To mi hlava nebere toto

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

13. 3. 2020, 5:08

stanik84 píše: 13. 3. 2020, 4:08 Já radši tímhle :mrgreen: + nějaký Danubit. Jednou jsem pomáhal kamosovi u jednoho mlýna prohlubovat ve skále přítok vody.

IMG_20200229_130308.jpg
mimo iné, ten Telpur je bezva farba. U nás ho mám už problém zohnať. :?
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 3. 2020, 7:02

Aleši, vtipy sa nevysvetľujú. Ani keď sú pravdivé... :lol:
aleshonsa píše: 13. 3. 2020, 4:35
No, jenomže tohle bylo v době, kdy už byla příklepová vrtačka naprosto běžná věc jako houska na krámě.

Jenomže tohle byla díra pro hmoždinku pro uchycení zásuvky, jak jsem psal. Vrut řekněme 4mm, takže hmoždinka tak 5mm. Prostě pro povrchovou montáž, nikoliv velká díra pro zapuštění.

Dnešní inženýři hlavně nedokážou pochopit, že někdo neumí číst. Psal jsem to už výše., tak ještě jednou speciálně pro tebe - bylo to už v době kdy byla příklepová vrtačka naprosto běžná věc. Odhadem tak před 10ti - 12ti lety.
A nebyl to žádný trubkový sekáč, ale klasický vrták do zdi.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

13. 3. 2020, 7:31

zverodoktor píše: 13. 3. 2020, 7:02 Aleši, vtipy sa nevysvetľujú. Ani keď sú pravdivé... :lol:
aleshonsa píše: 13. 3. 2020, 4:35
No, jenomže tohle bylo v době, kdy už byla příklepová vrtačka naprosto běžná věc jako houska na krámě.

Jenomže tohle byla díra pro hmoždinku pro uchycení zásuvky, jak jsem psal. Vrut řekněme 4mm, takže hmoždinka tak 5mm. Prostě pro povrchovou montáž, nikoliv velká díra pro zapuštění.

Dnešní inženýři hlavně nedokážou pochopit, že někdo neumí číst. Psal jsem to už výše., tak ještě jednou speciálně pro tebe - bylo to už v době kdy byla příklepová vrtačka naprosto běžná věc. Odhadem tak před 10ti - 12ti lety.
A nebyl to žádný trubkový sekáč, ale klasický vrták do zdi.
Bohužel další počiny toho elektrikáře už mi moc vtipné nepřijdou. Jako třeba 20A jistič na 1f zásuvkách. A tom mam podezření, jestli tam není vodič jen 1,5mm2, protože tam původně byl jistič 10A. Co o tom vím, tak nově koupená CO svářečka vyhazovala jistič, tak byl na něj požadavek to řešit. A tohle bylo jeho řešení. Nevím, já bych si to netroufnul dát ani na 2,5mm2, všude se jasně píše o jištění 16A jističem ....
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

13. 3. 2020, 9:36

aleshonsa píše: 13. 3. 2020, 7:31
zverodoktor píše: 13. 3. 2020, 7:02 Aleši, vtipy sa nevysvetľujú. Ani keď sú pravdivé... :lol:
aleshonsa píše: 13. 3. 2020, 4:35
No, jenomže tohle bylo v době, kdy už byla příklepová vrtačka naprosto běžná věc jako houska na krámě.

Jenomže tohle byla díra pro hmoždinku pro uchycení zásuvky, jak jsem psal. Vrut řekněme 4mm, takže hmoždinka tak 5mm. Prostě pro povrchovou montáž, nikoliv velká díra pro zapuštění.

