Levné obrážečky - průběžná aktualizace

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Martin.S
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 12. 2020, 8:22

23. 1. 2022, 6:34

Ahoj na tu jsem se byl podívat včera jel sem kvůli tomu 350 km a je to katastrofa. Nestojí to za to tam ani jezdit rez je opravdu hlobkovej prý to stalo 10 let někde v hale. Točí se to ale dělá to prapodivné zvuky a ještě navíc je tam ve strojovně navařovaná paskovina byla tam asi prasklá litina. Za mě cena šrotu.
Aris
Příspěvky: 677
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

12. 2. 2022, 5:02

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1483487 ... azecka.php

HOV 16, ale těžko říct, jestli je levná, cena je dohodou. Na druhou stranu těchto malých vertikálních obrážeček a v dobrém stavu moc není.
Screenshot_20220212-180210_Chrome.jpg
Uživatelský avatar
pieskomil
Příspěvky: 144
Registrován: 7. 2. 2015, 10:39

12. 2. 2022, 9:24

To že cena bude raketa napovedá milión výkričníkov v texte. To aby všetkým bolo jasné že za ten výborný stav bude treba dobre zaplatiť. :roll:
Aris
Příspěvky: 677
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

13. 2. 2022, 9:16

Na cenu jsem se zeptal, chce za to 92 000 Kč.
A je to hodně, nebo málo? Myslím, že když už si někdo chce pořídit takový stroj a má pro něj práci, tak to není přehnané. Pochopitelně jestli jde opravdu o stav nového stroje.)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

13. 2. 2022, 3:52

No dobře, ale jakou práci nejsi schopen udělat na šepingu, který koupíš za 20 000,-? Stejně tak na frézce s obrážecí hlavou (třeba FA3) kterou koupíš - já nevím, třeba za 40 000,-. A uděláš na tom, hlavně tedy na té frézce, i plno jiných věcí než na svislé obrážečce.
Je tedy pravda, že jak šeping, tak hlavně tedy frézka (zvláště v případě FA3), zaberou víc místa než svislá obrážečka a že při použití obrážecí hlavy na frézce trpí převody. Nicméně je to právě o tom místu - kdo má místo v podstatě na jednoúčelový stroj a ještě za 90 000,- (a to stav jako nová bych moc nevěřil - jako že na ní nikdo nedělal???) ...

Já jsem třeba koupi šeping od jednoho strojaře za 3 000,-. Celkem v slušném stavu, předtím byl v nějakém učňáku uměleckých řemesel. Nějakou dobu jsem nad tím uvažoval právě kvůli místu. Pak jsem to vzal, protože tím třeba přerovnám desku 400x400 mm, (na délku to FA3 samozřejmě dá, ale na šířku ne), pro některé účely je výstup že šepingu lepší než po frézování, a můžu tím dělat i drážky v náboji místo na frézce s hlavou a zatěžovat převody. A když mi bude zavázet, tak věřím že ho vzhledem ke kupní ceně prodám bez ztráty …
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

15. 2. 2022, 12:02

No předně,je třeba si přiznat,že to je překupník.(Tedy ten podepsanej je nějakej jeho pikolík,ale stojí za ním celkem solidně zatahanej překupník.Dřív sídlil v Hostivaři) Tedy cenu určitě moc dobře zná a bude odpovíedat stavu,protože to není sběratel typu Karla.No a k mašině- je to stroj oblíbenosti třeba soustruhu MN, takže ceny jdou vysoko- zabere málo placu a udělá hodně práce. Samozřejmě fantazírovat možností náhrady strojem za dvacku (kterým?- snad něco šlapacího,předválečného?) nebo přídavným zařízením na frézku je blábolení diletanta. Předně, má to hup 160mm, to přídavky nemívají. Pak jde také o pracovní výšku, protože na tuhle mašinu se vzhledem k použití běžně dává univerzálka. Když na tvoji oblíbenou FA3 dáš dělící stůl a na něj univerzálku, vznikne krásná sestava,ale upnout tam obrobek už nejspíš nepůjde. To ale neva,protože jsi ušetřil. Další věc je,že ta mašina umí třeba obrážet s kruhovým posuvem, což ta frézka taky nikdy umět nebude.. Prostě je to speciálek,který nemá konkurenci,takže kdo ví o co jde si jí děsně cení..
Naposledy upravil(a) david.1 dne 16. 2. 2022, 12:15, celkem upraveno 1 x.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2022, 4:10

