Velká 3D tiskárna

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

25. 5. 2017, 6:43

Zdravím pánové,

Mám dotaz ohledně velké 3D tiskárny. Má někdo zkušenosti s tiskárnou třeba 1 X 1 X 1 m? Jde mi o to, že začínám tisknout čím dál větší o docela složité modely ( prototypy ) a už mě moc nebaví lepit několik částí k sobě. Chci dokonalý povrch a co nejlepší přesnost.

Například tisknout model domu z několika částí není nic moc.

Uvítám jakoukoli radu, díky.

Lukáš
Uživatelský avatar
Prskač
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 11. 2015, 10:40

25. 5. 2017, 8:53

Ahoj,

jakou tiskárnu teď používáš? Jaké potřebuješ tisknout materiály? Kolik peněz chceš do nové tiskárny investovat?
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

25. 5. 2017, 8:59

Teď používám upravenou Průša I3 plus. Tisknu výhradně z PLA a peníze to záleží jestli se něco vůbec prodává. Chtěl jsem jít cestou své konstrukce ( máme plně vybavenou dílnu ) .
Uživatelský avatar
Prskač
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 11. 2015, 10:40

25. 5. 2017, 9:34

Několik velkých průmyslových FDM tiskáren na trhu je. Tvoje požadavky by mohla splnit např. tato tiskárna: https://3dwiser.com/3d-tiskarny/fdm/bigrep-one/" onclick="window.open(this.href);return false;
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

26. 5. 2017, 11:54

Bavil jsem se s clovekem co dela takove velke tisky, jsou to modely staveb apod. Proste veci ktere jen musi vypadat a mech. vlastnosti nejsou dulezite. Rikal ze modely musi mit takove dilatacni mezery, model je v nekterych mistech zamerne ruzne zeslaben apod. aby se vyrovnalo smrstovani pri chladnuti. Jinak mely velke tisky tendenci se obcas ruzne bortit i kdyz tiskne z PLA kde smrstovani neni tak velke jako u jinych plastu. Pry je to dost o zkusenostech.
Tiskarnu si delal z hlinikovych profilu, nejaka presnost a geometrie u tohoto neni kriticka. Co spoustu lidi na prvni pohled nenapadne, je zalohovani pri vypadcich proudu. Rikal ze ma velkou UPS a automaticky spoustenou centralu coz neni levny spas. Kdyz tiskne treba 10 dnu v kuse, neni cas na dalsi pokus. Mesic mu cekat na zakazku nikdo nebude. Taky musis vyresit jak zajistit vymenu civek. Pry zkousel pouzivat jakesi velke baleni filamentu, ale ty se pry blbe shani a byl problem ze se to obcas zamotalo a tisk byl v haji. Rikal, ze ma dvojity extruder a jakmile dojde jedna civka nebo se zasekne, prepne se automaticky na druhy extruder a jede kontinualne dal. Nejake delsi prodlevy v tisku pry byly na velkem modelu dost videt. Taky musis myslet na pozarni zabezpeceni, asi tezko muze nekdo tiskarnu tyden v kuse hlidat, ma tam pry nejake sondy kolem tiskove hlavy ktere tiskarnu vypnou kdyz se neco utrhne a hlava by to ho najela apod. Je tam proste sposta veci ktere se u malych tiskaren neresi a na prvni pohled cloveka nenapadnou. Urcite to neni jen o zvetseni konstrukce, to je to nejmensi.
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

26. 5. 2017, 1:34

Máš určitě pravdu, zvážil jsem některé věci co píšeš a musím potvrdit, že u velkých modelu není čas na opětovný tisk. s Tím borcením konstrukce máš taky pravdu. Určitě bych chtěl uzavřenou konstrukci ( požární ochrana a stabilní teplota ) Uvidíme zkusím poptat nějakou průmyslovou variantu a když nepochodím tak budu muset něco vyrobit sám. Nějaké zkušenosti jsou a zázemí taky.

Díky za podněty.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

4. 6. 2017, 4:32

No ono hlavně tisknout něco hodně velkého a zároveň detailního skoro nejde. Exponenciálně (na třetí) roste spotřeba času...
Přide mi u modelů budov rozumnější raději pořídit několik menších tiskáren ala "farma" a poskládat to pak dokopy. Odpadnou problému s borcením modelů a několikanásobně zkrátí čas tisku.
Pokud by zas až tak nezáleželo na ceně tak některé SLA tiskárny zvládaly celkem slušně velké modely v kuse a to s daleko jemnějšími detaily než FDM.
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

4. 6. 2017, 5:23

Teď to takto řeším, nejde jen o modely budov ( to dělám pro známého ) ale funkční celky které tisknu před finální výrobou z ocelí.

K tomu borcení někdy se mi stane , že když dělám větší model tak se mi u spodní strany ohne směrem od podložky.

Materiál hlavně PLA , zkoušel jsem vyhřívání podložky vypínat, různé teploty ale souvislost jsem neshledal, má někdo podobný problém?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 6. 2017, 6:19

To borcení velkých celků bude dělat z větší části dodatečné smrštění, které působí minimálně 24h po roztavení plastu. S tím se technologickými parametry nic udělat nedá. Možná další generace programů pro 3D tisk tohle budou umět částečně eliminovat tiskem deformované geometrie, aby po skončení tisku druhý den měl díl ty správné tvary a rozměry.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

10. 6. 2017, 12:13

Pokud chceš minimalizovat kroucení ohýbání atd. Tak zajisti umístění tiskárny/stolu do uzavřené komory ve které budeš mít pořád +- 40°C (Pro PLA) a nedostane se ti tam průvan.
Naodlepování od stolu taky pomáhá vhodná podložka rovnoměrně zahřátá s minimální chybou rovinnosti (na většině použivaných podložek drží plast při vyšší teplotě jak přibitý).
Profi tiskárny to často řeší tak, že změří někololik bodů na podložce a tisknou do plné podpory často na plastovou jednorázovou podložku.
Všechno tohle se ale u větších rozměrů zajišťuje hodně těžko....
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

10. 6. 2017, 1:19

Odlepování jsem teď částečně vyřešil přemístěním tiskárny do závětří a výměnou lepidla na penetraci podložky.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“