Levné frézky - průběžná aktualizace

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

5. 5. 2021, 6:18

Tady je návod a na konci je i zkreslená redukce na ISO40
https://uloz.to/file/5P5MWASXvnCU/ruhla-duplex-58-pdf
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 5. 2021, 8:54

aleshonsa píše: 3. 5. 2021, 2:21
Aris píše: 3. 5. 2021, 10:20 A jak tomu méně vznešeně říkáš ty?
Je to správně označení toho, co ten stroj dělá.
A co bys ještě za 8000 Kč chtěl? Svislou hlavu a paletu příslušenství k tomu? Kolikrát chtějí prodejci i dvojnásobek za vrtačku V16, tak se tu snad nebudeme dohadovat, jestli je ta cena přemrštěná nebo nikoliv.
Za 8 000,- bych na tom skutečně moc mouchy nehledal. Spíš je blbé, že k tomu asi není opěrné ložisko.
Psal jsem to jasně-je to od překupníka,který dobře zná cenu-kdysi jsem měl příležitost se o tom osobně přesvědčit.Kdyby za něco stála,nebude za tuhle cenu. Ad ložisko- možná se mi válí ve skladu.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 5. 2021, 9:11

aleshonsa píše: 3. 5. 2021, 2:19
jenicek píše: 3. 5. 2021, 1:50 Pokud byste chtěl někdo zachraňovat malýho veterána...
https://stroje.bazos.cz/inzerat/135926511/frezka.php
Obrázek
Dnes jsem ji viděl, vřeteno se točí, nepršelo na ní, jen byla ve stodole. Má povrchovou lišku, ale asi nic co by nešlo rozpochodovat.
Pokud byste se někdo rozhod k záchraně, rád poskytnu kontakt přímo na majitele (v inzerátu je pouze zprostředkovatel).
Je to malá horizontka s vertikální hlavou. Je k tomu i větší stůl. Naložení v místě není problém.
Původně jsem si ji chtěl dát do kupy, ale pak se naskytla nabídka co se neodmítá FUS22 s komplet příslušenstvím. Pokud má někdo čas, tak z toho může bejt pěkná frézka do malý dílny. Hmotnost odhaduju cca 500kg (ve třech jsme ji šoupli po betonu).
To není horizontka, to je nástrojařská frézka - viz ten sundavací stůl. Zajímavé je to naklápění stolu klikou, protože většinou to malé nástrojařské frézky mají dělané, že se to musí ladit ručně. Kliku jsem viděl až u nějakých větších jako tuším FNGJ32.

Nicméně dle mého rez bude problém. Když jí odstraníš, tak neodhadnu, kolik tím vlastně ubylo materiálu a jaký to bude mít celkově dopad na přesnost. Tj. zavání to, že povrchy stolů (jak svislého, tak těch vodorovných včetně styčné plochy, kterou se stůl připíná ke svislému) se bude muset někde nechat ohoblovat. Jestli byly drážky ve stolech lícované na určitou přesnost kvůli kamenům tak pak už nebudou. Jedině to řešit přehoblovat to na větší rozměr. Vodící plochy by se musely zaškrabat.
Škoda je, že nezůstal na vodících plochách maz, protože ten by to dokázal celkem proti vlhkosti zakonzervovat. Otázka je tedy, jak to vypadá uvnitř. Vyměnit ložiska to je to nejmenší, ale jestli to bylo úplně suché tak to bude taky pěkně vypadat ...
Inženýre,zase na to jdeš moc vědecky- na generálku si to dneska nikdo nepořídí. Není to typ,po které by byl hlad,když se rozhlídneš,tak do dvou měsíců koupíš pěknej funkční stroj. A když si to přitáhneš domů jako kutil -masochista,tak investuješ pětikouli- koupíš za kilo dráťák do flexy,za další kilo schotchbrite, nějakej petrolej ve spreji ,za dvě kila škrabák a rozchodíš to do pozice,kdy budeš sťastnej,že máš stroj. Málo kterej šroubovák frézuje s přesností na desetinu a na +- 0,2 si ta frézka jistě troufne i v tomhle stavu. Je to na dost práce,ale udělá se-i doma.Bez preventivních oprav vnitřku,předpokládám,že bude fungovat tak ,jak je,když se do ní naleje olej.Další-když rovnáš stůl,tak se na drážky nesahá- to ještě nevíš,když máš doma takový vrakoviště???Další- jak píšeš,kleštiny nesehnatelný a když nebude mít nový majitel toho vraku někoho z blízkého příbuzenstva v nástrojárně,aby mu udělal nový vřetena( jediná smysluplná a nejlevnější cesta,jak z toho udělat strojek do domácí dílny tak konec debat,je to slepá ulice.
JE to ale pořád jen teoretizování,má tam ,,nabídněte cenu" no a tím to začíná i končí-když za to bude chtít desítku,tak bych do toho asi šel(teda obrazně-fakticky bych si to já domů nepřivezl ),když dvacku,radši bych si přidal na něco zachovalejšího.
Když ale vidím nadšení z transmisních nekompletních strojů co tu někteří publikují,nepochybuju,že někomu ještě radost i vrásky nadělá.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 5. 2021, 10:26