Dnešní inženýři hlavně nedokážou pochopit, že někdo neumí číst. Psal jsem to už výše., tak ještě jednou speciálně pro tebe - bylo to už v době kdy byla příklepová vrtačka naprosto běžná věc. Odhadem tak před 10ti - 12ti lety.
A nebyl to žádný trubkový sekáč, ale klasický vrták do zdi.
Bohužel další počiny toho elektrikáře už mi moc vtipné nepřijdou. Jako třeba 20A jistič na 1f zásuvkách. A tom mam podezření, jestli tam není vodič jen 1,5mm2, protože tam původně byl jistič 10A. Co o tom vím, tak nově koupená CO svářečka vyhazovala jistič, tak byl na něj požadavek to řešit. A tohle bylo jeho řešení. Nevím, já bych si to netroufnul dát ani na 2,5mm2, všude se jasně píše o jištění 16A jističem ....
O jištění 16 A jističem se píše. Ve skutečnosti ten 20 A jistič vůbec nemusí být problém. Záleží na způsobu uložení kabelu, jeho délce, průřezu a izolaci. Existuje taková jednoduchá kalkulačka, která se s úspěchem dá využít pro krytší vedení (kolem 10m). Ta kalkulačka mi vyhodila, že 3 žilový kabel uložený pod omítkou, průřez 2,5 mm2 s izolací z PVC by se teoreticy dal jistit jističem 23 A, s izolací XLPE dokonce 30 A. Je-li souběh více kabelů, bude hodnota jističe nižší. Pokud ten elektrikář trochu přemýšlel a počítal, mohl hodnotu jističe zvýšit a neudělat nic špatně.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 3. 2020, 12:18

milan.83 píše: 13. 3. 2020, 9:36
aleshonsa píše: 13. 3. 2020, 7:31
zverodoktor píše: 13. 3. 2020, 7:02 Aleši, vtipy sa nevysvetľujú. Ani keď sú pravdivé... :lol:

Bohužel další počiny toho elektrikáře už mi moc vtipné nepřijdou. Jako třeba 20A jistič na 1f zásuvkách. A tom mam podezření, jestli tam není vodič jen 1,5mm2, protože tam původně byl jistič 10A. Co o tom vím, tak nově koupená CO svářečka vyhazovala jistič, tak byl na něj požadavek to řešit. A tohle bylo jeho řešení. Nevím, já bych si to netroufnul dát ani na 2,5mm2, všude se jasně píše o jištění 16A jističem ....
O jištění 16 A jističem se píše. Ve skutečnosti ten 20 A jistič vůbec nemusí být problém. Záleží na způsobu uložení kabelu, jeho délce, průřezu a izolaci. Existuje taková jednoduchá kalkulačka, která se s úspěchem dá využít pro krytší vedení (kolem 10m). Ta kalkulačka mi vyhodila, že 3 žilový kabel uložený pod omítkou, průřez 2,5 mm2 s izolací z PVC by se teoreticy dal jistit jističem 23 A, s izolací XLPE dokonce 30 A. Je-li souběh více kabelů, bude hodnota jističe nižší. Pokud ten elektrikář trochu přemýšlel a počítal, mohl hodnotu jističe zvýšit a neudělat nic špatně.
To je právě otázka. Jediné, co je jisté, že kabely jsou v omítce. Od rozvaděče jde 100% svazek všech kabelů skrz zeď- několik 1f zásuvek, tuším 2 3f zásuvkové okruhy, několik okruhů světel včetně jednoho 3f, napájení brzdové zkušebny (kde jsou 2 motory, co můžou mít já nevím třeba 10kW každý - v porovnání s motorem na vřetenu u FA3A jsou to pořádný mackové a konstrukčně ze stejné doby - nicméně OK, to je "ukazování" jak na rybách), 5x 3f okruhy akumulaček (dnes už funkční jen jeden, ale tenkrát funkční všech 5). To jde vše pohromadě řekněme 1m, pak se to rozbíhá a ještě určité části jdou dál pohromadě - jak moc už se neví. Délka vedení onoho okruhu původně podle mého překračovala 10m - už nevím, část jsme zrušili.
Jak je to s průřezem těžko říct. Jednak je otázka, proč tam původně byl jen jistič 10A, a ten je na všech ostatních 1f zásuvkách. Tj. jestli tam právě nedal někdo jen 1,5mm2, protože je vidět, že se na té stavbě škudlilo, jak jen to šlo. Samozřejmě dá se kouknout co je za průřez ve svorkovnici rozvaděče a co bude vidět u zásuvek. Ale to je otázka jestli je to 100% tak všude, protože po cestě je plno rozbočovacích krabic (zrovna tenhle okruh se základně dělí na 2 větve), takže někde může být kdo ví co.
Celkově je vůbec otázka, proč dávat 20A jistič. Jestliže ta svářečka má z výroby (není to žádný samo domo bastl) v papírech že je na 1f 230V a má běžnou 1f vidlici, tak jí prostě přeci musí udržet jistič 16A.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 3. 2020, 6:01

aleshonsa píše: 14. 3. 2020, 12:18 Jestliže ta svářečka má z výroby (není to žádný samo domo bastl) v papírech že je na 1f 230V a má běžnou 1f vidlici, tak jí prostě přeci musí udržet jistič 16A.
Teraz nebudem obhajovať toho elektrikára, ale môj 200A TIG pri zapnutí bezpečne zhadzoval 16A istič (všetka inštalácia je nová). Potom už išiel v pohode. Tiež som ho prehodil na20A :oops:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

