Jakou odsávačku ?

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 5. 2019, 10:09

Klikačka ruční střilečka už mě moc nebaví, tak si říkám čím si udělat radost. Doby kdy jsem letoval každý den jsou nenavratně pryč, proto dávat 500 euro za japan Denona (bez příslušenství a ND) je asi zbytečné o Wellerkách ani nemluvím. Jaký je váš názor při intezitě potřebnosti 2x za týden na 10min. ?

Obrázek

https://www.youtube.com/watch?v=NhIzDuFjrSk
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 5. 2019, 10:33

Mam v elektronicke dilne 3 stanice ZD-917 (kombinace 60W pajecka + 80W odsavacka). Je to Cina, ale pouzitelna .Stejnou odsavaci pistoli do 480°C pouziva v tom low endu skoro kazdy. Pistole se da za par korun koupit jako nahradni dil, coz je velka vyhoda. Kupodivu i ta pajecka se na vetsinu veci da pouzivat (na vetsi veci a GND planes s tepelnou setrvacnost mam ale Wellera WD-1M).
Vyhoda te Ciny- je to levna vec a kdyz se pokazi, tak to vyhodis a koupis novou. Nicmene se mi za asi 10 let co je mam pokazila jen jedna (24V zdroj odsavacky to vzdal) a kupoval jsem dohromady jenom nekolik per pro pajecky, myslim 2 odsavaci pistole a k nim asi 50ks hrotu a filtru.
Nebojim se to teda doporucit, jako low endove reseni.
Poznamka mimo hw - je treba trohu grif, aby se takova odsavacka dala vazne efektivne pouzivat. Nekdy je treba vyuzivat i gravitaci nebo poklep. Dulezite je drzet ciste filtry, menit vcas hroty, pouzivat hrot s vhodnym prumerem, tak abys sal co nejmin falesny vzduch
edit: zapomnel jsem nejak na ten Banggood :) To bych rozhodne nebral. Bude to strasne tezke a je to velike. S tim se bude blbe pracovat.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

13. 5. 2019, 11:03

Doma mám ZD-915, stála mě cca 1900,- Kč. Je to Čína, odsává velice dobře.
Krátce po zakoupení začala blbnout, při odsávání se resetovala, byl studeňák na velkém filtračním kondu ve zdroji. Sundávání filtru na cín je opruz. Asi by to chtělo předělat tlačítko v pistoli, přímo spíná podtlak. Dát nějaké relé do bedny a tlačítkem spínat relé. Na moje použití 2x za měsíc stačí, jsem spokojen.

V práci mám Pace MBT350 + doplňky za cca 85000,- Kč. Plná spokojenost, na Pace nedám dopustit.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 5. 2019, 6:44

zatím mě stačí denon včera jsem s ním dělal 4 hodiny + klasika ERS50 a china foukačka horkovzdušná, ale už vím za co příště utrácet
https://www.youtube.com/watch?v=MqZ0bjcU93M
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 5. 2019, 8:29

Mart76> ta ZD-915 je v podstate odsavaci polovina stanice ZD-917. Uplne identicke. :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 5. 2019, 9:37

U uvedeného provedení se mi líbila mobilita, hodím do brašny a pofrčí všude se mnou. Současně mi je jasné, že vetší zařízeni mude mít (snad) podstatně výkonější kompresor. Ten japan Denom má také hvezdné recenze, ale cena za 12k + příslušenství je moc. Skočím tedy nejspíš do zminované ZD-915 když jí tolik chválite. V Tipe kupuju a zatím byli rozumní i v případě reklamací.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 5. 2019, 9:59

