Profi 3D tisk

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2019, 8:24

Teda to vypadá fakt dobře! Chvilku jsem přemýšlel nad šifrou "Zababovsti H0kari" a pak mě trefilo jablko a vyrazil jsem ke skříním hledat svou prastarou H0 od pana "Piko"... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 10. 2019, 2:00

vvitty píše: 15. 10. 2019, 8:08 Zdenku, to neni z Prusovic produktu, tema je o profi tiskarnach, ne detskych hrackach za ranec penez, tak jsem ho tam chtel opet vratit.
Jinak odlitky jsou k dispozici verejne, takze se Zababovsti H0kari mohou klidne obratit na me, ale to uz asi vedi... klicova cisla 310, 387, 464, 477, 498, 555, 556.
No já si to myslel ;-)
To bylo jen takové přátelské postrčení, protože jsi toho Průšu zmiňoval. ;-)
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 16. 10. 2019, 8:00, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Honza_VČ
Příspěvky: 7
Registrován: 2. 1. 2018, 6:14

16. 10. 2019, 2:16

Teda pánové, to jste zde debatu dobře rozjeli. Také se zajímám o 3D tisk,ale tiskárny Pruša nepreferuji už jen z důvodu zde zveřejněných.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2019, 9:55

packa píše: 12. 10. 2019, 9:13 proč ? já s ní nemám jediný problém , co ti s ní nešlo ?
Dneska jsem si na tebe vzpomněl, zkus tak lehce proběhnout tyhle stránky :wink:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... +is%3Aopen
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 10. 2019, 10:19

jasně o tom vím , už vyšlo dost oprav , ale jak říkám deska mi problémy nedělá , bugy jsou v merlinoj a někde jsem i našel že má problémy hlavně kinematika delty .
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 3. 2023, 10:04

Zvažuju nějakou lepší tiskošku, kolegové tiskaři mi doporučují Bambulab X1-carbon-combo. Tak mi jí pořádně zhejtěte :-) Vážně ocením smysluplné názory. A hlavně mi nepište at si koupím Prušu ...

https://eu.store.bambulab.com/products/x1-carbon-combo
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 3. 2023, 10:52

elbarto píše: 1. 3. 2023, 10:04 Zvažuju nějakou lepší tiskošku, kolegové tiskaři mi doporučují Bambulab X1-carbon-combo. Tak mi jí pořádně zhejtěte :-) Vážně ocením smysluplné názory. A hlavně mi nepište at si koupím Prušu ...

https://eu.store.bambulab.com/products/x1-carbon-combo
Měl jsem endera, teď mám bambulab x1 combo a za mne mohu jen doporučit. Zatím žádný problém. Bezvadná přilnavost k podložce, petg se nedeformuje a dá se tisknout z PC-CF nebo PA-CF materiálu, což je z hlediska pevnosti i vzhledu jiná liga než PETG nebo PLA. Výborně se mi osvědčil i ten 4 násobný automatický zásobník. Ne, že bych tisknul vícebarevně, ale hlavně proto, že - když dochází cívka - mohu předem založit do jiného slotu tentýž materiál a proběhne automatická výměna. O rychlosti tisku škoda mluvit - minimálně 4 krát rychlejší při lepší kvalitě povrchu.
Cena tiskárny je samozřejmě výrazně vyšší. Bohužel nemohu porovnat s profi tiskárnami, protože žádnou takovou nemám k dispozici.
Co se týká spotřebního materiálu a trysek, tak ty se již dají sehnat na ali asi za polovic ceny s tím, že by měly mít vyšší kvalitu než originál. Zatím jsem nic nepotřeboval měnit, takže to zjistím až později.
Výborné je i dálkové ovládání (i z mobilu) či z PC (po internetu). Jde to přes jejich cloud. Jde to sice i lokálně nebo s pomocí SD karty, ale jakmile si člověk zvykne na to pohodlí, posílá to přímo ze sliceru přes cloud, i když má tiskárnu na tři kroky (můj případ).
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