Blábolení diletanta je spíš co tu teď předvádíš ty. Zvláštní, že se to na tom šepingu normálně dělá. Že by byly šepingy v ceně 20 - 30 k šlapací nebo prvorepublikové jsem si teda nikdy nevšiml.
A co komu brání tu šťouchací hlavu otočit o 90st a na konec stolu dát otočák co se dá stavět na bok a na něj univerzálku, nebo rovnou použít děličku s univerzálkou.
Parametry té HOV-16 neznám, ale nepřijde mi tedy, že by tam bylo nějak víc místa než u FA3 když se spustí stůl úplně dolů.

Říct na CNC fóru, že frézka někdy něco nebude umět, je docela troufám si říct svatokrádež. Světe div se, s CNC se dá frézka přeškolit i na odvalovačku.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 2. 2022, 6:48

Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

15. 2. 2022, 7:20

Ono je potřeba si uvědomit, že svislá obrážečka nebyla vynalezena pro uspokojení garážových kutilů, ale jedná se o stroj do výroby (firmy) a tam nikdo neměl (a nemá) čas sundavat nějakou vertikální hlavu, nasazovat šťouchací, nasazovat otočák, všechno vystředit a voalá za dvě hodiny máme hotovou perodrážku a pak zase hodina než to naházíme všechno zpátky.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2022, 7:55

Toho jsem si samozřejmě Zbýňo vědom a beru to tak. My ale nejsme fabrika s velkou tovární halou. A i profíci bojují s místem.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

16. 2. 2022, 12:13

aleshonsa píše: 15. 2. 2022, 4:10 Blábolení diletanta je spíš co tu teď předvádíš ty. Zvláštní, že se to na tom šepingu normálně dělá. Že by byly šepingy v ceně 20 - 30 k šlapací nebo prvorepublikové jsem si teda nikdy nevšiml.
A co komu brání tu šťouchací hlavu otočit o 90st a na konec stolu dát otočák co se dá stavět na bok a na něj univerzálku, nebo rovnou použít děličku s univerzálkou.
Parametry té HOV-16 neznám, ale nepřijde mi tedy, že by tam bylo nějak víc místa než u FA3 když se spustí stůl úplně dolů.

Říct na CNC fóru, že frézka někdy něco nebude umět, je docela troufám si říct svatokrádež. Světe div se, s CNC se dá frézka přeškolit i na odvalovačku.
No,tak nejdřív se tady čertíš a pak -asi na potvrzení toho,jak jsi v obraze sem plácneš takovou blbost :D ..Přečetl jsis ,co jsi napsal,když jsi vystřízlivěl'?Krom toho,že jsem psal,že ta obrážečka umí otáčení obrobku do řezu-což frézku nenaučíš,(nehodlám se bavit o poloamatérských vylepšeních starých strojů naplácáním serv a elektroniky, protože s tím si může hrát amatér- diletant,ale do výroby si takovou samochodku nikdo nedá) jde o to,že primárně se kvalita obrážečky měří podle tuhosti-a ta se určitě rapidně zvedne,když si na stůl chytíš na dva šrouby na výšku dělící stůl ,otočíš hlavu a nůž tam budeš posílat vodorovně.Možná by to mohlo nějak fungovat na Fa5 při dloubání jedné 6mm drážky na klínek do hl.30mm v řemenici z duralu,ale chtěl bych vidět ,jak bys takhle vysekl lícovanou( na kalibr) šestidrážku v -třeba jen v 50mm náboji z nezlepšené 14220.
Já vím,i k té tvojí fn22 byla ,,obrážecí" hlava, ale upřímně,je to tak do hliníku nebo mosazi a nožíkem tak max.5mm.
Já vím,že kolenovrt -amatér má jinej pohled na věc,než člověk,který potřebuje dělat víc,než jednu drážku na klínek celý den.V souvislosti s tuhostí a tím související přesností obrábění by jses měl zamyslet i to tom ,,odvalování ". Pokud ti stačí přesnost jakou dosahují umouněnci na pakistanitruck, potom ano,dá se odvalovat. To takhle můžeš tvrdit,že na tvé oblíbené frézce FA3 můžeš brousit, otáčky na to přece má a když místo frézy dáš brusný kotouč,tak z toho budou lítat jiskry a obrobek to taky tak nějak odrásá..
A co se týká ceny, šla,pokud vím řeč o sv. obrážečkách,ne o šepingu( s tím tvrzením nahraditelnosti svislé za vodorovnou obrážečku jsi začal ty).
Takže ,mohl bys sem dát pár odkazů na svislé obrážečky do těch zmíněných 30tis? Něco bych v té ceně koupil, pokud tedy bude mít posuvy, dělení a bude aspoň z 90% kompletní,bude držet pohromadě a bude už aspoň na pohon transmisí,ruční nechci...Poznámka o zabraném místě je taky scestná,protože ta 16 zabere místa opravdu málo-ani ne třetinu ,co ta tvoje FA3.
Prostě přesvědčuješ nás,že tvoje znalost těchto strojů se odvíjí z toho obrázku obrážečky z inzerátu.
Dojeď se na ní někam podívat,ať víš,jak vypadá naživo a rozšíříš si obzor..
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2022, 1:36

