Frézka FGU-32 - Rady,nápady,zkušenosti

obrabeni na klasice
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

25. 6. 2011, 7:03

Věřím,že uživatelů této frézky domácího výrobce je dost a dost..
Pište zde vaše postřehy ohledně frézky samotné a jejího používání,pro začátek bude stačit,když alespoň potvrdíte příspěvkem,že s ní máte zkušenosti ať o sobě víme.
Sám jsem k této mašině přišel v podstatě jako slepý k houslím a bohužel nebyl nikdo kdo by mně na ní pořádně zaučil.Můj stroj je z roku 1987 a "generálka" kolem roku 2005.(Ty lemply z Lipniku co ji generálkovali bych nejradši seřezal hadicí!)
Podle mně je mašina ve stavu buď na generálku nebo do šrotu,ale to bohužel nedokážu a ani nemohu ovlivnit.
Dokumentaci také žádnou nemám a to co umim jsem se naučil sám.
Zajímaly by mně možnosti programů,tedy co to všechno umí a taky proč mi nefunguje "zpevnění" posuvů :(
A je toho mnoho a mnoho..


// Edit - Smazán neodpovídající obrázek
Naposledy upravil(a) RAIDEN dne 5. 7. 2011, 8:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

4. 7. 2011, 10:39

Popřípadě někdo se zkušenostmi s podobným typem :D
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

4. 7. 2011, 5:51

Mám několik let praxe na FGV 32 a můžu říct že je to opravdu fajn stroj. Viděl jsem, jak na ní kolega 4zubou frézou pr. 50 profrézoval drážku dobře 100mm hlubokou najednou!!! Materiál byl asi 14 220, posuv nejmenší, tedy 16. Kdybych tohle neviděl, nevěřil bych. Jinak je to spolehlivá a přesná mašina, když se o ni člověk stará, přežije i mnohé dnešní stroje. Dá se seřídit i na sériovou práci, kdy jsou pohyby stolu řízené narážkami přes mikrospínače. Jdou tak řešit jen jednoduché pohyby, ale pořád je to lepší než tisíckrát mačkat ta samá tlačítka. Co vím, jsou i stroje s kuličkovým šroubem, ale asi jich bude poskrovnu. Kdybych hledal velkou mašinu, nad typy FGV, FGU a FGHE 32 bych se dvakrát nerozmýšlel.
Mimochodem, na fotu je nejspíš FGV 40, FGV 32 vídám každý den a tahle mi k ní nepasuje :)
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

5. 7. 2011, 8:45

Ahoj,díky za reakci.

Obrázek je převzatý ze stránky TOS.
Z těch různých variací na tento stroj,tedy FGU 32 by mi fakt hráblo OMG! :evil:
Stroj co mám k dispozici vyráběli za totáče někde v kooperaci Skopje,boha jeho...



Moje mašina vypadá přesněji takto:

Obrázek



Jen hlavu má takovouhle:

Obrázek




Goor píše:Viděl jsem, jak na ní kolega 4zubou frézou pr. 50 profrézoval drážku dobře 100mm hlubokou najednou!!!
Ha ha ha... Tak to bych si ani neškrtl :( To fakt ne,absolutně...

Moc fajn stroj to není,poprvé jsem se s ní setkal tak 10let zpátky,tehdál jsme si dělali pr**l,že to je tak pro automechanika,když potřebuje nějakou drážtičku :D No prostě člověk zhýčkaný jinou a lepší mašinou...

Pokud jde o programy,tak se mi podařilo nastavit jen - přijede rychloposuvem--zpomalí--přejede strojním posuvem--a vrátí se zpět. Pak ještě jeden cyklus,to samé ale s odskokem 0,5mm.

Taky mně štvě,že odskakuje motorem a tak ji to chvilku trvá.

Měl jsem mašinu FGSV 32 po generálce a troufám si říct,že lepší klasická mašina na světě není a to do dnes :(
Výkonná mašina s hydraulickým upínáním nástrojů,mohls frézovat plátkovým kotoučem..paráda.
Programy naprosto jednoduše nastavitelné (na 3 dorazy) A navíc uměla i tohle:
Obrázek

Prostě si třeba strojně srážet hrany pro svařenec a kolem dokola. A ano,je to pořád klasika a ne CNC.
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

