Profi 3D tisk

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

5. 3. 2023, 8:39

miv> Bud jsi koupil na pytel material jak pises, nebo mas na dany prutok nizkou teplotu trysky. Temi hrudkami se projevuje material, ktery se nestaci v horke zone dostatecne objemove prohrat. Zkusil bych snizit prutok (10%-20%) a zvysit teplotu. Treba to pomuze. Proti krouceni muze pomoct nastavit o par stupnu vyssi teplotu podlozky v naslednych vrstvach nez v prvnich dvou/trech. Abys udrzel prechod podlozka-vytisk pokud mozno na konstantni teplote (vytisk cim vetsi a vyssi, tim vice teplo z podlozky odvadi).
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

5. 3. 2023, 10:39

Dawe píše: 5. 3. 2023, 8:39 miv> Bud jsi koupil na pytel material jak pises, nebo mas na dany prutok nizkou teplotu trysky. Temi hrudkami se projevuje material, ktery se nestaci v horke zone dostatecne objemove prohrat. Zkusil bych snizit prutok (10%-20%) a zvysit teplotu. Treba to pomuze. Proti krouceni muze pomoct nastavit o par stupnu vyssi teplotu podlozky v naslednych vrstvach nez v prvnich dvou/trech. Abys udrzel prechod podlozka-vytisk pokud mozno na konstantni teplote (vytisk cim vetsi a vyssi, tim vice teplo z podlozky odvadi).
Díky za rady. Zkusím snížit rychlost tisku a odpovídajícím způsobem i průtok, nastavím nižší teplotu podložky na prvních vrstvách a zvednu pro vrstvy další a uvidím. Jako vše, i toto chce znalosti a zkušenosti.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 3. 2023, 6:29

Tak pak dej vedet jak si s tou bambuli a nylonem dopadl.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

9. 3. 2023, 7:43

Dawe píše: 5. 3. 2023, 8:39 miv> Bud jsi koupil na pytel material jak pises, nebo mas na dany prutok nizkou teplotu trysky. Temi hrudkami se projevuje material, ktery se nestaci v horke zone dostatecne objemove prohrat. Zkusil bych snizit prutok (10%-20%) a zvysit teplotu. Treba to pomuze. Proti krouceni muze pomoct nastavit o par stupnu vyssi teplotu podlozky v naslednych vrstvach nez v prvnich dvou/trech. Abys udrzel prechod podlozka-vytisk pokud mozno na konstantni teplote (vytisk cim vetsi a vyssi, tim vice teplo z podlozky odvadi).
Postupně zjišťuji, kde je problém. Rozebral jsem hotend a zjistil jsem obrovsky zanesenou trysku s nalepenými zbytky. Vyměnil jsem za 0.6 a uvidím, co to udělá. Začínám si ale myslet, že ten filament není úplně kvalitní. Dnes mi přišel PAHT-CF přímo od výrobce tiskárny, takže vyzkouším a uvidím. Vypadá to, že podstatné pro stabilní kvalitu nejsou ani tak vlastnosti tiskárny, ale spíše vlastnosti tiskového materiálu. To bude zřejmě hlavní důvod, proč jsou od profi dodavatelů tak drahé.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2023, 7:52

Mam uplne stejny zjisteni.
Z toho plyne urcite nedorozumeni mezi znackami tiskaren. Majitele enderu a jinych low cost stroju si totiz malokdy kupuji premiove filamenty. Navic to nejsou bezni uzivatele a proto se ve vsem vrtaji, delaji mnohdy zbytecne upgrady atd... Pritom staci kvalitni filament a trosku solidne sestavena a serizena tiskarna, susit filament a tiskne to opravdu dobre. Jakoze s nekolika vytisky jsem rozhazel dva prodejce profi tiskaren a jednoho vyvojare od prusi. Vsichni potvrdili ze s takovou kvalitou maji problem.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

9. 3. 2023, 8:35

robokop píše: 9. 3. 2023, 7:52 ... Pritom staci kvalitni filament a trosku solidne sestavena a serizena tiskarna, susit filament a tiskne to opravdu dobre. Jakoze s nekolika vytisky jsem rozhazel dva prodejce profi tiskaren a jednoho vyvojare od prusi. Vsichni potvrdili ze s takovou kvalitou maji problem.
Dnes jsem to počítal a za tři měsíce, co tu tiskárnu mám a kupuji spíše lepší materiál (zatím ho spíš hledám), tak jsem dospěl ke kalkulaci.
Tiskárna 1678,- euro,
spotřební materiál, náhradní trysky a náhradní vnitřnosti pro extruder asi tak 400 euro.

Takže za chvíli bude spotřebák dražší, než celá tiskárna.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 3. 2023, 10:00

Teď jsem to počítal a jenom ve filamentech mám přes 40K korun. Nepočítám trysky - kalené, nerezové a jedna rubínová. Překvapivě velmi dobrá značka je Dewil Design, což jsou poláci, ale tak kvalitní ABS+ nemá nikdo jiný.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

9. 3. 2023, 11:41

lubbez píše: 9. 3. 2023, 10:00 Teď jsem to počítal a jenom ve filamentech mám přes 40K korun. Nepočítám trysky - kalené, nerezové a jedna rubínová. Překvapivě velmi dobrá značka je Dewil Design, což jsou poláci, ale tak kvalitní ABS+ nemá nikdo jiný.
Navrhuji vytvořit speciálně pro filamenty zvláštní vlákno. Co vy všichni tiskaři nato? Já jsem začal intenzivně tisknout až s touto novou tiskárnou, protože až teď to má opravdu význam pro různá pouzdra na elektroniku a ovládací panely a podobně. A už teď vidím, že téma "filament" je snad nejdůležitější. Právě dokončuji tisk s tím novým PA-CF (tentokrát přímo od bambulab) a je to nebe a dudy - žádný problém - snad to nezakřiknu. Neprohýbá se, neodlepuje od podložky, povrch i s 0.6 tryskou parádní. Dokonce jsem provedl prasárničku typu napojení na PC-CF materiál. To byla z nouze ctnost, protože mi uprostřed tisku došla cívka PC-CF a novou jsem neměl. Ale zdá se, že s tím není žádný problém.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2023, 6:45

Dobry napad, klidne ho rovnou zaloz a napis nejaky vetsi report.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 3. 2023, 11:19

miv> jsem pro, muzem sdilet overene typy filamentu, treba i s ukazkami vysledku a overenym nastavenim. Nebo naopak problemove viz ten tvuj PA-CF.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

10. 3. 2023, 1:54

robokop píše: 10. 3. 2023, 6:45 Dobry napad, klidne ho rovnou zaloz a napis nejaky vetsi report.
OK. Udělám to.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“