tělo převodovky 3D tiskem

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 2. 2019, 6:40

Nazdar,
stavím si zahradní vláčky a prakticky od počátku řeším problém s jejich elektropohonem. Bohužel jsem šel do nestandardního rozchodu 30mm, takže tovární pojezdy nemohu použít.
Nedávno jsem narazil na jednoduchý šnekový převod uložený v 3D tištěné "skříni". Na rozdíl od mnou používaných mosazných si od toho slibuju menší rozměry - nebude to hranatá pixla, která ruší vzhled mašiny.
Chci se zeptat, jestli jste někdo něco takového zkoušel a zda má cenu tímto směrem koumat anebo třeba i kupovat hotová řešení. Na Průšovi jsem vytisknul pár desítek kilo PLA, ale zatím nikdy takovou strojařinu, kde bych čekal vysoké nároky na vzájemnou polohu hřídelí, a tedy i přesnost otvorů.
Pokud to někdo zkoušel, poprosím o tip na modul zubů, případně zdroj. Delrinové a mosazné převody Alsracing jsou pro můj účel příliš drobné; dávat 6 dolarů za nejistý mosazný převod od Číňana zatím nechci...

Děkuji, Radek
Přílohy
prevodovka1.jpg
prevodovka2.jpg
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

14. 2. 2019, 6:56

Zkoušel jsem takový tisk.
Výsledek nic moc.
Musí se hodně ladiďt rozměry pro ložiska. Díra průměr 5mm nemá na 3D tisku 5mm. Ale tak 4,8.
Ozubená kola určitě ne. Dlouhodobě to nevydrží.
Více souosých děr v úhlu jsem nezkoušel ale vzhledem k opakovanosti výroby bych to neviděl jako problém. Pokud nesedí odměří se o kolik a posune.
Odolnost samozřejmě žádná sláva ale stím asi počítáte pokud tisknete.

Rozhodně chce vrstvy 0,05-0,1m a vyšší teplotu než obvykle. Pak se to lépe spojí.
V případě takové skříně infil na 100%
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

14. 2. 2019, 7:08

A rozhodne nie pla, skus PTeg. Aj tak to vidim blede.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 2. 2019, 7:12

Ahoj,
to, že se vytištěné díry vystružují, samozřejmě beru. Jde mi o praktické zkušenosti s (dlouhodobým) provozem takovéto šnekové převodovky. Jinde se hraje na setiny mm, zde je to nereálné - takže točí se to vůbec? lze to vyrobit mezi koly "bezvůlově", aby se skříň provozem sama nelikvidovala? To je to, co nevím...

Radek

P.S.: Samozřejmě je k dispozici ABS. Otvory na hřídele vložkuji kluzáky Igus.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

14. 2. 2019, 8:25

ABS so hodně smrštuje
lepší je nylon nebo ASA - ten uvádějí že je vhodný na venkovní použití
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 2. 2019, 8:38

Dobrá, děkuji, takže ABS ani nebudu zkoušet.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2019, 9:00

Bezvůle to nebude nikdy. Je to plast.
Mě napadalo, zda nebude hřídel při otačení zahřivát otvor, kde je uložená, při čemž by teplota překročila hodnotu, kdy začne docházat k "tečení" materiálu.

Kolik by asi tak měl být kusů převodovek?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 2. 2019, 9:14

Jedná se o jednotky kusů. Prostě si stavím mašinky pro svoji radost. Prodávat se to (zatím)nechystám.

Ohledně toho ohřevu - zatím mám zkušenost s tím PLA vyfutrovaným kluznými pouzdry, ze kterého dělám různé přípravky. S ohřevem problém nebyl, na druhou stranu, tady se to bude točit rychleji a řádově desítky minut.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

14. 2. 2019, 9:33

Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2019, 2:38

atlan píše: 14. 2. 2019, 9:33 PTEG ako som povedal.
https://www.materialpro3d.cz/blog/rozdily-abs-pla-petg/
Podle tabulek je PET-G huř jak PLA co se tyče mechanických vlastnosti. Ale má vetši teplotní odolnost.

Asi nejednoduchšší možnost je vytisknout jeden kus a nechát to běžet. Celý den, potom druhý atd, Pokud se bavi me se o skřini.

Ty oz. kolečka taky tisknout? To nepůjde.
1. Drsnost, zuby musí být hladké. Čím vetší drsnost, tím vetší hluk, nerovnoměrné zatižení -> lamaní zubu
2, Možna bude problém s tlouštkou, u 3D tisku jsem viděl, že jsou nějaké minimální rozměry. A myslím že takhle malé kolečka nepůjdou. Když tak pohledám blížší info.

Jen mě napadlo, jestli při menší seriovosti není lepší udělát formu a odlit skřín z nějaké plyskyřice. A nebo potom z ohnout z plechu....ale to by vylučovalo požádavek z ůvodu.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2019, 5:54

Tak malé ozubené převody jsou utopie, a skříň jedině pokud nebude mít funkční plochy.
Hřídel buď vyvložkovat nebo ještě lépe osadit mikro ložiskem.
Pak to vydrží celkem dost.

Jinak tisknu z PET-G s uhlíkem (vrtstva 0,2mm), po vytisknutí dám do epoxidu a vyvakuuji.
Tím se zacelí a "opraví" všechny případné chyby tisku.

PS: Dá se tisknout i z voskového materiálu tryskou 0,1mm a pak to odlít z kovu do dentální sádry, ale to je celkem pracná akcička.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 2. 2019, 6:45

Nazdar.
O tisku koleček a šneků jsem nepsal a nemluvil. Dělali jsme něco s modulem 1 na ruční pohon a i tak to stálo p.d. Mnohem lepší výsledky máme s řemenicemi, ale to sem nepatří.

Mám doporučení na "krok stranou" - adaptovat skenovací hlavu z vyřazené multifunkčky, kde je motorek se šnekovým převodem do pomala. Zkusím podumat, jestli by k němu šlo vymyslet nějaké lokomotivní zapouzdření anebo ho případně uložit úplně do nového. Otázkou je síla toho motorku...

Zatím díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

14. 2. 2019, 8:28

Nejlepší zdroj šnekových ozubených soukolíček jsou hudebniny. Jedna lišta s ladícími kolíky na klasickou kytaru = 3x šnekové soukolí. :wink:
Přes futro nebo ložisko bych se vůbec nebál to zapouzdřit do vytisknuté skříně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2019, 11:47

Aliexpress nebo eBay jsou plné všelijakých malých DC motorů s předovkami.
Nic z toho nevyhoví?
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2019, 12:01

Tu skříň s motorkem co je na přiloženém foto lze s nepatrnými úpravami přeci celkem v pohodě vyfrézovat a to i s poměrně přesně udělanými otvory z kvalitního technického plastu, tak proč řešit nepřesný 3D tisk a problematické materiály.
Ad moje převody ... dělám samozřejmě zakázkově i větší moduly než to co je v e-shopu. :wink:
Jaký převodový poměr má ta pohonná jednotka mít? jaký modul převodu?
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“