Co si představit pod pojmem "precision"

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 1. 2020, 8:13

Potřebuji vyrobit přípravek //tři svěráky na jedné desce// tak jsem koupil malé svěráčky.

Honosí se odchylkou kolmosti 0,005 / 100 mm. Tak jsem nějak předpokládal, že by rozměry mohly být +-0,01. Více viz fotka :
20200114_202100[1].jpg
míry jsou v um
zeleně dole je síla základny
zeleně nahoře na čelisti je tloušťka čelisti /od čelní plochy svěráku/
červeně je šířka pevné čelisti /svěráku/

Bohužel to červené je jediné co nevydýchám, ty svěráčky měly být mezi kolíčkama v přesné rozteči. Takže zítra je mlasknu na magnetku a zbrousím na stejnou šířku. Základovou desku hodím do šrotu a půjdu vyrobit novou.

V daném případě tedy "precision" znamená : Tři desetiny taky dobrý.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 1. 2020, 8:17

Čím víc pruhů, tím víc adidas... Šikmoočka si asi pod slovem precision představuje něco jiného. A teď si představ co bychom dostali za šmejd kdyby to nebylo precision.... :(
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 1. 2020, 8:43

Tohle asi zazil uz kazdy s nejakym strojirenskym vyrobkem z Ciny. Obecne z cele Asie je treba kupovat od overeneho dodavatele, nejlepe primo vyrobce a to na zaklade vykresu (pokud to jde a takovy postup se vyplati). Nebo kupovat alespon na osobni doporuceni od nekoho duveryhodneho. Samozrejme za kvalitu je i v CIne potreba zaplatit. Nakup "naslepo" se casto nevyplati a dopada to takhle. Bohuzel vetsina ceskych obchodniku nakupuje ty nejlevnejsi varianty a tudiz je i nas trh zaplnen takovym odpadem. Clovek s tim ma pak zbytecnou praci, kdyz to zachranuje. :cry:
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
kiko01
Příspěvky: 1595
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2020, 10:18

Milan199 píše: 14. 1. 2020, 8:13 Potřebuji vyrobit přípravek //tři svěráky na jedné desce// tak jsem koupil malé svěráčky.

Honosí se odchylkou kolmosti 0,005 / 100 mm. Tak jsem nějak předpokládal, že by rozměry mohly být +-0,01. Více viz fotka :

20200114_202100[1].jpg

míry jsou v um
zeleně dole je síla základny
zeleně nahoře na čelisti je tloušťka čelisti /od čelní plochy svěráku/
červeně je šířka pevné čelisti /svěráku/

Bohužel to červené je jediné co nevydýchám, ty svěráčky měly být mezi kolíčkama v přesné rozteči. Takže zítra je mlasknu na magnetku a zbrousím na stejnou šířku. Základovou desku hodím do šrotu a půjdu vyrobit novou.

V daném případě tedy "precision" znamená : Tři desetiny taky dobrý.
A tych 5 mikronov kolmosti tam teda dodrzali? :)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 1. 2020, 6:43

kiko01 píše: 14. 1. 2020, 10:18
A tych 5 mikronov kolmosti tam teda dodrzali? :)
To mě zrovna moc nezajímalo, protože do čelistí budu upínací plochy teprve frézovat / brousit.
Dneska jsem to přeměřil. Co kus to original ! Ta kolmost je ale mnohem lepší ! Odchylka mezi základnou a pevnou čelistí svisle je od 0,002 do 0,004 na cca 20 mm //čelist je 25 mm//. Přibližně stejná je odchylka pevné čelisti vodorovná od boku svěráku.

Pro zajímavost jsem "přejel" prakticky stejný svěráček Mitutoyo. Je ve firmě už asi 10 let. Odchylky do 0,002 tedy na hraně schopností měřáku.

Odpoledne jedu do kalírny, tak pro psinu nechám změřit tu tvrdost.

