ENDER 3

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

5. 12. 2022, 4:14

Mr. MR píše: 5. 12. 2022, 9:39 Ahoj, dost jste mne nahlodali. Nema nekdo endera 3 na prodej? Idealne ve stavu tiskuschopnem a pobliz Phy? Ze bych si udelal vanoce ... :lol:
Prodávat budu až v lednu (to mi přijde bambulab). Pokud budeš kupovat Endera, pak rozhodně s 32 bitovou "silent" deskou. Já jsem měl tu původní a tam děsně ječí krokové motory. Pak jsem vyměnil desku elektroniky za silent provedení. Se silent deskou je to tichoučké, když nepočítám ventilátor chlazení tiskové hlavy.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2022, 5:31

smugli8 píše: 4. 12. 2022, 10:25 Výzvu prijímam :) Objednal som toto https://www.prusa3d.com/cs/produkt/prus ... ange-970g/ . Výška vrstvy ? Výplň? Ak dorazí dám vedieť :)
Výplň je v celku jedno, používal jsem kolem 25%, vrstva klasika 0,2mm.
Jsem zvědav jak to dopadne, pak někam dáme fotky z mých pokusů a tohodle.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

5. 12. 2022, 6:14

Cjuz:
Tou teplotou 45 jsi myslel v uzavřené komoře tiskárny nebo 45 v místnosti?
Myslel bych, že první možnost - komora.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2022, 6:22

Jasně v komoře, víc než 45°C jsem nechtěl riskovat.
Nebyl to jen box, ale měl jsem tam i topení, taky se mi mírně pokroutila sestava extruderu, PETG má hranice nízko.
Ještě uvažuji nad výměnou všech plastových věcí za nylon z odolností 180°C, když dám elektroniku mimo budou limity udávat motory a ventilátory.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 12. 2022, 8:59

Ja jedu v boxu i na +- 55C. Jde to, ale musel jsem resit nekolik ne na prvni podled patrnych problemu.
1) Tiskarnu mam celou z kovu, plastovych dilu je minimum a jen takove typu drzak led svetla apod.

2) Elektoniku mam vespodu boxu ve dvou takovych plechem oddelenych tunelech ktere profoukavam vetraky, takze je relativne v chladu. Mam 12V bed zapojeny na 24V aby bylo sviznejsi nahrivani, takze 600W zdroj jen na podlozku a extrudery stejne bez aktivniho chlazeni neslo realizovat.

3) pokud tisknes na sklo, od zhruba 120C bezne sklo zacne praskat, vyresilo se to kalenym ktere nema ani u 150C problem.

4) Cinske remeny zmekly a praskaly, delalo to duchy jak prase, nedrzelo rozmery apod. Remeny od Gatese jsou na tom v tomhle smeru mnohem lip.

5) Pokud jsem box nahral na tuto teplotu pomoci topeni, vlivem teploty podlozky teplota dal rostla. Musel jsem pridat odtah tepleho vzduchu z boxu. Regulator ktery topi a nasledne zacne plynule po malych otackach odtahovat horky vzduch jsem nenasel, musel jsem zbastlit. Neni to PID, ale funguje celkem obstojne.

6) Nebezpecne stoupala teplota motoru. Resil jsem to zcasti vetraky ktere je ofukuji a zcasti snizenim proudu prepinacem na prednim panelu - musim pak ale pomaleji tisknout abych neztracel kroky.

7) Nektere filamenty uz v te teplote prilis mekly, zasekavaly se, ruzne krcily apod. Zubatice filament moc mackala, takze pri vyssi teplote byla nepresna podavka, ktera se navic lisila podle rychlosti podavani a daleko casteji to melo tendenci k prohrabnuti a naslednemu zaseknuti. Vicemene se mi tohle povedlo odstranit vedenim filamentu od civky az k extruderu v pneumaticke hadicce s tepelnou izolaci do ktere foukam studeny vzduch pomoci akvaristickeho kompresurku a chladice vzduchu s peltiery. Na vystupu to chladi i zubatici. Planuju extruder se ctyrmi pohanenymi kladkami, kde by se tohle melo odstranit uplne, protoze bude stacit mnohem mensi pritlak a zvysi se i stabilita podavani pri ruznych rychlostech. V peltierech se srazi voda kterou to prska do hadicky s filamentem. Nicemu to nevadi, protoze staci vyschnout nez dojede do extruderu a filament ochladi. Jediny problem je, ze kdyz z nekterym z extruderu hodne dlouho netisknu, filament v trubicce od zbyle vody navlhne, zkrehne a muze prasknout nebo prskat pri tisku.

