Porizeni 3Dcka Help:

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Lukashom
Příspěvky: 271
Registrován: 27. 8. 2012, 9:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 8:54

Stavba jde rychle. A pokud budeš chtít jít cestou tisknutých dílů tak na Rebelové.org jsou od 800Kč. Ale bude záležet co použiješ na stavbu z domácích zásob maertiálu.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 11. 2016, 9:36

Par dotazu jsem dal do SZ at to tady moc neplevelim :-) tema 3D prekvapive moc lidi nezajima :-(
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 10:11

zajima, tak to per sem, pac ji najdu pod stromeckem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Rebel
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 11. 2016, 1:54

10. 11. 2016, 2:13

Zdar, nechci nikoho odrazovat od cinskych stavebnic, ci delat reklamu nejakemu prodejci, ale je potreba si uvedomit, ze pokud je clovek trochu technicky nadany, je stavba tiskarny to nejjednodussi, ta prave kouzleni nasleduje az potom. Tedy shrnul bych to asi tak:

1. Pokud chces rychle postavit a tisknout, jdi do nejake stavebnice s podporou nejlepe v CR. Samozrejme porizovaci cena bude vyssi, ale stavba vyrazne kratsi.
2. Pokud nespechas a chce usetrit, nastuduj vysnenou konstrukci, poptej se komunity na nejasnosti a co jde objednej z ciny a zbytek tady. Za lepsi cenu si akorat trochu pockas.
3. Pak v navaznosti na oba predchozi body prijde to prave, tedy dlouhe zimni vecery prosezene u tiskarny misto v hospode ci u TV :D

V obou pripadech doporucuji neco od nas z CR, co je zive (poznamku o pravekem Rebelu moc nechapu, asi se malo snazim :D), tedy Prusa, Rebel, RebeliX .....
Pokud chcete nejake "praveke" ale aktualni nazory, pohledejte rebeli forum, zase tak nezname neni a neresi se tam pouze konstrukce Rebela :)

Nazdar bazar a at se dari :D
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 11. 2016, 11:25

To Rebel: rozhlizim se po 3Dcku s minimem znalosti. Nejdriv me zaujaly pekne vypadajici China stavebnice. Bohuzel po informaci kluku, ze se jedna o nejcasteji celoplastik jsem se vratil prave ke klasice nazyvane pravekem :-) Pokud ses tvurce Rebela, potom musim napsat, ze nebylo mysleno hanlive, spis ve smyslu praotec ceskych 3Dcek. Pri moznostech obrabeni kovu ve volnem case bych konstrukci dal rad trosku vice remeslne kultury i kdyz ted pecu u kamarada zrovna na Rebelovi a funguje roky dobre. V soucasne dobe sjizdim rebelacke forum a snazim se pochopit tema :-) Nejvic se mi asi libi provedeni z alu kompletu Prusa I3 viz odkaz dole. Muzu znat tvuj nazor na konkretni provedeni ? V tomto stylu bych rad spachal neco malicko vetsiho. Zatim jsem zadny studijni material ohledne alu stavby, vykresu, rozpisu dilu na netu nenasel. Diky za kazdou radu a sorry s tim pravekem, pokud te to nastvalo :-)

http://www.dx.com/cs/p/geeetech-prusa-i ... CUAMxLuqjQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek
Rebel
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 11. 2016, 1:54