Vrakoviště nemam ani v dílně, natož u sebe doma. To si možná david.1 pleteš se svojí dílnou.
A na drážky stolu se nesahá při rovnání stolu, ale při řešení rezatého stolu kdy se jaksi musí vyčistit i ty drážky. Takže už pak logicky bude lícování pryč a pokud mají nějaké vhodné pro kameny mít tak se na ně musí sáhnout.
Bez oprav uvnitř skutečně dle mého fungovat nebude. Ložiska bývají v podstatě pryč i u strojů v daleko lepším stavu. Stejně se to bude muset alespoň částečně rozebrat, aby se vůbec rozchodilo mazání vodících ploch.
Jinak ohledně té investice do nářadí - nějak tam nevidím pravítka a jiná potřebná měřidla. Ty možná budou každý jeden potřebný kus za 200,- ale ne CZK, spíš EUR. Jinak nemá zaškrabání smysl – jako jak by se to dělalo bez pravítek ….
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 407
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

7. 5. 2021, 3:22

Ahoj kluci
Jelikož mám tu samou, tak musím opravit jednu nepřesnost , kterou uvedl Aleš
Ta Klička na na tom naklápěcím stole,který je na frezce namontovaný neslouží k naklápění stolu ,ale k posuvu samotného stolu s Tédrážkami, který je uložený v rybině na naklapecím mechanizmu . Kličkou se tedy jen pohybuje dopředu a dozadu v nějakém rozsahu
Je to jakoby taková 4 osa ,
V základní poloze naklápěcího stolu - když je stůl v rovině , tak je vlastně pohyb stolu dopředu dozadu duplicitní ,s osou Y kterou vykonává výsuv samotného trámce,se svislou hlavou dopředu - dozadu
Ale v okamžiku ,kdy se naklapeci stůl naklopí pod úhlem a pohybuješ kličkou - a stůl se pohybuje dopředu -dozadu se daji dělat kouzla !
Tato nastrojarska frezka Thiel Duplex 58 se vyráběla ,od začátku třicátých let minulého století a předběhla svou dobu o parník
Je to taková prababička všech nastrojářskych frézek. I když oni se v té době světoví výrobci
navzájem kopírovali Deckel , Amerika -Norman a jiní . Jako se to ostatně děje i dnes
Na svůj věk má strojní posuvy ve všech 3 osách , převodovka posuvů je poháněna od hlavního motoru a byť je omezený počet stupňů a řazení je nešťastně umístěno , tak má několik pracovních a i rychoposuv. Dokonce vertikální hlava má i ruční výsuv pinoly!!
Stroj je velmi přesný ,menší a zabírá málo místa v dílně přitom je masivní - tuhý né jako dnešní srandovní vrtačkofrézky , z Číny
Spousta z nás je omezena prostorem a do dilnicky schání menší frezku třeba vysněnou malou nesehnatelne F1 , Tak tato frezka F1 nesahá Thiel Duplex 58 ,ani po kotníky
Pořízení Thiel Duplex58 by pro někoho mohlo být řešení je jen o malinko větší a dá se i při stěhování ,do nepřístupných míst jednoduše rozložit na několik kusů.