14. 3. 2020, 6:50

aleshonsa píše: 14. 3. 2020, 12:18
milan.83 píše: 13. 3. 2020, 9:36
aleshonsa píše: 13. 3. 2020, 7:31
Bohužel další počiny toho elektrikáře už mi moc vtipné nepřijdou. Jako třeba 20A jistič na 1f zásuvkách. A tom mam podezření, jestli tam není vodič jen 1,5mm2, protože tam původně byl jistič 10A. Co o tom vím, tak nově koupená CO svářečka vyhazovala jistič, tak byl na něj požadavek to řešit. A tohle bylo jeho řešení. Nevím, já bych si to netroufnul dát ani na 2,5mm2, všude se jasně píše o jištění 16A jističem ....
O jištění 16 A jističem se píše. Ve skutečnosti ten 20 A jistič vůbec nemusí být problém. Záleží na způsobu uložení kabelu, jeho délce, průřezu a izolaci. Existuje taková jednoduchá kalkulačka, která se s úspěchem dá využít pro krytší vedení (kolem 10m). Ta kalkulačka mi vyhodila, že 3 žilový kabel uložený pod omítkou, průřez 2,5 mm2 s izolací z PVC by se teoreticy dal jistit jističem 23 A, s izolací XLPE dokonce 30 A. Je-li souběh více kabelů, bude hodnota jističe nižší. Pokud ten elektrikář trochu přemýšlel a počítal, mohl hodnotu jističe zvýšit a neudělat nic špatně.
To je právě otázka. Jediné, co je jisté, že kabely jsou v omítce. Od rozvaděče jde 100% svazek všech kabelů skrz zeď- několik 1f zásuvek, tuším 2 3f zásuvkové okruhy, několik okruhů světel včetně jednoho 3f, napájení brzdové zkušebny (kde jsou 2 motory, co můžou mít já nevím třeba 10kW každý - v porovnání s motorem na vřetenu u FA3A jsou to pořádný mackové a konstrukčně ze stejné doby - nicméně OK, to je "ukazování" jak na rybách), 5x 3f okruhy akumulaček (dnes už funkční jen jeden, ale tenkrát funkční všech 5). To jde vše pohromadě řekněme 1m, pak se to rozbíhá a ještě určité části jdou dál pohromadě - jak moc už se neví. Délka vedení onoho okruhu původně podle mého překračovala 10m - už nevím, část jsme zrušili.
Jak je to s průřezem těžko říct. Jednak je otázka, proč tam původně byl jen jistič 10A, a ten je na všech ostatních 1f zásuvkách. Tj. jestli tam právě nedal někdo jen 1,5mm2, protože je vidět, že se na té stavbě škudlilo, jak jen to šlo. Samozřejmě dá se kouknout co je za průřez ve svorkovnici rozvaděče a co bude vidět u zásuvek. Ale to je otázka jestli je to 100% tak všude, protože po cestě je plno rozbočovacích krabic (zrovna tenhle okruh se základně dělí na 2 větve), takže někde může být kdo ví co.
Celkově je vůbec otázka, proč dávat 20A jistič. Jestliže ta svářečka má z výroby (není to žádný samo domo bastl) v papírech že je na 1f 230V a má běžnou 1f vidlici, tak jí prostě přeci musí udržet jistič 16A.
Vede toho tam dost, nicméně pořád platí to, že pokud si to ten člověk umí spočítat, může mu to vyjít a ten 20A jistič může být správně. Věc druhá je, že třeba většina zásuvek je dimenzovaná pouze na oněch 16A. I když nedávno jsem měl debatu s elektrikářem, který mi tvrdil, že světelný okruh nesmí být z vodičů o průřezu 2,5 mm2 a jištěný 16 A jističem, protože všechny vypínače jsou na 10A. Nedalo mi to a našel jsem běžný domovní vypínač na 32A.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 3. 2020, 8:31

