Porizeni 3Dcka Help:

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

7. 12. 2016, 3:37

Koukám že se tu rozjela další diskuze.

Osobně jsem si vyzkoušel několik postupů stavby tiskárny. První někdy před 7 lety jsem stáhl 3d mdel ve stepu reprapu mendel. Celé to překreslil na výkresy, začal shánět díly po ebay a konstruovat vlastní trysku. Vysledek byl několik měsíců pokusů a omylů a hromada zkušeností. pro uvedení do obrazu, jeden den jsem strávil jen zapojováním a rozcházením driverů a krokových motorů... Ty zkušenosti co tím člověk získal jsou ale neocenitelné, obzvláště při konstrukci a ladění tiskové hlavy (od první po poslední odladěnou verzi to zabralo snad rok).
Po dostavbě mendala mi došlo jaké má obrovské nedostatky a začal jsem si pomalu konstruovat a vyrábět verzi "sinuhed", tu jsem dával dokopy taky asi rok, měla vysokou tuhost (oproti klasickému reprapu či dokonce ještě horšímu průšovi), větší tiskový prostor , lepší vedení, trapézy atd. Ta mi tiskne dodnes a časem jsem na ni vyměnil i nekolik hlav a vyhřívaný stůl.
No a poslední kontrukce přišla před +-2 lety. Bylo mi líto reznoucího mendela v kumbále tak jsem koupil hliníkové díly spolu s kalenými tyčemi pro rebelaII, načež jsem si všiml že to má nějak malý tiskový prostor, tak jsem k tomu sedl a celé to překonstruoval (při stejné kostře je tiskový prostor místo 185*185 210*230*210, dal vyhřívaný stů a vlastní hlavu, závitovky zavěsil na ložiska atd. Výsledek je slušný tisk srovnatelný s tím sinuhedem.

Pokud někdo chce začít od nuly a má doma dílnu chuť a čas, zvolte variantu 1. Varianta 2 a 3 jsou jen pro zkušené uživatele. Pokud nemáte vybavení a chcete to prostě zkusit kupte stavebnici )s podporou a kvalitními díly), věřte že těch pár tisícovek co ušetříte vás ve výsledku bude stát mnohem víc... Mezi prodávanými díly bych doporučil buď rebela nebo průšu, případně deltabot (ale ten je na odladění o málinko komplikovanější. Z číny má cenu koupit některé díly a dodělat si je, například 10 trysek za 1.5dolaru, nebo soustružený hliníkový chladič, nerezový heatbreak za dva dolary respektive 20 centů a podobně za ty peníze prostě nevyrobím a snadno je dodělám závitníkem a minivrtačkou ...
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 12. 2016, 5:36

Jako ze tohle http://reprap.org/wiki/Sinuhed" onclick="window.open(this.href);return false; ma vysokou tuhost?
Oproti prusovi ktery ma linearni loziska pridelane stahovacima paskama asi jo, ale jinak mi to moc tuhe neprijde.
Ja momentalne kreslim svou prvni (a doufam ze i posledni) tiskarnu, ale pod pojmem tuha konstrukce si predstavuju neco jineho i na pomery 3D tiskaren.
Na druhou stranu je pravda, ze ty to postavis bez svarecky a podobneho vybaveni a tiskarna nevazi 60 kilo jako to co budu mit ja :-)

Chci mit konstrukci v pohode, az zacnu bojovat s nastavenimi primo souvisejicimi s 3D tiskem. Verim ze vyladeni bude porod.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

7. 12. 2016, 9:35

Vycházelo to z mendela tj. závitovky. A tuhost to má slušnou. Je to totiž navržené nikoli do trojíhelníku (jako starý mendel a zněj zjjednodušený průša) či pravého úhlu (jako rebel, či věci z Al profilu), ale do pyramidy a ještě zdvojené a vyztužené příčnými spojkami. Věr mi je to tuhé víc nez dostatečně. Originál mendel je i přes poloviční rozměry tak "měkký" že po zatlačení prstem se horní rameno pohlo klidně o několik milimetrů to tedy nehrozilo. Nicméně je to konstrukčně složité a spotřebovalo se na tom 4x víc materiálu na kontrukci kostry. Na druhou stranu stvět to byla radost a výsledek v kvalitě byl markantní na první pohled.
Ohledně toho mít v pohodě až začneš bojovat s pojezdy atd., na to pozor ty plasry mají jednu zásadní výhodu. Je jedno jestli to uděláš o 0,1mm větší, doladíš to prostě dotažením závitů tak jak je potřeba. Pokud tohle udělám jako svařovaný rám dorovnání rovnoběžnosti kolmosti lineárů bude stsahra složitější, jam nemám co povolit a dotáhnou.. A svařovaný rám je vůbec něco do čeho bych u 3d tiskárny nešel vůbec. Jak něco svařím tak se to vždy nějak zdeformuje.
To že dnes přemýšlím o přestavbě na Al profily je spíše kvůli tomu, že se to dá snadno "zakapotovat" a je to jednodušší vyrobit. Tohle byla vyloženě "merkurka" a radost ve velkém a je mi to líto rozebírat.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 4:47

tak sem taky neco pridam, jezisek dorazil driv, tak jsem to slozil, seridil, nahral do sliceru dodanou konfiguraci a pustil jsem to rovnou z vostra, za 6000Kc se asi neda nic lepsiho poridit
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

