Prusa MK3S - vyřešen předběžný ohřev podložky před tryskou

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

27. 3. 2023, 5:02

Zdar vespolek,
mozna nasledujici nekomu pomuze.

Pri tiscich s vyssi teplotou podlozky (typicky ABS) mi vadilo, ze se spousti soucasne nahrivani trysky i podlozky.
Prestoze tryska ma dosahnout mnohem vyssi teploty (pro ABS na 255) nez podlozka, diky male tepelne kapacite se ohriva mnohem driv nez podlozka a obvykle to ma za nasledek, ze z predehrate trysky zacina pomalu vytekat filament (pouzivam Gembird kvuli cena/vykon, zatim mi staci) a tuhne do "fousu". A ten se bud vhodne pred zacatkem tisku urazi a lezi mimo tiskovou plochu vytisku, nebo naopak skodi na vytisku ...

Takze jsem zacal badat, co s tim a toto je vysledek.
Pozn: ponekud jsem zapasil se syntaxi, resp. popisem G-code prikazu - vypada to, ze v uvodu nekdo neco napise a vsichni od nej kopiruji i ponekud nesmysl, aniz nad tim premysleji ....

Tuto upravu ma ulozenu v profilu tiskarny s jinym jmenem, takze puvodni neni nijak dotcen.
Pro inspiraci nazvu :) : Original Prusa i3 MK3S + Bed PreTemp

Uprava plati pro Prusu / aplikaci Prusa Slicer (ale asi i pro jine s Marlin rizenim).
Menil jsem v sekci Nastavení tiskarny / Vlastni G-code / Zacatek G-code:

původní stav - vypisuji pouze puvodni 4 řádky na teploty
M104 S[first_layer_temperature] ; set extruder temp
M140 S[first_layer_bed_temperature] ; set bed temp
M190 S[first_layer_bed_temperature] ; wait for bed temp
M109 S[first_layer_temperature] ; wait for extruder temp


na nový stav - vlozene 2 radky s nastavenim predehrati podlozky a pockanim na predehrati - anglicke komentare berte s rezervou :)

M140 S{first_layer_bed_temperature[0]-4} ; bed temp reduced by 4 C
M190 S{first_layer_bed_temperature[0]-4} ; wait for reduced bed temp

M104 S[first_layer_temperature] ; set extruder temp
M140 S[first_layer_bed_temperature] ; set full bed temp
M109 S[first_layer_temperature] ; wait for extruder temp
M190 S[first_layer_bed_temperature] ; wait for full bed temp


Ty 4 snizene stupne jsou empirie pro ABS - tak nejak to akorat staci, aby se pak dohrala podlozka (na full temp), nez se plne nahreje tryska z vychozich cca 21-24C na cilovych 255C.
Pokud to nekdo pouzije, muze s tou redukci teploty samozrejme hrat podle svych podminek.

Uprava se samozrejme promitne do vsech tisku (neni na sekci filamentu, ale na sekci tiskarny), ale pro nizsi teploty podlozek (tj. jine filamenty) se ty 4 stupne dohreji relativne rychle, takze to v konecnem dusledku nevadi ...
Proto jsem delal upravu jen na sekci tiskarny a proto je pouzita promenna first_layer_bed_temperature , ktera se dynamicky (interne) meni podle pouziteho filamentu.

U mne je rozdil (4 stupne C) urcite ovlivnen tim, ze mam pracovni prostor okapotovan, takze tepelne ztraty pri ohrivani podlozky jsou vyrazne mensi nez na holem/nekapotovanem Prusovi.
Cili staci ty cca 4 stupne. U holeho Prusi by asi by ten rozdil mel byt mensi.
To je uz jen empirie ...

Poznamka/prosba:

Pokud nekdo vi, jak do G-code dostat vlastni promenne (neco jako jsou ty "systemove" first_layer_bed_temperature apod), hodne by mne potesil.
Na webu jsem se niceho nedopatral.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“