odpovědět
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

15. 4. 2016, 9:25

Pěkný večer, přikládám pár obrázků samostatného vřeteníku.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Dorazový šroub M9x0,75 se zašroubovává do tělesa suportu a v noniovém kroužku se posouvá- u frézky se naopak šrouboval do kroužku a posouval se v tělese suportu a měl pr.10. Kleština je z frézky, má pr. 10, závit M10x1, úhel 30°, v upínací trubce je stavitelný doraz. Trn pro sklíčidlo je ze samostatného vřeteníku, má pr. 10 osazený na 9, závit M9x1,25 a úhel 30°.
Na štítku frézky je ještě typ: FYZ.
Krytky jsou na vřeteníku jenom naražené, zadní kuželové pouzdro je zajištěné proti pootočení kolíčkem v drážce vřetena.
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

19. 4. 2016, 3:07

Vážení kolegové, netušíte někdo, zda se ještě někdy ve 20.letech používal na šroubech posuvu na suportech malých soustruhů místo trapézu metrický závit? Proč se ptám? Zkoušel jsem na tom svém vehementu (viz předchozí stránka) vymezit vůle, které jsou místy přímo zemědělské a přitom najednou koukám, že tam není trapéz, ale M14x2. Jestli je to origo, to netuším, na příčném suportu je extra nabastlený dodatečný novější, přesnější nonius, ale je to každopádně už pár desítek let starý určitě. Samozřejmě je to za ta léta hanebně vyběhaný (rozdíl na průměru šroubu mezi málo používaným koncem a jetým prostředkem je přes 0,2mm), matice, byť je dopínací, už dopnout dál nejde, je na doraz. Takže se budou vyrábět šrouby a matice nové a při té příležitosti tedy zvažuju, co a jak tam vrazit.

Nějaké fotky včetně orientačních rozměrů (baj voko, haksna a čínská šuplera) jsou na rajčeti: http://ladis1973.rajce.idnes.cz/posuv.sroub

V podstatě mám asi tři možnosti:

Vyrobit to sám - jako nejschůdnější vidím nechat metriku a závity říznout závitníkem + očkem, vyjde to na rozumný peníz, kupovat trapézový závitník a očko kvůli dvěma šroubům je z finančního hlediska nesmysl. 2mm stoupání bohužel ten můj potvor neumí, jinak bych si ten trapéz zkusil vytočit sám, stoupání chci ponechat 2mm kvůli noniusům.

Další možnost je koupit tyče a 2 matice u Valenty a dopasovat si k nim zbytek hřídele nalisováním a zajištěním kolíkem. Jak by tohle fungovalo, netuším, průměry musím zachovat a moc masa tam na to není.

Třetí možností je zadání výroby někomu externímu.

Poslední veselost je ta, že úchytové díry matic na šrouby jsou vytlučené do oválu - šrouby jsou M5, díra má už v podélném směru 5,5mm... Jak byste tohle řešili? Převrtat na šrouby M6 nebo ještě na víc a nalisovat a zalepit tam pouzdra? Místa je tam dost, vedení má šířku něco přes 30mm, současná matice 28mm). Jinak pro pobavení... když se teď ty vůle nasčítají, pochoduje příčný suport sem tam skoro o 2mm, podélný asi o 1mm... děsná sranda zvlášť při upichování :twisted: Díky za rady!
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1005
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

19. 4. 2016, 4:57

Vzhledem k tomu, jak je dnes snadné komunikovat na dálku (Internet, že jo) hlasuju pro zadání výroby někomu externímu (tady z fóra).

A možná, že časem ten soustružek vylepšíš o možnost řezat závity se stoupáním 2mm.

K oválu oválu 5,5mm... nalisovat a zalepit tam pouzdra se mi jeví jako správná odpověď (ale můj pohled je omezen na to, co jsem si zatím tady na fóru přečetl).
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

19. 4. 2016, 7:17

Podle mě to byl původně trapézovej Tr14x2. Je vylítanej až do ostra což neni nic zvláštního a taky ho už moh v minulosti někdo redukovat. Poctivá a skoro jediná rozumná je vyrobit novej v kuse a k němu matici. To dopasování šroubu na zbytek hřídele se u takhle malýho šroubu nevyplatí.

