To mi hlava nebere toto

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

4. 4. 2023, 5:13

Reinkarnace píše: 4. 4. 2023, 4:05 Jestli změna klima bude pokračovat ve stejném duchu jako doposud, tak se za pár let zateplování starých budov už nebude vyplácet a možná se v blízké budoucnosti energetické výdaje za topení a v létě za ochlazování vyrovnají. Pak budou soláry na každé střeše a v "zimě" bude stačit přenosný přímotop nebo malé krbovky na dřevo. Každá další zima je teplejší a teplejší a běžně už pěstujeme melouny....
Tak snad se toho dožiju :D
Karlovy Vary dnes: krásné 4° po celý den.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 4. 2023, 6:25

Reinkarnace píše: 4. 4. 2023, 4:05 Jestli změna klima bude pokračovat ve stejném duchu jako doposud, tak se za pár let zateplování starých budov už nebude vyplácet a možná se v blízké budoucnosti energetické výdaje za topení a v létě za ochlazování vyrovnají. Pak budou soláry na každé střeše a v "zimě" bude stačit přenosný přímotop nebo malé krbovky na dřevo. Každá další zima je teplejší a teplejší a běžně už pěstujeme melouny....
Zalezi, jak se tzv. "oteplovani" nakonec projevi - je mozne, ze se trebas otoci Golfsky proud (nejak do nej zjevne vrtaji tajici severni ledovce) a najednou to v Evrope muze byt uplne jinak - stoupne more (vliv glob. otepleni / tani ledovcu) a soucasne se ochladi - vlivem otoceneho Golfaku, mozna vypnuti nebo jiny jet stream (viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tryskov%C ... %9Bn%C3%AD) nad nami (tj. arkticky studeny vzduch zacne padat smerem na jih) ... a jine zajimavosti ...
Tech verzi je nekolik a neni jasne, co bude jak silnym/rozhodujicim atraktorem - viz teorie chaosu ... strucne/vzdalene se tomu taky rika efekt mavnuti motyliho kridla :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

4. 4. 2023, 8:18

Ano, nedávno jsem to četl, uvidíme, jak se to nakonec vyvine.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 4. 2023, 3:09

Já mám zkušenost, že poleno mi v kamnech hoří normálně a celkem vydrží a prkno shoří za chvíli. A to vše včetně komínové klapky škrtím jak jen to jde, Není to tedy kotel, ale kamna petry.

Topit na 23st považuji za rozežranost. Já bych nejraději topil na 18st, ale táta skuhral že je mu zima, tak jsem musel slevit na 19. Já 18 považuji za tzv. trenkovou teplotu a na chatě jsem neměl problém ani s 15st. Prostě chce se to otužovat. Já se běžně koupu ve vaně ve vodě tak jak teče ze studeného kohoutku, žádná teplá.
V práci nejdřív taky jódlovali ale teď už si na mě zvykli. Ještě když jsem byl v kanceláři kde se dalo otevřít okno, tak jsem pak i varoval že to jdu udělat a že kdyby někomu byla zima, tak ať mi řekne.

Teplená čerpadla mi někdo svého času doporučoval od IVT. Šlo ale o vzduch-vzduch.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 4. 2023, 8:08

Když jsme u toho "škrcení" při topení tuhými palivy - je to pak radost dívat se na čoudící komíny sousedů a dýchat to. Výrazně bych všem doporučil pořídit si akumulační nádrž - stačí zatopit na chvíli a pořádně (nedusit to) a když není venku extrémní zima, tak dokonce stačí topit obden. Výhodou je taky míň zadehtovaný komín.
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 462
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

5. 4. 2023, 8:45

gaminn píše: 5. 4. 2023, 8:08 Když jsme u toho "škrcení" při topení tuhými palivy - je to pak radost dívat se na čoudící komíny sousedů a dýchat to. Výrazně bych všem doporučil pořídit si akumulační nádrž - stačí zatopit na chvíli a pořádně (nedusit to) a když není venku extrémní zima, tak dokonce stačí topit obden. Výhodou je taky míň zadehtovaný komín.
Ja už montujem druhú 1000. Jedna je málo.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2023, 9:43

gaminn píše: 5. 4. 2023, 8:08 Když jsme u toho "škrcení" při topení tuhými palivy - je to pak radost dívat se na čoudící komíny sousedů a dýchat to. Výrazně bych všem doporučil pořídit si akumulační nádrž - stačí zatopit na chvíli a pořádně (nedusit to) a když není venku extrémní zima, tak dokonce stačí topit obden. Výhodou je taky míň zadehtovaný komín.
Jak velkou nádrž (podle praktických zkušeností)?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1530
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

