To mi hlava nebere toto

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

21. 2. 2021, 9:42

Aris píše: 20. 2. 2021, 7:13
Opravdu vnímáš nemovitost jako třeba pšenici nebo platinu = komodity?
A co přesně mají akcionáři bank z toho, že banka půjčuje na úrok menší než inflace?
No, pokud sis jí pořídil jen jako investici a nebydlíš v ní, tak je to komodita.
Zjednodušeně; když je inflace 4% a banka nepůjčuje, "prodělává" 4%. Když půjčí za 3% (čili pod mírou inflace), "prodělává" jen 1%.
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

21. 2. 2021, 9:50

banka peniaze získava od vkladateľov napr za 1% takže aj pri úrokovej sadzbe na úvery 3% zarába tie 2% rozdielu bez ohľadu na výšku inflácie.
už to tu zaznelo
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2021, 10:12

RaS píše: 21. 2. 2021, 8:01 Tak si tak rikam uroky z hypoteky 2% výnos nekde u tajneho aleshonza fondu 10% tak co ty penize vzit a protocit je tam treba na 5let fixace hypoteky..
Pujcis si 5mega s fixaci treba 30let se splatkou treba 20000mesicne nechas si stranou 250000 na rok splatek 4.75mega das na 10% tak za rok mas cca pul mega .. za 5let splatis hyposku a mas z nulovych penez cca 2mega.. to je slusnej byznysplan..
Proc to tak neděláš kdyz znas takove fondy?
pro zájemce o koupi nemovistosti je fajn, že existují lidi, kteří v nemovitostech/pozemcích nejedou, takže bych v zásadě nikomu tu jeho víru nerozmlouval, spíš naopak :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

21. 2. 2021, 10:24

romanf píše: 21. 2. 2021, 9:50 banka peniaze získava od vkladateľov napr za 1% takže aj pri úrokovej sadzbe na úvery 3% zarába tie 2% rozdielu bez ohľadu na výšku inflácie.
už to tu zaznelo
Proto jsem slovo prodělá taky dal do uvozovek. Inflace je pro banku v podstatě irelevantní pojem; banka si nešetří peníze, aby si něco kupovala. Kromě toho, co potřebuje na svůj provoz. Ale tím, jak je to všechno propojené, tak musí s inflací kalkulovat.
Dokud banka půjčuje za víc, než kolik dává střadatelům, tak vydělává.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 1:55

pafik píše: 21. 2. 2021, 10:24
romanf píše: 21. 2. 2021, 9:50 banka peniaze získava od vkladateľov napr za 1% takže aj pri úrokovej sadzbe na úvery 3% zarába tie 2% rozdielu bez ohľadu na výšku inflácie.
už to tu zaznelo
Proto jsem slovo prodělá taky dal do uvozovek. Inflace je pro banku v podstatě irelevantní pojem; banka si nešetří peníze, aby si něco kupovala. Kromě toho, co potřebuje na svůj provoz. Ale tím, jak je to všechno propojené, tak musí s inflací kalkulovat.
Dokud banka půjčuje za víc, než kolik dává střadatelům, tak vydělává.
Jenomže navíc zisk banky z půjček v % se, předpokládám, nepočítá vůči částce, kterou půjčili, ale vůči jejich vlastnímu majetku, který musí mít, aby ty půjčky mohli dělat. Zjednodušeně licenci od ČNB nedostaneš jako dnes když zakládáš s.r.o. se zakládacím kapitálem 1,- CZK, pak nejspíše bude mít nějaký fyzický majetek (počínaje vybavením kanceláří, konče těmi jejich pověstnými mramorovými paláci).

Koho to zajímá, tak by se to mělo dát dohledat z výročních nebo kvartálních zpráv. Komerční Banka a Erste Bank jsou kotované u nás na burze, takže tyhle reporty zveřejňovat musí.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 2:13

tumlik píše: 21. 2. 2021, 10:12
RaS píše: 21. 2. 2021, 8:01 Tak si tak rikam uroky z hypoteky 2% výnos nekde u tajneho aleshonza fondu 10% tak co ty penize vzit a protocit je tam treba na 5let fixace hypoteky..
Pujcis si 5mega s fixaci treba 30let se splatkou treba 20000mesicne nechas si stranou 250000 na rok splatek 4.75mega das na 10% tak za rok mas cca pul mega .. za 5let splatis hyposku a mas z nulovych penez cca 2mega.. to je slusnej byznysplan..
Proc to tak neděláš kdyz znas takove fondy?
pro zájemce o koupi nemovistosti je fajn, že existují lidi, kteří v nemovitostech/pozemcích nejedou, takže bych v zásadě nikomu tu jeho víru nerozmlouval, spíš naopak :D
Hele a kde jsem psal, že bych nemovitost nebo pozemek nicky nekoupil?
Já jsem jenom psal, že nehodlám být dluhouš, protože u dluhoušů poměrně často buší na dveře exekutor. A taky, že nehodlám vydělávat peníze a pak z nich živit banku. A taky že mi přijde lepší peníze, co vydělám raději nějak smysluplně investovat a pak teprve si za ně kupovat ledacos, třeba nemovitost.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 2:41