Ty větší díry ničemu nevaděj. Uděláš novou matici sesadíš jí na posuvovej šroub a dotáhneš upevňovací šroubky po spasování se suportem a matici se suportem svrtáš a skolíkuješ.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2016, 8:49

vzduchová brusná pinola na nástrojovku http://www.heinmanmachinery.com/product/46/FCG-610" onclick="window.open(this.href);return false;
za 24h na to prý nikdo nezavolal, tak jsem si pro to dojel já, je to prakticky novátor, musel jsem to ještě očistit od konzervačního tuku :wink:
P1120321.JPG
v dnešní době cnc brusek už to jde řadit do staré dobré klasiky, ale pořád neuvěřitelně kouzelný přístroj :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 5. 2016, 8:57

nadhera, kde jsi to objevil ?
to by se mi libilo taky, závidím :lol:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2016, 9:12

Kvako1 píše:nadhera, kde jsi to objevil ?
to by se mi libilo taky, závidím :lol:
Normálně na bazosi v kovoobrabecich to bylo, ani na to nekoukalo moc lidi, docela jsem se divil když jsem tam volal :roll: paní říkala, že jsem první kdo se o to zajímal, tak mě spadla lžička do nedojedenýho salátu na stole a pelášil jsem pro to......
Já na to mám právě kleštiny 5C v komplet řadě, jinak k tomu byla taková redukce 5C/kleštiny na kameníčka (ty mám taky) i s upínací tyčí, a pak origo 5C/Mk2
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

12. 5. 2016, 9:12

kurva já sem na to psal maila...
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2016, 6:58

lukin1156 píše:kurva já sem na to psal maila...
to já taky dělám když o to zase tolik nestojím :mrgreen:
když o to stojím volám a když je to v nočních hodinách píšu mejla a ráno volám .
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 5. 2016, 7:14

tumlik píše:vzduchová brusná pinola na nástrojovku http://www.heinmanmachinery.com/product/46/FCG-610" onclick="window.open(this.href);return false;
za 24h na to prý nikdo nezavolal, tak jsem si pro to dojel já, je to prakticky novátor, musel jsem to ještě očistit od konzervačního tuku :wink:
P1120321.JPG
v dnešní době cnc brusek už to jde řadit do staré dobré klasiky, ale pořád neuvěřitelně kouzelný přístroj :D
Měl bych takovou malou prosbu - šlo by z toho vytáhnout tu špindli :D a vyfotit tu dírů? Zajímalo by mě jak tam mají udělané ty kanály - jestli jsou tam jenom ty tři díry po 120° (jako má KO LEE), nebo jestli je tam to přehonované sintrované futro a nebo ta smršť :mrgreen: malých otvorů. Kdyby se dala změřit vůle, taky by mi to pomohlo - měla by být cca 0.005 - 0.007mm.
Předem díky.
Btw, ten Heinmannmachinery jsou akorát obchodníci - ve skutečnosti to je Falcon (Chevalier) z taiwanu.
http://www.chevalier.com.tw/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2016, 7:44

milan584 píše:
tumlik píše:vzduchová brusná pinola na nástrojovku http://www.heinmanmachinery.com/product/46/FCG-610" onclick="window.open(this.href);return false;
za 24h na to prý nikdo nezavolal, tak jsem si pro to dojel já, je to prakticky novátor, musel jsem to ještě očistit od konzervačního tuku :wink:
Příloha P1120321.JPG je dlouhodobě nedostupná.
v dnešní době cnc brusek už to jde řadit do staré dobré klasiky, ale pořád neuvěřitelně kouzelný přístroj :D
Měl bych takovou malou prosbu - šlo by z toho vytáhnout tu špindli :D a vyfotit tu dírů? Zajímalo by mě jak tam mají udělané ty kanály - jestli jsou tam jenom ty tři díry po 120° (jako má KO LEE), nebo jestli je tam to přehonované sintrované futro a nebo ta smršť :mrgreen: malých otvorů. Kdyby se dala změřit vůle, taky by mi to pomohlo - měla by být cca 0.005 - 0.007mm.
Předem díky.
Btw, ten Heinmannmachinery jsou akorát obchodníci - ve skutečnosti to je Falcon (Chevalier) z taiwanu.
http://www.chevalier.com.tw/" onclick="window.open(this.href);return false;
jj já vím, nechtělo se mi to hledat, to bylo první co jsem našel na google :)
ano ,ko lee samože znám, původně jsem měl v plánu si to taky vyrábět, mám tady na to i nějaké věci a blok litiny, tohle je ale hliníkové tělo a ta honovaná trubka je do toho zalisovaná, znám variantu ze spékaného prášku, kde to probublává o tom jsme se kdysi bavili s Ferdou, ale tohle má 6 děr 3 + 3 po 120, kanály na díry jsou navrtané podélně s osou v bloku a pak až to jde do té honované trubky, vzdálenost jsem neměřil, fotku jsem dělal hned jak jsem to dovezl, ten vnitřek ti budu muset změřit trubka má 47,57mm, to vím z hlavy páč jsem si na to dělal včera dorazovej kroužek :) , co teda není vychytaný tak na dělícím kroužku je šroub na utahování a těch pár gramů je teda dost nevývažek :D dá se to vyřešit elegantněji, jinak posun mikrometrického palce je kopie ko lee, ale dle mého je to takové dost gumové, to by se dalo taky vyřešit mnohem lépe :roll: a nahoře mě tomu chybí T drážka, už jsem na to nachystal pěknej kus litiny :wink:
tady ode mě, a ještě jedna z webu
P1120319.JPG
Air-quill4.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