11. 11. 2016, 6:48

Neboj, nenaštvalo, tak nějak jsem si za tu dobu zvykla na ledacos :D U konstrukce s tištěnými díly relativně výhodou, že jejich pružnost eliminuje částečně nepřesnosti stavby a i nepřesnosti vytištěných dílů samotných. Pokud to bude celé kovové, musíš počítat s tím, že k budeš muset k sestavení přistoupit trochu víve strojařsky, protože zde už se pak nepřesnosti projeví daleko znatelněji, hlavně ve špatné pohyblivosti pojezdů.
Tedy pokud nemáš problém s pochopením a stavbou mechaniky, je to velké +.
Nejsem úplně zastáncem tyčí v konstrukci základny, to podle mě dost degraduje zbytek pevného rámu, ale na druhou stranu není to frézka, nástroj/hotend nepůsobí na obrobek žádnou silou, tak je to použitelné.
Do známé konstrukce tě směruji proto, protože problémy které tě třeba čekají se budou daleko snadněji řešit u konstrukce, kterou zná a používá větší skupina lidí. Problémů které mohou nastat jsou mraky a všechny se odrazí hlavně na vlastním výtisku, který produkují všecky 3D tiskárny obdobného typu. Na fóru jsou desítky dotazů na problém s tiskem a vždy to začíná na nějakém defektu ve výtisku, který může způsobit mechanika, elektronika, firmware, nastavení slicru, filament, hotend/extruder, "přenosy" mezi židlí a klávesnicí atp. Každý z těchto uvedených celků zahrnuje hodně velkou podskupinu dalších potenciálních problémů a ač se to možná nezdá, tak skoro všecko souvisí se vším a na konci je stále jen ta pos... kalibrační kostička, která ne a ne vypadat tak, jak má :D A nedej bože, když je těch problémů hned několik, to je i u známé konstrukce někdy boj, natož u něčeho, co nikdo nezná.

Asi ideálním postupem je postavení něčeho známého za co nejmenší cenu, odladit to třeba i s pomocí komunity, naučit se bojovat se slicry a materiály a až budeš mít pocit aspoň trochu co a jak, tak se vrhnout třeba do vlastních modifikací a vylepšení. To co je v té poslední větě (bez vlast. mod. atd.) napsáno ti zabere minimálně několik měsíců a sestavení tiskárny z toho pouze pár dní.

To co si vybral je fajn, ale dá se očekávat mezi prvními dotazy typu: "Nějak jsem to postavil a roztiskl, ale kalibrační kostička je o kousek větší, nevzhledná, kde může být chyba?"
A na tvou otázku přijde spousta dalších nezbytných otázek, jako např.:

Co máš za tiskárnu?
Jaké mé převody?
Jaký extruder, hotend, trysku, filament?
Jaký máš FW a jak je nakonfigurovaný, jsou dobře kroky/mm atp.?
Nastavení slicru - dávkování, teploty, rychlosti.....?

Nechci tě nijak odradit, ale věř tomu, že vrhnout se do něčeho neznámého bez aspoň nějakých zkušeností s touto problematikou není úplně šťastný začátek :)

PS: sorry za ten sloh, strašně nerad píšu, ale když už, tak už :D :D :D
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2016, 7:40

jestli jsem to pochopil spravne, tak pri stavbe od nuly (pominu chyby v konstrukci), tak me ceka boj s nastavenim firmware, pokud koupim stavebnici, nebo hotovou, tak firmware bude alespon castecne nastaveny, cimz dosahnu lepsiho uspechu na zacatku, tiskarny zakoupene tady, maji tisknute komponenty, ktere jsou nepresne, neni tedy lepsi koupit tiskarnu se znamou konstrukci od cinana, ktery ma dily frezovane, coz se projevi na presnosti a firmware taky nejak nastaveny pro prvotni vysi uspech?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Rebel
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 11. 2016, 1:54

11. 11. 2016, 8:20

1. nepočítal bych s tím, že z číny přijde něco nakonfigurované s nahraným FW. V lepším případě k tomu bude aspoň popis, co kde v daném FW nastavit, ale to je někdy docela boj :D

2. neviděl moc věcí z číny, co by korespondovaly s originálem.

Navíc po proclení a DPH už cena není tak úžasná a na 99% to celnice zastaví.

