Jakou odsávačku ?

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

25. 6. 2019, 1:12

jenicek> No, ono to udela treba po par hodinach nonstop prace na 480°C. A ta teplota je na nektere Cu Pbfree pajky u vetsich konektoru bohuzel potreba. A neni to tim ze by byl zasobnik plny, ale proste ten plast postupne zmekne a tece...a tak dopadly casem vsechny. Koupil jsem novou pistoli, par tydnu a znova stejne. Nakonec jsem to radeji vytocil z Al, ty stanice musi slapat. Mrkni na prvni stranku, je tam obrazek.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

25. 6. 2019, 5:20

Na Solomonce to mám ze skla. Když seženeš nějakou zkumavku nebo úzkou kulatou lahvičku a řízneš ji, máš to samé a na věčné časy. Navíc je tam vidět, kdy potřebuje vyčistit.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

25. 6. 2019, 5:50

Reinkarnace> Bohuzel u tohoto typu ale nejde o prosty valec. Original vymysleli tak, ze ma na vnitrnim prumeru pobliz jednoho konce celkem velke osazeni o ktere se opira filtr. Ja ty Al nahrady udelal uvnitr podel mirne konusove (par °) aby se ten filtr dal uvnitr vzeprit o jen steny a nezmensoval se prutocny prurez filtru. Prosty valec by tu nefungoval, resp. by jeste musel nejak vyresit to uchyceni filtru (skripnout ho na konci vuci telu pistole je strasne na montaz a taky ten filtr by vydrzel tipuju tak dve vysypani).
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

19. 9. 2019, 5:57

Potřeboval jsem něco nakoupit a při hledání nějakých doporučení objevil docela čerstvé srovnání trubičkového cínu a fluxů. Škoda že nemá porovnání pájecích past... tak to třeba někomu pomůže :)

turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

19. 9. 2019, 7:49

Škoda že s tými cínmi neskúšal spájkovať nejaké zaoxidované kontakty, tam by sa ukázalo, prečo sú agresívne RA tavidlá lepšie ako tie bezoplachové.
Tos C45-2000
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 9. 2019, 9:08

Neoplachovací fluxy nepoužívám. Ještě ve fabrice jsem dělal i pro vojáky a tam se běžně používaly testy na vibračkách. Bylo překvapení, že bezoplachové (tedy ekonomičtější) fluxy měly o dost horší výsledek v pevnosti přiletování oproti kalafuně.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

22. 9. 2019, 3:15

lubbez> jo jo, to se vi. Bezoplachova tavidla + Pb free pajky usti ve spoje ktere maji kratsi zivot pokud jsou vyssi hlavne random vibrace- je to hned videt na HALT testech. Pricinou je, ze ta ttavidla vesmes podporuji Kirkendalluv jev, dochazi na rozhrani med/cin k elektromigraci a rozhrani zkrehne. Taky nejspis podporuji rust whiskeru.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 9. 2019, 6:11

Když už jsou ve vlákně o odsávačkách testy pájek a fluxů, tak přidám taky dvě zkušenosti.

Zatím jsem používal prakticky výhradně japonskou pájecí pastu Koki.
Nedávno jsem vyzkoušel koupit 2 čínské pasty:
- nízkoteplotní BiSn, bezolovnaná, teplota tání 138 C
https://www.banggood.com/2pcs-50g-Lead- ... rehouse=CN
- klasická olovnata SnPb, teplota tání 183 C
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 22098.html

U obou nanesena přes šablonu na desky s ploškami s chemickým cínem a přetavena.

Ta nízkoteplotní dopadla strašně, byl to jeden velký problém. Při přetavení se to vůbec nerozlívalo po ploškách ale dělalo to kuličky, součástky místo by se vycentrovaly tak naopak uplavaly úplně mimo. Prostě kalamita.
Naštěstí to byla celkem jednoduchá deska, tak jsem ji pak přeletoval normálně kontaktně ručně s přebytkem fluxu. Pod fluxem už pasta fungovala dobře, až nad očekávání.

Olovnatá pasta Mechanic naproti tomu dopadla výborně. Skvěle se rozlívala i na ne úplně dokonalých površích. Prostě paráda.
Tady si dovolím poznámku, že značka Mechanic už u mě má na čínských obchodech hodně dobré jméno. Mám od nich i jiné věci (např. UV nepájivou masku atd.) a vždy všechno fungovalo dobře. Takže po téhle značce už jdu cíleně.
Tuhle pastu budu v budoucnu určitě používat.
Jinak na webu mají napsanou velikost částic 25-45um (a je to tak i na fotce, co tam mají), přímo na moji pixli pak je ale 25-38um.