6. 7. 2011, 1:52

Tak ten dvojkloubový vřeteník co máš na mašině znám, bylo to původně na mašině FGHE 32, je to mašina se dvěma nezávislými pohony - byl nasazený na horním posuvném ramenu, na který se normálně zespodu dává opěrné ložisko pro podepření dlouhých vodorovných trnů. Ten vřeteník je fajn, ale jen na jemnější práci - nemá to skoro žádnou tuhost. Frézovat na tom negativní hlavou pr. 125 se snad ani nedá. Je to však zajímavá možnost, jak frézovat dlouhé úkosy bez sklopných svěráků. Na nastavení úhlu jsou speciální tabulky.
Jinak mašiny řady FG jsou ještě moc fajn oproti strojům z NDR. Měl jsem tu čest s typem FSS 315E , ta mašina měla kluzné plochy na konzole z měkké (!) litiny a jezdilo po tom něco jako ferodo - taková vrstva černého materiálu. Byla z r. 1987, bylo to řízené elektronikou a daly se nastavit i programy jak píšeš. Pokud to bylo vůbec v provozu, zkrátka hrůza a děs.
FGU 32 jsem si zkusil prvně na učilišti, vedle FA3 a FA4 to byla aspoň trochu modernější mašina. Ten pokles konzoly opravdu chvilku trvá, ale neznám nikoho, komu by to nějak moc vadilo. No a strojní upnutí nástroje bylo dostupné i pro FGV 32, aspoň podle manuálu.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

12. 7. 2011, 9:53

Nechci Vám do toho zasahovat, ale zdá se že si pletete pojem a dojem.
Ta diagonální hlava na fotce nese označení IUG a montovala se výhradně na frézku FGS25/32.
Tuhá je dostatečně a frézovat negativem TK plátkovou hlavou lze úplně v pohodě (mockrát vyzkoušeno).

Na frézky FGH či FGU hlava IUG v žádném případě nepasuje, když už tak je to podobná a má označení IFP.
Na FGH nebo FGU se montovaly běžně hlavy otočně buď jen v ose Y (IFV) nebo v osách X a Y (IFU), případně obrážecí IOF.
Právě IFU je ta, co není dostatečně tuhá a existuje k ní to podpěrné ložisko na rameni.

Tyhle označení vím naprosto bezpečně, protože jsem na FGS25/32 dělal asi 2 roky právě se zmíněnou hlavou IUG.
V řadě předemnou stála jakási ruská potvora, další byla FGU a další FGH.
Hned za mnou stála FNK25A.
Mezi FGS a obyčejnými tj. FGH a FGU je postatný rozdíl a sice u FGS jezdí v Ynu vřeteník, zatímco u FGH a FGU jezdí v Ynu stůl. Tenhle rozdíl mě osobně při neustálém přebíhání z mašiny na mašinu stál docela dost polámaných nástrojů :D
Přílohy
hlava25.jpg
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

16. 7. 2011, 11:30

Nevím přesně, jak je označená ta naše kloubová hlava, byla na FGHE 32. Ta mašina má místo ramena pro opěrné ložisko druhý pojížděcí vřeteník a ta hlava byla na něm. Dalo se tedy pracovat vodorovným i svislým vřetenem společně, má to na sobě nezávislé pohony. Posuvy jsou jako na FGV, stůl na konzoli pojíždí jak v Xu, tak v Yu. U nás tu hlavu dali pryč, údajně kvůli malé tuhosti a taky že to bylo strašně vysoko od stolu. To FGHEčko je dost univerzální, jenom nejde natočit stůl jako u FGU. Máme na něm na výstupu z vodorovného vřetena nasazený svislý vřeteník, otočný jen okolo vodorovné osy. To horní vřeteno má pohon 4kw (vodorovné má 5,5kw) a ani jsem ho nikdy neviděl pracovat.
elaxes
Příspěvky: 81
Registrován: 6. 6. 2011, 7:54

22. 9. 2011, 7:37

Doma máme podobný stroj, len FGV 32, je to varianta FGU. Nemám tej fréze čo vytknúť, len má trocha pomalé vreteno, max. otáčky 1400/min. a to vôbec nepoužívam lebo to strašne hučí, takže max.1000. Na veľké frézy je to "mašina", napr s 160mm frézovacou hlavou mám dojem ako keby bola k nej stvorená :D

Len má problémy tým, keď ide x-ový stôl nadoraz doľava a potom nadoraz doprava, tak sa trochu "nakloní"....je to asi spôsobené opotrebením, ale to na nej nevidím, a lišty som už uťahoval, tak neviem. Riešim to takže utiahnem Z-posuv takýmy dvoma obrovskými skrutkami z boku....a už drží... inak som si na tú mašinu zvykol :D
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