RaS píše: 21. 2. 2021, 8:01 Tak si tak rikam uroky z hypoteky 2% výnos nekde u tajneho aleshonza fondu 10% tak co ty penize vzit a protocit je tam treba na 5let fixace hypoteky..
Pujcis si 5mega s fixaci treba 30let se splatkou treba 20000mesicne nechas si stranou 250000 na rok splatek 4.75mega das na 10% tak za rok mas cca pul mega .. za 5let splatis hyposku a mas z nulovych penez cca 2mega.. to je slusnej byznysplan..
Proc to tak neděláš kdyz znas takove fondy?
Tak když jsi vymyslel tak geniální obchodní plán, proč to neuděláš ty?
Jenom takový dotaz - když zítra koupíš akcie a ty pak od té chvíle budou třeba 2 roky v řadě klesat, že to ve finále budou na 50% kupní ceny, a pak bude další třeba 4 roky trvat, než se dostanou na nákupní hodnotu (jako se to stalo za hypoteční krize), tak z čeho hodláš platit bance po dobu těch 6let splátky? Co na tom, že to pak dalších 8 let udělá dohromady 260% od tvé nákupní ceny.
Pak bych měl na tebe, jako na evidentně experta na kapitálové trhy, dotaz – když bych chtěl tedy udělat na burze expozici ostře větší než je moje momentální finanční hotovost, proč bych si měl na to půjčovat, když to jde třeba udělat přes termínované kontrakty?
Jinak tedy slyším poprvé, že když mi dá banka hypotéku na nákup nemovitosti, že by jí jaksi nevadilo, že tu nemovitost nekoupím a začnu s těmi penězi dělat něco úplně jiného.

Jinak já jsem nepsal, že znám nějaké fondy. Fondy mě nezajímají. Já jsem psal, že za posledních 100 let rostlo S&P 500 v průměru 8 – 10 % (podle toho, jaké složení indexu se uvažuje) ročně. Tj. očekávaný výnos z dlouhodobé investice do akcií je v průměru 8 – 10 % ročně. Stejně tak jsem psal, že je u té investice míra rizika, kterou já považuju za rozumnou.
Naposledy upravil(a) aleshonsa dne 21. 2. 2021, 2:51, celkem upraveno 1 x.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 2:50

testone píše: 21. 2. 2021, 9:08 mám pocit, že kolega HonSa tady tak před rokem-dvěma vymýšlel, jak ušetřit několik desetikorun na přepravě tuším FA3 (???)
no tak snad už takový starosti mít nebude, když umí investovat s 8-10% ročním ziskem (nebo měsíčním??)
"Vopravdu?
tak děkuju za radu"

To jsem netušil, že nejlepší cesta k vytvoření majetku, poměrně pejorativně řečeno zbohatnutí, je šustrovat peníze. Ale nechám si poradit od "oborníka".

Jinak to že něčemu nerozumíš dle mého není důvod to zesměšňovat nebo do toho rejpat.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 2. 2021, 3:13

aleshonsa píše: 21. 2. 2021, 2:41
RaS píše: 21. 2. 2021, 8:01 Tak si tak rikam uroky z hypoteky 2% výnos nekde u tajneho aleshonza fondu 10% tak co ty penize vzit a protocit je tam treba na 5let fixace hypoteky..
Pujcis si 5mega s fixaci treba 30let se splatkou treba 20000mesicne nechas si stranou 250000 na rok splatek 4.75mega das na 10% tak za rok mas cca pul mega .. za 5let splatis hyposku a mas z nulovych penez cca 2mega.. to je slusnej byznysplan..
Proc to tak neděláš kdyz znas takove fondy?
Tak když jsi vymyslel tak geniální obchodní plán, proč to neuděláš ty?
Jenom takový dotaz - když zítra koupíš akcie a ty pak od té chvíle budou třeba 2 roky v řadě klesat, že to ve finále budou na 50% kupní ceny, a pak bude další třeba 4 roky trvat, než se dostanou na nákupní hodnotu (jako se to stalo za hypoteční krize), tak z čeho hodláš platit bance po dobu těch 6let splátky? Co na tom, že to pak dalších 8 let udělá dohromady 260% od tvé nákupní ceny.
Pak bych měl na tebe, jako na evidentně experta na kapitálové trhy, dotaz – když bych chtěl tedy udělat na burze expozici ostře větší než je moje momentální finanční hotovost, proč bych si měl na to půjčovat, když to jde třeba udělat přes termínované kontrakty?
Jinak tedy slyším poprvé, že když mi dá banka hypotéku na nákup nemovitosti, že by jí jaksi nevadilo, že tu nemovitost nekoupím a začnu s těmi penězi dělat něco úplně jiného.