13. 5. 2016, 8:23

O tomhle jednom vehementu vim. Sice neni tovární, ale je vyrobenej ve fabrice nástrojařem. Odrazovalo mě ale to použití vzduchu. Jak moc to z toho "fičí" ven?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 5. 2016, 9:50

Zbýňa píše:O tomhle jednom vehementu vim. Sice neni tovární, ale je vyrobenej ve fabrice nástrojařem. Odrazovalo mě ale to použití vzduchu. Jak moc to z toho "fičí" ven?
Když je to dělaný dobře, tak cca skoro nula :) .
Ovšem to vřeteno by mělo být nitridované a celé zvenku tak v 0.003, díra honovaná, přesnost cca podobná :-) - to ovšem není nic jednoduchého.
Proto taky ty čínský "vřetena" :mrgreen: :shock: (třeba u těch kopií Deckelů - Darex a spol. ) běhají tak, že to vůbec nejde použít.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2016, 12:47

Zbýňa píše:O tomhle jednom vehementu vim. Sice neni tovární, ale je vyrobenej ve fabrice nástrojařem. Odrazovalo mě ale to použití vzduchu. Jak moc to z toho "fičí" ven?
No asi takhle, když to zapneš a stojíš u toho tak z toho nic poslechově nefičí, vůbec nejde poznat, že do toho jde vzduch, chová se to klidně. Při práci cítíš na ruce jemně ten vzduchový polštář když dáš tu ruku k tomu, test "fičitelnosti" jsem provedl následovný, kompík objem 50ltr. nějaká trubka k tomu: zapnuto, spíná při 0,6Mpa-natlakováno na 0,86Mpa- makal jsem s tím přesně 15 minut a pak kompík při 0,6 sepl .kolik je tedy litrová spotřeba za minutu se mě počítat nechce, ale jak píše milan skoro nula to není :D ten vzduch samože někam musí letět i když je to obrobené s minimální vůlí, po vypnutí vzduchu s tím jakože pohneš, ale hodně tuze, já ten rozdíl jak to rozhodím změřím
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

2. 6. 2016, 10:40

Kdo maže, ten jede a pro ty, co mažou kapacími maznicemi, přikládám tabulku výpočtu teoretické doporučené spotřeby oleje v cm3/h. Staženo ze stránek jednoho německého výrobce maznic.

Všechny rozměry v mm. V prvním sloupci jsou druhy mazaných uložení: 1) valivá ložiska 2) kluzná ložiska 3) plochá vedení 4) válcová vedení 5) kuličková vedení 6) ozubená kola 7) řetězy 8) vačky

Ve druhém sloupci pak vzorec výpočtu: 1) 0,004 x střední průměr x počet řad (stejné pro kuličková, válečková a jehlová ložiska) 2) 0,002 x průměr x délka 3) 0,0006 x šířka x délka + posuv 4) 0,0002 x průměr x délka + posuv 5) 0,001 x délka x počet řad 6) 0.0005 x střední průměr x šířka zubu 7) 0.00008 x délka x šířka 8.) 0.002 x obvod x šířka
Přílohy
cache_2432745739.png
cache_2432745739.png (7.67 KiB) Zobrazeno 5800 x
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“