Jak píše David.1 o úpravě vretene, tak to mám i já
V horizontálním vřetenu mám mk4 a mohu tak upírat širokou škálu nástrojů, upinačů, s mk4 ale musí se opatrně s nástroji - velikostí, úběrem, posuvem protože tato svislá hlava je stavěná pouze na použití atypických kleštin a do nich menších fréz (tak je to ostatně malá nastrojarska frezka a na to je vertikální hlava stavěna)
Jen pro zajímavost ,když jsem vertikální hlavu rozebíral , tak i když maji ozubená kola v ní menší modul a jsou taková málo široká -subtilní jsou po tolika letech v perfektním stavu
Horizontalni vřeteno mám nechané originální - mám k němu atypické klestiny. Do horizontalniho vretene se daji buď upnout nástroje do dutiny, do vnitřních stahovacich klestin a nebo se daji upnout příruby ,na vnější kuželovité osazení vertikálního vřetene.
Dá se tam třeba takto upnout příruba s normálním soustružnickym sklíčidlem ( mam ho také a i jsem to zkoušel,když jsem opravoval soustruh a potřeboval jsem něco soustruzit.Prdnul jsem na frezku sklicidlo ,na stůl přidělal nožovku a na frézce jsem omezeně soustružil) . Jinak toto vřeteno je velmi masivně uloženo.
Stroj je na opravu jednoduchý
Jestli tuto frezku opravovat nevím . Problém jsou vodící plochy rybin- přesnost. To ostatní se dá jednoduše opravit
Nekdy je to náhoda , ale dá se i po tolika letech koupit pěkný stroj například ta moje frézka byla velmi málo používána a potom minimalně 50 roku byla odstavena zakonzervovaná a zapomenutá.
Kutění zdar
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Aris
Příspěvky: 675
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

7. 5. 2021, 4:22

david.1 píše: 6. 5. 2021, 8:54
aleshonsa píše: 3. 5. 2021, 2:21
Aris píše: 3. 5. 2021, 10:20 A jak tomu méně vznešeně říkáš ty?
Je to správně označení toho, co ten stroj dělá.
A co bys ještě za 8000 Kč chtěl? Svislou hlavu a paletu příslušenství k tomu? Kolikrát chtějí prodejci i dvojnásobek za vrtačku V16, tak se tu snad nebudeme dohadovat, jestli je ta cena přemrštěná nebo nikoliv.
Za 8 000,- bych na tom skutečně moc mouchy nehledal. Spíš je blbé, že k tomu asi není opěrné ložisko.
Psal jsem to jasně-je to od překupníka,který dobře zná cenu-kdysi jsem měl příležitost se o tom osobně přesvědčit.Kdyby za něco stála,nebude za tuhle cenu. Ad ložisko- možná se mi válí ve skladu.
Neodpověděl jsi na to hlavní. Jak méně vznešeně říkáš pracovnímu cyklu téhle frézky ty?

PS: Stále čekám na ty zavoskované strojní svěráky, které se válejí někde u tebe na šroťáku, bro.)
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

7. 5. 2021, 8:12

Axim píše: 7. 5. 2021, 3:22 ....
Jen pro zajímavost ,když jsem vertikální hlavu rozebíral , tak i když maji ozubená kola v ní menší modul a jsou taková málo široká -subtilní jsou po tolika letech v perfektním stavu.....
...... například ta moje frézka byla velmi málo používána a potom minimalně 50 roku byla odstavena zakonzervovaná a zapomenutá.
To je logické :D
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

7. 5. 2021, 8:21

Dnes jsem byl u známýho, tak ten Thiel Duplex 58 už má novýho majitele.
Na místě ji vyzkoušeli a všechny posuvy a vše makalo.
Do světa šla za 5000Kč :wink:
Aris
Příspěvky: 675
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

17. 5. 2021, 10:31

romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

17. 5. 2021, 12:05

david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

18. 5. 2021, 7:19

Aris píše: 7. 5. 2021, 4:22
david.1 píše: 6. 5. 2021, 8:54
aleshonsa píše: 3. 5. 2021, 2:21
Za 8 000,- bych na tom skutečně moc mouchy nehledal. Spíš je blbé, že k tomu asi není opěrné ložisko.
Psal jsem to jasně-je to od překupníka,který dobře zná cenu-kdysi jsem měl příležitost se o tom osobně přesvědčit.Kdyby za něco stála,nebude za tuhle cenu. Ad ložisko- možná se mi válí ve skladu.
Neodpověděl jsi na to hlavní. Jak méně vznešeně říkáš pracovnímu cyklu téhle frézky ty?

