Ultimaker 2+

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 4. 2017, 7:45

Koupil jsem si u 3D wiser tuhletu hračku. Původně to měl být některý z novějších typů Markforge, ale protože té práce trochu přibylo a musel bych se tomu věnovat na 100 procent, rozdělili jsme si s kolegou "sféru zájmů" a já zůstal u rutiny a on přešel do profi sféry. Protože neumím 3D programovat a ani se to nechci učit ale 3D tisk chci používat, musel jsem opustit lowendová řešení, kterých je na trhu spousta. Představa, že budu desítky hodin testovat materiál a zkoušet a zkoušet mě moc neuspokojila. Když jsem se u 3Dwiserů koukal na řadu Ultimaker, ale hlavně diskutoval na to téma s jejich mechanikem, tak ten mi předvedl, jak vypadá moderní 3d tisk. Dal jsem mu svůj stl soubor, on ho projel slicerem CURA, nic neupravoval a poslal k tisku. Za další hodinu a půl bylo vytisknuto. Napoprvé a perfektně. Je fakt, že cena trochu štípla, ale !!!!! Mám tu servis dva roku vč. poradenské služby, dostal jsem celodenní profesionální školení a hlavně tiskárna se chová jako tiskárna. Vezmu tiskový soubor, pošlu ho tisknout a pak ho vyndám hotový. Pokud si koupím i materiál od Ultimakeru, tak zadám jeho kód do sliceru a profil se upraví. Jak jsem zjistil, je mírně modifikovaný pro každou barvu. Protože mám tiskárnu teprve třetí den v chodu, nemám obrázky, ale brzy dodám.
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

25. 4. 2017, 9:06

Ahoj,

v práci jsem cca před rokem dostal hračku v podobe Ultimaker 2 Extended.
nemohu jinak, než s tvými poznatky souhlasit.
Jen používám Simplify 3D :)
JuanV
Příspěvky: 153
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

25. 4. 2017, 10:42

A stejne to funguje i s Prusou :) Slicnes, nahrajes, tisknes, hotovo. Koupil jsem si k tomu jeste WiFi SD kartu a tak data prenasim rovnou po siti. MOdernejsi maji mozna LAN, nevim.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

25. 4. 2017, 4:40

Pokud tiskneš z vyzkoušeného materiálu tak to takhle může fungovat i na levném řešení... Pokud by jsi chtěl jiný materiálu budeš mít smůlu i na tom ultimakeru.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 4. 2017, 5:07

Svým příspěvkem jsem se nechtěl nijak dotknou majitelů opensource projektů. Je fakt, že jsem měl půjčeného Průšu cca rok starého a tam jsem za týden snažení vytisknul asi tři nepovedené věci, ale strávil jsem u toho určitě 20 hodin. Kolega, který mi jí půjčil se mi smál a říkal, to víš, u tiskárny strávíš hromadu času. To je ale zrovna věc, co nechci. Měl jsem představu, že chci tisknout stejně jako na laserovce. Pošlu obrázek a on se vytiskne. A tady to funguje zatím úplně stejně. Vezmu obrázek (3D), ve sliceru si natáhnu profil bílý nylon a obrázek vytisknu. Pak vezmu druhej obrázek, dám profil červené PLA a zase vytisknu. A tak se mi to líbí. A tohle teda ten Průša opravdu neuměl.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

26. 4. 2017, 6:21

Ale to by umět měl.
Předpokládá to ovšem že máš vše správně nastavené, což člověk prostě obvykle má, pokud to neumí použije vyzkoušená nastavení (já tohle udělat nemohl, protože jsem si to celé navrhoval a skládal sám takže to nemělo hotové profily ke stažení, ale průša je zrovna má).
Zásadní rozdíl je naopak v tom, co se stane, když se něco pokazí. pokud se něco pokazí na mé tiskárně vemu šroubovák sednu k tomu a spravím to, pokud se mi něco pokazí na profitiskárně, volám servis a čekám + extra platím za maitenance 40kkč ročně.
Stejně tak pokud objevím nějaký zajímavý materiál koupím a vyzkouším, na profitiskárně můžu použít jen co mi dovolí.
Pokud jsi to předtím nikdy neviděl a pak s tím týden laboroval, tak se nedivím že tě to odradilo, ale i na tohle jsou připravené profily, osvědčené materiály, jednoduchá nastavení v programech atd. se divím že ti je nikdo neporadil, nezkusil jsi je.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 7. 2018, 9:06

Tak minulý týden k té U2+ přibyla ještě U3 extended. Tam už je těch fíčur - wifi, LAN, kamera, NCF čtečka typu filamentu - víc a upřímě, přijdou mi spíš zbytečné, ale asi tomu nerozumím. Jako dobrá věc se jeví tiskové kazety, ale u 3dwiserů je to pekelně drahé, ale dají se koupit i jinde za slušnější cenu tak uvidím. Koupil jsem ji starší, vytiskla (vyprndala) půl role filamentu nFAB - co polymer a to bylo vše. Původnímu majiteli se podařilo rozbít tiskové sklo ze SIMAXU a tiskárnu pěkně zaprasit lakem na podložku. Protože mě kamarád Simaxové sklo poškrabal hned druhý týden po nákupu, nechal jsem si tehdá provizorně udělat čtyři obyčejná skla a se zabroušením stály 195 korun, tedy 50 za jedno. To je proti ceně 999 bez daně u 3Dwiserů rozdíl. Po roce tisku nemá ani škrábaneček a tak jsem ho dal i na tu trojku. Mašinka už funguje, co je výhoda pasuje na ní i horní nástavec kvůli teplu, akorát budu muset na laseru uříznout nová dvířka.