David.1 to chce umět číst. Kde jsem psal o svislé obrážeče za 20k???? Psal jsem o šepingu. Takže místo tebou zmiňovaných inzerátů ti spíš seženu něco, kde tě naučí pracovat s textem (čtení a porozumění, atd.).

No je fakt, že když tam ty serva/krokáče budeš instalovat ty, tak to bude prostě amatérská.

Mnou oblíbená FN22 a FA3 - vždyť ty máš ty samé stroje!!! Jo já zapomněl - já mam šrot a ty máš super přesné mašiny (protože jsi je z vlastní blbosti koupil za draho, takže dle tebe prostě musí být lepší než všech ostatních). Máš v dílně to samé jako já a jako většina tady. Tak se uklidni.

Neustále tady frajeříš, jaký jsi profík, a přitom dle mého kde nic tu nic. A jen tak mimochodem - nebyl jsi to ty kdo tvrdil, že např. hrotová bruska bez vnitřního broušení je k ničemu (v jiném vlákně)? Protože máš prý v dílně málo místa na jednoúčelové stroje ... Jo já opět zapomněl, tobě jde o to hlavně prudit. Řeš si svoje mindráky jinde a jdi se už vážně bodnout!!!!
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2022, 1:38

Vlastně si za to můžu sám. David.1 jsem si zablokoval abych ty jeho jedovatosti nemusel číst. Z vlastní blbosti jsem jeho vstup rozklikl, přečetl si, a reagoval na něj ....
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

16. 2. 2022, 11:30

aleshonsa píše: 16. 2. 2022, 1:36 David.1 to chce umět číst. Kde jsem psal o svislé obrážeče za 20k???? Psal jsem o šepingu. Takže místo tebou zmiňovaných inzerátů ti spíš seženu něco, kde tě naučí pracovat s textem (čtení a porozumění, atd.).

No je fakt, že když tam ty serva/krokáče budeš instalovat ty, tak to bude prostě amatérská.

Mnou oblíbená FN22 a FA3 - vždyť ty máš ty samé stroje!!! Jo já zapomněl - já mam šrot a ty máš super přesné mašiny (protože jsi je z vlastní blbosti koupil za draho, takže dle tebe prostě musí být lepší než všech ostatních). Máš v dílně to samé jako já a jako většina tady. Tak se uklidni.