23. 9. 2011, 1:06

To naklonění stolu je způsobené vydřeným vedením na stojanu, je tam už vůle. Váha podélného stolu ssebou vezme i konzolu a ta se na stojanu viklá. Nejlíp je to znát při frézování dlouhého kusu přímo na stole, je směrem k okrajům slabší. Anebo i při vrtání děr s velkou roztečí, když se konzola se stolem nahne, nikdy tam ta rozteč nebude. Já to na své FGV 32 v práci taky zažil, je to typický problém konzolových frézek.
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

11. 12. 2011, 12:26

Má někdo představu kolik by u takového stroje stála generálka? Popřípadě rovnou to předělat na CNC?
Mám smůlu v tom,že mám nadřízeného idiota a jeho řešení stavu stroje je: nechat to jak to je a až práce nebude možná tak vyšrotovat.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

11. 12. 2011, 5:44

RAIDEN píše:Má někdo představu kolik by u takového stroje stála generálka? Popřípadě rovnou to předělat na CNC?
Mám smůlu v tom,že mám nadřízeného idiota a jeho řešení stavu stroje je: nechat to jak to je a až práce nebude možná tak vyšrotovat.
Predelat na CNC je zhovadilost. Jednoducha generalka -zaskrabani vedeni, oprava spevnujicich valecku. Suma sumarum asi 80tisic.

Podobnou frezku , ale FGS40 NC, predelat jen system z Tesla na Mefi - 400tis.
Kdyz jsem porovnal s DMC 635V uplne novym za 1,2 mil (se zasobnikem nastroju a mnohem lepsim chlazenim, system Haid530). Tak nevim. Tech 400tis je pro ty co nevi co s penezi.

Kdyz se podivas na nazor nadrizeneho idiota, tak zase takovy idiot to nebude. Ta generalka je casto drazsi nez, kdyz si ten samy stroj koupi z jine firmy a v daleko lepsim stavu (to je dnesni doba).
Ja mam na dilne FGS 32 dva stroje vedle CNC frezovacich center a nedam na ne jako technolog dopustit. Naproti tomu mi chce reditel vnutit skoro novej podobny stroj HECKERT (pouzival se jen v prototipovne na jemne doladovani). Tak se jej snazim lehce poslat do pr.... s timto ovladanim.
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

11. 12. 2011, 8:22

Dobře tedy,zásada je negenerálkovat,neopravovat a nepředělávat.Já jen,že je tu spoustu kutilů co jsou schopni jít až tak daleko,že si udělají vlastní těleso stroje ze svařence a z polymerbetonum,no vřeteno třeba z dělícího přístroje :D

Já osobně bych to taky nejradši vyhodil,ale potíž je v tom,že nám už na dílnu nic nekoupí.
A přesvědčit ty šašky co za 50let života neviděli pořádnou mašinu,aby nám něco pořádnýho koupili tak to už snad radši vymámit z jalový krávy tele,protože by to skončilo s větším úspěchem :(
Btw:Ten Deckel 635V by byl fakt luxusní....škoda,že asi utopie..
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

8. 1. 2012, 7:36

Hele hoši,ještě otázečku :D Je normální,že jak je červená šipka tak mám z boku 3,8mm mezeru??


Obrázek
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

11. 1. 2012, 5:17

Viděl bych to jako normální, tyhle stroje mají přesné vedení uprostřed, tedy po stranách šroubu pro příčný posuv. Je to přístupné po sundání těch krycích zásuvných plechů.
Uživatelský avatar
RAIDEN
Příspěvky: 121
Registrován: 29. 5. 2011, 9:31

11. 1. 2012, 8:39

Goor píše:Viděl bych to jako normální
No to nevim,ten bok je pěkně opracovaný,přesně jako kluzná plocha..Ale žádné pravítko tam nepatří a určitě tam nebylo.Tak nějak mi přijde jakoby ten co ji generálkoval tak ten bok vyfrézoval až moc! :evil:
Goor píše:tyhle stroje mají přesné vedení uprostřed, tedy po stranách šroubu pro příčný posuv. Je to přístupné po sundání těch krycích zásuvných plechů.
Jo přesně tak!Minulej tejden jsem to rozdělával.A je tam litinovej domeček a v něm matice z bronzi(Ta je uplně v pr****)
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“