Jinak já jsem nepsal, že znám nějaké fondy. Fondy mě nezajímají. Já jsem psal, že za posledních 100 let rostlo S&P 500 v průměru 8 – 10 % (podle toho, jaké složení indexu se uvažuje) ročně. Tj. očekávaný výnos z dlouhodobé investice do akcií je v průměru 8 – 10 % ročně. Stejně tak jsem psal, že je u té investice míra rizika, kterou já považuju za rozumnou.
já to neudělám, protože neznám žádný finanční produkt, který má stabilní výnos 10% ročně
..
pokud myslíš, že všechny peníze které dá banka na hypotéku skončí v nákupu nemovitosti tak si taky dost naivní.. ano bude tam sice napsán ůčel, že je to pro bytové potřeby , ale to jak je utratíš už ti nikdo neovlivní a neskontroluje..
dám příklad, mám nemovitost vezmu si hypotéku na výplatu poloviny domu manželce k rozvodu, banka mi peníze dá, na katastru dojde k fiktivnímu přepisu manželčiny poloviny na mě, manželka dostává třeba 5mega.. manželka vkládá svých 5 mega do akciového byznysu.. v tom dojde k usmíření se s manželkou a žádný rozvod není... takže půjčka od banky je naprosto čistě propraná...
další příklad, chci hypotéku 5 mega, zaručím se pro banku svým domem a koupím byt za 5mega.. účel hypotéky je opět splněn, obratem ruky prodávám nakoupený byt opět za 5mega.. zaplatím daň ze zisku tedy 0, daň z nemovitosti je zrušena takže taky 0.. opět mám propranejch 5mega z hypotéky a můžu je použít jak je libo naprosto čestně, neboť jsem účel hypotéky tedy nákup bytu udělal
a jdou dělat i jiná kouzla např. s rekonstrukcí atd..

tím tady samozřejmě nikoho nenavádím jak obcházet účel hypotečních peněz..
má to sice trošku problém v tom, že musíš mít příjem a musíš mít čím ručit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 3:28

RaS píše: 21. 2. 2021, 3:13
aleshonsa píše: 21. 2. 2021, 2:41
RaS píše: 21. 2. 2021, 8:01 Tak si tak rikam uroky z hypoteky 2% výnos nekde u tajneho aleshonza fondu 10% tak co ty penize vzit a protocit je tam treba na 5let fixace hypoteky..
Pujcis si 5mega s fixaci treba 30let se splatkou treba 20000mesicne nechas si stranou 250000 na rok splatek 4.75mega das na 10% tak za rok mas cca pul mega .. za 5let splatis hyposku a mas z nulovych penez cca 2mega.. to je slusnej byznysplan..
Proc to tak neděláš kdyz znas takove fondy?
Tak když jsi vymyslel tak geniální obchodní plán, proč to neuděláš ty?
Jenom takový dotaz - když zítra koupíš akcie a ty pak od té chvíle budou třeba 2 roky v řadě klesat, že to ve finále budou na 50% kupní ceny, a pak bude další třeba 4 roky trvat, než se dostanou na nákupní hodnotu (jako se to stalo za hypoteční krize), tak z čeho hodláš platit bance po dobu těch 6let splátky? Co na tom, že to pak dalších 8 let udělá dohromady 260% od tvé nákupní ceny.
Pak bych měl na tebe, jako na evidentně experta na kapitálové trhy, dotaz – když bych chtěl tedy udělat na burze expozici ostře větší než je moje momentální finanční hotovost, proč bych si měl na to půjčovat, když to jde třeba udělat přes termínované kontrakty?
Jinak tedy slyším poprvé, že když mi dá banka hypotéku na nákup nemovitosti, že by jí jaksi nevadilo, že tu nemovitost nekoupím a začnu s těmi penězi dělat něco úplně jiného.