Až budu někdy leptat tišťáky, tak si nadělám nějaké pokusné a musím tu nízkoteplotní nějak zlomit. Když to s dodatečným fluxem fungovalo dobře, tak zkusím přímo do té pasty namíchat nějaký flux navíc, jestli to pomůže. Trochu blbé je, že běžné fluxy začnou být aktivní až při vyšších teplotách, než kde taje tahle smět BiSn. Uvidíme.
J.C
Příspěvky: 42
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

1. 11. 2019, 11:58

Jen se zeptám mám tuhle olovnatou pastu XG-50 od Mechanic , problém je že přišla vyschlá , na povrchu byl normálně tvrdý škraloup , zkoušel jsem jí naředit lihem ale potom při pájení prská . Je pravda že když jsem vydoloval ze zpoda trochu řídké tak fungovala dobře . Nějaký nápad jak jí uvést do pastovitého stavu ? Leží mi na ponku ladem už dva roky takže nejspíše bude už jak kámen .
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2019, 1:43

Sundat škraloup a zbytek používat.
Ten sundaný škraloup případně rozpustit isopropylem a používat na méně náročné věci (pájení Cu trubek a podobně). Ale půjde s ním pájet i v tom ztvrdlém stavu, bez rozpuštění (pro ty nenáročné aplikace).
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

1. 11. 2019, 5:20

K čemu potřebuješ tu nízkoteplotní?
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2019, 5:36

Mart76 píše: 1. 11. 2019, 5:20 K čemu potřebuješ tu nízkoteplotní?
To byl dotaz na mě?
Kdyby fungovala dobře, tak (skoro) na všechno.
Je bezolovnatá, pokud na tom někdo bazíruje. Ale nemá neduhy klasické vysokoteplotní cínové bezolovnaté.
No a samozřejmě je ohleduplnější k součástkám i tišťáku, což se zejména u nějaký prototypů a různých zkušebních konstrukcí hodí. Ale nejen tam, klidně i u běžné produkce.
Snad jediné místo kam se moc nehodí jsou nějaké silové prvky, které se hodně hřejí. Ale těch v dnešních moderních konstrukcích zas tak moc není. Málokdo chce elektroniku, která funguje jako přímotop.

Ona funguje zvláštně. Až někdy nebudu mít do čeho píchnout, tak ji podrobím zkoumání. Při pájení běžnou páječkou totiž funguje dobře, smáčí a roztéká se normálně. Ale při přetavení se prostě nerozlívá a nesmáčí. Možná to chce jiný teplotní profil.
Teď ale nemám čas se tím zabývat, až někdy.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

1. 11. 2019, 8:39

Mex píše: 1. 11. 2019, 5:36
Mart76 píše: 1. 11. 2019, 5:20 K čemu potřebuješ tu nízkoteplotní?
To byl dotaz na mě?
Když se u nás ve firmě před X lety rozjíždělo osazování smd, tak jsme zkoušeli nízkoteplotní BiSn na oboustranně osazované DPS. Myšlenka byla taková, že se jedna strana zapájí klasickou pastou a druhá tou nízkoteplotní. A protože je tam rozdíl teplot, tak nebude hrozit odpadnutí součástek. Nebylo to ono, špatně se to přetavovalo, povrch byl takový zašedlý, jakoby pórovitý.
Nakonec se od použití té BiSn pasty upustilo a vyladily se teplotní profily v přetavovací peci na jeden druh pasty. Každý typ osazované DPS (a osazovaná strana) má určený konkrétní teplotní profil.
Takže můj dotaz byl hlavně z toho důvodu, jestli nechceš experimentovat s oboustrannou montáží.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2019, 9:54

Oboustrannou montáž dělám tak, že první (tu víc osázenou) dělám kontaktním přetavením, druhou stranu pak přefouknu horkovzduchem.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 11. 2019, 10:55

Mart76> To jsme si prosli dost podobnym vyvojem. V moji firme jsme zkouseli uplne to same pro takove male PCB s hromadou pouzder formatu 0805 a par SOT23 myslim. Scrap se v nasem pripade nedal dostat pod 5%, takze to skoncilo jednou vrstvou na lepidle...
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“