Za 1230 / kus, včetně dopravy je to v pohodě. Na hobby použití paráda, ale spárovat nejdou.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

15. 1. 2020, 6:58

Čínské výrobky jsou na tom stejně jako Polské potraviny. Vyrobí je od té nejhorší kvality, až po tu suprovou a je jen na zákazníkovi, co si zvolí a tomu samozřejmě odpovídá cena, pokud není navíc upravená překupníkem.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 1. 2020, 7:47

Britt píše: 15. 1. 2020, 6:58 Čínské výrobky jsou na tom stejně jako Polské potraviny. Vyrobí je od té nejhorší kvality, až po tu suprovou a je jen na zákazníkovi, co si zvolí a tomu samozřejmě odpovídá cena, pokud není navíc upravená překupníkem.
Dovolím si nesouhlasit s tím, že kvalitě odpovídá cena. Už jsem se setkal s výrobky za hubičku ve velmi slušné kvalitě a naopak. Bez překupníků ! Spíše je nutné jak psal Dawe oslovit ověřené firmy a ptát se na detaily. Jinak je to loterie.

Pokud se týká polských potravin. Kdykoliv jedu do Polska nakoupím na trhu a nikdy se mi nestalo, že bych z toho byl byť jen rozpačitý. Taky se mi nikdy nestalo abych otevřel polskou konzervu Pikok a uvnitř byla hnusná hmota. Mají to voňavé, nepřesolené, jsou tam viditelně kousky masa...
Těm Polákům spíše fandím.
obráběč
Příspěvky: 235
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

15. 1. 2020, 8:08

Mě by zajímalo jestli jste někdo z Číny zakoupil tu suprovou kvalitu, existuje vůbec?
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 1. 2020, 8:46

Pokud daji do konzervy maso z chciplych krav nacpanych antibiotiky prosolene soli na silnice, nejspis se z tobo hned neotravis. Otazka ale je, jestli tohle chces konzumovat. Ja se jakymkoliv polskym vyrobkum vyhybam jak to jen jde.

Mozna by nebylo marne udelat vlakno se zkusenostmi s konkretnimi cinskymi prodejci. At si kazdy nemusi prochazet tim hledanim znovu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2020, 8:51

obráběč píše: 15. 1. 2020, 8:08 Mě by zajímalo jestli jste někdo z Číny zakoupil tu suprovou kvalitu, existuje vůbec?
jojo parkrat jsem se placnul prez kapsu a koupil
treba atc vreteno ktery tady v cr nikdo neumi vyrobit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2020, 9:03

obráběč píše: 15. 1. 2020, 8:08 Mě by zajímalo jestli jste někdo z Číny zakoupil tu suprovou kvalitu, existuje vůbec?
Jasně že jo ,jen ji většinou nekupuju na Aliexpresu ale řeším to přímo s výrobcem a bez překupníka ,samozřejmě nemůžeš chtít koupit za dolar to co ti němec nabízí za sto dolarů ,a taky si výrobce neušoupe nohy za kšeft a dvoudolarovou cenou .
No a jinak se rozhlédni skoro všechno kolem tebe je čína více či méně maskovaná.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

15. 1. 2020, 10:48

Koukám, že kolegové byli rychlejší a odpověděli za mne. :)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 1. 2020, 6:39

Takže doplňuji info ke svěráčkům :

Zakalené jsou, každý jsem změřil na dvou místech. Hodnoty tvrdosti od 56 do 58 HRC, což mi přijde dobré. Z rozboru vyšel materiál //asi tak // 19552 1.2343.

Ke každému svěráku je protokol :
20200115_191152[1].jpg
O rozměrech se tam nehovoří. Odchylky kolmosti jsou téměř dodrženy. Pokud tedy budete svěrák používat na jemné frézování / vrtání a single je OK. Na přesné broušení to už není. Dát jich na stůl více v podstatě nejde, rozměry se liší až moc.

Svěráky jsem přebrousil na šířku 49,5 a srovnal jsem výšku základny na stejnou míru. Přípravek už je hotový.

Máme v práci několik svěráčků s tou šikmo taženou čelistí od Vertexu a je to to samé. Rozměry +-0,1. Je ale fakt že se s nimi dělá už několik let a nikoho to zatím netrápilo.
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

28. 1. 2020, 12:25

obráběč píše: 15. 1. 2020, 8:08 Mě by zajímalo jestli jste někdo z Číny zakoupil tu suprovou kvalitu, existuje vůbec?
Ano, zakoupil, uz mnohokrat.

