PETG nejde dobře sundat z podložky po tisku

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2023, 2:51

Po tisku rámečku tohoto tvaru se mi obtížně daří jej sundat z podložky.
Je totiž pružný :-(
Už jsem i jeden zlomil a druhý nalomil. :-(
Máte nějaký hint?
Přílohy
ramecek vika.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

15. 3. 2023, 2:57

-isopropyylalkohol za studena
-vyskusat znovu ohriat a schladit tlacovu podlozku (bez izoprop.)
-na extra zle pripady mam vyrobene zo zlomeneho malickeho pilnika dlato(cela sada stala 4e), ktorym viem kus vypacit takmer bez poskodenia
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2023, 3:08

A aku mas tlacovu podlozku? Pruzny pei plech by bol asi ideal na toto.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2023, 3:14

Je to pružná podložka, ale ten rámeček je taky pružný.
Naposled jsem musel použít nůž, naštěstí jsem ji nepoškodil.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 3. 2023, 3:16

Predtim ti to nedrzelo a ted zas moc, ze? :D
Tak jak jsme predtim radili odmastit a snizit prvni vrstvu, tak zde presne naopak. Trysku o desetinu vys a pokud to tisknes na tom hladkem tiskovem platu, tak staci pred tiskem trochu opatlat prstama. Kdyz nepomuze po vychladnuti ten plat prohnout, nebo se bojis, ze by vytisk praskl, tak ho na chvili hod do mrazaku a on odpadne sam.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2023, 3:24

No právě ;-) před každým tiskem otírám izopropylem ....
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 3. 2023, 4:08

Chapu ze to muze byt matouci, ale pod PETG na hladkem platu neodmastuj. Bud naopak upatlej rukama, nebo se doporucuje potrit takovym tim tycinkovym lepidlem (Kores), nebo sprej 3Dlac. Ja misto toho tisknu PETG jen na zrnitem platu, tam neni potreba kolem toho nic delat. Prohodis plat, zvolis ho v menu a jedes. Kdyz tisknes velmi tenke PETG veci, ktere jsou pruznejsi nez plat, tak zbyva ten mrazak.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 3. 2023, 4:28

Davam to dole kym je podlozka tepla, cca 60st. Ale je pravda ze ja podlozim olamovaci noz aby neryl do podlozky, a pacim to od 3 vrstvy, lenze to musi byt uz poriadna plocha aby to tak drzalo
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 3. 2023, 5:24

Vse nize plati pro hladky Prusa plat - na zrnity jsem jeste netisknul.

Na PETG isopropyl (IPA) nikdy - uz jsem zkusenosti psal.
Omylem jsem pouzil IPA pod PETG a byl to porod sundat.

Nekdy pomuze ten Prusa plat hodne ohybat - vydrzi prekvapive hodne velky ohyb - a to stridave v obou osach.
A nechat fakt vystydnout na pokojovku.
Pokud trochu specham, sundavam ho (plat) a davam svisle - takze se prirozenym proudenim ochladi rychleji. Ovsem ne driv, nez se zchladi na cca 45-50 st. - to je jen empirie.
Ovsem u ABS je to v protikladu s tim, ze ABS nechat stydnout hodne pomalu jako ochrana proti ohybani okrajovych casti vylisku :).

Vzdy cistim za studena, vzdy novy hadrik (nekam se ten bordel z platu prece musi odebrat a to do hadriku ... takze vzdy novy) a hlavne - na PETG pouzivam takovy ten "samponovy" (dela s vodou bublinky a blbe se utira) cistic na okna.
A nechavam tenky film (neutiram uplne do sucha).
A zkusenost - cim tenci (mene vrstev) vytisk, tim hur jde dolu - nevim proc ...
Jednou jsem tisknul neco jen 0,6 mm na vysku a to skoro neslo sundat - az vychlazeni v lednicce.
A netahat nahoru od platu, ale skusit jako sesunout do boku - jinak maji ty hodne tenke tendenci se (nevratne) ohybat.
Naposledy upravil(a) lapa dne 15. 3. 2023, 5:40, celkem upraveno 1 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 3. 2023, 5:38

Zjistil jsem prave, ze mi uz dochazi - ten cistic a doma taky uz neni - ale na 99% to byl tento - z DM drogerie.
Nijak ho netlacim, jen mi skvele funguje a priste ho koupim zase (cca 30 Kc, asi jak kde).
Mam ho v 330 ml lahvicce od mineralky, ten rozprasovac ma stejny zavit - neni co resit - jen zkracena trubicka.
Obrázek
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“