PS: Stále čekám na ty zavoskované strojní svěráky, které se válejí někde u tebe na šroťáku, bro.)
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

18. 5. 2021, 7:29

Aris píše: 7. 5. 2021, 4:22
david.1 píše: 6. 5. 2021, 8:54
aleshonsa píše: 3. 5. 2021, 2:21
Za 8 000,- bych na tom skutečně moc mouchy nehledal. Spíš je blbé, že k tomu asi není opěrné ložisko.
Psal jsem to jasně-je to od překupníka,který dobře zná cenu-kdysi jsem měl příležitost se o tom osobně přesvědčit.Kdyby za něco stála,nebude za tuhle cenu. Ad ložisko- možná se mi válí ve skladu.
Neodpověděl jsi na to hlavní. Jak méně vznešeně říkáš pracovnímu cyklu téhle frézky ty?

PS: Stále čekám na ty zavoskované strojní svěráky, které se válejí někde u tebe na šroťáku, bro.)
Jak bych tomu měl říkat? je to prostě úplně obyčejná konzolová frézka.Ta prostě cyklus nemívá (i když tahle možná má -ten životní-za sebou:-)) )
Svěráky momentálně nejsou(tedy byly starý a velký-160 a 200),od té doby byl jen korpas,ještě nesložený-ale bohužel vysypaný z krabice-která byla papírová a tak nesměla být v tom železe-takže hledání na celé odpoledne a nějaké univerzálky. Naposledy krásná 500,kterou ani neuzvednu a
dvě 400,ale nebyly ve vosku,takže měly lišku-vzal jsem si tu lepší-a druhý den zmizla i ta horší.Dvanáct kilo strojních pilek,většina v tom originálním pozlátku-Dali mi je na stranu,a byli rádi,že je nemusí vybalovat..Nefotím to,ale asi by to bylo zajímavé..Dvě tuny nových elmotů..Něco jsem koupil,ale šrot je vysoko a tak už to není tolik zajímavé jako dřív.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