Berte to jako názor po pár letech zkušeností, nikomu nic nebudu rozmlouvat, pokud máte pocit, že se vám dovoz kompletu z číny vyplatí, jděte do toho, ale já osobně jsem to zkusil 2x a to o tom něco málo vím. Proč, to je vysvětlování na hodně dlouho a na to nějak nemám energii, ale na našem fóru je to rozebráno několikrát.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 11. 2016, 9:45

Nejdriv bych si rad overil s kym si vlastne pisu. U prvniho prisveku byva slusnosti se predstavit. Jednou pises v zenskem, jednou v muzskem rode, ses zenska, chlap, transka nebo robot, je ti 15 nebo 60 ??

Souhlasim s tebou, ze pro pochopeni tematu bude opravdu idealni spachat jednu stavebnici, pochopit kalibrace a ladeni a potom uvazovat o vlastni tvorbe. Zda kalibruju Rebela zase promin, ale z krute pobastleneho ramu nebo neco jineho mi prijde stejna prace. Nemuzeme mluvit o presnosti, kdyz svisle casti ramu jsou na tupo spojovane kovanim na okna, to same rohove spoje ramu. Za tuhle stavebnici penize urcite nedam, ale nerikam ze to spachat nezkusim. Prusove v chine ci DX maji tisice prodeju, snad to nebude zase takovy problem. V CZ je podpora mam pocit spis moralni. Cinan ke stavebncici nahraje 20 souboru youtube, kde krok za krokem popisuje montaz. Bohuzel kdyz si recenze precteme, obcas tam uzivatele nadavaji na nepresnoti. Dale obcas zminuji spatne zapojene jednotlive dily ve stavebnicich. Musime si uvedomit, ze cinsky delnik vubec netusi co montuje. Z toho co jsem videl to smontuje i Somalec, samozrejme kalibrace uz je jina kavicka. U ceskych vyrobcu nic podobneho nenachazim, pouze montaz pod dohledem, coz ne uplne kazdeho bude bavit. K cenam. Pri dovozu jsem na polovine ceske castky a v pripade DX se obcas podari najit si zbozi, ktere uz je v evrope a tim padem zadne dalsi naklady. Nic proti ceskym vyrobcum nebo spis replikatorum, je na kazdem soudruhovi jakou cestu si zvoli.

Za sebe to zatim vidim na toto: pokud tvorba tak Rebel, dovazet z ciny stavebnci z materialu, ktery se mi vali po dilne a skladu logiku nema. Plany na Prusu I3 nikde zatim nenachazim. Pokud dovoz, tak neco uz trosku sofistikovanejsiho treba ten Prusa I3. S ladenim je opravdu nutne pocitat. Kdo nechce myslet ani si hrat, muze to smontovat pod dozorem s detma v ucebne :-)

Ocenil bych konkretni odpoved: muzes poradit, kde najdu rozmery dilu pro pripadnou tvorbu toho alu Prusi I3 ??? Nechci to hnedka vzdavat, kliknout nakup muzu vzdycky :-)
Edit: Ted nachazim dalsi inspiraci, postavim ze supliku, jen opet vykresy predevsim na plechove dily by bodly !! Je nekdo zdatenejsi googlista ? :-)

Obrázek
Rebel
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 11. 2016, 1:54

11. 11. 2016, 10:34

Ano, jsem tvůrce Rebelů a to jestli mi je 15 či 60 a jakého rodu jsem se mi nezdá až tak k tématu důležité. Pokud jsem použil ženský rod, tak to je překlep, i když nechápu , co by to mělo mít společného s myšlenkou textu.

Postnul jsem to sem pouze jako názor. Nikomu zde nechci vnucovat konkrétní konstrukci, neb otázky které se tu vedou jsou zodpovězeny na našem fóru (a netýkají se zdaleka jen Rebelů), kde aktivně působím již několik let a zajisté pochopíte to, že to zde nebudu vše psát znovu.

Tedy zhruba v předchozích příspěvcích jsem velice zjednodušeně shrnul svůj názor a není vycucaný z prstu, to mi věř.