12. 12. 2016, 5:51

Napln filament bol k tomu alebo si to kupoval zvlast?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 6:56

byl k tomu kousek na otestovani, par civek jsem dokoupil
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

12. 12. 2016, 8:23

To su 1,75 pla ? Tak asi si to objdnam snad mi nejaky kus zvysi tej tlaciarne.
Uživatelský avatar
Mila198
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 3. 2017, 4:45
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2017, 5:58

filla píše:tak sem taky neco pridam, jezisek dorazil driv, tak jsem to slozil, seridil, nahral do sliceru dodanou konfiguraci a pustil jsem to rovnou z vostra, za 6000Kc se asi neda nic lepsiho poridit
Tak jsem tu úplný nováček, ale asi budu jeden z nejstarších na tomto fóru. A proto sem vlastně píšu. Udělal jsem si také ježíška, ale pozdního, a na stará kolena jsem si pořídil také 3D tiskárnu GEEETech Prusa I3 pro B 3D, jako kolega filla. Co se týče hardwaru, tak s tím nemám problém. Pokud by byl zájem, napíšu, co všechno jsem upravoval... Ale horší je to pro mě se softwarem. Neumím anglicky, s počítačema si netykám, jedničky a nuly mi nic neříkají, a 3D tiskárnu jsem nikdy neviděl. Přesto jsem si ji pořídil, protože jsem celý život modelář, teď stavím modely bojové techniky v měřítku 1:7, protože na menší už tolik nevidím. Nemíním tisknout celé modely, ale jen takové drobné věci, které jsou rukama velmi složitě vyrobitelné...

Obrázek

Tiskárnu jsem smontoval, i když jsem žádný manuál nedostal, ale našel jsem na internetu dost podkladů, videí... Jak jsem to zprovoznil, ani sám nevím, nainstaloval jsem program Repetier GEEETech, který mi nefungoval, tak jsem nainsoval nový Repetier - Host V1.6.2, ve kterém jsem se několik dní hrabal, až se mi podařilo vytisknout první vzorek, i když na začátku se mi nedostávalo filamentu, ale dotisknul jsem to.

Obrázek

Po očistění vlásků z přejezdů extruderu ocelovým kartáčem, jsem to nastříkal základovkou, aby byly vidět všechny nedostatky, ale i tak jsem na první výtisk pyšný.

Obrázek

A teď bych potřeboval asi trochu přidat filamentu, aby to nebylo tak děravé, ale nemůžu za boha na to přijít, kde se to může dát nastavit. Největší problém je asi jazyk. A proto bych se chtěl zeptat kolegy filly, který to určitě ovládá, jestli by byl ochoten mi odpovědět na, pro někoho možná hloupé, otázky, abych mohl zlepšovat ten tisk. Je mi jedno, jestli tady na fóru, klidně ze sebe udělám blbce, nebo soukromě.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2017, 7:45

"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 3. 2017, 7:50

Tak to vypadá, že se na starý kolena "ulakomím" na tiskárnu Marforge. Kromě běžných materiálů umí tisknout i ze silonu a hlavně do toho umí zapatlat aramidová vlákna. Není to sice jako prášková tiskárma, ale stojí 10x míň. Hlavně z toho lezou funkční výrobky. Takové plastové dvojité ozubené kolo do BF20 pak stačí vzít a vystružit mu jenom díru. Známej ho tam má už víc než rok a stále jede. Vše nasvědčuje tomu, že opustím elektroniku a budu se věnovat pouze "3D bakelitu". V posledním roce jsem se tomu dost věnoval a teď to začíná přinášet ovoce.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 3. 2017, 5:28

Mila198 píše:
filla píše:tak sem taky neco pridam, jezisek dorazil driv, tak jsem to slozil, seridil, nahral do sliceru dodanou konfiguraci a pustil jsem to rovnou z vostra, za 6000Kc se asi neda nic lepsiho poridit
Tak jsem tu úplný nováček, ale asi budu jeden z nejstarších na tomto fóru. A proto sem vlastně píšu. Udělal jsem si také ježíška, ale pozdního, a na stará kolena jsem si pořídil také 3D tiskárnu GEEETech Prusa I3 pro B 3D, jako kolega filla. Co se týče hardwaru, tak s tím nemám problém. Pokud by byl zájem, napíšu, co všechno jsem upravoval... Ale horší je to pro mě se softwarem. Neumím anglicky, s počítačema si netykám, jedničky a nuly mi nic neříkají, a 3D tiskárnu jsem nikdy neviděl. Přesto jsem si ji pořídil, protože jsem celý život modelář, teď stavím modely bojové techniky v měřítku 1:7, protože na menší už tolik nevidím. Nemíním tisknout celé modely, ale jen takové drobné věci, které jsou rukama velmi složitě vyrobitelné...

