Koncove spinace u 3D tiskarny

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 12. 2016, 10:08

Stavim 3D tiskarnu, posuvy XY bude jezdit nahore, stolek s tiskem se bude jezdit nahoru dolu. Neni mi jasne jak funguji koncove spinace na te ose Z (stolek) . U XY je to celkem jedno, tam v pripade ztraty kroku apod muze najet az na koncak a nic se nedeje. Nevim ale, jakym zpusobem se resi havarijni spinac smerem k trysce a jeji kalibrace, kde musi byt relatine presne dodrzena vzdalenost trysky od stolku. Mam v planu tam dat optickou zavoru, ale nevim jakym zpusobem se v sw provadi ta kalibrace. Bud muze sjet stolek uplne dole na koncak a nasledne od toho odpocitat vzdalenost presne pod tiskovou hlavu, nebo dam horni spinac tak, aby sepl az bude stolek rekneme 2mm pod tryskou a zbyvajici vzdalenost pak nastavim nekde v menu. Nebo je to uplne nejak jinak?

Bude to bezet na 32bitove desce typu smoothieboard, ktera je momentalne na ceste z ciny, takze nemam jak vyzkouset. Ale chtel bych si dodelat HW nez dorazi. Zadnou tiskarnu jsem jeste nestavil, takze nemam jasno jak toto vlastne pracuje
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 12. 2016, 4:24

Stavbam 3D zdar. Dej to prosim do vlakna: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=81&t=22313" onclick="window.open(this.href);return false;, jinak tady zase bude 20 vlaken na stejne tema !!

Co jsem zatim nacetl, tak tohle zarizeni je pomerne hloupe. Hlavu kalibruji na bezny papir hlava & deska. Koncak pouze na jedne strane, zbytek uz se pouze odpocitava. Lepsi Cina desky v setech maji 6 koncaku, ale zapojeni co jsem nasel pracuje pouze s jednim na kazde ose to je se 3 celkem. Mam pocit, ze tady vypadky kroku nehraji zasadni roli. Tohle nebeha v presnostech jako i mala CNCka. Filament se patla nekde kolem 0.1mm realne presnosti v lepsim pripade. Asi bych to zbytecne nekomplikoval, hlava se plouzi, zadne velke akce nebo dece tady nejsou a dalsi picicky to budou jenom zbytecne komplikovat. Pri mikro lolizi se napne reminek. Snad spis najit desku, ktera umi pracovat s koncakama na vsech osak na obou stranach ?

Ja zase totalne tapu s vypoctama kroku/stoupani sroubu/posunu i kalibracema pohonu. Kdyby nekdo napsal blbovzdorny vzorec/priklad budu rad a urco nebudu sam. Pokud uz to mas nactene sem s tim.
Lukashom
Příspěvky: 271
Registrován: 27. 8. 2012, 9:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 4:30

Ramps 1.4 - má vývody na 6 koncáků. (min,max) Ale věšina používá 3, Ty stačí.
Na výpočty kroků jak řemenem nebo závitovkou jsou vzorečky přímo v Repertieru , nebo na stránkách Rebelové.org
http://www.rebelove.org/custom.php?p=kalkulator" onclick="window.open(this.href);return false;
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 12. 2016, 5:38

Proc bych mel davat dotaz o koncovych spinacich do vlakna kde se resi ktera cinska tiskarna je lepsi? Takhle kdyz bude mit v budoucnu nekdo podobny dotaz, daleko lip najde odpoved.

Desku budu mit MKS SBASE, http://www.ebay.com/itm/MKS-SBASE-V1-3- ... Sw9IpXyXK3" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma vstupy pro 6 koncaku. Presna optozavora staci jen na jeden, podle ktereho se bude urcovat vzdalenost trysek od stolku - a to nevim jakym zpusobem se provadi. Na ostatni pozice staci dat mechanicke spinace, to jsou opravdu jen koncove dojezdy.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

15. 12. 2016, 8:25

Proč tam zpát mechaniku, když optika stojí pár drobáků. Na rozdíl od mechanických spínačů se neopotřebuje, ani nekoroduje díky nízkému napětí...
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

15. 12. 2016, 9:50

Tak pánové, sice jsem postavil pouze 3 tiskárny (všechny od Felixu) ale myslím, že trochu vím jak to tam funguje.
Všude jsou optické závory.
U Felixe to mají tak, že čidlo optické závory je zespodu na stolku s tím, že planžetka, která uzavírá optickou závoru je na rámu tiskárny. Nastavování přesné výšky se děje, šroubkem s jemným stoupáním, kdy planžetka je na tomto šroubku, který je v uchycení, jenž je pevně spojené s rámem. Při kalibraci osy Z nejdříve nastavíte planžetku, tak aby zastavovala podložku cca 10 mm pod tryskou a následně jí vždy o kousek zvednete a dáte homing osy Z. Takto nastavíte osu Z jednou a čas od času překontrolujete a zkorigujete.
Pokud to jiné tiskárny mají jinak, lépe, tak sem s tím řešením, takto to má vyřešené Felix, což je jedna z těch dražších tiskáren.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 12. 2016, 6:55

Existuje sonda s hallom elektomagnetom. Kolicek sa dotkne dosky uP vyhodnoti vzdialenost. Cenaa cca 20 az 30E mera to solidne odpada problem s nastavenim hlavy pomocou papier.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

19. 12. 2016, 8:55

Stejně si to musím seřídit do roviny. Seřizování na papír jsem nedělal nikdy prostě pokud rozebírám hlavu tak najedu na roh mrknu kolik mi chybí a pootořím jednou dvakrát šroubkem.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“