elbarto> ted jsem si uvedomil ze jsem ty pistole musel zpocatku malicko upravit. Je tam jedna slabina. Kdyz se odsava dlouhou dobu (par hodin v kuse) na vysokou teplotu pres 400degC, tak se borti ten polykarbnatovy zasobnik na odsatou pajku. Proste se prehreje. Plus to hodne zralo jeho filtr. Musel jsem zasobnik vytocit z Al a trosku preusporadat ten vnitrek aby se odstinil ten filtr. Takto to funguje daleko lip, nemusi se tak casto vysypavat zasobnik. Vyfotil jsem, ale to se te nejspis tykat vubec nebude, pokud to mas jak jsi psal na par minut tydne.
20190514_052927.jpg
20190514_053107.jpg
20190514_053058.jpg
20190514_053159.jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 5. 2019, 10:38

tady je video jak to funguje a nevypadá to vůbec špatně vzhledem k ceně...
dle videa je to i rychlejší jak denon ale to je dané externí vývěvou zase to není přenosné nic méně klidně bych do toho šel...
u denona doporučuje výrobce dávat kovovou vlnu před flicový filtr cín se pak zachytí na oné vlně a filtr vydrží dlouho
tu je to video
https://www.youtube.com/watch?v=EQEx7Cezz9o
zajímavé, že ty stanice jsou v česku za rozdílnou cenu snad je kvalita stejná
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

14. 5. 2019, 2:49

Jak píše Dawe, je u té ZD-915 trochu slabina v tom zásobníku na odsátou pájku. Ale protože ji tak často nepoužívám, tak jsem to zatím neřešil.
Je vhodné před ukončením práce a občas i při práci preventivně hrot prošťouchnout čistícím drátkem. Cín se v hrotu přepaluje a zanáší ho. Protože když to na konci hrotu zatuhne, tak pak už pomůže jen oddělat zásobník na cín a hrotem pájky nahřívat konec hrotu odsávačky (případně přidat cín) a třetí rukou ten hrot prošťuchovat.
Odsávací výkon je dostatečný, jen má odsávání jakoby pomalý náběh. Ale to je pravdpodobně tou silikonovou trubičkou, která se asi po zapnutí odsávání trochu smrští.
Za málo peněz je to hodně muziky.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 5. 2019, 4:35

Ja mam podobnou odsavacku u pajeci stanice jako prislusenstvi, pouzil jsem to ale snad jen 2x na vyzkouseni.
Urcite bych to nekupoval zvlast, je to prakticky k nicemu.
- dnes uz je vetsina soucastek SMD a tak to jaksi ztraci vyznam, jedine vyvodove veci jsou napr. mnohapinove konektory a ty s tim stejne nejdou oddelat protoze vzdy nejaka nozka drzi, rychlejsi je ofouknout je horkovzduchem a vytahnout.
- na oboustranne desky je to prakticky nepouzitelne protoze vyvody drzi na stenach prokovu a jednostrannych je dnes jen minimum
- bezolovnaty cin ktery uz je prakticky vsude jde odsavat velice spatne nebo vubec.
- jak uz tu nekdo zminil, tryska ma tendenci se zanaset a cisteni je zdlouhave.
- pro tech par pripadu kdy potrebuju neco odsavat je rychlejsi pouzit rucni odsavacku nez vytahovat a nahrivat tohle heblo.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 5. 2019, 6:17

až bude čas něco k tomu napíšu třeba k včerejší práci
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 5. 2019, 10:22

Hračka za cenu nadrže paliva do auta je více než super. Všem díky za názory a zitra v Tipe objednám.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 5. 2019, 5:14

a horkovzdušnou foukačku máš? já lituju toho že jsem si nevzal obojí v elektrodílně je samozřejmě všechno, ale dovybavil jsem se i v práci no a horkovzduch mě občas chybí...
Když odsáváš cín třeba stanicí co tu probíráme tak to funguje jen u součástek a konektorů, které nejsou z opačné strany utěsněné tzn z někama to ten vzduch musí nasát. V opačném případě to odsaje jen cín na povrchu a onu součástku prostě nevypájíš.
Pak si pomůžeš horkým vzduchem nahřeješ a konektor nebo těsně přiléhající součástka vypadne .
Odpájení konektoru smd ničím jiným jak horkým vzduchem nejde to samé smd součástky.
U toho horkého vzduchu pozor na jednu věc chce to zkušenosti a nastavit optimální proud vzduchu nebo to pak funguje jako fukar listí a máš pak odfouklou hromádku součástek, které si původně odpájet nechtěl :D
Další věc horký vzduch se dá použít pro narušení zalévacích hmot a lepidel, smršťování bužírek pájení všech smd součástek včetně IO v pouzdrech BGA atd...
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 5. 2019, 6:41