8) Odeslo mi led svetlo a cinska wifi kamerka za 3 kila :-)

S vetraky ani teplotou chladice extruderu kupodivu zadny velky problem neni.
Je treba tisknout pomaleji resp. nevracet se po kratke dobe na stejne misto. V S3D je na to volba kde se tento cas nastavi a slicer pak tisk zpomali, kdyz se tiskne vec typu jehlan apod. Je pak treba hodne foukat na tisk. Obecne kdovijaky vliv ta zvysena teplota nema, cekal jsem od toho vic, ale nekdy se hodi kdyz to pomuze byt i jen trochu.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 12. 2022, 10:31

Já mám obě mé tiskárny uzavřené, materiál těla je plastohliníkový 6mm sendvič (něco jako silný Dibond) na menší U2+ není žádný plast kromě dvou teflonových pouzder a samozřejmě ventilátorů. Podložku netopím nad 105°C a v boxu nám okolo 42°C. Ta větší U3 má plastové díly na výměnných extrudérech a kryt kolem je taky plastový, ale že je větší tak jsem se s teplotou nedostal nad 40°C.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

16. 12. 2022, 6:41

Ahoj,
dělám první pokusy s tiskem, zatím jsem zkoušel PLA a překvapilo mne, jak malá je soudržnost vrstev "provázků". Ležatá plocha na podložce je supr, jinde, kde jsou vlákna křížem je to taky v pohodě. Když jsem ale zkusil mod spirálové vázy s jedním perimetrem, tak byl výtisk sice krásný, ale po trošce mechanického mordování se rozlomil a dá se vpohodě rozmotat. Průměr té zlomené "vázy" na obrázku je 30 mm. Je to normální? Chtěl bych vytisknout neprůsvitná válcová stínítka průměr cca 100, výška 50 a dost kusů, proto bych rád spořil čas a strunu a tiskl tence. Bude se PET-G chovat jinak? Kreslil jsem ve Fusionu 360, nechal naslicovat a pak jsem to znova překreslil s tloušťkou stěny, kterou mi pro jednovrstvou spirálovou vázu vyhodil slicer - tuším že to bylo 0,82 mm.

Druhá věc, mám desku z tvrzeného skla, můžu na ni tisknout PET-G?

Ještě jedna věc, dal by se na mojí tiskárně vytisknout PP? Myslím opět podobný tvar - válec průměr 100, případně alespoň plochá mřížka?

Díky za odpovědi

Ender 3 pro bez úprav
Průša slicer
Přílohy
IMG_20221215_210316.jpg
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
honzaZ
Příspěvky: 130
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

16. 12. 2022, 10:26

Mr. MR píše: 16. 12. 2022, 6:41 Ahoj,
dělám první pokusy s tiskem, zatím jsem zkoušel PLA a překvapilo mne, jak malá je soudržnost vrstev "provázků". Ležatá plocha na podložce je supr, jinde, kde jsou vlákna křížem je to taky v pohodě. Když jsem ale zkusil mod spirálové vázy s jedním perimetrem, tak byl výtisk sice krásný, ale po trošce mechanického mordování se rozlomil a dá se vpohodě rozmotat. Průměr té zlomené "vázy" na obrázku je 30 mm. Je to normální? Chtěl bych vytisknout neprůsvitná válcová stínítka průměr cca 100, výška 50 a dost kusů, proto bych rád spořil čas a strunu a tiskl tence. Bude se PET-G chovat jinak? Kreslil jsem ve Fusionu 360, nechal naslicovat a pak jsem to znova překreslil s tloušťkou stěny, kterou mi pro jednovrstvou spirálovou vázu vyhodil slicer - tuším že to bylo 0,82 mm.

Druhá věc, mám desku z tvrzeného skla, můžu na ni tisknout PET-G?

Ještě jedna věc, dal by se na mojí tiskárně vytisknout PP? Myslím opět podobný tvar - válec průměr 100, případně alespoň plochá mřížka?

Díky za odpovědi

Ender 3 pro bez úprav
Průša slicer
1. Tipoval bych nízkou teplotu, příliš tlustou vrstvu, nebo příliš silný ofuk, ale to u tiskáren s pidi ventiltorem zase tak nehrozí, začal bych u té teploty a přidal ~10-15°C, taky by to mohl být "nic moc" filament, ale u PLA se s těmito problémy nepotýkám.

2. Určitě jo, nejspíše i přímo bez ničeho pokud se jedná o to matné Ender sklo, ale já nejraději používám ještě něco mezi, ať už tyčinkové lepidlo v tenké vrstvě, nebo abs rozpuštěné v acetonu.