5. 4. 2023, 10:23

Mám poloroubenku, na střeše nadkrokevka, Porotherm 44, půdorys cca 100m2, sklep,přízemí,podkroví, podlahovka + radiátory. Topím jenom dřevem, spotřeba cca 6-8m3. K tomu 1m3 akumulačku. Nyní topím cca jednou za 3 dny. Během zimy stačí zatopit ráno a topit jen dopoledne a vydrží to do podlahy topit až do druhýho dne. Jo a ve svetrech doma určitě nesedíme :lol:
Jo a jen poznámka: Když přijdu k někomu, kdo topí TČ, tak mi je skoro vždycky zima :mrgreen:
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 4. 2023, 10:28

prochaska píše: 5. 4. 2023, 9:43 Jak velkou nádrž (podle praktických zkušeností)?
Rodinný dům z 80. let, nezateplený, nedávno měněná okna, zastavěná plocha cca 130 m2, přízemí, 1. patro a podkroví. Topí se víceméně jen v 1. patře, kotel je původní Dakon, palivo dřevo, systém je samotíž, čerpadlo je jen na "zkratu" za kotlem a zapíná se na chvíli po zatopení, aby kotel rychle dosáhnul optimální teploty. Nádrž má 800 litrů a topí jen do jednoho velkého radiátoru v obývacím pokoji.

Nenavrhoval to žádný odborník na topení, je to takový domácí bastl bez jakékoliv automatizace kromě motorizovaného ventilu na nádrži, kterým se v případě potřeby zapíná topení z nádrže do radiátoru a který se ovládá z obýváku, ale oproti původnímu stavu se komfort topení zlepšil o 100 % a stálo to relativně pár korun. Samozřejmě takto dimenzovaný systém asi není pro osoby vyžadující trenkovou teplotu 24 °C v celém domě, tam by musela nastoupit větší kapacita nádrží a zapojení všech radiátorů.

Výhody bych shrnul takto: Na podzim/jaře stačí zatopit obden (večer na pár hodin, jedno, dvě přiložení), zbytek se dá temperovat z nádrže. Při nižších venkovních teplotách to samé, jen každý den. Nedochází k přetopení místností (přebytky pobere nádrž). Kotel se nikdy nedusí, čistější jak kotel tak komín, podstatně méně emisí...
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

5. 4. 2023, 10:32

jenicek píše: 5. 4. 2023, 10:23 Mám poloroubenku, na střeše nadkrokevka, Porotherm 44, půdorys cca 100m2, sklep,přízemí,podkroví, podlahovka + radiátory. Topím jenom dřevem, spotřeba cca 6-8m3. K tomu 1m3 akumulačku. Nyní topím cca jednou za 3 dny. Během zimy stačí zatopit ráno a topit jen dopoledne a vydrží to do podlahy topit až do druhýho dne. Jo a ve svetrech doma určitě nesedíme :lol:
Jo a jen poznámka: Když přijdu k někomu, kdo topí TČ, tak mi je skoro vždycky zima :mrgreen:
Když topím plynem, tak je paní furt zima. Přitom 21° po celým baráku.

Když topíme v krbovkách je klid. Postojí si u nich kde je 50°, ohřeje se i pohledem (máme obrovské prosklení) a vůbec jí nevadí, že v místnosti s kamnama je 23° a po zbytku baráku 19°. :lol:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2023, 10:37

gaminn píše: 5. 4. 2023, 10:28Nádrž má 800 litrů
Dík, to jsem čekal tu nádrž větší, vycházelo mi několikrát víc (a potom ještě krát počet místností).
Aleš Procháska
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 4. 2023, 11:47

Kupodivu to stačí. Chtěli jsme dát víc, ale futra...
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

5. 4. 2023, 12:11

Ja kúrim kotlom Vigas - drevoplyn, dom cca 100m² prízemie a jedno poschodie, nádrže mám dve 750L, lebo jedna veľká sa mi nezmestila do kotolne a som spokojný. V takomto prechodnom období stačí raz za deň priložiť, nechať pri plnom výkone vyhriať akumulačky a je tepelný komfort zaručený. Kúril som zo začiatku aj bez akumulačiek, ale buď trpel kotol, že ho "dusilo", alebo bolo chvíľu prekúrené a ráno chladnejšie. Tie nádrže fakt pomohli. Ale menej ako 1000L by som nedával, ak je možnosť.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

5. 4. 2023, 1:03

Nemohu posoudit výhody nebo nevýhody akumulačky. Topím automatem na uhlí a nepoznáte, že se mi kouří z komína. Kotel jede neustále na plný výkon, takže neznám co je dehet a při současných teplotách mám spotřebu 25Kg na 24h, včetně ohřevu TUV. Ceny uhlí oproti loňsku vyletěly šíleně nahoru na 700Kč/q a oproti TČ a jeho plánované spotřebě mě to vyjde skoro na stejné peníze.
Těšil jsem se, že už dnes pojedu na TČ, ale elektriku mi zapojí až zítra, takže dnes pojedu ještě na uhlí.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

5. 4. 2023, 4:38

Tak kamna se samozřejmě musí škrtit tak aby to stále dostatečně hořelo a nekouřilo to.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“