On člověk nesmí brát ty ampéry tak úzkostlivě. Teď tady mám dva balíky CYKY 2,5 ze dvou velkáčů. Mají všechny certifikáty a jsou tedy použitelný. Jeden má průměr mědi 1,62mm a druhej má 1,7 mm měřeno digi šuplérou. Na svářečku mám v zásuvce implementovaný varistor ze zálohovacího zdroje na nějaký server a už jistič nevyhazuje. Poslední cca tři měsíce se koukám po novém TIGu a jednofázové jištění 20A je vcelku běžné.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 9:31

nad 16A se pouziva toto


no, obrazek nejde vlozit, no proste se pouzije zasuvka 1f 20A, viz kacer
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

14. 3. 2020, 11:43

Obrázek
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

14. 3. 2020, 12:33

nie je to az take kriticke , na 20A nie je nutne specialnu zasuvku, kludne staci aj klasicka, len si treba vybrat tu spravnu, nie taku pre ktoru je aj 10A prilis vela.
ja mam este nejake zasoby starych keramickych, s tymi nejakych 20A nezakyva :)
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

14. 3. 2020, 1:58

A víš, že se to pořád dělá? I "staré" porcelánové otočné vypínače na světla a podobně. Jen to už nestojí pár korun, jako ty dnešní plasťáky.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 5:36

Běžná zásuvka je limitována 16A s tím že spotřebič nad 2kW vyžaduje samostatný přívod, žádné 20A zatížení neexistuje.
Pro svařování se to dá použít protože zátěž nebude trvalá, ale jestli počítáte tvalou větší zátěž tak spoje vyhřejete.
Existují zásuvky určené na 20A, ale je to hodně speciální.

Ale z pohledu jištění dle charakteristiky tak jistič 16A při proudu 24A vlastně nikdy nevypadne. (na to musí pamatovat i výrobce zásuvek)
Pak to začíná zabírat v minutách, ale záleží na okolní teplotě.

A nejvíc záleží na tom v jaké kondici je jak zásuvka i vidlice, spoje a vedení - stačí blbě ohnutý plíšek, nedotažený kabel a je to v háji.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 3. 2020, 5:53

Cjuz píše: 14. 3. 2020, 5:36 Běžná zásuvka je limitována 16A s tím že spotřebič nad 2kW vyžaduje samostatný přívod, žádné 20A zatížení neexistuje.
....
A nejvíc záleží na tom v jaké kondici je jak zásuvka i vidlice, spoje a vedení - stačí blbě ohnutý plíšek, nedotažený kabel a je to v háji.
A taky je třeba důrazně upozornit ( a pokud to nepomůže, náležitě zje.at) svoje polovičky, že spotřebiče s vyšší spotřebou se ze zásuvky vytahují zásadně po vypnutí vypínačem! Jinak taková žehlička, vysavač, robot a co já vím co ještě, dokáže zásuvku i vidlici řádně opálit a přechoďáky jsou na světě. :(
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

14. 3. 2020, 6:18

Josef píše: 14. 3. 2020, 5:53
Cjuz píše: 14. 3. 2020, 5:36 Běžná zásuvka je limitována 16A s tím že spotřebič nad 2kW vyžaduje samostatný přívod, žádné 20A zatížení neexistuje.
....
A nejvíc záleží na tom v jaké kondici je jak zásuvka i vidlice, spoje a vedení - stačí blbě ohnutý plíšek, nedotažený kabel a je to v háji.
A taky je třeba důrazně upozornit ( a pokud to nepomůže, náležitě zje.at) svoje polovičky, že spotřebiče s vyšší spotřebou se ze zásuvky vytahují zásadně po vypnutí vypínačem! Jinak taková žehlička, vysavač, robot a co já vím co ještě, dokáže zásuvku i vidlici řádně opálit a přechoďáky jsou na světě. :(
no třeba takový zdroj k notebooku je taky super vynález. Vypnout to nijak nejde, takže při zastrčení do zásuvky se světelnému efektu nevyhneme. Sice to má 120 W, ale lišák si tam vždycky skočí.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“