18. 5. 2021, 8:07

aleshonsa píše: 6. 5. 2021, 10:26 Vrakoviště nemam ani v dílně, natož u sebe doma. To si možná david.1 pleteš se svojí dílnou.
A na drážky stolu se nesahá při rovnání stolu, ale při řešení rezatého stolu kdy se jaksi musí vyčistit i ty drážky. Takže už pak logicky bude lícování pryč a pokud mají nějaké vhodné pro kameny mít tak se na ně musí sáhnout.
Bez oprav uvnitř skutečně dle mého fungovat nebude. Ložiska bývají v podstatě pryč i u strojů v daleko lepším stavu. Stejně se to bude muset alespoň částečně rozebrat, aby se vůbec rozchodilo mazání vodících ploch.
Jinak ohledně té investice do nářadí - nějak tam nevidím pravítka a jiná potřebná měřidla. Ty možná budou každý jeden potřebný kus za 200,- ale ne CZK, spíš EUR. Jinak nemá zaškrabání smysl – jako jak by se to dělalo bez pravítek ….
Aha,já nevěděl,že už jsi se zbavil těch bývalých brusek na kulato ,8x rozebírané frézky a dalších sqostů,co jsi nás tu s nima oslňoval.Tak to gratuluju,je to vyloženě krok správným směrem. Nebo to byly jen výmysly?
Já taky uklízím. Když vezmeš,že šrot je dneska za bůra kilo,je to lepší,než hledat kosa,kterej si koupí bývalou brusku bez koníka nebo jiné nádhery...Přijedou,naloží,odvezou. Za starý kov inflační peníze. Líp se přenášejí,nezaberou tolik místa a zábavy s nima užiješ taky dost..
Ad drážky: to může vymyslet jen inženýr:-)).. když překurvíš drážky( ta mašina není tak velká,aby to šlo o dimenzi,takže jen na nějaký opravený rozměr) můžeš na to samozřejmě napasovat nové šrouby i kameny.Uvědom si,kolik je to práce a jestli se vůbec vyplatí??? Ale popravdě- ještě jsem na použitelném stroji neviděl drážky,které by byly tak totál,aby nešly normálně(...) používat..předpokládám,že mi tu nechceš tvrdit,že když frézuješ třeba dlouhou drážku na hřídeli v děličce,tak na stůl nasypeš děličku a koně ,které vystředíš kameny a jdeš frézovat ve dvou stovkách,nebo že máš (naše) svěráky,které středíš podle kamenů ??Když drážky budou už tak v p.. ,že nepůjdou používat,tak si dokážu představit,jak bude vypadat zbytek toho(bývalého) stroje. V tom případě postupujeme podle bodu jedna (5,-/kg).
bod tři: zase tvůj inženýrskej pohled.. Proč ve všem hledáš problém? proč se hned chceš vyřádit škrabákem s pravítkem a dalšíma tušírovacíma pomůckama???Psát o tom romány, lítat kolem vraku a živit v sobě myšlenku,že si v garáži za půlrok uděláš generálku za pár zlatek? Já psal obecnej návod pro skrutkovače,kterej je šťastnej,že za pár kaček pořídil něco lepšího než je stolní vrtka z lajdlu. Tzn. je to lakomec, nemá,nebo nechce vyndat( jako ty) prachy za pořádnější stroj.Největší investice pro něj bude,že zasolí tu mašinu.A rozhodně nebude štípat na prvočinitele převodovku,aby z ní vysypal ložiska,vyrobil ev. nová kolečka(protože když to vezmu tvým náhledem,po těch letech budou stejně tak v p.. ložiska jako kola na těch nejvíc používaných převodech)..On zkrátka udělá minimum prací (možná i to je hodně) jen aby mašinu rozchodil( pro vysvětlení:nic ve smyslu zaškrábávání jsem tu nepsal-nebude potřebovat pravítko,protože stejně neumí škrábat-škrabákem jen odrbe vrstvu rzi pod níž stejně budou mapy ,které by nezaškrábal:-)) ,stejně tak nebude rovnat stůl-drážky,max. pilníkem projede omačkané hrany těch drážek,aby mu do nich šel šroub-pokud nepoužije obyčejný se šestihrannou hlavou..) A věř mi,mašina mu bude chodit možná líp než tobě,i když na to půjde úplně nevědecky a pro tebe nepochopitelně.A bude šťastnější než ty,protože nebude dělat večerní elaboráty na téma,,jak ze tří vraků FA3 sestavit dva polovraky" ,ale bude si pěkně-teda pěkně..opravuji: v mezích možností- svých a té mašiny- okopávat drážky v hřídelích svých zemědělských samohybů a bude si libovat,jaká je to úspora a přesnost proti ruční práci atd.
Uzavřeme to- vráček už je stejně prodanej,někoho už tedy pravděpodobně těší-anebo ne,to podle stavu,kterej jsme tady stejně nikdo z fotky nepoznali..
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 5. 2021, 10:51

Panenko skákavá to je vážně očistec!!!
Jestli mi jsou nějaké stroje k něčemu nebo ne, atd., tak to si dokážu posoudit sám a když už tak to budu konsultovat s odborníkem a ne nějakým david.1.

Já myslím, že bychom všichni měli k david.1 přijít na nějakou exkurzi. Protože takovou dílnu co má on - čistě soudě dle jeho vyjádření ke strojovému parku ostatních - tak to kam se hrabou dílny NASA, SpaceX, několika stájí F1 a několika stájí z LeMans. Eminentní zájem david.1 o vlákno "Levné frézky ...", stejně tak jako jeho rádoby vtipné reporty z různých jeho rešerší co by se kde dalo levného koupit, to je jen taková lakýrna abychom tu všichni nepraskli závistí. Protože ve skutečnosti má ve své dílně samá nejmodernější obráběcí centra, na které si vydělal výrobou dílů s přesností na 1um, protože je to fachman nad kterého nikdo nemá.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 5. 2021, 11:03

Já myslím, že nikdo nemusí být hned inženýr, aby chápal rozdíl mezi živostností ložisek (které světe div se jsou prostě uvažovány na omezenou životnost) a ostatních dílů jako ozubená kola, hřídele atd. Ale chápu, že pro někoho kdo má mentalitu někde pod úrovní bačů (už jen dle úrovně psaného projevu), kterým se tu v jiném vlákně posmívá a nadává na ně, je to těžko pochopitelné.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“