Neustále tady frajeříš, jaký jsi profík, a přitom dle mého kde nic tu nic. A jen tak mimochodem - nebyl jsi to ty kdo tvrdil, že např. hrotová bruska bez vnitřního broušení je k ničemu (v jiném vlákně)? Protože máš prý v dílně málo místa na jednoúčelové stroje ... Jo já opět zapomněl, tobě jde o to hlavně prudit. Řeš si svoje mindráky jinde a jdi se už vážně bodnout!!!!
Ach jo,inženýr, zase zanedbal medikaci... Tak pomalu a postupně:
Šla tady řeč o svislé obrážečce. K tomu jsi se ,,vyjádřil", že ji nahradíš vodorovnou za cenu 20- 30. Myslel jsem,že jsi pochopil,že je to kravina, a tak jsem tu cenu vztáhnul na tu svislou. Ok,moje blbost,neuvědomil jsem si,že inženýři-teoretici myslí jinak a musí se jim vše polopatě vysvětlit.
Co se týká těch frézek- zase je znát,že jsi neměl tu uklidňovací pilulku a pak to takhle dopadá.Nikdy jsem totiž nepsal,že mám FN 22. Neměl jsem,nemám,a v tomhle životě určitě mít nebudu-co bych s ní asi dělal??? A budeš se možná divit, nevzpomínám si,že bych psal,že mám v dílně FA3 a že na ní dělám. Mám ji,ale ne v dílně a nedělám na ni,ani trošku- právě proto,že v dílně mám lepší mašiny a nemám místo (a pro tu frézku ani práci) . A jestli myslíš,že jsem ji koupil za draho, tak to ti nevyvracím. Myslím si,že nebyla drahá ( to je samozřejmě relativní,protože pro tebe nemyslitelné,když je mašina dražší než kolik dávají ve šrotu :) ale stála tolik,že dnes bych za ní v tom šrotu ani moc neprodělal(když nebudu brát,že se mi za těch pár let po koupi,co jsem na ní dělal, párkrát zaplatila)...
Inženýre, já nepsal,že bych někdy snad měl vůbec čas a myšlenku cpát do stroje nějaká serva/ krokáče-ale ty máš jistě větší přehled,tak mi jen ukaž cestu, pošli mi odkaz na profesionálního výrobce,nebo jen obrázek nějaké univerzální svislé obrážečky,která pracuje aspoň s částečným řízením, nebo nedej bůh pohonem. Jistě jsi měl na mysli něco konkrétního.Mám pořád na mysli nějakého ofic. výrobce,ne amatéra. Docela mě to zajímá,protože pokud jsi opravdu první, tak vidím velikou šanci na tvé uplatnění- totiž když zkonstruuješ něco takového, přestaneš být jen terčem posměchu tady a zařadíš se po bok velikánů průmyslu: Fellows, Heidenhain, ing. Honsa , Kolben, Volman :D . To je přece pěkná vize,ne?
A co se týká té brusky,ano,stojím si za tím,že ta konkrétně zmíněná tvoje bruska-jednoúčelovka, pro broušení v sérii (teda původně,kdysi dávno,když ještě fungovala a byla celá),jakou jsi zachránil před šrotem je pro všechny,kdo tady čtou ty naše přestřelky jen krám,který zabírá místo. Myslím,že když ukážeš fotky toho nekompletního vraku i mistru Jergušovi,bude mít podobný názor.Jen tak pro zajímavost,už jsi ji rozběhl, nebo aspoň sehnal nějaké příslušenství?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 2. 2022, 3:46

Popravdě jediný kdo se mi tu posmívá, jsi ty a evidentně se v tom vyžíváš – prostě ubohost. Už jenom forma tvého posledního příspěvku (viz ty kecy o medikaci) mě akorát utvrzuje v dost negativním názoru na tvou osobu.

Mě by zajímalo, jestli jsi vůbec schopen pobrat co dost velká část lidí, kteří jsou tady na fóru, vůbec dělá a proč to dělá. Víc mě osloví nějaký amatér, co si postaví CNCčko i třeba z překližky nebo repasuje vyhořelé obráběcí centrum než lidi tvého typu. To jsou totiž lidi, kteří něco umí, a kdyby měli (finanční) možnosti tak by dokázali i o dost více. A nakonec proč ne – až se jednou dostanu k tomu třeba naučit přes CNC FA3 odvalovat tak to sem klidně dám. Věžím, že by to zaujalo mnohem víc lidí než to co tu teď opět předvádíš ty.

Zvláštní, že třeba tu FA3 používá plno profíků, jeden má i FN22. Stejně tak je zvláštní, že umí drážkovat na šepingu. Ale asi je to o tom, že kdo umí tak umí a neprudí na fóru. S tím strojovým parkem to mam dojem bylo jinak, než tvrdíš. Ale dohledávat to nebudu - mam lepší věci na práci než se prodírat těmi tvými jedovatostmi.

Podtrženo sečteno, já se vrátím k mé původní myšlence a to proč jsem si tě zablokoval - abych nemusel číst ty tvé jedovatosti a nereagoval na ně. Nehodlám zahnojovat vlákno a živit trolla jako jsi ty. Ale ty klidně můžeš pokračovat, jestli ti to dělá dobře. Lepší než když by sis ulevoval fackováním své staré u vás doma ….
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“