Filament extruder, výroba, recyklace PETlahví?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
boboaug
Příspěvky: 93
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

11. 5. 2019, 11:12

Dobrý den, ahoj.

Poslední dobou trávím volný čas stavbou filament extruderu. Přístroje který převede plastový granulát na tiskovou strunu.

Přístroj je poměrně malý, jedná se spíš o pokus, ať už se stavbou samotného stroje, tak s myšlenkou použít jako zdroj plastu právě drcené pet lahve.

Tak teď něco k samotné konstrukci.

Jádrem extruderu je šnek, v průmyslu se používají různé speciální šneky. Pro běžného hobby kutila nedostupné. Jako snadná náhrada je použitelný hadovitý vrták do dřeva.
Má však drobné nedostatky, Průměr nepodléhá žádné toleranci a samotný vrták je hodně prohnutý. Je tedy nutné vrták srovnat případně přebrousit.
Já použil vrták průměru 18mm.

Tělo extruderu mám rozdělené na dve hlavní části, první studená část je opatřená žebrováním.
Zde bude plast přivedený ze zásobníku stále v podobě granulí. Druhá horká část, zde dochází k samotnému tavení a vytlačování tryskou. K ohřevu poslouží 1,5kw topné těleso z dospělého extruderu. Bylo doma .. takho škoda nepoužít. Regulace teploty včetně čidla z ebay.
Horká a studená část je oddělena 10mm ptfe deskou.
Materiál obyčejné železo co se válelo v šupleti. Původně mělo být vše kalené a broušené, ale po zhlednutí lidí co to vyrábí z běžné trubky jsem to zavrhnul.

O pohon šněku se stará klasický motorek ze steračů, jen jsem rozebral převodovku a rýhovanou hřídel nahradil delší rovnou s ploškou.
Motorek bude regulován klasickou PWM regulací

Zásobník plastu, držák motoru, spojka a v budoucnu ještě další kupa součástek je tistěná na 3d tiskárně. Jak jsem psal, jde o pokus, v případě že se ukáže funkčnost sestavy, udělají se díly nové a odpovídající materiálem.

Zatím jsem tedy se stavbou v této fázi, času málo a práce moc. V příštím týdnu májí dorazit výpalky drtiče na PET lahve. Tak je o práci postaráno.
Přílohy
extruder.jpg
prcek
Příspěvky: 153
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

12. 5. 2019, 7:17

No, to jsi mnohem dal, nez ja. Mam otazky (naprosto lamerske, vubec tomu nerozumim)
1) Proc je ta prvni cast zebrovana?
2) Prohnuty vrtak - jak moc prohnuty a jak moc to vadi (ja jen, ze kdyz se podivam na tolerance mlynku na maso, tak mi prijde, ze na nejake desetine nesejde).
boboaug
Příspěvky: 93
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

12. 5. 2019, 7:55

Ahoj

Žebrování slouží k ochlazení dílu kde je přidělaný zásobník granulátu.
Dospělé extrudery mají vodní chlazení, já se vodě chtěl vyhnout a tak jsem zkusil toto řešení. Možná je to zbytečné, možná bude potřeba přidat ventilátor... Uvidí se po prvním spuštění.

Vrták je ohnutý poměrně dost, odhadem tak 0,5mm, je potřeba ho přerovnat. Můj měl průměr 17,8 o otvor v těle mám v rozměru 18+0,02

Další problém je ve skladbě extruderu že dvou dílů. Je nutné aby otvor byl obrobený na jedno upnutí s čelem kde se díly dotýkají, ptfe vložka pak musí být zhotovena taky na jedno upnutí, čela musí běžet. Ke všemu je potřeba šrouby dotáhnout rovnoměrně, jinak se to celé prohne.

Vůle mezi šroubem a tělem extruderu nevadí, dokonce jsem četl že je žádoucí. Šnek není v těle nijak uložen a plast tekoucí kolem šneku pak slouží jako kluzně ložisko.
Uživatelský avatar
Grad
Příspěvky: 845
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 5. 2019, 1:15

Děkuji za ochotu podělit se o info i zkušenosti.
Povedlo se mne dohledat tu diskusi o výrobě extruderu i s tím videjkem na kterem je strojek na výrobu šneků pomoci rozbrušky :)
Odkaz jsem vložil viz. vlákno výroba šneku
Mex
Příspěvky: 5362
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2019, 6:36

Taky je videjko jak to dělají velcí kluci.
https://www.youtube.com/watch?v=OEkksADFjP8
V čase 2:10 tam povídá, že průměr struny mění jen rychlostí odtahu. O pár sekund později tam je vidět laserový měřák, kterým měří průměr.
Ten extruder mají v několika sekcích vyhřívaný na různé teploty, takže tu teplotu nedělají jenom tlakem plastu.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“