3. 3. 2023, 12:59

elbarto píše: 1. 3. 2023, 10:04 Zvažuju nějakou lepší tiskošku, kolegové tiskaři mi doporučují Bambulab X1-carbon-combo. Tak mi jí pořádně zhejtěte :-) Vážně ocením smysluplné názory. A hlavně mi nepište at si koupím Prušu ...

https://eu.store.bambulab.com/products/x1-carbon-combo
Zrovna dnes jsem tisknul krabici pro ovládání měniče s displejem otáčkoměru pro vrtačku z materiálu PC-CF. Vrstva 0.12mm. Pro zajímavost přikládám časosběrné video - celková doba tisku cca 3 hodiny 57 minut. Modelované vnější rozměry 125x175.5x32. Vytisknuté rozměry 124.98 x 174.45 x 31.8.
video_2023-03-02_21-15-47.mp4
(8.35 MiB) Staženo 92 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2023, 4:02

Prosim davej sem odkazy na youtube.
Tohle je neprakticke a zabira desne mista na serveru.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 3. 2023, 9:29

To Miv: díky za postřehy, tak jsem rád, že jsem ji objednal. Dostupnost cca za měsíc.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2566
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 3. 2023, 11:09

Tak si postupne ctu o bambulabu a nachazim vyhrady (krome nejakych "drobnosti") proti oslavovane rychlosti tisku vs konecna pevnost vytistenych dilu.
Jinak ho celkem chvali, ale lidi, kteri pisi o technickem nasazeni zminuji prave tu pevnost. Pry je optimem cca 45 mm/sec, pak udajne jde pevnost dolu. Takze rychlost je pro ne pry celkem podruzny parametr.
Pry vysledky z technickych laboratori - o youtube se zminuji, ze je dobry pro prezentaci, ale nikoliv jako zdroj solidnich dat ... :)

Otazka je, jake je cilove nasazeni zdejsich clenu, kteri to kupuji - zda pusobive ctyrbarevne (ci az 16-barevne) tisky (krasne hrady, draci a spol.) ci nejake technicke zalezitosti.

Ja osobne si tisknu jenom technicke veci ci doplnky - ruzne vlozky (napr. pro klestiny ERxx) do krabicek, drzaky cehokoliv, doplnky na kolo (zrovna ted ladim drzak na ramovou brasnicku, aby byla na malych lyzinach se zamkem ala Topeak - ty pripevnovaci suchozipove pasky uz mne nebavi :lol: ), udelatka k soustruhu a jinym strojkum (Proxxon ...), "vratna brzda" na odvijeni filamentu apod.
A cas mne nehoni ...

Abych nebyl pochopen spatne - nijak ho nehanim ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

3. 3. 2023, 1:44

robokop píše: 3. 3. 2023, 4:02 Prosim davej sem odkazy na youtube.
Tohle je neprakticke a zabira desne mista na serveru.
Omlouvám se, už se to nestane. Příště to tak udělám.
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

3. 3. 2023, 1:50

lapa píše: 3. 3. 2023, 11:09 Tak si postupne ctu o bambulabu a nachazim vyhrady (krome nejakych "drobnosti") proti oslavovane rychlosti tisku vs konecna pevnost vytistenych dilu.
Jinak ho celkem chvali, ale lidi, kteri pisi o technickem nasazeni zminuji prave tu pevnost. Pry je optimem cca 45 mm/sec, pak udajne jde pevnost dolu. Takze rychlost je pro ne pry celkem podruzny parametr.
Pry vysledky z technickych laboratori - o youtube se zminuji, ze je dobry pro prezentaci, ale nikoliv jako zdroj solidnich dat ... :)

Otazka je, jake je cilove nasazeni zdejsich clenu, kteri to kupuji - zda pusobive ctyrbarevne (ci az 16-barevne) tisky (krasne hrady, draci a spol.) ci nejake technicke zalezitosti.

