extruder na vosk

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

7. 11. 2017, 9:30

Zdarec,
potřeboval bych na pokus místo PLA ABS tisknout z vosku vím že se na fóru objevovali nějaké zmínky o voskových tiskárnách ale to je z roku 2013. nemá s tím někdo zkušenosti.

díky za každou radu
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2017, 9:32

Zkušenost nemám, ale chtěl bych to vyzkoušt. Chceš tisknout z voskového filamentu na běžné 3D tiskárně, nebo na tiskárně s DOD tiskovou hlavou?
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

7. 11. 2017, 9:41

jelikož mi doma odpočívá jedno cnc tak jsem si říkal že bych frézku nahradil hlavou to varianta č.1 pokud by existoval filament do tiskárny vosk tak bych stavěl nebo koupil tiskárnu varianta č.2, na pokusy bych raději asi to CNC
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2017, 12:10

Machi: Nějaké "voskové" filamnety existují, ale našel jsem i nějaké zdařilé experimenty s PLA, takže nejdřív vyzkouším zaformovat a vypálit PLA. Mrkni na tohle: http://www.machinablewax.com/product.php?product=52" onclick="window.open(this.href);return false; Kdybys objednával, tak bych si taky vzal 1kg 1.75mm na zkoušku.
Žádný úspěšný DIY projekt na DOD tiskovou hlavu (pro tisk vosku) jsem zatím nenašel a komerční DOD voskové tiskárny jsou dost drahé.
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

8. 11. 2017, 3:53

to jako do písku? Já asi zkusím PLA do skořepiny metodou ztraceného PLA (vosku). Voskový filament asi objednám jen nevím jestli 3mm nebo 1.75mm pokud to budu objednávat vezmu ti taky. filament nechci dávat do mé tiskárny raději obětuji peníze na nějakou pokusnou tiskárnu.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2017, 8:26

Machi: Na vyzkoušení bude stačit formování do sádry. Pak bych experimentoval dál. Mám pár metráků různých frakcí páleného lupku, SiC, antuky, geopolymerů. Zkoušel jsem vodní sklo jako pojivo a vytvrzování pomocí CO2, nebo kyselinu fosforečnou jako pojivo. Formovat do písku výtisky z 3D tiskárny nebudu, na to si model raději vyfrézuju na CNCčku. 3D tiskárnu chci na složitější tvary.
Jestli budeš objednávat, tak já bych raději 1,75mm. 1kg by mi na vyzkoušení stači. Voskový filament by byl docela dobrý kandidát na výrobu vlastního materiálu. On to bude stejně jen nějaký tvrdý vosk, něco podobného jako se používá na obrábění. To by se pak mohlo vyzkoušet vyrábět na extrudéru.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 11. 2017, 8:37

Kde se dá koupit vosk pro běžné modely? A jak je v pevném stavu tuhý? Neumím v tom chodit, tak se ptám takhle hloupě.

Podle mě by se voskový extruder měl udělat jinak. Kdysi jsem dělal něco extruder na čokoládu, což bude podobné téma. Udělal jsem to z hliníkové trubky na způsob velké injekční stříkačky, vyhříval namotaným odporovám drátem dole u špičky, a vytlačoval pístem.
Kdybych to měl dělat přesně a s voskem, použil bych podobný mechanismus, ale dolů bych doplnil ještě ventil. U té čokolády trochu vyblemcané vedle navadilo, u přesného modelu by to chtělo lepší dávkování.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2017, 8:44

Vosků je celkem dost,problém jsou vlastnosti ,třeba základní slévárenský vosk je tvrdý a křehký -navzájem se špatně slepuje tak že na to je lepící vosk.Šperkařských vosků je víc druhů a dá se koupit po malejch baleních třeba https://advantage-fl.cz/eshop/liti-a-ta ... =2&do=page" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 11. 2017, 8:58

Děkuji.
Tak když se pak nějaký vosk jmenuje "vstřikovací vosk" a je k němu dokonce nějaké aditivum, se kterým "bude vstřikovací vosk tekutý jako voda", tak to by mělo být pro dávkování v tekutém stavu (tedy jako ta moje čokoláda) elegentní a celkem snadné.
Mají tam i "voskový drát", to by rovnou mohlo fungovat jako filament do běžného extruderu. Jen by se asi musel udělat trochu jinak pohon, do toho by asi běžně používaná ozubená hřídel jenom vyhlodala díru.
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

8. 11. 2017, 9:10

Sádra bude určitě stačit, díval jsem se na Youtube tam PLA vypalovali směsí rozpouštědla a plamene což je z profi hlediska na dvě věci. takže vytisknu PLA bez vnitřního výplně nechám obalit materiálem na skořepiny s trčím do pece nechám vypálit pak odlét. další věc je aby nebyla v modelu díra to by pak směs natekla dovnitř.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

8. 11. 2017, 9:11

teď jsem si vzpomněl, že mám takový malý model co by se na to hodil a slévárna na to tlačí.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2017, 9:16

Já jsem si kdysi nakoupil kvalitní zlatnické vosky z USA (to byl dolar za 14Kč a nebylo to tak drahé), nějaký vosk jsem měl ze slévárny a další jsem si dělal sám. Každý z těch vosků má úplně jiné vlastnosti, ale myslím, že ani jeden z nich by nebyl použitelný na výrobu filamentu. Na to bych musel udělat něco úplně jiného.

3D tisk ze stříkačky s roztaveným voskem nevidím moc reálně. Na kvalitní tisk potřebuješ DOD hlavu, nebo alespoň dávkování vosku nějakým čerpadlem (miniaturní vřetenové čerpadlo hned u trysky, které pohání krokáč a zásobní nádržku s roztaveným voskem). Kdysi jsme udělali velký kotel na vosk jako tlakovou nádobu a k tomu vyhřívané hadice. Mělo to sloužit pro nanášení voskové vrstvy pomocí CNC, ale pak jsem stejně zůstal u používání samolepicích voskových folií, takže jsem to nikdy ani nevyzkoušel. Pořád to leží ve skladu. Ten kotel je asi na 50l vosku, takže na nějaké meglomanské modely :-) Jestli to někdy budu chtít použít, tak tam stejně budu muset dodělat to vřetenové čerpadlo, jinak to asi ani nemá smysl.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2017, 9:31

Jen jednu drobnost ,do tý sádry se leje jen když je dostatečně předehřátá jinak ti těkutej kov díky vlhkosti bude střílet až do stropu ,tak opatrně aby z toho nebyla posmrtná maska.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

8. 11. 2017, 10:29

fmodel: já bych chtěl vidět ty ksichty co si furt myslí, že ztracený vosk se ztrácí při lití tekutého kovu do skořepiny.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2017, 11:00

Ono to vyhnání vosku ze skořepiny taky není zrovna sranda ,musí to natavit vrstvu u skořepiny co nejrychlejc aby nepopraskala skořepina rozpínáním vosku .Tak že ve velkým je na to kurevsky drahej parní autokláv a nebo v menším předehřátá pec s odtokem vosku ,nebo si můžeš pohrát s mikrovlnama .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“