Jinak já jsem nepsal, že znám nějaké fondy. Fondy mě nezajímají. Já jsem psal, že za posledních 100 let rostlo S&P 500 v průměru 8 – 10 % (podle toho, jaké složení indexu se uvažuje) ročně. Tj. očekávaný výnos z dlouhodobé investice do akcií je v průměru 8 – 10 % ročně. Stejně tak jsem psal, že je u té investice míra rizika, kterou já považuju za rozumnou.
já to neudělám, protože neznám žádný finanční produkt, který má stabilní výnos 10% ročně
..
pokud myslíš, že všechny peníze které dá banka na hypotéku skončí v nákupu nemovitosti tak si taky dost naivní.. ano bude tam sice napsán ůčel, že je to pro bytové potřeby , ale to jak je utratíš už ti nikdo neovlivní a neskontroluje..
dám příklad, mám nemovitost vezmu si hypotéku na výplatu poloviny domu manželce k rozvodu, banka mi peníze dá, na katastru dojde k fiktivnímu přepisu manželčiny poloviny na mě, manželka dostává třeba 5mega.. manželka vkládá svých 5 mega do akciového byznysu.. v tom dojde k usmíření se s manželkou a žádný rozvod není... takže půjčka od banky je naprosto čistě propraná...
další příklad, chci hypotéku 5 mega, zaručím se pro banku svým domem a koupím byt za 5mega.. účel hypotéky je opět splněn, obratem ruky prodávám nakoupený byt opět za 5mega.. zaplatím daň ze zisku tedy 0, daň z nemovitosti je zrušena takže taky 0.. opět mám propranejch 5mega z hypotéky a můžu je použít jak je libo naprosto čestně, neboť jsem účel hypotéky tedy nákup bytu udělal
a jdou dělat i jiná kouzla např. s rekonstrukcí atd..

tím tady samozřejmě nikoho nenavádím jak obcházet účel hypotečních peněz..
má to sice trošku problém v tom, že musíš mít příjem a musíš mít čím ručit..
Já taky nemam produkt, co stabilně nese 10% p.a. Mam produkt, co to je schopen nést průměrně v dlouhodobém horizontu. S tím, že jednou bude -30% a pak třeba 2x +25%.

To, co popisuješ, můžeš dělat i naprosto legálně přes tzv. americkou hypotéku https://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C ... ot%C3%A9ka Každopádně bych tohle nikomu nikdy nedoporučil. U nás dokonce obchodník s cennými papíry ani nesmí přijmout peníze, o kterých by věděl, že je má klient z půjčky. U zahraničních je to tuším jedno, už si nepamatuju, co po mě chtěli všechno uvést a potvrdit.
Nicméně ve všech případech začínáš tím, že máš nemovitost, tj. už máš nějaký majetek. Čistě na základě doložených příjmů, kdy chceš teprve nemovitost kupovat, ti ale banka dle mého ty peníze nevystaví, aniž bys skutečně nemovitost koupil. Nicméně to je ta situace, kdy máš určitý příjem, z kterého pak bance splácíš, a u toho já tvrdím, že to raději budu investovat než platit bance.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 2. 2021, 3:59

americká hypotéka má ovšem výrazně vyšší úrokovou sazbu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 4:03

RaS píše: 21. 2. 2021, 3:59 americká hypotéka má ovšem výrazně vyšší úrokovou sazbu..
To je pravda.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 2. 2021, 4:14

Jinak v tom příkladu z 15:41 jsem se seknul. Není to 260%, ale "jen" 160%.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

23. 2. 2021, 7:24

ten argument u hypotéky že vrazíš do svýho má jednu vadu na kráse, málokdo si bere hypo na méně než 10 let a např 30-50 své akontace, pak se podstatně mění tuhost stroje více se tupý nástroje a dochází k velkým vibracím. Znám pár lidí co vráželi a už to neudychali, rozvod, nemoc, dluhy...a že ten hypo boom celkem fičel, banky a developeri se pakovali, ale budoucnost to prověří, člověk míní ale život mění.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

23. 2. 2021, 8:12

Také znám případ: hypotéka-->pozemek+stavba-->novostavba-->pár let bydlení-->problémy-->nemožnost splácet-->zmanipulovaná dražba-->panelák+nájem+splácení hypotéky protože výtěžek z dražby pokryl jen mizivou část hypotéky.
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“