A teď to důležité, nemá někdo v Preze nebo okolí Simplify 3D? Rád bych se podíval jak ten soft vypadá a asi si ho i koupil. Teď používám Curu, ale úplně mě neuspokojuje.

A na závěr malá propagace Ultimakeru jako firmy, která vyrábí filamenty. Jedná se o PLA - od UM mám silver a black, zbytek mám od plasty Mladeč, ColorFabb a FilamentyPM. Všechny jsou rok staré, uložené v kabicích a igelitu. Krom UM filamentů se už všechny lámou. Je fakt, že je stačí dát na 5 hodin do termostatu s 55°C a je vše OK, ale stejně. PLAčko od UM se zlomit nedá. :-)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 7. 2018, 8:56

Simplify 3D je super, umožňuje věci které jsem třeba u Slic3ru nenašel, navíc se mě mnohem lépe ovládá.
Například mohu dát podpěry tam kam chci a jaké chci, začínat a končit tisk ve vrsvách u nějakého přesného místa ...
Ale spíše si každý vytvoří nějaký postup a nastavení a to pak můžu aplikovat stále dokola.

Tisknu už 2 roky na Prusovi, a samozřejmě se sem tam ucpe tryska, většinou při změně materiálu PETG, PLA, ASA, ...
Starší materiály se sice taky lámou, ale nikdy to při tisku nevadilo - zavedu strunu a hotovo.
Při ceně tiskárny Ultimaker 3x vyšší a ceně cívky 2x dražší bych samozřejmě očekával opravdu o hodně lepší práci jednoduchost a spolehlivost.
Takže to vlastně neberu jako něco super, ale jako samozřejmost.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 7. 2018, 12:32

Souhlasím s tebou, beru to jako vlastnost vycházející z ceny. Protože ten Ultimaker 2+ jsem pořídil jako bártr od 3Dwiseru a U3 extended za polovinu ceny tak mě to až tak nebolelo. Nakonec jsem podlehnul a Siplify 3D si taky koupil. Teď se s tím seznamuju, ale působí na mě docela dobře. A ten lámavej filament jsem učůral termostatovanou bednou na 48°C. Po dnu temperování funguje jako dřív. Bednu jsem stavěl kvůli IML tmelu, se kterým pracuju a tak už mám dvojí využití :-)

A teď žhavá novinka, poprvé jsem použil Simplify 3D. Minulý týden jsem odlaďoval nový filament od Colorfabu copolymer nGEN. Po dvou dnech testování to začlo vypadat tak nějak slušně, používal jsem CURU. Teď jsem stejné nastavení pustil přes Siplify a výsledek je fantastickej. To se vůbec nedá srovnávat. Snad mi to nadšení vydrží :-)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 9. 2018, 9:07

Pár postřehů. Fusion360 + Ultimaker + Simpify je mocný nástroj. Dnes ráno mi spadnul takový plastový vehement co blokuje bovden s tiskovou strunou. 10 minut jsem ho hledal, pak asi 5 minut navrhoval ve F360 a pak 5minut tisknul, pro jistotu 4 kousky. :-)
Jen pro představu, jakou dosahuji přesnost Fusion 50x40x40mm a výsledek 49,95x40,11x39,91mm. Měřeno digi šuplerou den po tisku, materiál PLA, žádné úpravy po tisku.

Tohle mi upadlo, opět žádné úpravy.
IMG_2127.jpg
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 9. 2018, 9:37

Takže při tisku se projevuje jen dodatečné smrštění. Mělo by působit až 10 dní. Schválně to zítra ještě proměř. Nebo ten program Simplify počítá se smrštěním, že tiskne větší model?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 9. 2018, 10:45

Simpify asi ne, ale ve Fusionu by to mělo jít. Materiál se smršťuje i u profi SLA tiskáren, asi méně, ale je to tam. Věci co dělám, nejdřív obrobím nanečisto a tak po týdnu to dodělávám. Nechávám si tam na průměru 100mm cca 1mm, abych to mohl vystředit a dolíznout.

Je samozřejmé, že u těhle hobby tiskáren člověk musí člověk počítat úplně se vším, když se použije třeba ABS tak už se smrštěním počítat musíš, ale vcelku se to dá doladit. Já mám primárně radost, že jsem se naučil trochu "koktat" ve Fusionu a tím mám uzavřenej celej výrobní kruh od návrhu do výroby. Časem bych chtěl i CAMit, abych mohl generovat věci pro mé CNC.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“