Jako jednoduchou levnou horkovzdusku na stul bych mu urcite doporucil ZD-939L. Je to nezmar a hlavne je oproti jinym kompaktni. To clovek oceni, kdyz ma skoro plne regaly i stul....jako ja dnes :D
939L je ta cerna krabice nahore.
WP_20190515_009.jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

15. 5. 2019, 7:02

t256 píše: 14. 5. 2019, 4:35 Ja mam podobnou odsavacku u pajeci stanice jako prislusenstvi, pouzil jsem to ale snad jen 2x na vyzkouseni.
Urcite bych to nekupoval zvlast, je to prakticky k nicemu.
- dnes uz je vetsina soucastek SMD a tak to jaksi ztraci vyznam, jedine vyvodove veci jsou napr. mnohapinove konektory a ty s tim stejne nejdou oddelat protoze vzdy nejaka nozka drzi, rychlejsi je ofouknout je horkovzduchem a vytahnout.
- na oboustranne desky je to prakticky nepouzitelne protoze vyvody drzi na stenach prokovu a jednostrannych je dnes jen minimum
- bezolovnaty cin ktery uz je prakticky vsude jde odsavat velice spatne nebo vubec.
- jak uz tu nekdo zminil, tryska ma tendenci se zanaset a cisteni je zdlouhave.
- pro tech par pripadu kdy potrebuju neco odsavat je rychlejsi pouzit rucni odsavacku nez vytahovat a nahrivat tohle heblo.
Je to vše o cviku. Já už pájím 30 let. Mám elektroučňák a tam mě naučili pořádně pájet.
Horkovzduch mě nějak neoslovil, jak se říká: "starého psa novým kouskům nenaučíš". V práci ho máme, ale stanice Pace je tak kvalitní, že jsem po horkovzduchu zatím nemusel sáhnout.
U vývodových součástek je vždy nutné chvilku počkat na prohřátí a při odsávání pak udělat kruhový pohyb, aby se vývod v prokovu "zakvedlal". Pokud je pájeno bezolovem a napoprvé to nejde, tak se vezme cín s olovem, vývod se znovu zapájí s větším množstvím pájky. Někdy tam ten olovnatý cín nanesu hned před prvním pokusem o odsátí. Pak už to jde v pohodě. Oboustrané desky bez problémů, kondíky z motherboardů nejsou žádný problém a tam je vrstev mnohem víc..
SMD součástky do určité velikosti sundávám klasickým hrotem. U čipových součástek (odpory, kondíky) se na vývody (plošky) zapájí olovnatá pájka a pak se střídavě obě plošky nahřejí hrotem a současným tlakem hrotu na součástku se tato odsune. Většinou je to tak, že jeden vývod nahřeji a tlakem na druhý součástku sundám. U integráčů s vývody na dvou stranách a do velikosti cca SO16 se na všechny vývody nanese pájka (dost pájky) až se všechny vývody zalijí cínem. Pak se integráč sundá stejným principem jako čipová součástka. Na složitější součástky mám u pájecí stanice speciální hroty a nástavce. To sundávám bez problémů i 144 pinové procesory.
Lze to i horkovzduchem, možná i lépe, ale já jsem naučený na klasiku.

Jak píše Kenybz, s horkovzduchem se to musí umět a já to s ním neumím (zatím). Ale i s hrotem a odsávačkou se to musí umět.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“