To jakou konstrukci budeš kalibrovat a jak ti to půjde záleží, jak si kovaný v oné mechanice a věř tomu, že to jak to popisuješ je zase jen tvůj názor, protože tiskárny staví lidé, kteří jsou někdy absolutně mino mísu a žádná morální podpora jim určitě nepomůže.

Myslím si, že jsem to už předtím napsal dostatečně jasně. Každý ať dělá jak myslí, ale vždy se nakonec sejdete u stejných problémů, které případně komplikují navíc konstrukce, které nikdo neviděl, neznají se jejich mouchy a pak se vše řeší o to hůře.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 11. 2016, 11:01

Pokud je vek tajny ma to casto nejake duvody. Obcas se tady objevuji nactileti konstrukteri, kteri chteji tlacit rozum do hlav starych mazaku. OK pohlavi tedy je vyresene, vek zustane tajny. Mozna by ses mohl alespon pochlubit nejakou vlastni tvorbou. Zpet k tematu. Spousta omacky, zadne konkretni odpovedi. Rebel je klasika, ktera se bohuzel nikam neposuva. Primitivni konstrukce promin pusobici spis dojmem stavby z odpadu stale zustava, stale je snaha to prodavat. Proc uz treba nejsou k mani v CZtku stavenice v provedeni viz posledni foto ?? Bezne pouzivane alu profily, jedina pracnejsi vec je rozkreslit ty plechove casti, vyroba nasledne na laseru za par korun v libovolnem mnozsti, zbytek dily objimky, tyce, atd. za par USD.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2016, 11:13

to je prave ten problem ceny u nas, cim se vlastne lisi rebel,prusa od rebelu, prusi z ciny?, neverim, ze cinan pouzije jine plany, nebo jiny fw
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 11. 2016, 11:13

jako uživatel I3 - mohu říci, že ke stavebnici dostaneš vyčerpávající návod na stavbu -
(byl tam zmíněn i rekordní čas stavby 4 hodiny do tisku - já skládal 6 hodin, nespěchal jsem a pak jsem se dopustil jedné chyby - návod říkal vezmi "delší tyč" a měl na mysli delší než jsem před chvílí použil a já vzal tu delší ze zbývajících :-) )
(předpokládám, že rebel nabízí ke stavebnici také dostatečný návod)
I3 má jako slabé místo kolmost konstrukce - kde středový duralový rám drží kolmo jen matky/podložky - plánoval jsem, že to nějak předělám, ale v podstatě zatím nebyl důvod.
Rebel zmínil ne moc ideální tyčovou konstrukci základu - ano, to je další slabé místo. Pokud tiskárnu "přenesu" jinam, musím znova stovnat stůl - ale proč bych ji někam nosil :-)
Dnešní I3 je už zase o notný kus dál co se týká konstrukce - nabízí už i větší stůl a nově i 4-násobnou trysku.

k I3 jsem dostal nastavený FW a přednastavený Slicr - a prostě tisknu. Jako vše je to o penězích - na kolik si ceníš hodinu svého života ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Rebel
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 11. 2016, 1:54

11. 11. 2016, 11:35

elbarto píše:Pokud je vek tajny ma to casto nejake duvody.....
vek je to povinnou polozkou pri zakladani uctu, staci kliknout na nick.

Vlastni tvorbou se chlubit nechci, nevidim jediny duvod, nedelam si tu reklamu, rebelacky forum je snadno k nalezeni a vybery tiskarny jsou tam nekolikrat prodiskutovany.

Jinak zde pisi koukam i lide od nas, takze se zdrzuji hlasovani a dalsich zbytecnych OT :)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2016, 11:40

mluvis o i3 z ceske produkce? to napojeni stolu na ram se chystam udelat pevnejsi, melo by stacit na zavitovku navlict trubku a velkoplosny podlozky a stahnout to jako celek
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“