Obrázek

Tiskárnu jsem smontoval, i když jsem žádný manuál nedostal, ale našel jsem na internetu dost podkladů, videí... Jak jsem to zprovoznil, ani sám nevím, nainstaloval jsem program Repetier GEEETech, který mi nefungoval, tak jsem nainsoval nový Repetier - Host V1.6.2, ve kterém jsem se několik dní hrabal, až se mi podařilo vytisknout první vzorek, i když na začátku se mi nedostávalo filamentu, ale dotisknul jsem to.

Obrázek

Po očistění vlásků z přejezdů extruderu ocelovým kartáčem, jsem to nastříkal základovkou, aby byly vidět všechny nedostatky, ale i tak jsem na první výtisk pyšný.

Obrázek

A teď bych potřeboval asi trochu přidat filamentu, aby to nebylo tak děravé, ale nemůžu za boha na to přijít, kde se to může dát nastavit. Největší problém je asi jazyk. A proto bych se chtěl zeptat kolegy filly, který to určitě ovládá, jestli by byl ochoten mi odpovědět na, pro někoho možná hloupé, otázky, abych mohl zlepšovat ten tisk. Je mi jedno, jestli tady na fóru, klidně ze sebe udělám blbce, nebo soukromě.
Rebel forum nefunguje? Alebo prusa forum informacii tam je dost minimalne na 2 dni čítania kym prejdes vsetky posty ohladom nastavenia tlaciarne a extrudera. Vsetko v Cz jazyku.
Uživatelský avatar
Mila198
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 3. 2017, 4:45
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2017, 7:50

Díky altane za tip, o tom jsem prozatím nevěděl, tak se tam podívám, jestli je tam něco k čínskejm Průšům. Obrázek

A k fillovi, máš nějaký manuál k tomu LCD display, nebo nějaký odkaz k systému ovládání..., zatím s tím nedělám, protože o tom nic nevím, a ovládám to z počítače, protože tam to alespoň trochu chápu. Obrázek
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 3. 2017, 9:39

Nieje podstatne ci tam je nieco o prusi. Dolezite je ze sam tam veci ohladom nastavenia programu trysiek a materialov tie su spolocne. Na prusa forume su veci ohladom firmware marlin.
LCD pouzivam len aby som vedel jolko je stupnou aako dlho tlaci pripadne ktoru vrstvu.
A max vybrat tlac s sd karty any netrebalo komp.
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

11. 3. 2017, 3:48

lubbez píše:Tak to vypadá, že se na starý kolena "ulakomím" na tiskárnu Marforge. Kromě běžných materiálů umí tisknout i ze silonu a hlavně do toho umí zapatlat aramidová vlákna. Není to sice jako prášková tiskárma, ale stojí 10x míň. Hlavně z toho lezou funkční výrobky. Takové plastové dvojité ozubené kolo do BF20 pak stačí vzít a vystružit mu jenom díru. Známej ho tam má už víc než rok a stále jede. Vše nasvědčuje tomu, že opustím elektroniku a budu se věnovat pouze "3D bakelitu". V posledním roce jsem se tomu dost věnoval a teď to začíná přinášet ovoce.
Sorry, ale viděl jsi ty ceny od 10k UDS výš. Každopádně jestli budeš tisknout z kompozitů za rozumnou cenu, tak k tobě budu asi velice rád chodit.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

11. 3. 2017, 5:23

Ohledně LCD panelu. Dříve jsem používal zvláštní PC na ovládání tiskárny ale co jsem na tiskárny pořídil 12864 grafický panel s SD čtečkou, tak pouštím tisk už jen z toho. Je to kupodivu o dost spolehlivější, přecijen to PC občas usnulo, odpojilo usb atd... Navíc celá tiskárna se dá za zálohovanjej zdroj a nevadí ti pak ani výpadek proudu. Nastavit to jde vcelku snadno a SD karta je pro mně na přenášení programů pohodlnější než ty USB flashdisky.
Na ali mají panel i s propojovacíma kabalama pod 10dolarů, no nekupto...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“