3. Určitě, PP mívá problém s adhezí na podložku, tak to nepodcenit, jinak by to měl být na tisk jednoduchý materiál nevyžadující uzavřenou komoru.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

16. 12. 2022, 7:59

Dekuju za odpovedi. Docela jsi me potesil s tim PP. Obcas by se hodily veci, co snesou 120°C parni sterilizaci a tam se hodi asi jen PP nebo nasakavy nylon, ktery se tiskne podle Prusovych stranek uplne blbe....

Co me docela prekvapilo je primocarost: navrh, slicovani, tisk.... Jasne jsem na zacatku, ale ono to nejspis nejak pujde :D


Edit: Jeste se zeptam, berete filamenty od Aurapolu? Nemam nic, tak planuju nakup a lepsi ceny jsem nenasel.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

24. 12. 2022, 3:34

Beriem od Aurapolu Pet-g a žiaden problém.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

24. 12. 2022, 4:07

Díky, budu potřebovat udělat závoz, už vymýšlím co objednat.

Překvapilo mne, jak je Ender 3 pro hlučný. Proti Průšovi od kolegy mi to přijde fakt dost. Zatím jsem ho pustil jen dvakrát, ale ve vedlejší místnosti by se blbě spalo. Řeší to opravdu nová deska? Přemýšlím nad touto
https://www.alza.cz/creality-silent-mot ... 245201.htm nebo je lepší alternativa? Uvažuju nad tím taky kvůli senzoru filamentu a bl-touch.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

24. 12. 2022, 4:39

Na hlucnost bude stacit jen vymenit drivery na X a Y za nejake kvalitnejsi. Trinamic dela s interpolaci na 256mikrokrok a ty jsou opravdu tiche.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 7:29

t256 píše: 24. 12. 2022, 4:39 Na hlucnost bude stacit jen vymenit drivery na X a Y za nejake kvalitnejsi. Trinamic dela s interpolaci na 256mikrokrok a ty jsou opravdu tiche.
Standardne je tam doska s drivermi napevno na doske, takze ich nevymenis...
ja som dal na endera indu dosku kedze stara mi zhorela ( mal som to cele uzavrete v boxe), a mam tam tmc2209 myslim, a to uz krokace nepocut vobec, iba ventilatory hucia
honzaZ
Příspěvky: 130
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

24. 12. 2022, 8:13

Mr. MR píše: 24. 12. 2022, 4:07 Díky, budu potřebovat udělat závoz, už vymýšlím co objednat.

Překvapilo mne, jak je Ender 3 pro hlučný. Proti Průšovi od kolegy mi to přijde fakt dost. Zatím jsem ho pustil jen dvakrát, ale ve vedlejší místnosti by se blbě spalo. Řeší to opravdu nová deska? Přemýšlím nad touto
https://www.alza.cz/creality-silent-mot ... 245201.htm nebo je lepší alternativa? Uvažuju nad tím taky kvůli senzoru filamentu a bl-touch.
Určitě ten problém vyřeší ty drivery na té desce, ale tato je jenom 8 bitová a nevím jestli je podporovaná pro fw Klipper (kdyby jsi chtěl přejít na kvalitnější fw) a i při tisku s fw Marlin byl problém s drobnými pohyby typicky při tisku válce došlo k zpomalení (limit toho mcu na fw marlin bude někde kolem 10 000 kroku/s) asi bych dnes už šel leda do 32bit, taky je fajn mít možnost uživatelsky vyměnit driver když se něco nepovede. Jen jsem tak zběžně koukl a tady za ~1100 je 32 bit deska i s drivery tmc2208, stejnou desku používám a vše v pořádku :) dokonce mají i garanci doručení do 15 dní, takže už ani to čekání není taková hrůza
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 12. 2022, 9:15

Pardon, že se vlamuju do vlákna. Ale snad aspoň trochu k věci to je.

Máte prosím někdo praktické zkušenosti s deskami s procesorem ESP32 ?
Např. něco jako je třeba tohle https://www.aliexpress.com/item/1005003783944848.html

Je to v praxi použitelné? A použitelné i s běžícím WiFi?

Já s ESP32 nedělám. Ale podle informací z internetu jenom obsluha WiFi skoro kompletně využije RAM, a tak se výkonný kód programu asi musí průběžně natahovat z Flash.
To by normálně nevadilo, výkon to má značný. Ale určitě by to v tu chvíli těžce nabouralo latenci.
Je samozřejmě možné, že to šikovní kluci dobře ošéfovali a důležité věci jsou zamčené v RAM.
Ale rád bych slyšel zkušenosti z praxe.

Díky.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“