Ja osobne si tisknu jenom technicke veci ci doplnky - ruzne vlozky (napr. pro klestiny ERxx) do krabicek, drzaky cehokoliv, doplnky na kolo (zrovna ted ladim drzak na ramovou brasnicku, aby byla na malych lyzinach se zamkem ala Topeak - ty pripevnovaci suchozipove pasky uz mne nebavi :lol: ), udelatka k soustruhu a jinym strojkum (Proxxon ...), "vratna brzda" na odvijeni filamentu apod.
A cas mne nehoni ...

Abych nebyl pochopen spatne - nijak ho nehanim ...
Já mohu sdílet jen porovnání mezi enderem a bambulabem. Také tisknu jen technické díly. Ovšem v podstatě již jen z uhlíkem plněných vláken a pevnost je určitě výrazně lepší než z endera. U PETG docela určitě i při použití vyšší rychlosti tisku - kvůli možnosti použít vysokou teplotu a asi i tomu, že to má zavřenou komoru. Co se týká té rychlosti - nemohu tak úplně souhlasit s tím, že je nepodstatná. Nedávno jsem dělal výtisk, který trval 15 hodin. Při rychlosti 50 mm/sec, kterou jsem používal u endera by to bylo hodin cca 75. To už roli docela jistě hraje.
A pokud budu chtít rychlost srazit, nic mi v tom nebrání - dosáhnu pak lepší povrch a asi i vyšší pevnost.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2566
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 3. 2023, 3:56

Ta plnící vlákna mne zaujala - má to skutečně takový vliv?
Chápu, že v rámci právě "položené nudle" ano, ale má to dopad i v celém objektu? Tj. mají ta vlákna vliv i na vazbu mezi jednotlivými vlákny? Nestihne to vystydnout natolik, že při pokládání sousední "nudle" se ta kompozitujici vlákna už nenapoji do predchozi "nudle"?
Pri vzniku kompozitního výrobku třebas vstrikovanim je mi to jasné, ale tohle je vznik per partes.
Nemyslím na Bambulab, ale obecně 3D tisk.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

3. 3. 2023, 7:08

lapa píše: 3. 3. 2023, 3:56 Ta plnící vlákna mne zaujala - má to skutečně takový vliv?
Chápu, že v rámci právě "položené nudle" ano, ale má to dopad i v celém objektu? Tj. mají ta vlákna vliv i na vazbu mezi jednotlivými vlákny? Nestihne to vystydnout natolik, že při pokládání sousední "nudle" se ta kompozitujici vlákna už nenapoji do predchozi "nudle"?
Pri vzniku kompozitního výrobku třebas vstrikovanim je mi to jasné, ale tohle je vznik per partes.
Nemyslím na Bambulab, ale obecně 3D tisk.
Obrovský. Ono se to používá naprosto všude - např. i u betonu - naprosto běžně se dělá např. drátkobeton, což je přesně to, že se beton promíchá s ocelovými drátky o délce třeba 5-20 mm. Vliv na pevnost je neskutečný. Já jsem to při tom 3d tisku vyzkoušel na plátu o tloušťce 2 mm a šířce cca 5 cm. Neprováděl jsem zatím exaktní měření, ale zatímco nevyztužené petg jsem zlomil v podstatě nulovou silou (ohybem) ten plněný karbon vydržel tak asi 5-7 kilo. Rozdíl byl naprosto zásadní.
Když se to používá při 3d tisku tak je jasné, že se musí tisknout vyšší rychlostí a za vyšších teplot, aby materiál nestihl vychladnout a při napojování další vrstvy se natavovala i vrstva předchozí. Ale opravdu to funguje. Však taky ten materiál je asi tak 3x dražší. Ale fakt to stojí za to. Ale chce to opravdu lepší tiskárnu schopnou tisku za vysokých teplot. Jinak je to na nic a jen vyhazování peněz.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“