Dnes kuprikladu novy predepnuty kulickovy brouseny sroub vyrobeny na zakazku znackovym vyrobcem YOSO dle meho vykresu. Slo o DFU2505-650 (prumer 25mm, delka 650mm) . Brouseny se zvysenou presnosti C3, dvojita matice s predpetim P2. Specificky obrobene konce sroubu i rozmery a tvar matice. Cena 210$+60$ posta a clo. Za takovou cenu to v EU nesplasis ani omylem. Muzes pocitat minimalne s dvojnasobnou cenou. A kvalita je fakt bez kompromisu.

Podobne kupuju celkem pravidelne z Ciny i japonske lehce pouzite brousene srouby HANSAN / ISSOKU v presnosti C5 za babku.

Dokonce i nektere typy lozisek se od cinanu vyplati. Napr. znacka Y&J zamerena na dupexni kosouhla loziska. Kvalitni, srovnatelne s top svetovymi vyrobci a cena cca tretinova.

Pred nedavnem jsem zase nakoupil nove kompaktni vodou chlazene 4.2W ATC elektrovreteno s BT30 od znackoveho vyrobce Jianken za 1800$, pricemz nemecky ekvivalent jde pres 4000Eur.

A takovych podobnych prikladu bych mel hodne...ony to uz nejsou na prvni pohled ty typicky Cinske ceny "za pytlik ryze" , ale v porovnani s obdobnou kvalitou v EU ci USA je prave tenhle "high end" segment nejzajimavejsi. Jedine co porad dost pokulhava je customer service, zarucni a pozarucni sluzby a fakt, ze clovek se musi hodne snazit pri komunikaci, aby nenechal prostor pro chyby.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 8. 2022, 8:33

Tak jsem zase potřeboval vyrobit do firmy nějaké upínací přípravky. Jako polotovar jsem použil bezšroubové svěráčky z Ali. Sice budou použity jako polotovar, který dostane na "drátovce" hodně úprav a nakonec z nich budou pneumaticky ovládané. Docela mne zajímalo jak to je s rozměry. Jednak jde o výšky // opakovatelnost upnutí //, dvak o vedení čelisti. Potřebuji to na drátovku rozebrat a šlo mi o to, jestli musím párovat čelist a vlastní svěrák.

Pokoušel jsem se sice "prokousat" přímo na výrobce, ale nejsem si jistý zda se mi to vůbec podařilo. Na některé otázky jsem nedostal odpověď vůbec, všechno to divně trvalo a to o čem mne ujišťovali tedy nijak nesplnili. Svěráčků jsem kupoval 64 a můj hlavní požadavek aby byly identické se vůbec nepovedl.
sver.PNG
První dojem plus, byl že to je pěkně obroušené. První dojem mínus, že se naprosto neobtěžovali srazit hrany okolo těch upínacích drážek, takže je to fakt na pořezání prstů. Trochu mne taky sere jak je to moc zabalené. Po vybalení těch 64 kusů jsem se stal majitelem dvou nacpaných pytlů igelitu.

Pak jsem se hrnul s mikrometrem a mikrokátorem na přeměření šířek, vedení a výšek. Záhy jsem zjistil, že mi bude stačit posuvka a to i nějaká horší. Ty svěráčky jsou prostě umělecké dílo - co kus to originál. Dokonce ani to vedení čelisti není identické a lítá v desetinách. Vůbec nechápu jak to vyrábí - musí to být hrozná práce to párovat. Začínám mít podezření, že to bude vypadat nějak jako na těch hrůzách z trubky co sem dá občas někdo odkaz.

Kupodivu jsou dobře zakalené 59 -61 HRc je dost slušné.

edit zjistil jsem, že jsou cementované cca 0,4 což je příjemné protože do nich půjde dobře vrtat

Sice se dá povzdechnout - co bych chtěl za 680 / kus, ale...
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“